Czego szukasz

Alternatywne sposoby podróżowania – jak się przemieszczać?

Jeśli stoisz w kontrze do sztampowych wycieczek oferowanych przez tradycyjne biura podróży. Jeśli zastanawiasz się, jakie alternatywne sposoby podróżowania umożliwią Ci poznanie zakątków globu, do których dotarło niewielu. Jeśli pragniesz ucieczki od typowych, komercyjnych ofert i atrakcji. Oraz każde inne „jeśli”, które pozwoli Ci doświadczyć niezapomnianych przygód w podróży. Postaw na alternatywne sposoby podróżowania – jak się przemieszczać? Jakie są alternatywne sposoby podróżowania po Polsce, Europie i świecie?

Kobieta z mapą

Alternatywne sposoby podróżowania – co to?

W zasadzie to większość wyjaśniłam we wstępie do artykułu. 🙂 Ale gwoli uporządkowania – alternatywne sposoby podróżowania dają się scharakteryzować tak:

 • To sposób na poznawanie świata w opozycji do komercyjnych ofert i atrakcji.
 • Docierasz tam, gdzie nie zawiozą cię tradycyjne biura podróży.
 • Poruszasz się komunikacją lokalną.
 • Poznajesz autentyczne oblicze odwiedzanych miejsc.
 • Nawiązujesz relacje z lokalną społecznością.
 • Zanurzasz się w tradycję, kulturę i codzienne życie miejscowych.
 • Zakupy robisz na bazarkach i żywisz się w lokalnych barach.
 • Podróżujesz samotnie, w kilka osób lub małą grupą.
 • Spędzasz tyle czasu w danym miejscu, ile ci się podoba.
 • Wydajesz mniej niż podczas tradycyjnych podróży, a dostajesz więcej i „inaczej” w zamian. Podróż jest bardzo „twoja”.
 • Czujesz czar odwiedzanych miejsc. Mocniej. Głębiej. Dłużej.
 • Zamieniasz hotel all inclusive na noclegi w małych pensjonatach, pod namiotem, w guesthousach.

Poznaj alternatywne sposoby podróżowania – jak się przemieszczać?

Alternatywne sposoby podróżowania to czas bez spiny. Podążanie za tym, co cię interesuje i na co w tym momencie masz ochotę. To „walka” z przeciwnościami losu – takimi jak na przykład opóźnienia autobusów, okno sypialni bez moskitiery, mycie się w strumieniu. To doświadczanie piękna świata w pełni.

Autostopem przez Europę, Polskę, a nawet cały świat!

Raz jedziesz za darmo, kiedy indziej za drobną opłatą, a czasem „za jeden uśmiech”. Podróżowanie autostopem jest przygodą zaskakującą, czasem nieprzewidywalną, ale też szalenie ekscytującą. Możesz być w pełni bezpieczna. Ale żeby tak było, to trzeba byś podróżowała „z głową”, czyli ufała intuicji, była czujna na zagrożenia, przemieszczała się z innymi osobami.

Autostop to świetna forma podróżowania, jeśli masz nieograniczony czas na pokonywanie odległości i nie musisz być w określonych miejscach w omówionej dacie.

Carpooling – alternatywa dla autostopu

Jeśli nie czujesz się komfortowo z łapaniem „stopa” i ufaniem przypadkowemu kierowcy, a szukasz budżetowej formy podróżowania, to zdaj się na carpooling.

Jak działa carpooling? Wyszukujesz trasę, którą chcesz przebyć. Podajesz preferowaną datę startu podróży lub jej końca. Znajdujesz kierowcę. Później dzielisz się z nim kosztami pokonania trasy. Czasem w aucie jedzie kilku pasażerów, więc koszty przejazdu dzielą się na wszystkich.

Efekt? Za niską opłatą, w bezpieczny sposób, docierasz do obranej destynacji. Najbardziej popularny serwis carpoolingowy to BlaBlaCar. W mediach społecznościowych znajdziesz grupy, które popierają i organizują przejazdy carpoolingowe. Zalety carpoolingu?

Podróżujesz tanio, w miarę szybko i bezpiecznie. Oraz… ekologicznie.

Jachtostop – morski autostop

Idea jachtostopu jest podobna to autostopu, z tym, że zamiast autem, przemieszczasz się statkiem. Ale uwaga – podczas rejsu nie siedzisz na pokładzie, poczytując książkę, a aktywnie uczestniczysz w codziennych obowiązkach załogi. Może przypadnie ci sprzątanie kajut? Obieranie ziemniaków? Zwijanie żagli?

Czy to wiele w zamian za podróż na podbój Karaibów za darmo lub za grosze? Jeśli uśmiechasz się na samą myśl o morskiej przygodzie, to:

Udaj się do hiszpańskich portów, jeśli chcesz potrzeć do obu Ameryk.

 • Kieruj się do Tanzanii, jeśli marzy ci się rejs po Oceanie Indyjskim, z zawijaniem do egzotycznych portów.
 • Leć do Azji Południowo-Wschodniej, aby podróżować jachtostopem między Indonezją, Filipinami i Birmą.

Camper – podróżowanie niezależne od wszystkiego

„Dom na kółkach” zawiezie cię praktycznie w każde miejsce na świecie, o jakim zamarzysz (O.K., są zakątki, do których dotrzesz jedynie pieszo), a spać będziesz „u siebie”. Podróżowanie camperem oznacza, że masz własną kuchnię, łazienkę oraz inne podstawowe sprzęty i urządzenia, a w „bogatszych” wersjach – również ogrzewanie! Caravaning stał się szalenie popularny w czasach pandemii, choć znany jest od wielu lat. W podróży możesz być nawet przez wiele miesięcy! Jedziesz, gdzie chcesz i zatrzymujesz się tam na tak długo, jak ci się podoba.

Przeczytaj także: Wakacje z dziećmi? Zaplanuj je dobrze

Pieszo – niekoniecznie znaczy na krótkie dystanse…

… Bo można przejść setki i tysiące kilometrów. Podróżowanie pieszo (pielgrzymowanie) przez sam fakt niezbyt szybkiego tempa pokonywania odległości daje możliwość dogłębnej kontemplacji oglądanych krajobrazów, najpełniejszego ich doświadczenia i czerpania niecodziennych wrażeń każdego dnia wędrówki.

Najbardziej znanym szlakiem pieszym jest – wytyczona również w Polsce – Droga Świętego Jakuba. Camino de Santiago to szlaki biegnące przez Europę Środkową i Zachodnią. Wszystkie spotykają się w hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela, by „oczyścić duszę” pielgrzyma (uwaga – podróżowanie piesze szlakiem świętego Jakuba nie musi mieć charakteru religijnego).

W kraju wiele osób podróżuje pieszo z Helu na Giewont – symbolicznie łącząc dwa krańce Polski.

Rower – alternatywny sposób podróżowania

Kilka dni, tygodni, miesięcy. A nawet lat, bo tyle w podróży rowerowej spędzają najwytrwalsi podróżnicy. Zalety? Niezależność przemieszczania się. Bliskie obcowanie z przyrodą. Poznawanie miejsc, w które nie wjedzie auto. Aktywność fizyczna! Wspomnienia na lata. Samowystarczalność połączona z korzystaniem ze „źródełek” lokalnych mieszkańców. A jak pięknie uformowana łydka! 🙂 Od razu koleżanki poznają, że przejechałaś pół świata. Nawet jeśli nie dojedziesz dalej niż do Borów Tucholskich… 🙂

Poznałaś alternatywne sposoby podróżowania. Jak się przemieszczać na najbliższym urlopie – wybierz sama to, co ci w duszy gra. W tym sezonie nic nie powstrzyma cię od realizacji marzeń!

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie