Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

33 najlepsze planszówki dla całej rodziny

  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 25 listopada 2021
  • 21 MIN. CZYTANIA
mama z córkami gra w planszwkę
Jakie planszówki sprawdzą się dla całej rodziny? Jaka gra jest najbardziej popularna? Co wybrać na prezent dla własnego dziecka, albo syna znajomych i czym się kierować przy wyborze gier planszowych, żeby poznawanie zasad gry nie trwało całego popołudnia? Zobaczcie 33 propozycji gier planszowych dla całej rodziny!

Czy Wy też, stojąc przed półką sklepową, czujecie niepewność i lekki zawrót głowy, zadając sobie pytanie: jaka gra jest najlepsza? Pomożemy. 🙂 Mamy dla Was, aż 33 propozycji najlepszych planszówek dla całej rodziny.

Najczęściej polecane planszówki

1. Catan (Osadnicy z Catanu) – gra dla 3-4 osób, wiek od 10 lat.

Gra rodzinna, ucząca negocjacji. Świetna dla początkujących i dla tych bardziej zaawansowanych w planszówkach. Gracze są osadnikami na nowo odkrytej wyspie Catan. Każdy przewodzi świeżo założonej kolonii i rozbudowuje ją stawiając na dostępnych obszarach nowe drogi i miasta. Pierwszy z graczy, który uzyska 10 punktów z wybudowanych przez siebie dróg, osiedli i specjalnych kart – wygrywa.

2. Dixit – gra od 3 osób, wiek od 6 lat.

Jak można się przekonać śledząc strony w internecie, jest bardzo często polecana.
Można odnieść nawet wrażenie, że Dixit każdy zna, albo przynajmniej o niej słyszał. Gracz spośród swoich 6 obrazków wybiera jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Nie ma tu ograniczeń. Może to być dźwięk, cytat, słowo, piosenka. Pozostali gracze wybierają ze swoich kart taką, która kojarzy im się z tym, co usłyszeli. Ich zadaniem jest odkryć, która z kart przetasowanych i wyłożonych na stół najbardziej pasuje do skojarzenia.

3. Podaj cegłę – gra dla 2-4 osób, wiek od 10 lat.

Wydawnictwo Egmont zadbało nie tylko o to, że gra świetnie wpisuje się w schemat gry typowo rodzinnej, ale wykorzystało popularny ostatnio efekt kinowy – 3D. Zamiast kart mamy imponujące, tekturowe budowle, z których pod koniec gry powstanie małe miasto. Gracze natomiast zostają budowniczymi, mają wykwalifikowanych robotników i walczą o zlecenia na różnego rodzaju zabudowania. Wygrywa ten, kto na koniec ma najwięcej gotówki.

4. Carcassonne – gra dla 2-5 osób, wiek od 8 lat.

Gra, która posiada bardzo dużą ilość dodatków. Świetny sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia w gronie rodzinnym, ale też idealna dla dwóch osób. Wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi, z małych żetonów budujesz łąki, miasta, drogi, twierdze. Stawiasz tam swoich osadników, a zajęte obiekty przynoszą punkty, raz w trakcie rozgrywki, gdy zostaną ukończone i potem powtórnie po jej zakończeniu. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą ilość punktów.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko

5. 5 Secund Junior – gra od 3-5 osób, wiek od 6 lat.

Wśród najlepszych planszówek nie mogło zabraknąć 5 secund. W grze gracz w każdej kolejce musi wymienić jakieś 3 rzeczy- zgodnie z treścią zadania na karcie. Pytania z różnych dziedzin. Na odpowiedź mamy 5 sekund, a czas odmierza nam specjalny czasomierz. Gra rozwija kreatywność, spostrzegawczość i daje dużo śmiechu. Idealna dla całej rodziny.

Jeśli aktywny gracz zmieścił się w czasie i udzielił pełnej, prawidłowej odpowiedzi, przesuwa swój pionek na planszy o jedno pole do przodu. Jeżeli nie udało mu się odpowiedzieć lub odpowiedź była niepełna, pytanie przechodzi na gracza po jego lewej ręce. Teraz to on ma 5 sekund na odpowiedź, nie może jednak wymieniać rzeczy wskazanych już przez poprzednika. Jeśli odpowie, ma prawo przesunąć własny pionek, ale gdyby i jemu nie udało się udzielić odpowiedzi, kolejka przechodzi dalej. Zdarza się, nawet dość często, że zadanie obiega cały stół i nikt nie udziela pełnej odpowiedzi. Wtedy szczęście ma gracz, który rozpoczynał rundę – mimo nieudzielenia odpowiedzi dostaje 1 punkt i przesuwa pionek.

Tę grę wyróżnia szybkość i dynamika, refleks i podzielna uwaga. Jak można wywnioskować z tytuły gra się na czas. Zasady są jasne i przejrzyste. Powstało już kilka wersji tej gry, która łączy ze sobą elementy gry karcianej i planszowej. Rozwija kreatywność, spostrzegawczość i daje dużo śmiechu. Idealna dla całej rodziny.

Gry, na każdą podróż

6. Dobble – gra dla 2-8 osób, wiek od 6 lat.

Bardzo szybka i emocjonująca gra. Jak widzicie bez limitu wieku. Małe opakowanie zachęca do zabrania jej ze sobą w podróż. Tak samo jak szybko się w nią gra, tak samo szybko poznajemy jej zasady. Można w nią grać na 5 różnych sposobów. Najczęściej wybierany, to ten, gdy gracze bardzo szybko muszą znaleźć na swojej karcie wspólny symbol z kartą, która jest wyłożona na stół. Głośno wymieniają nazwę tego symbolu i odkładają kartę na stole. I ponownie szukają wspólnego symbolu z nową kartą. Wygrywa ten gracz, który najszybciej pozbędzie się kart.

7. Panic Lab – gra dla 2-10 osób, wiek od 8 lat.

Na temat tej gry możecie znaleźć w internecie taki komentarz: „gra, w której dzieci potrafią wygrywać z dorosłymi”. I chyba tak jest, bo podobna uwaga została zawarta w Waszych komentarzach. Pewnie dlatego dzieci tak bardzo lubią tę grę. Ale do rzeczy. Co my tu mamy? Pełno zwrotów akcji i szalony pościg za uciekającymi amebami. Gracze muszą szybko wymyśleć, która ameba uciekła, podążać jej tropem, by złapać zmutowane ameby.

Przeczytaj także: Zabawa z dziećmi po pracy? Sprawdź nasze pomysły!

8. Munchkin – gra dla 3-5 osób, wiek od 10 lat.

Zaplątała się na naszej liście gra karciana. Czy jedyna, to się jeszcze okaże. Jest też przez Was wymieniana dość często, więc warto się przekonać, co znajduje się w środku. Reguły gry są bardzo proste, należy stosować się do opisów na kartach. Do liczenia poziomów idealnie spiszą się kości k10, które trzeba będzie dokupić. W innym przypadku możemy posłużyć się monetami. Warto zaznaczyć, że Munchkin nie jest grą dla dwóch osób. Prawdziwa rozgrywka i wykorzystanie potencjału gry zaczyna się od czterech graczy.

9. Uno – gra karciana – dla 2-10 osób, wiek od 7 lat.

To jedna z tych gier, w których liczy się szybkość. Dlatego jest tak entuzjastyczna i emocjonująca, a zarazem bardzo prosta. W tej grze trzeba pozbyć się wszystkich kart, w jak najkrótszym czasie. Każdy gracz otrzymuje podczas jednej kolejki 7 kart, a jedna zostaje położona na środku stołu.

Osoba, rozpoczynająca musi dopasować swoją kartę do koloru bądź symbolu. A jeśli nie ma takiej karty w swoim zestawie, gracz musi losować z talii jedną kartę. Są też karty tzw. funkcjonalne: karta stopu – gracz traci kolejkę, karta ze strzałkami – karta zmienia kierunki gry, karty z +2 lub +4 zwiększają ilość kart. Gracz, któremu zostanie tylko jedna karta musi krzyknąć UNO. Wielkość i poręczność zestawu pozwala grę zabrać dosłownie wszędzie.

10. Ubongo – gra dla 2-4 osób, wiek od 6 lat.

Szalona i dynamiczna gra. Bardzo proste zasady i szybkie rozgrywki.
Każdy gracz dostaje planszę i 12 elementów układanki. Każda plansza ma inny wzór. W grze możemy wybrać też poziom trudności, umożliwiając dostosowanie gry do wieku graczy. Za pomocą rzutu kostką, określamy z jakich kafelków będziemy próbować ułożyć podany kształt.

Wszyscy gracze jednocześnie starają się jak najszybciej zasłonić puste pola na swoich planszach. Każdy, kto zdąży to zrobić, zanim skończy się czas, krzyczy „Ubongo” i losuje klejnot. Wygrywa gracz, który w ciągu 9 rund zbierze najcenniejsze klejnoty.

Ta gra rozrusza mózg, zmusi do główkowania. Przyda się refleks i spostrzegawczość.

11. Story Cubes – gra dla 1+, wiek od 4 lat.

Prostota tej gry wygrywa. Na grę składa się 9 kostek, każda z 6 różnymi obrazkami. A cała zabawa polega na tym, że rzucamy wszystkimi kostkami i rozpoczynamy swoją historyjkę. Nasza opowieść musi opierać się wszystkich obrazkach przedstawionych na kostkach. Kolejność układania historyjki jest dowolna. Tu przyda się nam nasza wyobraźnia. Możliwości nieograniczone.

12. Tangram – gra dla 1osoby, wiek od 4 lat.

Tangram to popularna, pochodząca z Chin łamigłówka. To gra o prostych zasadach, a jednocześnie niełatwa. Tangram  jak każda gra logiczna wspomaga rozwój, takich umiejętności jak: rozpoznawanie form, rozwiązywanie problemów oraz rozumowanie przestrzenne. Celem gry jest  bowiem odwzorowanie figury z ilustracji za pomocą  figur geometrycznych. Gra jest niewielka i  mało waży, dzięki czemu zawsze możemy ją mieć pod ręką. Sprawdzi się zatem  w kolejce do  lekarza lub podczas dłuższej podróży.

13. Rummikub – gra dla2-4osób, wiek od 8 lat

Planszowa wersja legendarnej gry karcianej Remik, w której celem jest pozbycie się wszystkich kart – w Rummikub kafelek z kolorowymi liczbami. Zasady gry są wręcz identyczne jak w Remiku Rozpoczynamy od wylosowania 13 klocków, pozostałe należy położyć rewersami do góry na stole. Gracze muszą się pozbyć swoich kafelek układając sekwencje (te same liczby w różnych kolorach) bądź ciągi (1,2,3 itp.) jednego koloru. W obu przypadkach muszą się one składać minimum z trzech elementów. W grze występują jokery (kafelki z uśmiechniętą buźką), które zastępują dowolny klocek. Kafelkowa wersja Remika jest łatwiejsza do zagrania dla dzieci, których małe rączki mają problem z utrzymaniem kilkunastu kart.
Gra dostępna w wersji travel.

14. Logiczne łamigłówki z serii „CzuCzu”- gra dla 1+, wiek od 3 lat.

Gry z serii „CzuCzu” przeznaczone są dla dzieci z każdej grupy wiekowej. W grze edukacyjnej w postaci książeczki jest 120 stron wciągających i rozwijających zadań. Wśród nich znajdziecie mnóstwo zagadek logicznych, rebusów, iluzji optycznych, krzyżówek, szyfrów i łamigłówek. Spięta śrubką książeczka ma niewielki i poręczny format idealny do zabrania w podróż.

Zobacz też jakie filmy możecie obejrzeć całą rodziną.

Gry, które każdy zna

15. Magia i Miecz – gra dla 2-6 osób, wiek od 12 lat.

Kolejna gra bogata w dodatki. I sprawdzony sposób na łatwe zabicie czasu oraz wspólną intelektualną podróż. Tym razem do krainy smoków i magii, czyli to co dzieciaki lubią najbardziej. Możemy tu stać się wojownikiem, kapłanem, czarnoksiężnikiem lub… możliwości jest mnóstwo. Toczymy walkę o Koronę Władzy, a ochronić Cię może tylko legendarny Talizman. Odnalezienie go wymaga nie lada odwagi. I taki też jest cel tej gry.

16. Wsiąść do pociągu – gra dla 2-5 osób, wiek od 8 lat.

Ma różne edycje. Najczęściej wspominacie o edycji Europa i USA. Gra ma też, oprócz wielu edycji, sporo dodatków. Oparta jest na prostych zasadach, których można się nauczyć w 5 minut. Gracze mają za zadanie zdobyć jak największą ilość punktów, a te można uzyskać poprzez zajmowanie tras kolejowych wagonami w określonych kolorach. Stajemy się kimś na miarę architekta, który chce wybudować połączenia kolejowe pomiędzy miastami, spełniając, tym samym umowy (bilety) zawarte na początku gry.

17. Monopoly – gra dla 2-6 osób, wiek od 8 lat.

Tej pozycji nie mogło zabraknąć na naszej liście. Nazwa gry dzisiaj ma zupełnie nowy wymiar. Można powiedzieć, że ta gra ma monopol na wszystko. Jest tak wiele jej edycji tej, że opisując wszystkie, można zrobić osobną listę. Skupmy się na wersji podstawowej. Jest to klasyczna gra, która należy do kanonu planszówek. Zasady są proste. Każdy gracz ma swoje banknoty, a poruszając się po planszy kupuje nieruchomości, dworce, ulice i inne obiekty. Pobierając czynsze pomnaża swój kapitał. Wygrywa najbogatszy.
Gra dostępna w wersji travel.

18. Szachy – gra dla 2 osób, wiek od 5 lat.

Tej gry chyba nie trzeba przedstawiać. Szachy powoli wracają na salony. Coraz częściej rodzice zapisują dzieci na zajęcia szachowe w szkole czy to poza nią. Ja osobiście nie przepadam za tą grą, może dlatego, że nie umiałam grać. Ale syn mnie nauczył. I czasem sobie strzelimy partyjkę wieczorem. 🙂 I to jest wspaniała okazja do bycia razem.
Szachy uczą strategicznego myślenia, skupienia, szlifują umiejętności matematyczne i krytycznego myślenia.
Gra dostępna w wersji travel.

19. Duuuszki – gra dla 2-8 osób, wiek od 6 lat.

Duszki to gra prosta, ale niezwykle dynamiczna. Tytułowe duszki pojawiają się na obrazkach (nie na wszystkich) oraz jeden występuje jako drewniana figurka. Z drewnianych przedmiotów są jeszcze: zielona butelka, czerwony fotel, niebieska książka i szara mysz. Jedna osoba odsłania jedną kartę i pokazuje, co się na niej znajduje ( na kartach znajdują się wspomniane powyżej przedmioty w różnych konfiguracjach i układach kolorystycznych). Punkt zdobywa ten, kto pierwszy wybierze właściwy drewniany przedmiot ze środka stołu. A wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej kart. Liczy się refleks, bystrość i spostrzegawczość. Nie ma czasu na myślenie, ale za to jest dużo śmiechu i radości 🙂

Gry edukacyjne

20. Było sobie życie – gra dla 2-4 osób, wiek od 6 lat.

Gra, która powstała na bazie kultowego filmu „Było sobie życie”. Celem gry jest zbieranie żetonów, które zdobywa się w miarę łatwo się zdobywać, ale trzeba być też czujnym żeby ich nie stracić. Trzeba uważać na niebezpieczne ataki wirusa, stawać do pojedynków decydować, kiedy warto wymieniać żetony.

A tak przy okazji poznajemy jakie procesy zachodzą w organizmie człowieka. W zestawie znajduje się 275 pytań na temat ludzkiego organizmu, a wszystko to z humorem. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się przez zabawę i tutaj to się doskonale sprawdza. Edukacja plus zabawa!

21. Była sobie Ziemia. Zbuduj ekologiczne miasto – gra dla 2-4 osób, wiek od 7 lat.

To chyba gra na czasie. Ale myślę też, że temat ekologii, ochrony środowiska jest w dzisiejszym świecie kluczowy. Edukacja w szkole swoją drogą, ale to przykład idzie od nas – rodziców. Warto więc już w domu rozmawiać o tym, co każdego dnia możemy zrobić dla ziemi.

Z pomocą przychodzi nam właśnie ta gra, która w praktyce pokazuje, co oznacza ekologia i zrównoważony rozwój. Gra zawiera bogato ilustrowaną planszę i proste zasady gry. Budujemy ekologiczne miasto, segregujemy odpady i troszczymy się o zdrowie mieszkańców. Spora dawka wiedzy w ciekawej formie, na temat ochrony środowiska. Do tego świetna zabawa dla całej rodziny.

22. Pytaki – gra dla całej rodziny, wiek od 4 lat.

Czym Wasza rodzina różni się od innych? Co umiesz robić dobrze? Powiedz wybranej osobie, co w niej podziwiasz. Jaka jest Twoja ulubiona książka? Jak można Ci pomóc, kiedy jesteś smutny? To tylko kilka przykładowych pytań z gry.

Na co dzień rzadko zastanawiamy się co lubi tata, albo jak można pomóc mamie kiedy jest smutna, albo w jaki sposób chciałby spędzić niedzielę Kacper czy Marysia. A ta gra, nie tylko pozwala lepiej się poznać, ale także porozmawiać, posłuchać. Idealna lekcja komunikacji. W grze są pytania przyjemne, ale też te trudne. Tak jak w życiu.

Tutaj jednak nie zdobywamy punktów.. Nie ma rywalizacji. Nie ma ani dobrych, ani złych odpowiedzi. Są rozmowy, emocje, uczucia, wspomnienia. Coś o czym zapominamy w codziennej bieganinie. Tutaj nie ma przegranych, za to każdy coś zyskuje. Gra idealna na zimowe wieczory 🙂

23. Odkrycia – poznać i zrozumieć siebie – gra dla 2-4 osób.

Jak sam tytuł wskazuje – będziemy odkrywać. Odkrywać siebie, ale nie tylko. Gra zawiera kolorową planszę z pytaniami, 30 kart przedstawiających różne sceny z życia wzięte, 4 znaki dające graczom możliwość zadawania dodatkowych pytań. W skład gry wchodzą jeszcze śliczne drewniane pionki w kształcie zwierząt oraz drewniana kostka.

Grający, zgodnie z instrukcją, wykonuje zadania z każdego pola, na które trafi jego pionek. Niektóre pola zawierają konkretne pytanie do niego, podczas gdy na innych polach gracz bierze kartę z ilustracją i opowiada, co przedstawia obrazek. Przez cały czas pozostali gracze mogą korzystać ze specjalnych kart, dzięki którym mogą zadawać graczowi od 1 do 3 pytań na temat jego historii życia. Każdy, kto stanie pionkiem na polu Życzeń wypowiada 3 życzenia. A kto pierwszy dotrze na zamek wygrywa. 🙂

To ciekawa gra, która dostarcza nie tylko rozrywki, ale też uczy i pomaga wyrażać swoje myśli i uczucia. Jest doskonała dla rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dzieci. Gra pomaga także dziecku lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje, uczucia, zachowania czy reakcje na jakieś zdarzenia.

