Czego szukasz

Kto jest złodziejką ?

Dwie osiemnastolatki w dziewiętnastowiecznej Anglii. Dwa różne światy – arystokracja i złodzieje, jedna wielka fortuna. Kto kogo chce przechytrzyć? Złodziejka Sarah Waters, nowość wydawnicza od Prószyńskiego, to wciągajaca lektura na wakacje. A odpowiedź na pytanie, kto jest tytułową złodziejką, wcale nie jest taka oczywista.

Chociaż akcja książki toczy się w XiX wiecznej Anglii, nie jest to bynajmniej „Rozważna i romantyczna”. Parafrazując tytuł słynnej powieści, to poznawszy intrygę pasowałoby określenie „Chytra i przebiegła”, by później nazwać bohaterki raczej „Oszukana i samotna”.

Sue Trinder ma 18 lat i jest córką złodziejki i morderczyni, wychowywana w Londynie przez ludzi z półświatka staje przez szansą wyrwania się ze świata, w którym żyje.

Maud Lilly, jej rówieśniczka jest dziedziczką wielkiej fortuny. Żyje odizolowana od świata, w wielkiej posiadłości ekscentrycznego wuja, któremu pomaga w katalogowaniu specyficznych książek. Jedyną szansą nawolność jest zamążpójście.

Obie dziewczyny są sierotami (ich matki zginęły w tragicznych okolicznościach) i zdane są na łaskę i niełaskę obcych osób. Pewnego razu ich losy łączą się za sprawą wielkiej fortuny, na którą ma ochotę kilka osób.

Bohaterki dają się wplątać w spiralę oszustwa, aby uciec od dotychczasowego życia. Nie sposób ich nie polubić, chociaż realizacja planów wymaga okrucieństwa wobec drugiej. Szczęście jednej wydaje się być uzależnione od unieszczęśliwienia drugiej, chociaż… czy aby na pewno?

Jaka tajemnica z dzieciństwa połączyła ich losy? I dlaczego dopiero teraz dowiadują się o swoim istnieniu?

Kto czyha na czyją fortunę?  

Zaskakujące zwroty akcji, wciągająca fabuła – Złodziejka, to książka, od której trudno się oderwać.

Ze względu na objętość – ponad 700 stron -to lektura idealna na wakacje. Dzieci polecam wysłać z tatą na wycieczkę, na basen albo do kolegów i czytać, czytać, czytać 🙂

Tytuł: Złodziejka

Autor: Sarah Waters

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2015

Zdjęcie główne: Pixabay / kaz

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie