Czego szukasz

Wartościowa lektura na wakacje – 5 książek z gatunku rozwoju osobistego

Początek wakacji to czas, gdy dzieci z radością chowają podręczniki. W przeciwieństwie do nich zapracowane mamy mają wtedy chwilę, by sięgnąć po lekturę. Leniwe urlopowe dni są idealne do spędzania czasu z interesującą książką: -).
Warto jednak połączyć przyjemne z pożytecznym i sięgnąć po coś z gatunku rozwoju osobistego.

książki rozwój osobisty

Ja już przygotowałam swoją listę 5 książek z gatunku rozwoju osobistego. Zapraszam, do zapoznania się z moimi propozycjami, wartymi przeczytania w wolnym czasie. Być może któraś z nich pozytywnie wpłynie na Wasze (i moje) życie emocjonalne, rodzinne i przede wszystkim zawodowe.

1. “Przewaga szczęścia. W jaki sposób pozytywne nastawienie napędza sukcesy zawodowe i osobiste” – Achor Shawn

Powodem, dlaczego ta książka stanowi mój numer jeden, nie jest jej sympatyczna okładka ze słowem bestseller, ani nawet wysokie oceny. Wybrałam tę książkę, ponieważ przeczytałam, że stanowiła ona inspirację dla jednego występu w ramach cyklu TED Talks, którego słuchałam.

Książka ta jest bowiem o tym, że wbrew temu, co nam się wydaje, nie nasze osiągnięcia dają szczęście, lecz przeciwnie to szczęście, które czujemy, pomaga nam osiągać sukcesy.

Autor, czerpiąc wiedzę z własnej pracy naukowej i z doświadczeń zdobytych podczas licznych konferencji na całym świecie, pisze, jak zmienić myślenie na pozytywne. Następnie przeczytamy o tym jak wykorzystać przewagę szczęścia w każdej sferze życia.

Jak pisze wydawca, w książce wśród strategii Anchora znajdziemy między innymi:

  • efekt Tetris: jak wyszkolić mózg, by dostrzegał okazje i pomagał nam je wykorzystywać,
  • inwestycje społeczne: jak czerpać korzyści z rozbudowanej sieci wsparcia społecznego,
  • efekt fali: jak spowodować rozchodzenie się pozytywnych zmian w zespołach, firmach i rodzinach.

To może być ciekawa lektura dla każdej osoby, która pomimo narastających stresów i powszechnego negatywizmu chce się rozwijać dzięki poczuciu szczęścia.

2. “Nigdy nie będę wyższa” – Agnieszka Dydycz

Pozostaję w wątku szczęścia i moją kolejną pozycją na liście jest powieść. Już nieraz przekonałam się, że kobieca powieść przekazuje więcej wartości, niż niejedna książka o rozwoju osobistym. I to właśnie zapowiada wydawniczy opis oraz interesujący tytuł powieści napisanej przez kobietę dla kobiet.

“Nigdy nie będę wyższa, ale mogę być szczęśliwsza, prawda? Bo szczęście nie jest naszą stałą cechą fizyczną jak na przykład wzrost. Szczęście (na nasze szczęście), można odnaleźć i można też odczuwać stale, do tego bez ograniczeń wiekowych! A jeśli Małgorzacie się to udało, to może także na nas ktoś lub coś miłego czeka?”- zachęcająco pisze wydawca.

Z chęcią sięgnę po “Nigdy nie będę wyższa” ponieważ cytowane z opisu zdanie mówi dokładnie o mnie i z pewnością o niejednej z Was.

3. “Upstream. Rozwiązuj problemy, nim się pojawią” – Heath Dan

Nadal pozostajemy w tematyce szczęścia, gdyż duży wpływ na poczucie szczęścia ma brak problemów. Przyznam szczerzę, że z terminami “upstream”i “downstream” spotkałam się po raz pierwszy. W opisie wydawnictwa znalazłam informację, że , główną ideą modelu upstream jest niedopuszczanie do powstania problemów.

Ten model reagowania jest więc przeciwieństwem downstream, będącego reagowaniem na problemy i ich rozwiązywaniem. Natomiast ponieważ model upstream wymaga wysiłku, generuje większe koszty i jest bardziej ryzykownym rzadko jest wybierany. 

Opis poradnika mówi, że, znajdziemy w nim przystępne porady, jak zacząć myśleć i postępować zgodnie z ideą upstream, oraz kilka praktycznych rozwiązań, które możemy wdrożyć i stosować w codziennym życiu i w biznesie.

Ponieważ „kłopoty mnie kochają” koniecznie przeczytam ten poradnik.

Przeczytaj także: Książki na wakacje, czyli co warto przeczytać w czasie urlopu

4. “Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny” – Scott S.J., Rebecca Livermore

Przyznam, że moją uwagę przyciągnęła ładna okładka tej książki, ale sądząc z opisu jest to poradnikowy konkret. Według wydawcy jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą zacząć cieszyć się codzienną rutyną.

Sięgając po ten poradnik poznamy między innymi:

  • 8 korzyści płynących z codziennej rutyny,
  • 5 sposobów usprawniania codziennych zajęć,
  • 9 strategii osiągania najwyższej wydajności w pracy,
  • 4 sposoby czerpania dużej radości z małych rzeczy,
  • 5 metod kształtowania nawyku zdrowego odżywiania się.

Mam nadzieję, że książka spełni moje oczekiwania i dzięki zawartym w niej wskazówkom zamienię codzienną, nudną rutynę na radość z każdego dnia.

5. “Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian” – G. Stephen

Moja ostatnia pozycja, to książka autora bestsellera „Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu”.

Wydawca obiecuje czytelnikowi, że dzięki tej książce nauczy się kształtować elastyczne nawyki, które będą trwałe. Poznając metodę inteligentnych nawyków, będziesz umiał zmienić ich formę i dopasowywać się intensywności życia.

Do wypracowania nawyków pozwalających na osiąganie szczytów możliwości i realizację najśmielszych celów mają przyczynić się wskazówki takie jak:

  • czerpać ze źródeł motywacji,
  • mądrze wybierać nawyki i kształtować je w inteligentny sposób,
  • zdobyć dzięki nawykom szczyty swoich ambicji i uniknąć bolesnych porażek,
  • osiągnąć nowe poziomy elastyczności,
  • realizować wszystkie cele z wolnością w sercu i bez wysiłku.

Miałam już kilka nieudanych prób kształtowania dobrych nawyków, być może po lekturze tej książki spróbuję raz jeszcze. Albowiem, jak pisze wydawca, elastyczne nawyki są dobrą strategią dla każdego, kogo męczy mozolne wypracowywanie dobrych nawyków.

Jestem ciekawa czy czytaliście już jakąś książkę z tej listy i jaką nowość z gatunku rozwoju osobistego polecacie?

Zdjęcie: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie