Czego szukasz

Alternatywne sposoby podróżowania – jak spać?

Alternatywne sposoby podróżowania obejmują spanie w niesztampowych miejscach. Na nietypowe noclegi pokuś się nie tylko w trakcie egzotycznych podróży, ale też podczas objazdówki po Europie albo weekendu w Polsce. Szukasz alternatywy dla hotelu? Znajdź klimatyczne miejscówki noclegowe, które są dopełnieniem podróży i stanowią alternatywne sposoby podróżowania. Jak spać tanio na urlopie, by poczuć świat bardziej?

para rozkładająca namiot

Reaguj natychmiast, gdy zawyje alarm

Chcesz ciekawie i tanio spędzić urlop, a oferty noclegów nie są na Twoją kieszeń? Masz dość hotelowych molochów, w których trudno o intymność? Jest Ci źle. Czujesz, że podróże uciekają Ci przez palce, świat jest ogromny, a wszędzie tak drogo!

Jeśli wolisz wydać złotówki na chrupiące churrosy, bilet wstępu do Luwru albo lot balonem w Kapadocji (oszczędzając na kosztach noclegowych!), to najlepsze, co Cię czeka to: alternatywne sposoby podróżowania!

Jak spać na wakacjach, by zaoszczędzić? Podsuwam niesztampowe sposoby na nocowanie w podróży, które stoją w opozycji do tradycyjnych noclegów.

Zamiana domów na kilka tygodni – to działa!

„Home swapping”, wakacyjna wymiana domów, działa głównie w Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych, ale zaczyna być popularna również w Polsce.

Jeśli jesteś gotowa na to, by swoje cztery kąty użyczyć na dłuższy czas innym podróżnikom, którzy na ten okres zapraszają Cię na swoje włości, to wymiana domów na wakacje jest tanim sposobem na podróżowanie.

Jeśli dodatkowo mieszkasz w lokalizacji atrakcyjnej turystycznie (lokum na warszawskiej starówce, dom drewniany z dostępem do jeziora pod Olsztynem, mała chatka w sercu Puszczy Białowieskiej – albo każda inna opcja, która będzie ciekawa dla podróżnika), to tym łatwiej przyjdzie Ci zamienić swoją ostoję na kilka tygodni pobytu w Nowym Jorku, pod Wiedniem czy w Wenezueli.

Jeśli chcesz podróżować za grosze – zamiana domów jest jedną z trafniejszych opcji do rozważenia. Najbardziej popularne adresy serwisów home swappingowych to: Intervac-homeexchange, ExchangeZones oraz HomeExchange.

P.S. Nie musisz posiadać dwupoziomowego apartamentu w Krakowie, aby wakacyjna zamiana domów na kilka tygodni się udała. Wiele osób poszukuje też niedużych, przytulnych mieszkań.

Praca w zamian za nocleg – alternatywne sposoby podróżowania

„Working holiday” to idea łączenia podróży z pracą. Coś na kształt barteru, który procentuje, gdy wybierasz się na dłuższą wyprawę.

Zbierasz truskawki w Norwegii, nocujesz na koszt właściciela, a w wolnym czasie cykasz foty na fiordach. Praca w gospodarstwie agroturystycznym u podnóży Tatr da Ci możliwość górskiego wspinu po godzinach. A pomoc na farmie w Australii to otwarte drzwi do zwiedzania antypodów.

Serwis WorkAway zawiera oferty pracy za nocleg na całym świecie. Rozejrzyj się – może znajdziesz tam opcję zgodną z Twoimi preferencjami.

Namiot – zawsze tam, gdzie Ty

Kiedy Ci źle i tłamsisz się w luksusach pięciu gwiazdek – wybierz hotel wielogwiazdkowy. Pod rozgwieżdżonym nieboskłonem jest o niebo lepiej niż w atłasowych prześcieradłach, klapkach z puszkiem czy szlafroku z fikuśnie wypisaną nazwą wyszukanego SPA.

Namiot rozstaw tam, gdzie zabraknie Ci sił w wędrówce, skąd nie możesz się ruszyć, bo Twoim ciałem i duszą zawładnęła przyroda. Jej zniewalające piękno w grabieżczy sposób opanowuje Twoje kończyny, by nie szły dalej. Sprawia, że przysiadasz na kamieniu. I postanawiasz: tak, to tu spędzę tę noc.

I nieważne, czy patrzysz na podlaski przełom Bugu, San Gimignano wyłaniające się spośród toskańskich wzgórz, czy kaskadowe Wodospady Bakera na Sri Lance. Wszędzie masz ze sobą swój „dom” – namiot – nieodzowny towarzysz podróży niezależnych globtrotterów, początkujących podróżników i zwolenników wakacji „pod chmurką”.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest spanie na polu namiotowym z dostępem do toalet, pryszniców i kuchni. Ale nic nie daje tylu doznań, co obcowanie z przyrodą na dziko. Namiot to najlepszy alternatywny sposób spania w podróży dla miłośników bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

A czy wiesz, że teraz łatwiej zanocujesz na dziko w polskich lasach? Łap – tu jest mapa obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie”. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

Camper – sypialnia na wyciągnięcie ręki

O tym już nieco było, więc jeśli czytałaś nasz artykuł Alternatywne sposoby podróżowania – jak się przemieszczać? to wiesz, że „dom na kółkach” zapewni Ci maksymalny poziom luksusu podczas niekomercyjnych wyjazdów. Jedziesz, gdzie chcesz. Śpisz,
gdzie chcesz. Biwakujesz tak, jak lubisz.

  • Szukając miejsca do zaparkowania na nocleg w camperze, pamiętaj:

Spanie w camperze na dziko jest zabronione w wielu krajach Europy: we Francji, Włoszech i Hiszpanii, Holandii, Grecji, Bułgarii i Słowenii. Aby uniknąć niemiłej wpadki w trakcie podróży, zapoznaj się przepisami obowiązującymi w danym kraju.

  • Podstawowe zasady nocowania na dziko w Europie:

Nocowanie w camperze jest zabronione w parkach narodowych, rezerwatach przyrody i terenach rolniczych.

Kraje skandynawskie to raj dla dzikiego nocowania – jeśli nikomu nie utrudniasz ruchu i ustawisz się z dala od zaludnionych obszarów (150 m w Norwegii).

Alternatywne sposoby podróżowania? CouchSurfing nie tylko dla młodzieży

Co to jest CouchSurfing? CouchSurfing to bezpłatne udostępnienie przysłowiowej kanapy na noc (lub kilka) osobie, która przebywa w podróży. Czasem ta „kanapa” jest osobnym pokojem, innym razem – wolnym mieszkaniem albo… miejscem na podłodze w salonie. Wbrew przekonaniom – CouchSurfing nie jest jedynie dla młodzieży. Jeśli odpowiada Ci taki sposób spania w podróży, to wiek nie stoi na przeszkodzie w praktykowaniu go.

Na całym świecie znajdziesz miejsca, gdzie przenocujesz zgodnie z ideą CouchSurfingu, czyli z myślą o ciekawej wymianie kulturowej. Może dzięki temu znajdziesz przewodnika na czas pobytu w okolicy, miłe towarzystwo na krótki czas albo nawet… przyjaciela na całe życie.

Niski budżet na wakacje oraz potrzeba oderwania od schematu napędzają alternatywne sposoby podróżowania. Jak spać na wakacjach, by nie wydać ostatniego grosza na nocleg? Namiot, CouchSurfing, wymiana domów i wiele innych – wybieraj, oszczędzaj, ciesz się pięknem świata!

Przeczytaj także: Jak spakować się na wakacje? Skorzystaj z naszej listy!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie