Czego szukasz

Znaj swoją wartość – lektura obowiązkowa każdej kobiety!

„Wydawało mi się, że jak na coś zasługuję, to mój szef to dostrzeże” – skąd my to znamy? Mika Brzezinski rozprawia się z kobiecym sposobem myślenia o swojej karierze i wynagrodzeniu. Przepaść między wynagrodzeniem autorki i jej kolegi z pracy uświadomiły jej skalę problemu uczciwego wynagradzania i zmotywowały do napisania książki dla innych kobiet.

Wiem, ile jestem warta i nie zamierzam godzić się na mniej

Od dawna przymierzałam się do tej książki. Kwietniowy wywiad z autorką w Wysokich Obcasach sprawił, że po przeczytaniu go pomyślałam o książce „Znaj swoją wartość”, że to jest must have na mojej półce.

Mika Brzeziński, córka profesora Zbigniewa Brzezińskiego, jest współprowadzącą porannego programu informacyjnego „Morning Joe” w telewizji MSNBC. Dzięki jej ciężkiej pracy, profesjonalizmowi, zaangażowaniu program zyskał powszechne uznanie widzów i dziennikarzy. Jak zatem mogło do tego dojść, że autorka miała czternastokrotnie niższą pensję od swojego kolegi z programu?!

„Znaj swoją wartość” to opowieść Miki Brzeziński o długiej drodze, od frustracji z powodu niskopłatnej pracy, poprzez „przebudzenie” – dlaczego się tak dzieje i dlaczego się na to godzę – po drogę, ku bardziej sprawiedliwemu podziałowi wynagrodzeń.

Jeśli same nie traktujemy siebie poważnie, to nie możemy oczekiwać, że poważnie potraktują nas mężczyźni

Cennych rad autorce i czytelniczkom udzielają wpływowe kobiety ze świata biznesu i polityki, między innymi: Sheryl Sandberg – dyrektor wykonawcza Facebooka, Carol Bartz – dyrektor generalna Yahoo, Suze Orman – specjalistka ds. finansów osobistych  czy Arianna Huffington – założycielka i redaktor naczelna „The Huffington Post”.

Celne i niejednokrotnie odkrywcze dla mnie hasła zakreśliłam w książce markerem. Kolejnym krokiem będzie zapisanie tych najlepszych na tablicy nad biurkiem. A co!

„Kobiety myślą, że jak będą ciężko, bardzo ciężko pracować […] to pieniądze przyjdą same”.

Albo – „Czułam się szczęściarą, bo otrzymałam szansę”.

Dlaczego kobiety, i to nawet te zajmujące wysokie stanowiska, ich nie znają albo znają, lecz nie stosują?

Nie rób nic, za co ci nie płacą

Autorka i jej rozmówczynie dają mnóstwo przydatnych rad, jak się zachowywać, kiedy starasz się o pracę, zależy ci na awansie albo na podwyżce. Nie wystarczy zachowywać się tak jak mężczyzna, trzeba negocjować jak kobieta wpływowa. Brzezinski pisze o tym, jak zachować się, kiedy usłyszysz odmowę, jak nigdy nie prosić o podwyżkę i kto może być największym wrogiem, a kto sojusznikiem pracującej kobiety.

Zdobywanie pracy. Czy macierzyństwo jest karane?

Osobny rozdział książki poświęcony jest pracującym matkom. Jeśli nie macie czasu na przeczytanie całej książki, przeczytajcie chociaż ten rozdział – jak nie wypaść z obiegu, kiedy zostajesz matką (dość kontrowersyjny pogląd cytowanej przez autorkę rozmówczyni, trudno jednak uznać go za pozbawiony sensu). Jak negocjować swoje wynagrodzenie i warunki pracy, kiedy zmieniają się reguły gry? I dlaczego niedocenianie siebie to dość powszechny problem kobiet wychowujących dzieci?

Chociaż autorka wspomina, że ta książka nie nadaje się na prezent, ja uważam wręcz przeciwnie, to świetny pomysł na prezent dla każdej kobiety! Najlepiej, gdyby była to lektura obowiązkowa w liceum albo najpóźniej na studiach. Im młodsze kobiety ją przeczytają, tym szybciej zaczną dopominać się o swoje prawa! Ja na pewno dam ją do czytania moim córkom, gdy tylko będą na to gotowe!

Śródtytuły pochodzą z cytatów z książki.

Książkę do recenzji przekazało Wydawnictwo Studio EMKA.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie