ZAINSPIRUJ SIĘ
Alternatywne sposoby podróżowania – jak się przemieszczać?
- Ewa Doniec
- 22 czerwca 2023
- 5 MIN. CZYTANIA
Alternatywne sposoby podróżowania – co to?
W zasadzie to większość wyjaśniłam we wstępie do artykułu. 🙂 Ale gwoli uporządkowania – alternatywne sposoby podróżowania dają się scharakteryzować tak:
- To sposób na poznawanie świata w opozycji do komercyjnych ofert i atrakcji.
- Docierasz tam, gdzie nie zawiozą cię tradycyjne biura podróży.
- Poruszasz się komunikacją lokalną.
- Poznajesz autentyczne oblicze odwiedzanych miejsc.
- Nawiązujesz relacje z lokalną społecznością.
- Zanurzasz się w tradycję, kulturę i codzienne życie miejscowych.
- Zakupy robisz na bazarkach i żywisz się w lokalnych barach.
- Podróżujesz samotnie, w kilka osób lub małą grupą.
- Spędzasz tyle czasu w danym miejscu, ile ci się podoba.
- Wydajesz mniej niż podczas tradycyjnych podróży, a dostajesz więcej i „inaczej” w zamian. Podróż jest bardzo „twoja”.
- Czujesz czar odwiedzanych miejsc. Mocniej. Głębiej. Dłużej.
- Zamieniasz hotel all inclusive na noclegi w małych pensjonatach, pod namiotem, w guesthousach.
Poznaj alternatywne sposoby podróżowania – jak się przemieszczać?
Alternatywne sposoby podróżowania to czas bez spiny. Podążanie za tym, co cię interesuje i na co w tym momencie masz ochotę. To „walka” z przeciwnościami losu – takimi jak na przykład opóźnienia autobusów, okno sypialni bez moskitiery, mycie się w strumieniu. To doświadczanie piękna świata w pełni.
Autostopem przez Europę, Polskę, a nawet cały świat!
Raz jedziesz za darmo, kiedy indziej za drobną opłatą, a czasem „za jeden uśmiech”. Podróżowanie autostopem jest przygodą zaskakującą, czasem nieprzewidywalną, ale też szalenie ekscytującą. Możesz być w pełni bezpieczna. Ale żeby tak było, to trzeba byś podróżowała „z głową”, czyli ufała intuicji, była czujna na zagrożenia, przemieszczała się z innymi osobami.
Autostop to świetna forma podróżowania, jeśli masz nieograniczony czas na pokonywanie odległości i nie musisz być w określonych miejscach w omówionej dacie.
Carpooling – alternatywa dla autostopu
Jeśli nie czujesz się komfortowo z łapaniem „stopa” i ufaniem przypadkowemu kierowcy, a szukasz budżetowej formy podróżowania, to zdaj się na carpooling.
Jak działa carpooling? Wyszukujesz trasę, którą chcesz przebyć. Podajesz preferowaną datę startu podróży lub jej końca. Znajdujesz kierowcę. Później dzielisz się z nim kosztami pokonania trasy. Czasem w aucie jedzie kilku pasażerów, więc koszty przejazdu dzielą się na wszystkich.
Efekt? Za niską opłatą, w bezpieczny sposób, docierasz do obranej destynacji. Najbardziej popularny serwis carpoolingowy to BlaBlaCar. W mediach społecznościowych znajdziesz grupy, które popierają i organizują przejazdy carpoolingowe. Zalety carpoolingu?
Podróżujesz tanio, w miarę szybko i bezpiecznie. Oraz… ekologicznie.
Jachtostop – morski autostop
Idea jachtostopu jest podobna to autostopu, z tym, że zamiast autem, przemieszczasz się statkiem. Ale uwaga – podczas rejsu nie siedzisz na pokładzie, poczytując książkę, a aktywnie uczestniczysz w codziennych obowiązkach załogi. Może przypadnie ci sprzątanie kajut? Obieranie ziemniaków? Zwijanie żagli?
Czy to wiele w zamian za podróż na podbój Karaibów za darmo lub za grosze? Jeśli uśmiechasz się na samą myśl o morskiej przygodzie, to:
Udaj się do hiszpańskich portów, jeśli chcesz potrzeć do obu Ameryk.
- Kieruj się do Tanzanii, jeśli marzy ci się rejs po Oceanie Indyjskim, z zawijaniem do egzotycznych portów.
- Leć do Azji Południowo-Wschodniej, aby podróżować jachtostopem między Indonezją, Filipinami i Birmą.
Camper – podróżowanie niezależne od wszystkiego
„Dom na kółkach” zawiezie cię praktycznie w każde miejsce na świecie, o jakim zamarzysz (O.K., są zakątki, do których dotrzesz jedynie pieszo), a spać będziesz „u siebie”. Podróżowanie camperem oznacza, że masz własną kuchnię, łazienkę oraz inne podstawowe sprzęty i urządzenia, a w „bogatszych” wersjach – również ogrzewanie! Caravaning stał się szalenie popularny w czasach pandemii, choć znany jest od wielu lat. W podróży możesz być nawet przez wiele miesięcy! Jedziesz, gdzie chcesz i zatrzymujesz się tam na tak długo, jak ci się podoba.
Przeczytaj także: Wakacje z dziećmi? Zaplanuj je dobrze
Pieszo – niekoniecznie znaczy na krótkie dystanse…
… Bo można przejść setki i tysiące kilometrów. Podróżowanie pieszo (pielgrzymowanie) przez sam fakt niezbyt szybkiego tempa pokonywania odległości daje możliwość dogłębnej kontemplacji oglądanych krajobrazów, najpełniejszego ich doświadczenia i czerpania niecodziennych wrażeń każdego dnia wędrówki.
Najbardziej znanym szlakiem pieszym jest – wytyczona również w Polsce – Droga Świętego Jakuba. Camino de Santiago to szlaki biegnące przez Europę Środkową i Zachodnią. Wszystkie spotykają się w hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela, by „oczyścić duszę” pielgrzyma (uwaga – podróżowanie piesze szlakiem świętego Jakuba nie musi mieć charakteru religijnego).
W kraju wiele osób podróżuje pieszo z Helu na Giewont – symbolicznie łącząc dwa krańce Polski.
Rower – alternatywny sposób podróżowania
Kilka dni, tygodni, miesięcy. A nawet lat, bo tyle w podróży rowerowej spędzają najwytrwalsi podróżnicy. Zalety? Niezależność przemieszczania się. Bliskie obcowanie z przyrodą. Poznawanie miejsc, w które nie wjedzie auto. Aktywność fizyczna! Wspomnienia na lata. Samowystarczalność połączona z korzystaniem ze „źródełek” lokalnych mieszkańców. A jak pięknie uformowana łydka! 🙂 Od razu koleżanki poznają, że przejechałaś pół świata. Nawet jeśli nie dojedziesz dalej niż do Borów Tucholskich… 🙂
Poznałaś alternatywne sposoby podróżowania. Jak się przemieszczać na najbliższym urlopie – wybierz sama to, co ci w duszy gra. W tym sezonie nic nie powstrzyma cię od realizacji marzeń!
Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego
Zdjęcie: Canva