Czego szukasz

Jak Polacy odpoczywają w trakcie i po pracy?

Życie zawodowe może być pełne wyzwań i stresu, co powoduje, że odpoczynek staje się nieodzownym elementem zapewnienia równowagi fizycznej i psychicznej. W obliczu zbliżającego się końca sezonu urlopowego, Polacy poszukują różnych sposobów na wypoczynek i relaks zarówno w trakcie, jak i po pracy. Badanie przeprowadzone przez serwis Pracuj.pl na grupie 1736 aktywnych zawodowo Polaków w wieku 18-65 lat przynosi interesujące spostrzeżenia na temat preferencji i strategii odpoczynku współczesnych pracowników.

Dwie kobiety odpoczywają w trakcie pracy

Wyczekiwanie na wytchnienie

Z wyników badań wynika, że ponad ćwierć badanych Polaków odczuwa zmęczenie wynikające z bieżących obowiązków pracy. Aż 36% respondentów przyznaje, że na co dzień wyczekuje zakończenia dnia pracy, co może prowadzić do negatywnych skutków dla samopoczucia i nawet wypalenia zawodowego. Na szczęście większość pracujących znajduje ulgę w dniach wolnych, z czego 27% Polaków deklaruje chęć zrobienia sobie przerwy w pracy dłuższej niż dwa tygodnie.

Długi weekend jako forma odpoczynku

Badania wykazują, że 67% badanych uważa wyjazdy na długie weekendy za efektywną metodę odpoczynku od obowiązków zawodowych. Tego typu wycieczki pozwalają na oderwanie się od codziennych trosk i zapewniają odrobinę wytchnienia. Ciekawie, że to przede wszystkim kobiety (72%) są bardziej skłonne do korzystania z tej formy relaksu niż mężczyźni (64%).

Krótkie medytacje dla zabieganej mamy – jak zadbać o swój dobrostan?

Sport i medytacja jako klucz do równowagi

Utrzymanie sprawności fizycznej i intelektualnej jest niezwykle ważne w pracy. 57% respondentów podkreśla, że regularna aktywność fizyczna, taka jak uprawianie sportu, pomaga im zachować energię i efektywność. Odpoczynek mentalny także pełni istotną rolę – 41% badanych próbuje znaleźć chwilę na medytację lub wyciszenie w ciągu dnia. Znamiennie, że blisko 60% Polaków uznaje sport i medytację za kluczowe narzędzia utrzymania równowagi w życiu.

Małe przyjemności na co dzień

Niebagatelny wpływ na samopoczucie pracowników mają również drobne przyjemności w ciągu dnia pracy. 58% badanych przyznaje, że dobra kawa potrafi poprawić ich nastrój na początku dnia. Muzyka także odgrywa rolę w relaksie – 58% osób słucha ulubionej muzyki, aby się zrelaksować podczas pracy. Smaczny posiłek to kolejna metoda na poprawę humoru i samopoczucia, co potwierdza 64% respondentów.

Perspektywa długich urlopów

Badania wskazują, że aż 53% respondentów jest bardziej skłonnych aplikować na ofertę pracy w firmie, która oferuje pracownikom długie bezpłatne urlopy, na przykład półroczne lub roczne. Współczesny pracownik ceni sobie czas wolny i oczekuje, że pracodawcy będą respektować potrzebę równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Podsumowanie

Badania przeprowadzone przez Pracuj.pl rzucają światło na to, jak Polacy poszukują sposobów na wypoczynek w dynamicznym środowisku zawodowym. Wyniki pokazują, że zarówno krótkie wyjazdy, aktywność fizyczna, medytacja, jak i małe codzienne przyjemności mają istotny wpływ na samopoczucie pracowników. W kontekście rosnących oczekiwań pracowników wobec pracodawców, zachowanie balansu między pracą a życiem prywatnym staje się coraz ważniejsze dla utrzymania efektywności i zadowolenia zawodowego.

Wakacje matki: urlop czy zmiana miejsca pracy?

Źródło:
media.pracuj.pl

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie