ZAINSPIRUJ SIĘ
10 książek, które podpowiedzą, jak wspierać edukację dzieci
- Karolina Wojtaś
- 30 sierpnia 2021
- 5 MIN. CZYTANIA
Jak wspierać edukację dzieci?
1.„Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku? Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” (Mikołaj Marcela)
Wielką zaletą tej książki jest to, że odnosi się ona do dzisiejszych realiów polskich szkół. Dowiesz się z niej nie tylko tego, jak pracuje mózg dziecka i czego potrzebuje na różnych etapach życia, ale również – jak pomóc uczniowi przyswajać wiedzę. Okazuje się, że to wcale nie musi być bardzo trudne ani nudne, trzeba jedynie znać kilka praktycznych rozwiązań i umieć spojrzeć na nauczanie z trochę innej perspektywy.
2. „Wolne dzieci. Jak zabawa sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą?” (Peter Gray)
Chyba każde dziecko słyszy kiedyś w swoim życiu: „Pójdziesz do szkoły, to zobaczysz. Skończy się zabawa!”. To koszmarne, przestarzałe podejście, w którym wyklucza się zabawę z edukacji, zaszkodziło już wielu pokoleniom. Szczęśliwie się to zmienia – między innymi dzięki badaniom oraz publikacjom takim, jak ta. Książka stanowi ukłon w stronę łączenia zabawy z przyswajaniem wiedzy i to nie tylko w kontekście najmłodszych dzieci. Koniecznie przeczytaj, jeśli tylko chcesz wiedzieć, jak sprawić, by Twoje dziecko mówiło, że właściwie to bardzo lubi się uczyć.
3. „Dzieci mądre finansowo. Jak wychować następne pokolenie, by wygrywało w sferze finansów” (Dave Ramsey, Rachel Cruze)
Świetna pozycja, która została napisana przez eksperta finansowego Dave’a Ramsey’a oraz jego córkę Rachel Cruze. Książka zbiera fantastyczne oceny i nie jest to przypadek. Dzięki niej dowiesz się, jak podchodzić do kwestii finansów zdroworozsądkowo i przede wszystkim – jak uczyć tego podejścia własną pociechę. Napisana prostym, bardzo przystępnym językiem, zawierająca mnóstwo naprawdę wartościowych porad pozycja, powinna znaleźć się w Twoim domu, gdy tylko Twoje dziecko po raz pierwszy zapyta o jakąkolwiek kwestię związaną z pieniędzmi.
4. „Jak uczy się mózg?” (Manfred Spitzer)
Mózg to absolutnie fenomenalny, cudowny organ, o którym tak naprawdę wciąż jeszcze niewiele wiemy. Stopniowo to się jednak zmienia – obecnie wiadomo np., że to, w jaki sposób podawana jest wiedza, jakie rodzi skojarzenia i emocje, ma ogromny wpływ na jej utrwalanie. W książce „Jak uczy się mózg?” dowiesz się, w jaki sposób zachęcać dziecko do współpracy, dlaczego ono niektórych rzeczy uczy się „ot tak”, a z innymi ma problem i jak poradzić sobie z trudnymi materiałami.
Kompetencje jutra, czyli czego będzie wymagała rzeczywistość od nas samych i naszych dzieci
5. „Fińskie dzieci uczą się najlepiej na świecie” (Timothy D. Walker)
Fiński system nauczania bardzo różni się od polskiego – kładzie się wielki nacisk na samodzielność dzieci, prac domowych się nie ocenia, za to omawia się je na forum, bardzo ważne jest również to, aby dzieci spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu. Nie wszystkie te zasady można przenieść na nasze rodzime „podwórko”, ale w znacznej części jest to jak najbardziej możliwe. Przeczytaj więc i spraw, aby i Twoja pociecha zaczęła uczyć się dobrze… i bez stresu.
6. „Wszystkie dzieci są zdolne” (Gerald Huther)
Książka ta w dużej części stanowi krytykę współczesnego systemu nauczania, który wymaga od dzieci, dopasowywania się do ogólnych wzorów, zamiast wykorzystywać różnorodność i talenty. Wyjaśnia też, jak się temu przeciwstawić – na tyle, na ile jest to możliwe, i wykorzystać potencjał pociechy. Świetna, pouczająca lektura, dzięki której można spojrzeć na dziecko nieco inaczej i „wydobyć” z niego to, co najlepsze.
7. „Gen liczby. Jak dzieci uczą się matematyki” (Małgorzata Skura, Michał Lisicki)
To książka zarówno dla rodziców, którzy pragną, żeby dziecko polubiło matematykę. Dowiesz się z niej, jak np. kierować uwagą pociechy, aby zaczęła dostrzegać matematyczne zależności w otaczającym je świecie i czerpała przyjemność z operowania liczbami. Świetna lektura dla rodziców przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
8. „Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój” (Carl Honoré)
Fantastyczna książka o tym, jak bardzo odzieramy nasze dzieci z dzieciństwa, biorąc udział w rodzicielskim wyścigu szczurów. Jeśli odczuwasz zmęczenie na myśl o kolejnych zajęciach dodatkowych albo wręcz przeciwnie – nie rozumiesz, dlaczego Twoja pociecha, która „ma wszystko” jest leniwa i nie chce przyjmować kolejnej porcji wiedzy, to jest to pozycja dla Ciebie. Nie myśl jednak, że na stronach znajdziesz wyłącznie krytykę. To przede wszystkim cenne informacje, które warto wykorzystać, aby obudzić w dziecku pasję do poznawania świata.
[FM_form id=”7″]
9. „Łatwa matma. Rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz” (Elin Natås, Anne Lene Johnsen)
Fińskie autorki pokazują, jak można zachęcić dziecko do matematycznych łamigłówek i wyzwań. Bez wkuwania, bez przymusu, bazując na samej ciekawości świata. Książka stała się norweskim bestsellerem w 2017 roku. Z porad autorek korzysta obecnie wielu nauczycieli i tysiące rodziców.
10. „Ty, Twoje dziecko i szkoła” (Ken Robinson, Lou Aronica)
Czy wspieranie dziecka w procesie edukacji polega tylko na „Idź odrabiać lekcje, potem sprawdzę”? Oczywiście, że nie i o tym właśnie mówią autorzy książki. Jej lektura pozwoli na prawdziwe wsparcie ucznia oraz zaszczepienie w nim chęci do pokonywania własnych słabości – bez stresu i przymusu. Zdecydowanie polecamy.
Zdjęcie: 123 rf