Czego szukasz

Jak być szczęśliwym i uważnym rodzicem po całym dniu pracy? Przeczytaj tę książkę!

Przeczytałam książkę Anity Cleare „Rodzicielstwo na etacie” i choć mogę podpisać się pod prawie wszystkimi „dziurami rodzicielstwa” – jak sprytnie nazwała je autorka książki – to dowiedziałam się, co mogę robić, aby być uważnym rodzicem dla moich dzieci, nawet po całym dniu pełnym wyzwań i pracy. Polecam Ci lekturę tej książki!

książka

Rodzicielstwo jest formą nawyku, a nawyki można zmieniać

Książka Anity Cleare, jeszcze w formie PDF-u trafiła w moje ręce tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli w najgorętszym okresie dla mamy – pracownika. Kiedy to chce się złapać przysłowiowe „wszystkie sroki za ogon”, a przed oczami roztacza nam się wizja idealnego czasu z rodziną,
lśniącego czystością domu, pozamykanych spraw zawodowych i tryskającej energią Pani Domu, która roztacza wokół siebie aurę spokoju i cierpliwości.

Rodzicielstwo na etacie

Jestem typowym rodzicem (mamą), dla którego została napisana ta książka. Od kilku lat poznaję, jak to jest być rodzicem-pracownikiem oraz jak szukam rozwiązań jak z korzyścią dla całej mojej rodziny godzić obowiązki życia rodzinnego i zawodowego. Poradniki dotyczące samego wychowywania dzieci już mi nie wystarczają. Tak jak nie wystarcza przestrzeni w ciągu dnia, na nie wpisany w kalendarz bunt dziecka, czy rozlane przy śniadaniu mleko, ale wiem, że te sytuacje są częścią życia mojej rodziny.

Anita Cleare doskonale rozumie jakie wyzwania stoją przed rodzicem -pracownikiem. Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron książki, okazuje się, że zaliczyłam prawie wszystkie – trafnie nazwane przez autorkę –  „dziury rodzicielstwa”, a w niektóre nadal wpadam. Jednak pojawiła się nadzieja, bo wraz z kolejnymi kartami tej książki otrzymałam praktyczne wskazówki, które pomagają unikać pułapek rodzicielstwa, bo cytując autorkę:

Rodzicielstwo jest formą nawyku, a nawyki można zmieniać.

Książka oddaje pełny obraz tego jak wygląda życie zapracowanych, zabieganych rodziców, chcących spełniać się na 100 % w każdej z ról. Pokazując pułapki rodzicielstwa, w które każdemu z nas zdarzyło się wpaść, nie ocenia, nie wpędza w poczucie winy. Jest napisana z wielkim dystansem i empatią dla rodziców poszukujących swojej drogi do bycie jak najlepszym rodzicem. Gromadzi natomiast sprawdzone sposoby i rozwiązania konkretnych problemów, które mogą stać się wielkim wsparciem dla rodziców.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że sama obecność rodzica w życiu dziecka jest niewystarczająca. Że traktowanie rodzicielstwa jak jednego ze swoich projektów, nie służy budowaniu relacji, a to na niej opiera się cała konstrukcja rodziny.

„Jeżeli przestaniesz traktować rodzicielstwo jak listę zadań lub projekt, a zaczniesz patrzeć na nią jak na relację, którą zbudować, to zmieni się cała dynamika życie rodzinnego. Budowanie relacji nie jest zadaniem, które można umieścić na liście do zrobienia przez weekend i następnie z radością je odznaczyć. Tu chodzi o te wszystkie codziennie dokonywane małe wybory” – napisała Anita Clear.

Przeczytaj także: 10 książek, które będą wspierać edukację naszych dzieci

Idealny rodzic nie istnieje

Im prędzej to do nas dotrze, tym lepiej. Dla dziecka, dla Ciebie. Aby podkreślić jak bardzo ważne jest uznanie swojej niedoskonałości jako rodzica i tego, że rodzicielstwo to droga, na której spotkasz zakręty, wzniesienia, górki i proste odcinki, zacytuję jeszcze fragment książki, który oddaje ogrom zrozumienia i empatii autorki dla rodziców oraz wiary w nasz rodzicielskie możliwości.

„I ja, i Ty doskonale wiemy, że nawet gdy przeczytasz tę książkę i obiecasz sobie, że odtąd będziesz spokojnym, konsekwentnym i skorym do zabawy rodzicem, to pod wpływem chwilowych emocji szybko zapomnisz o tym przyrzeczeniu.[…] W wychowaniu dziecka nie da się wszystkiego zrobić właściwie – nie da się uniknąć wszystkich potknięć i błędów. […] Aby stać się naprawdę wytrzymałym i odpornym rodzicem, musisz przestać się obwiniać (siebie, partnera, dziecko) i starać się być wystarczająco dobrym rodzicem”.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: 10 książek, przy których odpoczniesz

Rodzicielstwo w pandemii

A to dopiero wyzwanie. Nie dość, że znana nam dotychczas codzienność mocno obrazuje słowa, że „życie to ciągła zmiana”, to pandemia dokłada swoje „pięć groszy”. I choć ta nowa, pandemiczna rzeczywistość właśnie zatoczyła koło i trwa równy rok, to pewnie wielu rodziców nadal poszukuje nowych schematów, które staną się utarte i dadzą jakąś namiastkę stabilizacji. W tym może zdecydowanie pomóc Ci ta książka. A przede wszystkim wskaże, jak odnaleźć w sobie gotowość na to, co najważniejsze w relacji z dzieckiem. Na wspólne chwile, bo to z nich – jak napisała autorka – utkane są relacje.

Zdjęcie: Ewa Moskalik Pieper

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Sesja coachingowa. Kiedy warto po nią sięgnąć i jak się przygotować?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Co trzeba wiedzieć i jak się do tego przygotować? Sprawdź!
Sesja coachingu - kiedy jest potrzebna?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Dzieje się to dzięki wydobyciu w ramach procesu – umiejętności, doświadczeń i potencjału klienta. Ta forma pracy pozwala przyjrzeć się także temu, co głębiej kryje się pod naszymi zachowaniami i emocjami – myślom i przekonaniom. A te, niekoniecznie wspierają ważne dla nas zmiany.

Wtedy trwamy w układzie, którego dla siebie nie chcemy lub zatrzymujemy się w pół drogi do tego, na czym nam zależy. I często, w ramach coachingu, właśnie ta głębsza, oparta o przekonania praca, pozwala podjąć spójne z naszymi wartościami działania i osiągać ważne dla nas cele.

Kiedy warto sięgnąć po coaching?

Coaching to krótkoterminowy, składający się z cyklu spotkań proces, nastwiony na rozwiązania i wspierający w przezwyciężaniu pojawiających się trudności. Dzięki wzmacnianiu, rozwija także umiejętność samodzielnego wspierania siebie w przyszłości.

Współpraca z coachem pozwala solidnie dookreślić nawet zarysowany jedynie cel, zgromadzić wszystko, co może Cię wspierać w jego realizacji, rozpracować pojawiające się trudności i przygotować plan działania, żebyś w rezultacie osiągnęła to, na czym Ci najbardziej zależy.

Prowadzenie coacha pomaga zacząć gdy stoimy, nie przestać gdy wątpimy, a także wrócić gdy przerwaliśmy działania prowadzące nas do ważnego dla nas celu.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na rozwój osobisty, gdy jesteś aktywną zawodowo mamą

Po coaching warto zatem sięgnąć, jeśli chcesz:

 • przeprowadzić trwałą zmianę w ważnym obszarze swojego życia;
 • podjąć ważną decyzję, wytrwać w podjętym zobowiązaniu lub zmianie;
 • lepiej radzić sobie w pełnionej przez Ciebie roli (np. pracownika, menedżera, rodzica, partnera), zadbać o równowagę pełnionych przez Ciebie ról;
 • mieć większy wpływ na przeżywane emocje i podejmowane pod ich wpływem zachowania, zmienić dotychczasowy sposób reagowania;
 • szukasz sposobów na to by coś przestać lub zacząć, zmienić dotychczasowy nawyk lub wypracować nowy;
 • żyć w zgodnie z ważnymi dla Ciebie wartościami i rozwijać umiejętności radzenia sobie w trudnych dla Ciebie sytuacjach.

Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz; szukasz sposobów i sił na realizację ważnych dla Ciebie spraw; potrzebujesz podjąć istotną decyzję, zmienić nawyki lub wypracować nowe, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem.

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Jak przygotować się do pierwszej sesji coachingowej?

Potrzebując zmiany zazwyczaj wiemy, czego w swoim życiu nie chcemy, co dobrze, by się zmieniło – w naszym życiu prywatnym lub zawodowym, czasem na ich styku. Chcielibyśmy, by było inaczej, czując że to, jak jest teraz, nie do końca nam odpowiada. Czasem dotyczy to dużych obszarów naszego życia, czasem mniejszych, choć równie znaczących.

W tych zmaganiach, najważniejsze pytanie, po które możemy sięgnąć związane jest z tym, jak w takim razie chcemy, żeby było? Po czym poznamy że osiągnęliśmy to, na czym nam zależy? Co będzie dla nas sygnałem, że jesteśmy na dobrej drodze?

Odpowiedzi na te pytania nierzadko zaskakują nas samych. Pokazują to, za czym tęsknimy, czego w naszym życiu za mało lub wcale. Czasem to więcej spokoju, a czasem wręcz odwrotnie – więcej działania. Niekiedy postawienie granic, a czasem zaufanie w relacji. Czasem podjęcie ważnych decyzji lub zgodna na odpoczynek.

Przeczytaj także: Empatia – kompetencją przyszłości?

Przygotowując się do swojej pierwszej sesji coachingowej pomyśl, jak chciałabyś, żeby wyglądało Twoje życie za pół roku. Zastanów się:

 • co chcesz, żeby się w nim zmieniło? Co zwłaszcza ma się zmienić?
 • gdzie chcesz wtedy być? Kogo mieć w swoim otoczeniu?
 • czym chcesz się zajmować, robić w swoim życiu prywatnym i zawodowym?
 • co chcesz umieć?
 • co, ważnego dla Ciebie, robić lub mieć? Jakie ważne dla Ciebie wartości realizować?
 • jak chcesz się czuć?
 • co chcesz myśleć – o sobie i innych?
 • jak Ty chcesz się zmienić? Kim być?

Te kilka pytań pozwala koncentrować się na tym, na czym nam zależy i czego dla siebie chcemy, zamiast błądzić w koło kierując własne siły i uwagę na nasze ograniczenia i przeszkody. Pomaga budować obraz, do osiągnięcia którego dążymy w procesie coachingowym.

Wizja tego, jak chcemy by nasze życie wyglądało w efekcie przeprowadzonej zmiany, pomaga zebrać siły do rozpoczęcia działań i wytrwać przy, często nieuchronnych, potknięciach.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Rozwój kariery, czyli w jakie kompetencje inwestować?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jako psycholog, coach i trenerka w swojej pracy zajmuje się wspieraniem klientów w budowaniu realnego wpływu życie. Pomaga w osiąganiu ważnych dla klienta celów – zawodowych i prywatnych, radzeniu sobie ze stresem i emocjami oraz poprawie relacji. Prywatnie – partnerka, mama, przyjaciółka i joginka. Lubi obserwować jak rosną rośliny i wędrówki.

Sezon truskawkowy w pełni! Najlepsze przepisy z truskawkami

Lato jest porą roku uwielbianą przez wszystkich nie tylko ze względu na słoneczną pogodę, wakacje, urlopy czy długie i ciepłe wieczory, ale także ze względu na sezon owocowy. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!
Sezon na truskawki - pomysł na przepisy

Wysokie temperatury zachęcają do wybierania bardziej zdrowych, lekkich posiłków. Dlatego tak chętnie sięgamy po owoce latem. Truskawki dojrzewające w letnich promieniach słonecznych świetnie gaszą pragnienie, ale też będą dobrą przekąską.

Gotując latem (czy to z okazji grilla, czy po prostu przygotowując posiłek dla rodziny) postaraj się przemycić do niego kilka truskawek! Te owoce smakują świetlne nie tylko w wersji solo. Doskonale sprawdzą się na letnim grillu. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!

Przepisy z truskawkami idealne na lato (i nie tylko)

Prezentujemy listę przepisów, które idealnie sprawdzą się w letnim sezonie. Ale część z nich możesz z powodzeniem przygotować z mrożonych truskawek, więc możesz cieszyć się doskonałym smakiem cały rok.

Lekka sałatka z truskawkami

Do miski włóż rukolę i roszponkę. Dodaj pokrojoną na kawałki zieloną paprykę oraz truskawki. W osobnej miseczce wymieszaj fetę i ricottę z odrobiną oleju z pestek dyni. Dopraw sos solą, pieprzem i świeżymi ziołami (np. koperkiem i bazylią). Polej sałatkę sosem, całość posyp prażonymi migdałami lub pestkami słonecznika.

Owocowo-warzywny truskawkowy koktajl

Truskawki, seler naciowy i ananasa pokrój na kawałki i wrzuć do blendera. Dodaj mrożony szpinak (może być też świeży, ale szpinak brykiet świetnie się sprawdzi do ugaszenia pragnienia w gorące dni). Dolej około pół szklanki mleka roślinnego lub krowiego i wszystko razem zblenduj do uzyskania pożądanej konsystencji.

Truskawkowe mojito dla dorosłych

Jedną trzecią szklanki zapełnij kawałkami truskawek, ćwiartkami limonki i małą garścią mięty. Dolej dwie łyżki syropu cukrowego lub dosyp dwie płaskie łyżki zwykłego cukru. Wszystko ugnieć razem widelcem tak, aby limonka puściła sok. Dopełnij szklankę lodem i wlej szota białego rumu. Wymieszaj całość przed podaniem i udekoruj listkami mięty oraz plasterkami limonki.

Truskawkowe szaszłyki z piankami

Na długie wykałaczki nabijaj na zmianę truskawki, pianki i borówki. W kąpieli wodnej rozpuść tabliczkę białej lub ciemnej czekolady. Do rozpuszczonej czekolady dodaj pół opakowania śmietanki 30%. Szaszłyki maczaj w czekoladowym sosie podczas jedzenia lub polej je czekolada przed podaniem.

Powrót do dzieciństwa – makaron z truskawkami

W lekko osolonej wodzie ugotuj makaron. Truskawki z kilkoma łyżkami cukru rozgnieć widelcem lub zblenduj na najniższych obrotach tak, aby nie stworzyły całkowicie gładkiej masy. Wyłóż makaron do miseczki, polej go sosem truskawkowym i udekoruj kleksem ze śmietany. Zamiast zwykłej śmietany możesz użyć mleczka kokosowego aby nadać tradycyjnej potrawie nowego charakteru.

Lato – sezon na zdrowie

Lato jest idealna porą roku, aby wprowadzić do swojej diety więcej owoców i warzyw. Jedzenie sezonowych owoców i warzyw nie tylko jest zdrowe dla naszego organizmu, ale też wtedy wszystkie zbiory mają najlepsze walory smakowe. Skorzystaj z sezonu truskawkowego i przyrządź letnie potrawy z tymi owocami, aby w pełni zasmakować lata!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie