Czego szukasz

Kobieta w IT? Przecież to męska branża. Czy aby na pewno?

Od 5 lat realizujemy projekt Mamo Pracuj w IT i od 5 lat pokazujemy, że płeć nie definiuje miejsca pracy i że każda kobieta, jeśli tylko chce, może wejść do tego z pozoru zamkniętego, męskiego świata, branży IT! Przeczytaj!

Kobieta w IT


Kobieta w IT

Kobieta i matka pracująca w branży IT. Brzmi jak złudne marzenie? Nie dla nas! 5 lat temu postanowiłyśmy ruszyć z projektem Mamo Pracuj w IT, skierowanym do mam, które zapragnęły wrócić do pracy lub rozpocząć swoją karierę zawodową na nowo. I udało się! Na przekór stereotypom codziennie udowodniamy, że ta wydawałoby się wyjątkowo hermetyczna, męska branża jest otwarta również dla kobiet.

Mamo Pracuj w IT – jak to się zaczęło?

Projekt Mamo Pracuj w IT powstał w 2016 roku. To jeden z kluczowych i najbardziej innowacyjnych projektów Fundacji Mamo Pracuj, który dodaje odwagi, łamie stereotypy i udowadnia, że kobiety mogą wszystko. Powstał, by wesprzeć kobiety, które chciały pracować w branży IT. Jednak albo nie wiedziały od czego zacząć albo napotykały trudności w znalezieniu pracy w tej branży.

Nie pomagało też stereotypowe przekonanie, że branża IT to męski świat, zarezerwowany dla geeków i facetów w szarych bluzach lub koszulach w kratę, którzy zamykają się w pokoju z nosem przyciśniętym do ekranu komputera.

Przeczytaj jedną z pierwszych historii Mamo Pracuj w IT! Wywiad z Tolą!

Wszystko się zmieniło

Firmy coraz chętniej zatrudniają kobiety, a sama branża również ulega przemianom. Pracodawcy tworzą nowe stanowiska pracy, niekoniecznie wymagające znajomości języków programowania. A my dostrzegłyśmy w tym szansę. I zaczęłyśmy działać.

Powstał pomysł na cykl spotkań, webinariów i propozycje kursów doszkalających, by każda z zainteresowanych kobiet mogła znaleźć coś dla siebie. By odważyła się zrobić ten pierwszy krok – tak powstał projekt „Mamo Pracuj w IT”.

Od samego początku wierzyłyśmy, że ten projekt ma sens, więc cieszy nas, że się rozwija i coraz więcej kobiet interesuje się branżą IT. W branży IT jest miejsce dla wielu osób, wielu specjalności i talentów. Pamiętamy i mówimy o tym od samego początku, że to nie tylko programowanie, jest mnóstwo innych zawodów.

Kobieta w branży IT

Przez ostatnie lata nasz projekt bardzo się zmienił, bo też specyfika branży mocno ewoluowała. 5 lat temu na rynku było zapotrzebowanie głównie na programistów. Teraz rozwój IT poszedł także w stronę kompetencji miękkich, w których kobiety świetnie się odnajdują. Tej transformacji nie da się już zatrzymać, a cyfrowe kompetencje będą coraz bardziej potrzebne i wartościowe dla pracodawców.

W digitalizacji „pomogła” także pandemia. Kto by pomyślał, że szkoły będą prowadzić lekcje zdalnie, albo że wizyty w urzędach czy u lekarza będą on-line? To wszystko napędza popyt na specjalistów z branży technologicznej. I nie ma tu już znaczenia płeć. W IT znajdziemy ogromną ilość zróżnicowanych stanowisk – nikogo nie dziwią już takie role jak testerka czy analityczka biznesowa.

Przeczytaj wywiad z Anną!

Projekt, który odmienił życie wielu kobiet

Projekt oczywiście nie mógłby powstać, gdyby nie determinacja wielu kobiet, które odważyły się podjąć decyzję o zmianie swojego życia. Wiele z nich zaczęło karierę na nowo lub przebranżowiło się z innych zawodów, czasem kompletnie niezwiązanych z technologią.

Jedną z takich kobiet była Małgosia, mama trzech synów, która po 10 latach pracy w Teatrze została testerką i scrum masterką w trójmiejskim startupie – „Kiedy aplikowałam na stanowisko, gdzie wymagano rocznego doświadczenia, napisałam odważnego maila, że wiem, że nie spełniam wymagań, ale może by jednak się ze mną spotkali” – mówi po latach.

Kolejnym przykładem jest Agnieszka, która zamieniła pracę w HR na branżę IT. Agnieszka jest również jedną z pierwszych osób, które wzięły udział w spotkaniu inaugurującym projekt „Mamo Pracuj w IT”. Jak sama wspomina: „To spotkanie miało bardzo duży wpływ na mój plan przebranżowienia. Przestałam myśleć o IT w kategoriach zero – jeden, postanowiłam, że dam sobie szansę spróbować w tym innym świecie.”

Mamo Pracuj w IT

Ten projekt to nasza radość i duma. Ogromnie cieszą nas sukcesy czytelniczek, które dzięki naszym działaniom zdecydowały się na przebranżowienie i dzisiaj działają w branży IT. Radość jest podwójna, gdy do nas wracają i chcą opowiedzieć o swojej ścieżce. Chcą podzielić się wiedzą i doświadczeniem, by dodać wiary w siebie innym kobietom. Niejako chcą przekazać, oddać to, co dostały od nas. Tak powstają wywiady, które możesz potem przeczytać na portalu.

Projekt nie powstałby również bez zaangażowania się w niego wielu firm. Między innymi obecnych w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom, które udowodniły, że dla każdej kobiety, która chce zdobywać nowe kompetencje i rozwijać się, znajdzie się u nich miejsce.

Przeczytaj jeszcze rozmowę z Katarzyną.

Dni otwarte i programy mentorigowe

Bardzo ważną rolę odegrały tu też firmy, które nam zaufały. Oferują programy stażowe dla osób chcących zdobyć pierwsze doświadczenie albo publikują u nas oferty pracy z branży IT. Dużym powodzeniem cieszyły się też Dni Otwarte w siedzibie firm, najpierw stacjonarnie, ostatnio z wiadomych powodów w formie online. To okazja, by poznać firmę od środka, bez stresu związanego z rozmową rekrutacyjną i by móc porozmawiać z rekruterem czy innymi pracownikami. Zapytać o ścieżkę kariery czy proces rekrutacyjny. Na pewno będziemy takie dni otwarte nadal organizować.

W ramach projektu organizowane są również programy mentoringowe, przygotowywane we współpracy z Partnerami, które – jak mówią organizatorki – dodają skrzydeł i realnie pomagają mamom wrócić do pracy i zmienić branżę.

Co nowego Mamo Pracuj w IT?

Kolejne pomysły kotłują nam się w głowach, więc prosimy trzymaj za nas kciuki! Na pewno będziemy kontynuować dotychczasowe działania – bezpłatne webinary z przedstawicielkami różnych zawodów w IT, wywiady z kobietami, które się przebranżowiły, dni otwarte, programy mentoringowe itp. Ale pracujemy także nad nowymi rozwiązaniami, którymi pochwalimy się trochę później.

Zapraszamy Cię również do naszej grupy na FB #MamoPracujwIT

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie