Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Video: Nie tylko Programistka – jakie inne stanowiska oferuje branża IT? – Let’s do IT AKAdemy

  • Anna Łabno - Kucharska
  • 5 grudnia 2021
  • 9 MIN. CZYTANIA
Video: Nie tylko Programistka – Let’s do IT AKAdemy
Czym tak naprawdę zajmują się osoby pracujące w branży IT, jeśli nie piszą kodu? Jakie zadania wykonują? Czy humanistka może być niezbędnym ogniwem firmy technologicznej? Zobacz nagranie pierwszego webinaru z programu Let's do IT AKAdemy - poznaj stanowiska, które czekają na Ciebie w branży IT!

Let’s do IT AKAdemy – Nie tylko Programistka – jakie inne stanowiska oferuje branża IT?

Za nami pierwsze spotkanie realizowane w ramach Let’s do IT AKAdemy. To wspólny program Fundacji Mamo Pracuj i Akamai Foundation, Inc. Dzięki uczestnictwie w tym programie możesz poznać branżę IT od podszewki, oraz dowiesz się jak przygotować się na zmiany w życiu zawodowym, a także będziesz mogła wziąć udział w programie mentoringowym z udziałem ekspertek z Akamai.

Dowiedz się więcej o programie Let’s do IT AKAdemy! Przeczytaj szczegóły

Nie byłaś na spotkaniu lub chcesz sobie przypomnieć treści jakie były na nim poruszane? Świetnie się składa! Poniżej znajdziesz nagranie pierwszego webinaru, czyli 2 godziny konkretów o branży IT.

Kto podzielił się swoim doświadczeniem?

Ekspertki z firmy Akamai Technology, czyli mocny zespół składający się z następujących osób:

  • Anna Stanisz: Regional Leader for Customer Revenue Operations
  • Agnieszka Bielicz-Polkowska: Technical Consultant, Pre-Sales Team
  • Aleksandra Dziadecka: HR Operations Manager
  • Anna Wuwer: Technical Trainer
  • Katarzyna Cieślik: Senior Business Systems Analyst
  • Marta Słowikowska: Technical Writer

Dziewczyny opowiedziały czym zajmują się w swojej pracy na co dzień i jaka była ich droga do pracy w IT.

Pytania i odpowiedzi

Na spotkaniu pojawiło się sporo pytań. Niestety nie na wszystkie udało się odpowiedzieć. Ale, ale… poniżej znajdziecie sporo ważnych informacji. Zachęcamy do przeczytania.

Szukam podpowiedzi gdzie i jak sprawdzać najsensowniej czy i gdzie w IT iść? Żeby metoda prób i błędów była krótsza i mniej bolesna?

  • (Magda Bukała) Zapraszamy na moduł 3 dotyczący zarządzania zmianą, gdzie będzie mowa miedzy innymi o tym, że błędy są nieodzowną częścią procesu uczenia się.
    Jest bardzo wiele kursów online z obszarów około IT, które mogą dać nam wstępnie obraz tego, czym dany zespół się zajmuję. Ale nawet, jeśli wybierze się coś w czym na dłuższa metę się nie widzimy, warto pamiętać, że wszystko – ale to dosłownie, każde doświadczenie na jakimś etapie, w przyszłości nam się przyda.
  • (Kasia Cieślik) Warto też pamiętać o możliwości tzw. wewnętrznych transferów, czyli rekrutacji obecnych pracowników na inne role. Można spróbować się na stanowisku, które wydaje się ciekawe, a jeśli to “nie będzie to”, próbować zmienić zespół. Dużą zaletą takiego rozwiązania (choć to wciąż metoda prób i błędów) jest fakt, że będąc już w firmie można poznać wiele zespołów i stanowisk od środka.
    Do części z nich, nie miałybyście do nich nawet dostępu, gdyby nie podjęcie danej pracy albo z zewnątrz, mogą nie wydawać się ciekawe. Daje też możliwość zbudowania relacji z pracownikami, których możemy podpytać, czym się zajmują lub nawet z managerami, którzy mogą uważać nas za dobrego kandydata do swojego zespołu.
    Sporo też zależy od umiejętności twardych i miękkich jakie się posiada, dotychczasowego doświadczenia i kwalifikacji.

Ile godzin dziennie pracujecie? Czy etat to faktycznie 8 godzin?

  • (Kasia Cieślik) Niektóre role, m.in. w supporcie mogą wymagać ściśle określonych godzin pracy – równe 8 godzin od 9 do 17 – oraz raportowania czasu spędzonego na konkretnych zagadnieniach. Role bardziej niezależne, projektowe, w których nie jest wymagana nieprzerwana dostępność usługi czy zespołu, pozwalają na bardziej elastyczne podejście do godzin pracy. Wciąż jest to realizowane w wymiarze 40 godzin tygodniowo dla pełnego etatu.

Czy w ramach HR zajmujecie się szeroko rozumianym wsparciem samych pracowników poprzez tworzenie programów rozwojowych stanowiących dla nich wsparcie? Jak np. Talent management, programy dofinansowań (kursy, szkolenia, studia), wewnętrzne szkolenia?

  • (Kasia Cieślik) W Akamai HR dzieli się na dział HR Operations, zajmujący się bieżącym wsparciem pracowników (odpowiedzi na pytania, administrowanie dokumentami, benefitami).
    Jest też dział HR BP, który na co dzień wspiera managerów (poprzez rozmowy, coaching, edukację).
    Na poziomie globalnym mamy dział Talent & Development, który koordynuje globalne programy szkoleniowe dla pracowników.
    Na poziomie lokalnym tworzymy program szkoleń miękkich dla pracowników z Krakowa (we współpracy z zewnętrznym partnerem), prowadzimy też szkolenia wewnętrzne dla managerów lub zespołów potrzebujących wsparcia. Szkolenia techniczne czy dofinansowanie studiów są głównie w gestii poszczególnych departamentów/dywizji.

Wszystkie Panie powiedziały czym się zajmują w pracy, jednak nadal brzmi to dla mnie dość enigmatycznie. Czy możecie powiedzieć, jak wygląda typowy dzień w pracy każdej z Was? 🙂

  • Firma Akamai posiada data center (serwerownie) na całym świecie, na tych serwerach przechowywany jest kontent, który jest dostępny w Internecie. Serwerownie te są ze sobą połączone i następuje szybka wymiana danych. Gdy wchodzisz do Internetu żeby przeczytać bloga, wiadomości, obejrzeć filmy czy nagrania – być może właśnie odczytujesz je dzięki serwerom Akamai, które przechowują te dane. Firma zajmuje się również zabezpieczaniem danych, tak by uchronić je od np. ataków hakerskich.
  • (Marta Słowikowska) Jako technical writer, zajmuję się głównie pisaniem dokumentacji (czyli na przykład instrukcji obsługi). Żeby stworzyć taki dokument techniczny, muszę najpierw zapoznać się z tematem (w praktyce wygląda to tak: googlowanie, czytanie istniejących tekstów i dokumentów, przegląd dokumentacji projektowej czy ticketów w Jirze).
    Później rozmawiam z ekspertem merytorycznym (SME = Subject Matter Expert), który przechodzi ze mną przez procedurę czy opowiada o konkretnym zjawisku, czy technologii.
    Na podstawie notatek tworze szkic dokumentu, który później przesyłam ekspertowi, w celu weryfikacji merytorycznej (np. czy niczego przez przypadek nie pomyliłam). Po weryfikacji merytorycznej i po wprowadzeniu ewentualnych zmian, przesyłam szkic zespołowi, który również wprowadza swoje komentarze (mogą dotyczyć stylu czy struktury dokumentu). Wprowadzam zmiany zasugerowane przez zespół i później publikuje dokument na naszej wewnętrznej, „akamaiowej wikipedii”.
  • (Ola Dziadecka) Jako HR Ops Manager, koordynuję pracę mojego zespołu. Rano zwykle spotykam się z ludźmi, aby porozmawiać o priorytetach i zadaniach na dany dzień/tydzień. Adresujemy wszystkie problemy i dzielimy się informacjami/wiedzą. Upewniam się wtedy też, że dzielę się z moim zespołem wszelkimi nowościami dotyczącymi zespołu czy firmy.
    W dalszej części dnia zdarza mi się również pracować operacyjnie, czyli monitorować pytania od pracowników czy przygotowywać raporty HR-owe. Oprócz tego uczestniczę w wielu spotkaniach z różnymi zespołami.

    Zdaję też często raport z sytuacji w EMEA (Europe Middle East Africa) mojej przełożonej. Jeśli jest taka potrzeba, koordynuję również zatrudnianie na otwarte pozycje w moim zespole – przeprowadzam rozmowy i podejmuję odpowiednie decyzje.

Czy dla technical writera ważniejszy jest proficiency z angielskiego, czy umiejętności techniczne? (MS)

  • (Marta Słowikowska) Ważniejsze jest proficiency z angielskiego, chociaż umiejętności techniczne i smykałka do technologii bardzo pomaga. Warto przed rozmową o pracę na stanowisko tech-writera przeczytać sobie dokładnie ogłoszenie – czym zajmuje się firma? Czym zajmuje się zespół writerski? Na podstawie tego poznać czy pouczyć się na temat tych technologii.
    Przykład: jeżeli firma produkuje krótkofalówki, to może paść pytanie o to, w jaki sposób te krótkofalówki działają (oczywiście nie trzeba odpowiadać szczegółowo, ale żeby było widać, że kandydat/ka ma jakieś pojęcie na ten temat).

Czy polonistka może zostać Technical Writerem?

  • (Marta Słowikowska) Oczywiście! Wymogiem jest znajomość języka angielskiego na bardzo wysokim poziomie. Oprócz znajomości języka ważne są: umiejętność wyłapywania detali, oko do literówek, umiejętność przekazywania skomplikowanych, obszernych informacji w zwięzły, prosty sposób, umiejętność wynajdywania informacji, umiejętność szybkiego uczenia się.

Czy do pracy technical writera konieczna jest dobra znajomość języków fontend? Takie widziałam wymagania w ogłoszeniu o pracę.

  • (Marta Słowikowska) Zazwyczaj znajomość języków programowania jest dodatkowym atutem. Raz szukaliśmy writera, który znałby dobrze Pythona – to było do konkretnego projektu, bardziej technicznego. Wracając jeszcze do HTMLa i CSSa — pracujemy w MediaWiki i tam czasami musimy posiłkować się HTML (ale w sprawach, które bardzo łatwo wyszukać w przeglądarkach). Ale podkreślam, że najważniejsza jest znajomość języka angielskiego.

Jeśli mam pewne preferencje stanowisk, na które mogłabym aplikować, ale nie jestem pewna, które stanowisko byłoby dla mnie najlepsze, w jaki sposób mogę aplikować?

  • (Magda Bukała) Myślę, że warto skontaktować się z rekruterem z Akamai np. poprzez LinkedIn i powiedzieć jak sytuacja wygląda. Nasi rekruterzy są bardzo otwarci!
    Można również zaaplikować na kilka stanowisk i później już po tym fakcie, rozmawiać z rekruterem. Zachęcamy też do udziału w programie mentorskim. Pozwoli to na sprecyzowanie planów.

Jak długo trwa proces rekrutacji? Chciałabym zaaplikować wystarczająco wcześnie, aby ewentualną pracę rozpocząć tuż po macierzyńskim.

  • (Magda Bukała) Zależy to od wielu czynników np. od tego jakiego typu jest to rola. Czy rekrutacja jest pilna, ponieważ ktoś np. odchodzi na urlop macierzyński lub opuszcza firmę. Czy jest to np. nowo otwarte stanowisko i wtedy manager może być bardziej elastyczny. Proponuję zapytać o to bezpośrednio rekrutera, na pierwszej rozmowie.

Jak wygląda struktura organizacyjna w Akamai?

  • Firma jest ogromna – Akamai zatrudnia około 8 tysięcy ludzi. Główny podział to Security i EdgeTechnology Group (Content Delivery), oraz oczywiście HR, Sales i Marketing. Security i ETG są jeszcze podzielone na mniejsze organizacje i zespoły.

Co przed nami?

23 listopada odbyło się spotkanie Moja ścieżka w IT – panel dyskusyjny z udziałem profesjonalistek Akamai. Video ze spotkania będzie dostępne wkrótce. A przed nami jeszcze dwa spotkania online:

  1. 7 grudnia 2021 (wtorek) godz. 20:00 – 22:00
    Zarządzanie sobą w zmianie – jak przejść przez zmianę i nie bać się rozwoju
  2. 11 stycznia 2022 (wtorek) godz. 20:00 – 22:00
    Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w branży IT i nie tylko

Jeszcze nie jesteś zapisana? Zmień to i zarezerwuj sobie miejsce!

Zobacz więcej

artykuł
Tuyo
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Slow Planner
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
OgarniamSię
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
MilinPlan
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content