Czego szukasz

Let’s do IT AKAdemy – podsumowanie programu

Prawie 1000 osób uczestniczących na żywo w webinarach projektowych. Ponad 8 osób na miejsce w programie mentoringowym, 10 par mentorskich, 50% mentees właśnie rozpoczyna nową pracę w IT. O czym mowa? O programie Let’s do IT AKAdemy, który realizowaliśmy wspólnie z Akamai Technologies, dzięki wsparciu od Akamai Foundation Inc. Czego dotyczył program i na czym polegał? Poznajcie szczegóły!

Let’s do IT AKAdemy

Co to jest Let’s do IT AKAdemy?

Let’s do IT AKAdemy to wspólny program szkoleniowo-mentoringowy Fundacji Mamo Pracuj i Akamai Foundation, Inc. Program realizowaliśmy on-line od listopada 2021 do końca maja 2022 roku. 

Program skierowany był do wszystkich kobiet, które chciały dowiedzieć się więcej na temat branży IT i w przyszłości zdecydować się na zmianę zawodu. Uczestniczki programu miały okazję poznać branżę IT od podszewki, kobiety, które pracują w różnorodnych zawodach (IT to nie tylko programowanie!) oraz dowiedzieć się jak przygotować się na zmiany w życiu zawodowym, a także mogły wziąć udział w programie mentoringowym z udziałem ekspertek z Akamai.

Let’s do IT AKAdemy miał za zadanie wspierać:

 • każdą kobietę, która chce rozwijać się zawodowo – w każdym zawodzie;
 • osoby, które chciały poznać bliżej branżę IT i różne role, zawody i stanowiska, zanim podejmą decyzję o zmianie pracy lub przekwalifikowaniu;
 • osoby, które chciały osiągać swoje cele zawodowe ze wsparciem profesjonalistek;
 • każdego, kto chciał mądrze budować swoją karierę i personal branding, a jednocześnie dbać o równowagę między aktywnością zawodową a życiem prywatnym;
 • tych, którzy chcieli spróbować nowej przygody z branżą IT.

Program był otwarty dla wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Wszystkie spotkania odbywały się on-line i oczywiście były bezpłatne. 

Let’s do IT AKAdemy – elementy programu

Let’s do IT AKAdemy składał się z dwóch części:

I Część edukacyjna – listopad 2021 / styczeń 2022

Część edukacyjna to seria 4 warsztatów (webinariów) on-line – z ekspertkami Akamai – dla wszystkich chętnych. 

Jeśli nie mogłaś uczestniczyć, bądź nie wiedziałaś o programie w czasie jego trwania – możesz w dowolnym czasie obejrzeć nagrania wszystkich spotkań. Webinary z ramienia Fundacji Mamo Pracuj prowadziły Anna Łabno-Kucharska i Joanna Gotfryd. 

Za projekt od strony Akamai Technologies odpowiadały: Magdalena Bukała, Monika Krasulak, Joanna Burawa i Justyna Kacprzak. Dziękujemy!

 1. Nie tylko Programistka jakie inne stanowiska oferuje branża IT? (spotkanie odbyło się 9 listopada 2021) – w spotkaniu wzięły udział ekspertki z firmy Akamai Technology, czyli mocny zespół składający się z następujących osób:
 • Anna Stanisz: Regional Leader for Customer Revenue Operations
 • Agnieszka Bielicz-Polkowska: Technical Consultant, Pre-Sales Team
 • Aleksandra Dziadecka: HR Operations Manager
 • Anna Wuwer: Technical Trainer
 • Katarzyna Cieślik: Senior Business Systems Analyst
 • Marta Słowikowska: Technical Writer
 1. Moja ścieżka w IT – panel dyskusyjny z udziałem profesjonalistek Akamai (spotkanie odbyło się 23 listopada 2021) . Na spotkaniu o swojej ścieżce zawodowej – czasem wyboistej – opowiadały:
 • Ewa Derkowska – Software Engineer
 • Alicja Krajewska – Program Manager
 • Iwona Smith – Security Researcher
 • Ada Palka-Muskietorz – Data Scientist

 1. Zarządzanie sobą w zmianie – jak przejść przez zmianę i nie bać się rozwoju (spotkanie odbyło się 9 grudnia 2021) Podczas trzeciego spotkania swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliły się:
 • Joanna Burawa – Senior Manager Platform Operations
 • Agnieszka Bielicz – Polkowska – Virtual Solutions Engineer
 • Marta Winiecka – Klimek – Security Architect Associate
 1. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w branży IT i nie tylko (spotkanie odbyło się 11 stycznia 2022). Scena czwartego, ostatniego spotkania należała do:
 • Doroty Rydzik – Talent Sourcing Specialist
 • Roksany Wolskiej – Talent Sourcing and Research Specialist
 • Jolanty Bodzioch – Technical Recruiter
 • Anny Goduli – Lead Talent Sourcing Specialist
 • A na czacie na wszystkie pytania aktywnie odpowiadała Justyna Kacprzak – Senior Lead Recruiter.

II część program mentoringowy  – luty – maj 2022

Do aplikowania do tej części programu zaprosiłyśmy wszystkie uczestniczki naszych webinarów. I nie zawiodłyście nas – mimo, że w formularzu zgłoszeniowym było dużo trudnych pytań, otrzymałyśmy 85 świetnych zgłoszeń od kobiet z całej Polski. 

Mentorkami w programie było 10 ekspertek z Akamai, które zdecydowały się wesprzeć młodsze stażem koleżanki na drodze do przebranżowienia.

Wszystkie sylwetki mentorek i więcej szczegółów dotyczących programu mentoringowego poznasz na stronie programu mentoringowego – www.akademy.mamopracuj.pl

 skan strony-lets-go-to-it

Spośród wszystkich zgłoszeń wybrałyśmy 10 kobiet, które pracowały w parach mentorskich w formule 1:1 przez 4 miesiące.

Mentees i Mentorki wspólnie działały nad różnymi celami. Czasem dotyczyły one poznania branży i możliwości rozwoju w IT. W innej parze na pierwszy plan wysuwała się potrzeba przygotowania do pierwszej rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko techniczne. A w jeszcze innej działania praktyczne, które umożliwiły poznanie danych narzędzi.

Dodatkowo, dzięki wsparciu ekspertek z Akamai kilka dodatkowych pań, które bardzo dobrze wypadły podczas rozmów rekrutacyjnych do programu, a niestety nie zakwalifikowały się do programu mentoringowego, otrzymało jednorazowe wsparcie w postaci rozmowy z wybraną przez siebie mentorką. 

Program mentoringowy w liczbach 

4 miesiące spotkań 

10 par mentorskich

ponad 90 zrealizowanych spotkań

50% uczestniczek dostało pracę w czasie trwania procesu 

1 dedykowana grupa wsparcia na FB dla uczestniczek programu mentoringowego 

Jak uczestniczki i mentorki oceniają program mentoringowy?

Do nas dotarły praktycznie same dobre oceny i wspomnienia. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

“To był wartościowy czas. Chciałabym kiedyś też pomóc innym kobietom. Oddać to co sama otrzymałam.”

“Dziękuję Dziewczyny za Wasze zaangażowanie i wsparcie. Czułam się na maxa zaopiekowana. Wszystko było profesjonalnie zorganizowane. Moja mentorka spisała się na medal (…) Mam teraz takie poczucie, że chciałabym przekazać dalej tę dobrą energię, tę wiedzę, którą już zdobyłam. Zachęcać inne dziewczyny do zmiany i szukania różnych form pomocy z zewnątrz.”

“Super, że poznałam fajne Mentees. Fajnie, że dajecie szansę udziału w mentoringu dziewczynom na różnym etapie przebranżowienia.”

To już koniec przygody w ramach Let’s do IT AKAdemy – dziękujemy za Wasze zaangażowanie!!! 

Po więcej wiedzy i wsparcia w przebranżowieniu do IT zapraszamy na strony portalu Mamo Pracuj oraz na grupę FB #MamoPracujwIT 

Program Let’s do IT AKAdemy został zrealizowany dzięki wsparciu Akamai Foundation, Inc. Dziękujemy! 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie