Czego szukasz

Wakacje z dziećmi? Zaplanuj je dobrze

Pojawienie się dziecka często wywraca do góry nogami całe życie i powoduje zmianę priorytetów. Nie oznacza jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z marzeń o podróżach. Wakacje z dziećmi – czy to podczas zwiedzania miejskich zabytków, w domku z widokiem na góry, nad morzem, w egzotycznych krajach czy w leśnej głuszy – mogą należeć do najbardziej ekscytujących. Pod warunkiem oczywiście, że dobrze się do nich przygotujesz.

wakacje z dziećmi

Wakacje z dziećmi? Postaw na dobre planowanie

Samotni podróżnicy niekiedy są w stanie znosić wiele niewygód. Długie, nawet kilkunastogodzinne loty. Spontaniczne rezerwowanie noclegów „z dnia na dzień” bez pewności, które miasta odwiedzą podczas swojej wyprawy. Długie wędrówki z butelką wody i kilkoma krakersami w plecaku czy spanie w niewielkim namiocie w otoczeniu dzikiej przyrody.

Z dziećmi można zobaczyć równie wiele, jednak do planowania trzeba podchodzić nieco inaczej. W trasie nie może być obaw o to, że nagle zostaniesz bez noclegu z całą gromadką. Będziecie musieli wędrować długie kilometry ze śmiertelnie zmęczonymi maluchami, czy zwyczajnie nie będziecie mieli, gdzie zatrzymać się na posiłek.

Wyjazd z dużą rodziną często wymaga również zupełnie innego zarządzania budżetem. Podczas gdy singiel lub para mogą wybrać po prostu wycieczkę lub hotel z katalogu, przy wielu uczestnikach wyjazdu takie podejście bywa po prostu nieekonomiczne.

Niekiedy ludzie są zaskoczeni, gdy odkrywają, że zamiast tłoczyć się w sześć czy siedem osób na dostawkach w dwóch pokojach w hotelu mogą wynająć duży i komfortowy domek letniskowy nad morzem i zapłacić połowę tej kwoty. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się również ośrodki wypoczynkowe położone w różnych regionach Polski. Często są one budowane w miejscach atrakcyjnych turystycznie i oferują wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi: place zabaw, baseny, boiska sportowe, a także ciekawe zajęcia czy warsztaty.

Wyjazdy z dziećmi: w Polsce czy za granicą?

Zdania w tym temacie są podzielone. My jednak jesteśmy zdania, że z młodszymi dziećmi warto skupiać się przede wszystkim na podróżach po Polsce. Zagraniczne wyjazdy, zwłaszcza te najbardziej egzotyczne, pozostawić na czas, gdy będą nieco starsze. Przemawia za tym kilka aspektów:

  • dla Ciebie zwiedzanie zabytków Florencji w lipcu czy kambodżańskich świątyń może być spełnieniem marzeń, tymczasem maluch nie doceni w pełni ich znaczenia kulturowego, raczej zapamięta z wyprawy upał, tłumy i niewygody;
  • odpada odprawa samolotowa, która dla kilkulatków bywa naprawdę uciążliwa; a także załatwianie wielu formalności takich jak paszporty, wizy, certyfikaty szczepień i dodatkowe ubezpieczenia;
  • kwestie medyczne – zagraniczne podróże to większe ryzyko chorób zakaźnych (co ma szczególne znacznie w czasach pandemii koronawirusa), a także pospolitych dolegliwości takich jak tzw. biegunka podróżnych czy zwykłe przeziębienia od klimatyzacji;
  • bezpieczeństwo i spokój wypoczynku.

Oczywiście, nie chcemy nikogo zniechęcać do zagranicznych podróży. Jedynie zasygnalizować, że taka wyprawa z najmłodszymi dziećmi może być dość wyczerpująca i wymaga większych przygotowań. Jeżeli wybierzesz wakacje w Polsce to polecamy sprawdzone domki nad morzem w portalu e-wczasy.pl

Co zabrać na wakacje z dziećmi – wózek czy nosidełko?

Zastanawiasz się, co będzie bardziej wygodne podczas wycieczki z niemowlakiem – wózek czy nosidełko? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Oczywiście transport wózka sam w sobie może być problematyczny. Nie każdy model da się wygodnie przewozić samochodem. Zwłaszcza w aucie z małym bagażnikiem czy wnosząc na pokład samolotu (to zależy od zasad konkretnych linii lotniczych).

Jednak pozostawienie spacerówki w domu spowoduje, że dziecko będzie musiało być często noszone. O ile podczas pobytu nad jeziorem, w okolicy domku letniskowego, nie będzie to problemem, to w przypadku długich spacerów będzie bardzo męczące.

Pamiętaj, by chronić siebie i dziecko przy każdej pogodzie

Szykując się na wyjazd, zawsze warto sprawdzić prognozę pogody. Przydatne mogą być zarówno nieco cieplejsze, jak i cieńsze stroje, warto być przygotowanym na różne sytuacje. Dobrym pomysłem podczas wycieczek jest ubieranie dzieci „na cebulkę”, aby było zdjąć lub założyć dodatkowy sweterek lub kurteczkę. Warto również pomyśleć o odzieży przeciwdeszczowej.

Bardzo ważną kwestią jest również ochrona przeciwsłoneczna. Niektórzy rodzice ją bagatelizują. sądząc, że skoro nie planują wylegiwać się przez cały dzień na plaży w Hiszpanii, poparzenie im nie grozi. To poważny błąd. Na szkodliwe promieniowanie jesteśmy narażeni także latem w naszym klimacie. Uważać należy również podczas wycieczek w góry czy zwiedzania zabytków.

Z tego powodu konieczne jest stosowanie kremów i balsamów z filtrem SPF – w przypadku dzieci wybieraj produkty z filtrem SPF co najmniej 30. W przypadku niemowląt i dzieci z problemami skórnymi konieczny jest filtr SPF 50. Należy pamiętać również o zabraniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem i nakrycia głowy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie