Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Brak Ci pewności siebie w rozmowie rekrutacyjnej do IT? MockIT ma na to rozwiązanie

 • Joanna Sieprawska
 • 22 lutego 2024
 • 8 MIN. CZYTANIA
mockit_probne_rozmowy_rekrutacyjne_800.jpg

Olu, Radku, MockIT to wyjątkowe rozwiązanie, które oferuje próbne techniczne rozmowy rekrutacyjne do branży IT, które prowadzone są przez programistów z wieloletnim doświadczeniem.

Wasza oferta naprawdę wyróżnia się na rynku, tym bardziej, że oprócz samej rozmowy, oferujecie dodatkowo profesjonalny feedback ekspercki, ale także szansę na znalezienie pracy, przez to, że pracodawcy mogą mieć wgląd w raporty z rozmów. Co skłoniło Was do skupienia się na przygotowywaniu programistów do rozmów kwalifikacyjnych?

O: Głównie sytuacja na rynku. Ofert juniorskich bądź stażowych jest bardzo mało, podczas gdy liczba chętnych jest bardzo duża. Już samo dostanie zaproszenia na rozmowę jest ogromnym sukcesem. I stąd właśnie pomysł na MockIT. Chcieliśmy stworzyć usługę, która maksymalnie odwzoruje prawdziwą rozmowę rekrutacyjną, umożliwiając przygotowanie się do tej jednej rozmowy, na którą udało nam się zdobyć zaproszenie.

R: Pamiętam, jak sam szukałem pierwszej pracy w IT. Po wysłaniu kilkudziesięciu CV otrzymałem jedną odpowiedź. Moje przygotowania do rozmowy polegały na google’owaniu fraz takich jak: „Pytania rekrutacyjne z JS”. Po przejrzeniu kilku stron z pytaniami czułem się naprawdę nieźle przygotowany. Niestety, rozmowa nie poszła po mojej myśli. Stresowałem się dużo bardziej niż przewidywałem i już na pierwsze kilka pytań odpowiedziałem niepoprawnie. Cała rozmowa zakończyła się po 30 minutach… z oczywistym skutkiem. 

Później, zdałem sobie sprawę, że na większość pytań znałem odpowiedź. Stres sprawił, że czułem się sparaliżowany i miałem pustkę w głowie. Brakowało mi też praktyki w przekazywaniu posiadanej wiedzy na głos. Gdyby wtedy na rynku istniała platforma podobna do MockIT, to na pewno skorzystałbym z takiej próbnej rozmowy.

Zauważyliście jakieś konkretne wyzwania związane z rekrutacją w branży IT?

O: Postaram się na to pytanie odpowiedzieć na przykładzie. Załóżmy taką sytuację – otrzymujemy zaproszenie na rozmowę techniczną na pozycję Junior JavaScript Developera. I tutaj pojawia się pierwsze i największe wyzwanie: jak się do niej przygotować? Od tego pytania, jak efekt domina rodzą się nowe: do jakiego typu pytań się przygotowywać? Pytania wiedzowe czy może live coding? Na poziomie juniorskim liczba zaproszeń na rozmowy jest znikoma więc do przygotowań trzeba się naprawdę przyłożyć.

„Skąd mam wiedzieć jaki typ pytań będę miała na tej konkretnej rozmowie?” zapyta pewnie niejedna z Was. Są sposoby, żeby spróbować się tego dowiedzieć. W wolnej chwili spójrzcie na wpis na naszym blogu. On na pewno nieco Wam w tym pomoże.

R: Według mnie największym wyzwaniem związanym z rekrutacją w branży IT jest brak możliwości interakcji z prawdziwymi rekruterami. Jak wcześniej wspomniałem, można przypomnieć sobie całą teorię oraz przejrzeć najpopularniejsze pytania z danej technologii. Jednak nic nie zastąpi rozmowy z doświadczonym rekruterem, który będzie dociekał i szukał luk w naszych odpowiedziach. W końcu jednym z zadań rekrutera jest wyłapywanie nieścisłości w naszych odpowiedziach i zadawanie niewygodnych pytań.

Przygotuj się do technicznej rozmowy rekrutacyjnej z MockIT

Dlaczego warto skorzystać z MockIT? Czy moglibyście opowiedzieć, jak wygląda typowy proces przeprowadzania próbnej rozmowy technicznej na platformie MockIT? Czym te rozmowy różnią się od standardowych rekrutacyjnych? Bo w końcu, to nie tylko krótka próba profesjonalnej rozmowy. To przecież też doświadczenie, które wzmacnia pewność siebie użytkowników.

O: Przede wszystkim zależy nam, aby rozmowa była maksymalnie dopasowana do kandydata. Dlatego podczas umawiania rozmowy, poza wyborem terminu i głównej technologii, dajemy możliwość określenia poziomu rozmowy (Junior/Mid/Senior) i subtechnologii (takich jak React w JavaScript czy Spring w Javie). 

Podczas rozmowy rekruter koncentruje się na sprawdzeniu 4 obszarów: 

 • umiejętności techniczne, 
 • podejście do rozwiązywania problemów, 
 • komunikacja, 
 • dotychczasowe doświadczenie (niekoniecznie komercyjne) i projekty. 

Jest jednak coś co na pewno różni rozmowy w MockIT od “standardowych rozmów rekrutacyjnych” to przede wszystkim feedback i nastawienie do kandydata. W MockIT chcemy, aby każda osoba po odbytej rozmowie była świadoma swojego poziomu i przygotowania do rzeczywistych rozmów. Znała swoje mocne strony oraz obszary do poprawy. Wiedziała, w jakim kierunku się rozwijać. Niestety rzadko zdarza się, aby po prawdziwej rozmowie rekrutacyjnej otrzymać jakkolwiek wartościowy feedback.

Na naszej stronie można obejrzeć nagranie z przykładowej rozmowy w MockIT oraz znaleźć dodatkowe informacje o procesie umawiania rozmów.

Jakie umiejętności obecnie postrzegacie za kluczowe w branży IT?

R: Na początek – umiejętności techniczne. Bez tego ani rusz. Ponadto, znajomość tylko języka programowania, bez żadnego frameworka czy dodatkowych bibliotek to często za mało. Nawet na pozycję juniora. Ważna jest też zdolność do szybkiego uczenia się nowych technologii. Bycie otwartym na zmiany. W końcu rynek jest nieprzewidywalny i nigdy nie wiadomo, co będzie na topie za jakiś czas. 

Z kolei wśród umiejętności miękkich szczególnie cenne są zdolności komunikacyjne. W zespole, w którym wszystkie osoby skutecznie się komunikują, problemy rozwiązują się szybciej i rzadziej dochodzi do niedomówień. Ale to nie wszystko, równie istotne są takie umiejętności jak wychodzenie z inicjatywą czy otwartość na konstruktywną krytykę.

Jakie konkretne aspekty uwzględniane są w feedbacku po próbnych rozmowach technicznych?

R: Nasz feedback koncentruje się na czterech aspektach, które są też istotne w procesie rekrutacyjnym do branży IT.

1. Doświadczenie i projekty – analizuje dotychczasowe, nie tylko komercyjne, doświadczenie kandydata oraz projekty, nad którymi pracował. Ocena projektów to często wstępna weryfikacja kandydatów podczas rekrutacji. Ważne jest więc, aby GitHubowe projekty kandydatów stały na wysokim poziomie.

2. Umiejętności techniczne – najbardziej rozbudowana sekcja feedbacku. Ocenia zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne zdolności kandydata w stosowaniu konkretnych technologii. Rekruterzy opisują, czy odpowiedzi na zadane pytania zostały udzielone poprawnie oraz jakie błędy popełnił kandydat. Dodatkowo, dzielą się tam również ogólnymi spostrzeżeniami na temat wiedzy kandydata.

3. Rozwiązywanie problemów – ocenia zdolność kandydata do logicznego myślenia i znajdowania rozwiązań problemów pojawiających się w pracy w branży IT.

4. Komunikacja – pozwala zrozumieć, jak kandydat radzi sobie z przekazywaniem swoich myśli i współpracą z innymi w zespole. To krytyczny element, który wpływa na efektywność pracy zespołowej, a tym samym sukces projektu.

W feedbacku znajdziemy również podsumowanie rozmowy zawierające ocenę rekrutera względem przygotowania kandydata do rekrutacji na dane stanowisko oraz uwagi, często wskazujące możliwe kierunki rozwoju.

Wróćmy na moment do bardzo ciekawego obszaru Waszej usługi – raportów z rozmów, które mogą trafić do pracodawców. Jakie informacje zawierają te raporty i w jaki sposób mogą one wpłynąć na dalszy rozwój zawodowy kandydatów?

O:Raport, który udostępniamy pracodawcom jest zbliżony do feedbacku, który rekruter przesyła kandydatowi po rozmowie. Jedyną różnicą pomiędzy raportem a feedbackiem, jest to, że w raporcie nie ma podsumowania rozmowy. 

Aplikując na stanowiska juniorskie kandydaci muszą konkurować z dziesiątkami innych osób. CV aplikujących osób różnią się niewielkimi detalami. Łatwo jest zwyczajnie utonąć w tym tłumie. Pracodawcom ciężko jest dokonać selekcji. Kandydatom z kolei, trudno się wyróżnić. 

Raporty udostępniane firmom są korzystne dla obydwu stron. Pracodawca posiada znacznie więcej cenniejszych informacji podczas selekcji, a kandydat zyskuje przewagę nad innymi aplikantami – już na wstępie może zaprezentować swoje umiejętności techniczne zweryfikowane przez doświadczonego programistę-rekrutera MockIT. 

Oczywiście, kandydaci mają możliwość usunięcia swoich raportów z bazy – w końcu komuś mogło nie pójść na rozmowie tak, jakby sobie tego życzył, bądź po prostu znajdzie już pracę i trzymanie raportu w naszej bazie nie będzie potrzebne.  

Jakimi radami podzielilibyście się z kobietami, zwłaszcza mamami, planującymi karierę w branży technologicznej?

O: Przede wszystkim, że nie ma się czego bać i warto dążyć do wyznaczonych sobie celów. Myślę, że kluczowym czynnikiem jest też nastawienie, z jakim podchodzimy do pracy w tej branży oraz pewność siebie. Dlatego warto nad tymi rzeczami stale pracować. Nie wiem czy jestem szczęściarą, ale do tej pory we wszystkich zespołach, w których pracowałam, nie doświadczyłam żadnych nieprzyjemności. Życzę, aby wszystkim czytelniczkom, też się tak udało! 🙂 

Bardzo dziękuję Wam za rozmowę 😉

O: Również dziękujemy za rozmowę. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy na próbną rozmowę w MockIT.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Współpraca reklamowa.

Zobacz więcej

artykuł
Let's do IT AKAdemy 3
 • Joanna Sieprawska
 • 5 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Agnieszka z FOX wywiad
 • Joanna Sieprawska
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje z laptopem doświadczenie zawodowe w CV
 • Joanna Sieprawska
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Joanna Sieprawska
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
tata z córką na urlopie rodzicielskim
 • Joanna Sieprawska
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
Nowa era benefitów
 • Joanna Sieprawska
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
future_skills_academy_800.jpg
 • Joanna Sieprawska
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Joanna Sieprawska
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Mariola Chojnacka na łodzi w kapoku
 • Joanna Sieprawska
 • 9 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content