Czego szukasz

Let’s do IT AKAdemy 2 – podsumowanie programu

Prawie 1000 osób uczestniczących na żywo w webinarach projektowych. 148 spotkań mentoringowych, 20 par mentorskich, 4 miesiące wspólnej pracy. O czym mowa? O programie Let’s do IT AKAdemy 2, który realizowaliśmy wspólnie z Akamai Technologies, dzięki wsparciu od Akamai Foundation Inc. Czego dotyczył program i na czym polegał? Poznajcie szczegóły!

Let's do IT AKAdemy 2

Let’s do IT AKAdemy 2 – co to za program?

Let’s do IT AKAdemy 2 to druga edycja wspólnego programu Fundacji Mamo Pracuj i Akamai Foundation, Inc. Pokazałyśmy uczestniczkom, jak przygotować się na zmiany w życiu zawodowym, jak najlepiej zaprezentować się przyszłemu pracodawcy i odnaleźć się w międzynarodowym środowisku. Na naszych webinarach gościły wspaniałe kobiety, które przybliżyły i ułatwiły uczestniczkom start w branży IT.

To nie wszystko! Uczestniczki webinarów zaprosiłyśmy do udziału w programie mentoringowym z udziałem ekspertek i ekspertów z Akamai.

„Program pomógł mi rozwinąć skrzydła i znaleźć pracę. Wróciłam na rynek pracy po 6 latach, w innym mieście, w innej branży.”

Do kogo skierowany był program?

Celem programu było wsparcie:

  • każdej kobiety, która chce rozwijać się zawodowo – w każdym zawodzie;
  • osób, które chcą poznać bliżej pracę w międzynarodowym środowisku, myślą o przebranżowieniu lub powrocie do pracy po przerwie;
  • osób, które chcą osiągać swoje cele zawodowe ze wsparciem profesjonalistek/ów;
  • każdego, kto chce mądrze budować swoją karierę i personal branding, a jednocześnie dbać o równowagę między aktywnością zawodową a życiem prywatnym;
  • tych, którzy nie boją się zmian, a jeśli obawiają się zmian, to chcą spróbować!

Nie stawiałyśmy ograniczeń wiekowych, związanych z wykształceniem czy miejscem zamieszkania. Wszystkie spotkania odbyły się on-line, program był realizowany w języku polskim, a udział był bezpłatny. Program dedykowany był również uczestniczkom z Ukrainy.

Let’s do IT AKAdemy 2 – elementy programu

Let’s do IT AKAdemy 2 składa się z dwóch części:

I Część edukacyjna [grudzień 2022 – styczeń 2023]

Część edukacyjna to seria 4 warsztatów (webinariów) on-line – z ekspertkami Akamai – dla wszystkich chętnych. 

Jeśli nie mogłaś uczestniczyć, bądź nie wiedziałaś o programie w czasie jego trwania – możesz w dowolnym czasie obejrzeć nagrania wszystkich spotkań. Webinary z ramienia Fundacji Mamo Pracuj prowadziły Anna Łabno-Kucharska i Joanna Gotfryd. 

Za projekt od strony Akamai Technologies odpowiadały: Joanna Burawa, Anna Czerepak, Aleksandra Pluta, Magdalena Bukala, Katarzyna Wronka. Dziękujemy!

WEBINAR 1. Komunikacja w biznesie. Jak budować zaufanie i wiarygodność? Wskazówki i dobre praktyki – w komunikacji pisemnej.

Ania opowiadała o:

  • E-komunikacji w języku angielskim.
  • Najlepszych praktykach: 7Cs w komunikacji
  • Strukturze maili
  • Q&A

WEBINAR 2. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Do’s and don’ts.

Ola opowiadała o:

  • Procesie rekrutacyjnym – jak przygotować się na każdy z etapów.
  • O tym, jak stworzyć czytelne CV?
  • O języku angielskim – jak wygląda weryfikacja języka podczas procesu.
  • Q&A

WEBINAR 3. Autoprezentacja – jak dobrze mówić o sobie na rozmowie rekrutacyjnej i nie tylko?

Magda poruszyła takie kwestie, jak:

  • Po co w ogóle mowić o sobie?
  • „Ale ja tego nie lubię!” … Szukanie komfortu w autoprezentacji
  • Kilka słów o elevator pitch
  • Ćwiczenia praktyczne i rekomendacje
  • Q&A

WEBINAR 4. Nie udawaj Greka, czyli jak zrozumieć innych i dogadać się w międzykulturowym środowisku pracy.

Kasia i Asia opowiedziały o:

  • Stylach pracy – co wpływa na to, jak się zachowujemy?
  • Aspektach kultury wpływających na współpracę.
  • Jak się dogadać z innymi kulturami?
  • Q&A

Let’s do IT AKAdemy 2

II część – program mentoringowy

Spośród wszystkich zgłoszeń wybrałyśmy 20 kobiet, które pracowały w parach mentorskich (w tym, jedna para ukraińskojęzyczna, jedna angielskojęzyczna) w formule 1:1 przez 4 miesiące.

Mentoring to praca w parach – mentee i mentorka/mentor, którzy wspólnie ustalali cel (cele) mentoringu, a następnie mentorka/mentor wspierali mentee w ich realizacji. Obszar merytoryczny spotkań to szeroko pojęta branża IT, wszystko jednak zależało od tego, w którą stronę mentee chciała iść oraz od doświadczenia i obszaru eksperckiego mentorki/ mentora.

Mentorkami i mentorami w programie było 20 ekspertek/ów z Akamai, którzy zdecydowali się wesprzeć młodsze stażem koleżanki na drodze do przebranżowienia.

Wszystkie sylwetki mentorek i więcej szczegółów dotyczących programu mentoringowego poznasz na stronie programu mentoringowego – https://akademy.mamopracuj.pl/

Program mentoringowy w liczbach 

  • 120+ zgłoszeń
  • 20 par mentoringowych
  • 4 miesiące wspólnej pracy
  • 148 spotkań mentoringowych!
  • 1 dedykowana grupa wsparcia na FB dla uczestniczek programu mentoringowego 
  • 4 osoby na ten moment mają nowe, pierwsze prace w branży IT, a kolejne rekrutacje są w toku! 

Jak uczestniczki oceniają program mentoringowy?

„Program mentoringowy dał mi wiele… po pierwsze, uwierzyłam w siebie. Uporządkowałam sobie moje dotychczasowe działania. Opracowałam CV i strategię. Zaczęłam wysyłać CV i otrzymywać odpowiedzi. Dostałam pracę, ale wcześniej, w trakcie całego procesu towarzyszyła mi moja Mentorka i przygotowywała na rozmowy/stresujące sytuacje. Na samym koniec – zostaje mi wspaniała znajomość na dłużej niż program mentoringowy ;)”

„Zaktualizowałam swoją widzę dotyczącą pisania CV, tworzenia profilu na LinkedIn, rozmowy kwalifikacyjnej, przeanalizowałam swoje mocne i słabe strony, urealniłam oczekiwania. Jestem szczególnie wdzięczna za doświadczenia zawodowe, jakie przekazała mi mentorka.”

„Program mentorski dał mi inną perspektywę patrzenia na moje kompetencje. Początkowo była to motywacja do rozwoju, samokształcenia, z czasem poszłyśmy w stronę rozmowy o potrzebach i kompetencjach, żeby ostatecznie dojść do etapu, na którym odkryłam, czego tak naprawdę poszukuję! Przewrotnie, chyba jednak nie będę mamą pracującą w IT, tylko w HR 🙂 Trochę boli świadomość „straconego” roku, ale jak to ustaliłyśmy z moją mentorką, czasem droga do wymarzonej pracy i spokoju w głowie jest odrobinę dłuższa, wszystko po drodze ma jakiś sens, a zdobytych umiejętności nikt mi nie zabierze.”

„Ukończyłam kurs testerski, nauczyłam się wielu nowych rzeczy, potrafię pisać testy automatyczne, znam trochę Javę i język baz danych. Nigdy bym siebie nie podejrzewała o takie umiejętności. Dzięki mojej mentorce też już spokojniej podchodzę do tematu zmiany pracy, bez presji, z komfortem i otwartą głową. Mam wiele pomysłów oraz odwagę i siłę do działania.”

Mentorkom i mentorom, a przede wszystkim, uczestniczkom – DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE!

Let’s do IT AKAdemy – podsumowanie pierwszej edycji programu

Już szykujemy 3. edycję programu, na jesień 2023, więc dołącz do grupy FB #MamoPracujwIT  i bądź na bieżąco!

Po więcej wiedzy i wsparcia w przebranżowieniu do IT zapraszamy na portal Mamo Pracuj.

Program Let’s do IT AKAdemy został zrealizowany dzięki wsparciu Akamai Foundation, Inc. Dziękujemy! 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka socjologii. Zawodowo - wspiera działania Mamo Pracuj i Talenti oraz zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Ostatnie miesiące spędziła nad oceanem, studiując w słonecznej Portugalii. Marzy o dalszych podróżach i odkrywaniu uroków świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie