Czego szukasz

30 gier planszowych (i nie tylko), które warto zabrać na wakacje

Jakie gry lubisz zabierać ze sobą na wakacje? Planszówka, gry karciane, to świetne antidotum na dziecięcą nudę, ale też miłe urozmaicenie spotkania z przyjaciółmi. Dlatego specjalnie na lato przygotowałyśmy podpowiedź, jakie gry warto zabrać na wakacje. Poznaj nasze propozycje!

gry na wakacje

Jak mówi stare powiedzenie, „przezorna zawsze zabezpieczona”. Dlatego wybierając się na rodzinny wypoczynek warto przygotować się na zapewnienie rozrywki zarówno w czasie wielogodzinnej podróży, jak i letniego deszczu. Wybierając gry na wakacje musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów:

  • małe opakowania (wiadomo w walizce miejsca nie za wiele),
  • proste zasady gry (szkoda czasu na czytanie długiej instrukcji),
  • możliwość gry solo, jaki i z większą ilością osób, 
  • czas rozgrywki nie był za długi (dzieci lubią częstą zmianę aktywności),
  • możliwość gry w samochodzie, w pociągu, namiocie i na plaży.

Ponieważ ja i moja rodzina jesteśmy fanami gier planszowych miałam kłopot z wyborem tych najfajniejszych. Na szczęście, by artykuł nie stał się niekończącą opowieścią udało mi się ograniczyć wybór do 30 gier, które dla ułatwienia podzieliłam na kategorie.

1. Gry karciane

Od małego grałam z rodzicami w różnego typu gry karciane oparte na tradycyjnej talii kart. Od prostego “Świniarza” i “Wojny” poprzez „Makao”, “Pana” i “Remika”. Kiedy nie miałam partnera do gry godzinami układałam Pasjanse w różnych odmianach.

Gdy na polskim rynku pojawiły się ciekawe gry karciane z przyjemnością po nie sięgnęłam. Grom karcianym daję duży plus za to, że mają małe opakowania i bardzo proste zasady, a jednocześnie stanowią świetną rozrywkę. Dlatego warto spakować do plecaka zarówno tradycyjną talię kart, jak i inne gry karciane np.: 

  • SET – gra na spostrzegawczość (liczba graczy: 1-20, wiek: 6+, czas gry: 20 min.),
  • Uno – gra strategiczna (liczba graczy: 2-10, wiek: 7+, czas gry: 15 – 30min.),
  • Munchkin – gra fabularna (liczba graczy: 3-5, wiek: 10+, czas gry: 45 – 60min.).

2. Kieszonkowe wydania znanych gier

Każda fanka planszówek ma swoją ulubioną grę, którą chętnie zapakowałaby do walizki, ale niestety brakuje w niej miejsca. Dlatego warto przed wyjazdem poszukać danej gry lub jej odpowiednika w wersji mini. Kieszonkowe gry zazwyczaj kosztują znacznie mniej niż ich prototypy i sprawdzają się nie tylko na wyjazdach, ale też u osób, które mają niewielki stół. Poznaj moje propozycje na topowe gry w wersji mini:

  • Monopoly Deal – gra ekonomiczna (liczba graczy: 2-5, wiek: 8+, czas gry: 15 min.),
  • Super farmer- gra ekonomiczna (liczba graczy: 2-6, wiek: 6+, czas gry: 30 min.),
  • 5 Sekund Junior – gra edukacyjna (liczba graczy: 3-6, wiek: 6+, czas gry: 10-15 min.).

3. Gry w wersji travel

Jest wiele takich gier, które pomimo upływu lat od premiery wciąż triumfują w rankingach planszówek. Dlatego wydawnictwa wciąż proponują nowe warianty i dodatki do popularnych przebojów. Wśród nich można znaleźć przeróżne wersje znanych gier oraz tzw. wersje „travel’. Gry typu travel spełniają wszystkie warunki dobrych gier na wakacje, w tym te najważniejsze: mały rozmiar i możliwość grania w zasadzie wszędzie. W tej kategorii są między innymi moje ulubione:

  • Catan – gra rodzinna (liczba graczy: 2-4, wiek: 10+, czas gry: 45-60 min.),
  • Scrabble – gra słowna liczba graczy: 2-4, wiek: 8+, czas gry: 30-60 min.),
  • Rummikub Travel towarzyska gra logiczna (liczba graczy: 2-4, wiek: 8+, czas gry: 30-60 min.).

4. Gry idealne w podróży

Często zanim dotrzemy do celu podróży musimy spędzić wspólnie kilka godzin w samochodzie. Długa jazda w ciasnym aucie i w jednej pozycji wystawia na próbę cierpliwość zarówno dzieci, jak i rodziców. Bywają sytuacje, w których już po 10 minutach jazdy z tylnej kanapy słychać pytanie „daleko jeszcze? lub „kiedy będziemy już na miejscu?”. Dlatego warto zaopatrzyć bagaż podręczny w gry, którymi można się zająć podczas podróży. W tej kategorii sprawdzają się gry magnetyczne, karciane i łamigłówki:

5. Gry małych i zgrabnych opakowaniach

Wiadomo podstawą ergonomii pakowania jest zarówno oszczędność miejsca jak i porządek w walizce. Dlatego małe, zgrabne opakowanie to podstawowy atut gry planszowej. Przedstawiam trzy gry w niewielkich i kwadratowych pudełkach.

  • Pędzące żółwie – gra towarzyska (liczba graczy: 2-5, wiek: 5+ czas gry: ok.30 min.),
  • Dr Eureka – gra zręcznościowa (liczba graczy: 2-4, wiek: 6+ czas gry: ok.15 min.),
  • Smoczy Wyścig – gra towarzyska (liczba graczy: 2-4, wiek: 6+ czas gry: od 30 min.).

Przeczytaj także: 30 najlepszych planszówek dla całej rodziny

6. Gry znane od pokoleń

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć gier, w które gram od wczesnego dzieciństwa.  Tak zwane gry “od 6 do 106 lat” zna prawie każdy bez względu na wiek. Ich głównym atutem są proste zasady, niewielkie opakowanie i możliwość gry solo. Do moich ulubionych legendarnych gier należą:

  • Bierki,
  • Kości,
  • Domino.

7. Gry dla najmłodszych

Każda mama wie, że im młodsze jest dziecko tym bardziej niecierpliwe i znudzone. Dlatego jadąc na wakacje z maluchem koniecznie musimy zaopatrzyć się w proste gry i zabawy, które choć na kilka minut go zainteresują. Na szczęście obecnie mamy duży wybór gier dla dzieci poniżej 6 lat – przedstawiam trzy propozycje w niewielkich opakowaniach:

  • Odkrycia. Poznać i zrozumieć siebie – gra terapeutyczna (liczba graczy: 2-4, wiek: 3+),
  • Piotruś – kultowa gra karciana dla dzieci (liczba graczy: 2-4, wiek:4+),
  • Dobble – gra na spostrzegawczość (liczba graczy: 2-5 wiek: zależnie od wersji 3+, czas gry:15 min.).

8. Gry „solo” – propozycje dla jednego gracza

Warto wziąć ze sobą gry, które dobrze sprawdzają się zarówno te, w które można grać solo jak i w towarzystwie. W tej kategorii znajduje się wiele klasycznych tytułów oraz gry będące od kilku lat na planszówkowym rynku. Do tego typu gier należą między innymi poniższe propozycje:

  • Puzzle – (dla 1 gracza, wiek oraz czas zależą od liczby i wielkości elementów),
  • Tangramy – (łamigłówki dla 1 gracza, wiek oraz czas zależą od poziomu trudności),
  • Zagadki i Quizy – (dla 1 gracza, wiek oraz czas zależą od poziomu trudności).

9. W tandemie – gry dla minimum dwóch graczy 

Podobnie jak w przypadku gier solo dobrze mieć w plecaku gry, będące fajną rozrywką dla dwóch osób. Wybierając grę z myślą o parze graczy musimy przeczytać nie tylko zasady gry, ale także opinie użytkowników, ponieważ nie wszystkie “od dwóch graczy” sprawdzają się w tandemie.  zobaczcie ciekawe propozycje gier dla dwóch osób.

  • Memory – gra pamięciowa (liczba graczy 1+, wiek 3+),
  • Szachy – gra strategiczna (liczba graczy 2 wiek 5+),
  • Ubongo – gra na spostrzegawczość (liczba graczy: 2-4, wiek: 6+, czas gry: 30 min.).

10. Planszówki na imprezę – czyli gry towarzyskie

Niejednokrotnie spędzamy wakacje w towarzystwie rodziny lub znajomych. W takiej sytuacji w razie niepogody musimy zapewnić rozrywkę dla większej ilości dzieciaków. Warto sięgnąć po gry towarzyskie dla większej ilości graczy np:

  • DIXIT – gra towarzyska (liczba graczy:3+, wiek: 6+),
  • Duuuszki – gra towarzyska (liczba graczy: 2-8, wiek: 8+ czas gry;20 min.),
  • Story Cubes – gra słowna (liczba graczy: 1+, wiek oraz czas zależą od poziomu trudności).

Nawet szczegółowo planując wakacje nie na wszystko przewidzimy. Pogoda, zdrowie i wakacyjni sąsiedzi mogą niemile nas zaskoczyć. Dlatego wybierając się na rodzinny urlop warto profilaktycznie zabezpieczyć się przed nudą. Gier, które świetnie sprawdzą się na wakacjach można by wymienić i 130, ale mam nadzieję, że i z listy 30 coś wybierzecie. Zapraszam, napiszcie do nas jakie według Was gry i zabawy sprawdzają się na wakacjach.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie