Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Felieton Mamy: Co kształtuje nasze poglądy?

  • Krystyna Skrytska
  • 4 kwietnia 2024
  • 3 MIN. CZYTANIA
Co kształtuje nasze poglądy

Co kształtuje nasze poglądy?

Ten artykuł został zainspirowany komiksem artystki Lainey Molnar, ale wyjdziemy poza granice tego obrazka.

Kimkolwiek jesteśmy, stoją za nami inni ludzie: rodzice, dziadkowie. Ale oprócz tego mogą to być nasi przyjaciele, nianie, nauczyciele. Ludzie, którzy kształtują jakąś część nas. Ktoś powiedział, że nie mamy własnego zdania. Nasze poglądy są kształtowane przez poglądy innych. Jest w tym jakiś sens. Dorastając, i później, jeśli jesteśmy otwarci, przyjmujemy postawy i zasady ludzi, których szanujemy lub którzy rezonują z nami. Tak więc puzzel po puzzlu budujemy siebie.

Ludzie, którzy wpłynęli na nasze życie

Nasza rodzina jest rodziną imigrantów. Mój mąż, kiedy zabrał całą rodzinę do Polski, powiedział: chcę, żeby moje wnuki pokazując moje zdjęcie w ramce na ścianie mówiły: to jest nasz dziadek, który sprowadził nas do ojczyzny. Nianią naszych starszych dzieci była Polka – pani Agnieszka. 🙂 Pamiętam nasze pierwsze spotkanie: baliśmy się, że powierzymy nasze dzieci obcej kobiecie w nieznanym nam kraju. A ona – przygotowała kartkę z tekstem w naszym języku… Rozmowa łamaną polszczyzną z naszej strony.

Teraz, po latach, wciąż dostrzegam w życiu naszych dzieci obecność naszej niani. Córka wygrywa konkursy polonistyczne, choć przyjechała do kraju, gdy miała 4,5 roku. Pani Agnieszka dała wtedy naszym dzieciom to, czego my nie mogliśmy dać w żaden sposób. I nawet teraz nie możemy.

Felieton Mamy: Razem przez wyzwania wychowawcze

Zasada dawania

Każdy z nas jest wielką wartością. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, musisz natychmiast zapoznać się z tym, na czym stoi Mamo Pracuj i co robi. 🙂 Nie wiem jak Ty, ale ja bardziej lubię dawać prezenty niż je dostawać. Zwłaszcza trafione. 🙂 Obserwować reakcję obdarowywanej osoby, jej emocje. Jak potem wykorzystuje ten prezent. Wierzę w zasadę dawania. Nie można cały czas tylko otrzymywać i nic nie dawać – to tak nie działa. Mamy w sobie wartość i możemy dzielić się nią z innymi. Nawet musimy to robić.

Znasz regułę bagna i rzeki?

Jeśli woda płynie, jest świeża i czysta. Jedna wypływa, druga wpływa. A jeśli woda stoi, zaczyna się psuć. Chcę być rzeką, chcę dawać. Dawać dobro innym, wnosić je do cudzego życia.

Ten artykuł jest poświęcony ludziom z dużej litery, którzy stoją za Tobą. W pewnym momencie Twojego życia wywarli na Ciebie spory wpływ, wspierali Cię kosztem własnego czasu, wysiłku. Podziękuj im teraz. Jeśli jeszcze możesz… I bądź taką osobą dla kogoś innego.

Felieton Mamy: Odważnymi się nie rodzimy, odważnymi się stajemy

Zdjęcie: Tetiana Pidopryhora

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content