Czego szukasz

Książki na wakacje, czyli co warto przeczytać w czasie urlopu

Stworzenie wakacyjnej listy książek, które polecam i które, w mojej ocenie, powinny dostarczyć czytelnikom miłych wrażeń jest naprawdę trudnym zadaniem. Wybór jest problematyczny ze względu na tematykę, bo jednak staram się unikać tytułów i fabuły, która jest przytłaczająca i smutna (tę zostawmy na jesień), jak i … mnogość świetnych książek.

Podróżuję i poznaję świat … z pozycji leżaka, hamaka, kocyka

Skoro wakacje, to wyjazdy, podróże, czas na realizację marzeń i poznawanie świata. Moją propozycją są książki napisane przez polskich autorów. Obydwie dostarczają niesamowitych doznań i są pełne emocji. Nie będziecie się nudzić.

1. Dominik Szczepański „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” Wydawnictwo Agora SA – to świetna książka o człowieku z pasją, własnym stylem i filozofią życia, który zapisał się w historii światowego himalaizmu.

2. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” Wydawnictwo Otwarte – to kalejdoskop historii siedmiu osób – kobiet i mężczyzn – mieszkających na czterech kontynentach, w siedmiu państwach. Różni ich wszystko – status społeczny, warunki życia, kultura, religia. Miejsce narodzin determinuje ich dalsze życie. Tomek Michniewicz ma dar opowiadania. Robi to szalenie interesująco i bardzo swobodnie, dlatego przez „Chrobot” płynie się swobodnie i z wielkim zainteresowaniem.

Napisane przez kobiety

Kolejne propozycje, to książki, w których głównymi bohaterkami są kobiety. Każda jest inna, ma inną wrażliwość, poziom determinacji i stosunek do otaczającego świata.
Dodatkowo obydwie powieści łączy fakt, że zostały zekranizowane i na ich podstawie powstały dwa kapitalne miniseriale.

3. Liane Moriarty „Wielkie kłamstewka” Wydawnictwo Prószyński i S-ka – to zaskakująca kompozycja literatury rozrywkowej i kobiecej z dużą dawką życiowych oraz uniwersalnych prawd. W zestawieniu z kapitalną kreacją głównych bohaterek, nietuzinkową eskalacją napięć i rzadko spotykanym odtworzeniem chronologii wydarzeń tworzą powieść, która dostarcza wielu pozytywnych wrażeń.

4. Elizabeth Strout „Olive Kitteridge” Wydawnictwo Wielka Litera – to piękny patchwork ludzkich losów, utkanych z ich lęków, wątpliwości, ukrytych pragnień i marzeń. Czyli tego wszystkiego co składa się na nasze jestestwo, z czym się mierzymy i czego doświadczamy. Cudowna forma oraz styl pozwalają na bardzo subiektywny odbiór oraz interpretację treści.

Klasyka

Jest dobra na wszystko i jest nieśmiertelna. Zawsze ją znajdziemy na półkach rodziców, dziadków, czy bibliotek. Warto po nią sięgnąć.

5. Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” – dla niejednego czytelnika jest to książka życia. Dla entuzjastów powieści przygodowych, historycznych, miłosnych oraz teorii spiskowych. Nie ma nudy! Każdy znajdzie w niej coś fajnego.

6. Jane Austen „Rozważna i romantyczna” – to cudowna klasyka ubrana w eleganckie szaty, która przenosi czytelnika do dawnej Anglii. To powieść, która iskrzy od błyskotliwych i ironicznych uwag. Kwintesencja Jane Austen.

Ciepłe, czułe, do przytulenia

To książki, które wprawiają w dobry nastrój, ich fabuła otula nas jak miły w dotyku koc i sprawia, że ciepło się nam robi na sercu.

7. Durian Sukegawa „Kwiat wiśni i czerwona fasola” Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – chwyta mocno za serce i przenosi czytelnika w inny wymiar, po trosze baśniowy, ale jednak realny. Autor stworzył wspaniały klimat, który sprawia, że czas zwalnia i następuje wyciszenie. A w powietrzu unosi się duch orientu i wirują płatki kwitnącej wiśni.

8. Pierre J. Mejlak „Co pozwala powiedzieć noc” Wydawnictwo Książkowe Klimaty – jest wielobarwnym, urzekającym kalejdoskopem krótkich historii, z których każda jest inna, wyjątkowa i dostarcza czytelnikowi całego spektrum emocji. Poprzez bardzo umiejętnie zbudowane napięcie wielokrotnie zaskakują mocnym, puentującym uderzeniem. Tym co łączy wszystkie opowiadania jest człowiek z jego doświadczeniami, wątpliwościami, troskami i radościami. Człowiek, który kocha, tęskni, potrzebuje bliskości, drugiej osoby, z którą chciałby przeżyć życie. Człowiek, który czuje.

Kryminał/thriller w polskim wydaniu

W zestawieniu wakacyjnych lektur nie może zabraknąć jakże popularnego literackiego gatunku. Zaproponowane powieści nie epatują przemocą i nie są krwawe. Cały kunszt opiera się na zmyślnie wykreowanej fabule.

9. Katarzyna Zyskowska „Sprawa Hoffmanowej” Wydawnictwo Znak – to powieść, którą można przeżywać jak pasjonującą górską przygodę, równocześnie próbując rozwikłać zagadkę, której świadkami były tatrzańskie turnie. Ale to nie wszystko. To również podróż w meandry ludzkiego umysłu, percepcji i wspomnień. Doskonała kreacja głównej bohaterki, której tragiczna historia życia kładzie się cieniem na jej przyszłości, tworzy niepowtarzalny, klaustrofobiczny klimat. Tylko góry dają przestrzeń. Tylko tam można odnaleźć spokój, albo … śmierć.

10. Marek Stelar „Blask” Wydawnictwo Videograf SA – to powieść wielowątkowa, ciekawa, z wyrazistymi bohaterami, którzy niejedno „mają za koszulą”. Iskrzy od humoru, który celnie trafi w niejeden gust. To równocześnie bardzo dobry kryminał mocno przykuwający uwagę. Przemyślana zagadka, która została sprytnie pogmatwana, spleciona oraz związana w solidny węzeł daje czytelnikowi ogromną przyjemność z próby jej rozwikłania. Tropy i wątki, które podrzuca nam autor, przyjmują nieoczywistą formę, by finalnie ułożyć się w spójną i logiczną całość.

Życzę Wam niezapomnianych wakacji!

Zdjęcia: Katarzyna Denisiuk

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Książkoholik od kilkudziesięciu lat i bloger książkowy od dwóch lat. Uwielbiam czytać i czytam w każdej wolnej chwili. Książka towarzyszy mi zawsze, czy to w formie papierowej, elektronicznej – niebywale wygodnej, gdyż czytnik mieści się praktycznie wszędzie, czy też audio. Przecież prasowanie i mycie okien wcale nie musi być nudne ;-) Szczęście to nie tylko czytanie, to przede wszystkim dwójka dzieci, mąż i szalony labrador.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie