ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak być szczęśliwym i uważnym rodzicem po całym dniu pracy? Przeczytaj tę książkę!
- Ewa Moskalik - Pieper
- 23 marca 2021
- 4 MIN. CZYTANIA
Rodzicielstwo jest formą nawyku, a nawyki można zmieniać
Książka Anity Cleare, jeszcze w formie PDF-u trafiła w moje ręce tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli w najgorętszym okresie dla mamy – pracownika. Kiedy to chce się złapać przysłowiowe „wszystkie sroki za ogon”, a przed oczami roztacza nam się wizja idealnego czasu z rodziną,
lśniącego czystością domu, pozamykanych spraw zawodowych i tryskającej energią Pani Domu, która roztacza wokół siebie aurę spokoju i cierpliwości.
Rodzicielstwo na etacie
Jestem typowym rodzicem (mamą), dla którego została napisana ta książka. Od kilku lat poznaję, jak to jest być rodzicem-pracownikiem oraz jak szukam rozwiązań jak z korzyścią dla całej mojej rodziny godzić obowiązki życia rodzinnego i zawodowego. Poradniki dotyczące samego wychowywania dzieci już mi nie wystarczają. Tak jak nie wystarcza przestrzeni w ciągu dnia, na nie wpisany w kalendarz bunt dziecka, czy rozlane przy śniadaniu mleko, ale wiem, że te sytuacje są częścią życia mojej rodziny.
Anita Cleare doskonale rozumie jakie wyzwania stoją przed rodzicem -pracownikiem. Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron książki, okazuje się, że zaliczyłam prawie wszystkie – trafnie nazwane przez autorkę – „dziury rodzicielstwa”, a w niektóre nadal wpadam. Jednak pojawiła się nadzieja, bo wraz z kolejnymi kartami tej książki otrzymałam praktyczne wskazówki, które pomagają unikać pułapek rodzicielstwa, bo cytując autorkę:
Rodzicielstwo jest formą nawyku, a nawyki można zmieniać.
Książka oddaje pełny obraz tego jak wygląda życie zapracowanych, zabieganych rodziców, chcących spełniać się na 100 % w każdej z ról. Pokazując pułapki rodzicielstwa, w które każdemu z nas zdarzyło się wpaść, nie ocenia, nie wpędza w poczucie winy. Jest napisana z wielkim dystansem i empatią dla rodziców poszukujących swojej drogi do bycie jak najlepszym rodzicem. Gromadzi natomiast sprawdzone sposoby i rozwiązania konkretnych problemów, które mogą stać się wielkim wsparciem dla rodziców.
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że sama obecność rodzica w życiu dziecka jest niewystarczająca. Że traktowanie rodzicielstwa jak jednego ze swoich projektów, nie służy budowaniu relacji, a to na niej opiera się cała konstrukcja rodziny.
„Jeżeli przestaniesz traktować rodzicielstwo jak listę zadań lub projekt, a zaczniesz patrzeć na nią jak na relację, którą zbudować, to zmieni się cała dynamika życie rodzinnego. Budowanie relacji nie jest zadaniem, które można umieścić na liście do zrobienia przez weekend i następnie z radością je odznaczyć. Tu chodzi o te wszystkie codziennie dokonywane małe wybory” – napisała Anita Clear.
Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać edukację naszych dzieci
Idealny rodzic nie istnieje
Im prędzej to do nas dotrze, tym lepiej. Dla dziecka, dla Ciebie. Aby podkreślić jak bardzo ważne jest uznanie swojej niedoskonałości jako rodzica i tego, że rodzicielstwo to droga, na której spotkasz zakręty, wzniesienia, górki i proste odcinki, zacytuję jeszcze fragment książki, który oddaje ogrom zrozumienia i empatii autorki dla rodziców oraz wiary w nasz rodzicielskie możliwości.
„I ja, i Ty doskonale wiemy, że nawet gdy przeczytasz tę książkę i obiecasz sobie, że odtąd będziesz spokojnym, konsekwentnym i skorym do zabawy rodzicem, to pod wpływem chwilowych emocji szybko zapomnisz o tym przyrzeczeniu.[…] W wychowaniu dziecka nie da się wszystkiego zrobić właściwie – nie da się uniknąć wszystkich potknięć i błędów. […] Aby stać się naprawdę wytrzymałym i odpornym rodzicem, musisz przestać się obwiniać (siebie, partnera, dziecko) i starać się być wystarczająco dobrym rodzicem”.
[FM_form id=”7″]
Przeczytaj także: 10 książek, przy których odpoczniesz
Rodzicielstwo w pandemii
A to dopiero wyzwanie. Nie dość, że znana nam dotychczas codzienność mocno obrazuje słowa, że „życie to ciągła zmiana”, to pandemia dokłada swoje „pięć groszy”. I choć ta nowa, pandemiczna rzeczywistość właśnie zatoczyła koło i trwa równy rok, to pewnie wielu rodziców nadal poszukuje nowych schematów, które staną się utarte i dadzą jakąś namiastkę stabilizacji. W tym może zdecydowanie pomóc Ci ta książka. A przede wszystkim wskaże, jak odnaleźć w sobie gotowość na to, co najważniejsze w relacji z dzieckiem. Na wspólne chwile, bo to z nich – jak napisała autorka – utkane są relacje.
Zdjęcie: Ewa Moskalik Pieper