Rozwija wiele umiejętności społecznych tj. komunikację, okazywanie empatii, słuchanie innych. Karty pomagają otworzyć się na rozmowę i dzielenie się przeżyciami, przemyśleniami. Fajnie też uczą umiejętności wypowiadania się. Gra może być cudownym narzędziem terapeutycznym.

Planszówki, których nie można pominąć

24. Pędzące żółwie – gra dla 2-5 graczy, wiek od 5 lat.

Pędzące żółwie to gra dla całej rodziny. Proste zasady i krótki czas rozgrywki sprawiają, że mogą w nią grać nawet przedszkolaki. Natomiast dzięki ciekawej mechanice, gra będzie dobrą zabawą dla osób w każdym wieku.

Pomyśl, jak dodać swojemu żółwiowi super mocy i wygraj wyścig do sałaty. Dużym atutem gry z Egmontu jest staranne i kolorowe wykonanie jej elementów oraz niewielki rozmiar opakowania. Pędzące żółwie już od ponad 10 lat są na polskim rynku, dostały wiele nagród i zdobywają serca kolejnych pokoleń.

25. Super farmer – gra dla 2-6 graczy, wiek od 6 lat.

Super farmer to gra, która powstała w czasie II Wojny Światowej, a jej autorem był polski matematyk Karol Borsuk. W swojej pierwszej wersji miała tytuł Hodowla zwierzątek i z racji swojego wieku może być znana nie tylko przez nas, ale także przez nasze babcie.
Super Farmer należy do gatunku gier ekonomicznych, choć oparta na losowości dwóch kostek gra nie jest zwykłą „kulanką”. Mechanika gry jest znacznie ciekawsza i wymaga strategicznego myślenia oraz prostych obliczeń matematycznych.
Zdobycie tytułu super farmera polega na umiejętnym rozmnażaniu zwierzątek przy jednoczesnej ochronie stada przed drapieżnym lisem i bardzo złym wilkiem. Ta ciesząca się od lat gra rodzinna doczekała się wielu wersji, najnowsza to Super Farmer & Bocian wydana z okazji 30 – lecia wydawnictwa GRANNA.

26. SET – gra dla 1-20 graczy, wiek od 6 lat.

SET to szybka gra karciana na spostrzegawczość. Talia zawiera 81 kart, z których każda posiada cztery cechy: kształt, kolor, wypełnienie i liczbę elementów. Natomiast wymieniona cecha posiada po trzy warianty. Gra polega na wyszukaniu spośród 12 wyłożonych kart setów (zestawów) trzech kart, na których wszystkie cztery cechy są takie same lub różne.
Choć zasady są proste kombinacji jest wiele, a wygrywa ten, kto nazbiera najwięcej zestawów. Gracze muszą się wykazać spostrzegawczością i szybkością. Dzięki temu wszyscy zawodnicy są bezustannie zaangażowani w grę. Jej atutem jest liczba osób, ponieważ w seta może zagrać jedna osoba lub dwudziestoosobowa grupka.

27. Smoczy Wyścig – gra dla 2-4 graczy, wiek od 6 lat.

Smoczy wyścig to gra o prostych zasadach, która jednocześnie wymaga od graczy analitycznego myślenia i planowania. Mechanika gry to połączenie gry wyścigowej z grą karcianą. Każdy gracz wciela się w bohatera posiadającego super moc i zarządza swoim zespołem smoków tak, by dojść jak najdalej na torze wyścigu.
Smoki to karty posiadające różne cechy i wartości, których stos gracze kolejno sobie przekazują z pozostawionych kart tworzą talię. Taki mechanizm dobierania smoków i niepowtarzalne cechy bohaterów sprawiają, że warunki na torze wyścigu szybko się zmieniają. Gra jest bardzo dynamiczna i emocjonująca. Szata graficzna gry jest bajeczna co pobudza wyobraźnie każdego gracza.

28. Dr Eureka – gra dla 1-4 graczy, wiek od 6 lat.

Grając w Dr Eureka trzeba jednocześnie wykazać się spostrzegawczością, refleksem i precyzją. Gra polega na tworzeniu trzech mikstur z kolorowych kulek przesypywanych do menzurek. Partie wygrywa osoba, która pierwsza prawidłowo ułoży wzór zamieszczony na karcie. Natomiast zwycięzcą całej gry jest posiadacz największej ilości zwycięskich kart. Dr Eureka to znakomita zabawa dla całej rodziny dająca mnóstwo śmiechu i emocji.

29. Marrakech – gra dla 2-4 graczy, wiek od 8 lat.

Marrakech to logiczna gra z odrobiną losowości. Gracze wcielają się w rolę sprzedawcy dywanów na targu. W turach gracze rzucają kostką i przesuwają po planszy Assama – kierownika targu. Jeśli Assam nie zatrzyma się na naszym dywanie, musimy zapłacić jego właścicielowi. Następnie kładziemy dywan obok Assama. Po ułożeniu ostatniego dywanu podlicza się wszystkie widoczne dywany oraz monety każdego gracza i zamienia na punkty. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa.

Zaletą gry Marrakech jest kolorowe wykonanie materiałowych dywaników oraz proste zasady i zmieniająca się dynamika. Gra została doceniona przez Stowarzyszenie Mensa.

30. Takenoko – gra dla 2-4 graczy, wiek od 8 lat.

Bardzo ładnie wydana i starannie wykonana gra. Proste zasady Takenoko oraz ciekawa rozgrywka gwarantuje zabawę dla graczy w każdym wieku. Jedna z niewielu gier, która ma znakomicie napisaną instrukcję do gry. Instrukcja w tej grze nie tylko doskonale wyjaśnia zasady gry, ale też krótkim komiksem wprowadza graczy w historię japońskich ogrodników opiekujących się pandą. Każdy z graczy jest bowiem takim ogrodnikiem próbującym stworzyć najlepsze warunki dla niesfornej, lecz cennej pandy. Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów z kart zadań dla ogrodnika.

31. Fauna – gra dla 2-4 graczy, wiek od 10 lat.

To wyjątkowa gra edukacyjna, która zapewnia rozrywkę całej rodzinie. Zasady gry są bardzo proste, polega ona bowiem na wykazaniu się znajomością zwierząt. Gracze kolejno zaznaczają dla przedstawionego na karcie zwierzęcia jego miejsce występowania, wagę, długość lub wysokość i rozmiar ogona. Nawet jeśli nie znamy prawidłowych odpowiedzi możemy obstawiać według własnej intuicji albo kierować się wyborami przeciwnika. Fauna nie tylko uczy, ale też bawi. Dużym plusem gry jest piękna szata graficzna, zarówno planszy, jak i kart zwierząt.

32. Wojownicy podziemi – gra 2-4 graczy, wiek od 10 lat.

To gra kooperacyjna, w której wszyscy gracze stają się wojownikami podziemi i walczą przeciwko potworom. Jak w każdej grze kooperacyjnej liczy się nie tylko osiąganie celów pojedynczego gracza, lecz także współpraca. Bardzo ciekawa jest mechanika gry, ponieważ wymaga od graczy strategicznego myślenia, ale też celności i sprawności fizycznej. Wszystko to powoduje, że grając w Wojowników podziemi mamy dużo powodów do śmiechu.

33. Scrabble – gra dla 2-4 graczy, wiek od 10 lat.

Gra logiczna dla dzieci i dorosłych. Absolutny klasyk i must have, który powinien znaleźć się w każdym domu. Ta gra nie tylko sprawia dużo radości i satysfakcji grającym, ale również wspaniale rozwija słownictwo, uczy kreatywności i szybkości w podejmowaniu decyzji. I choć producent podaje minimalny wiek graczy, to z młodszym dzieckiem też można w tę grę się „pobawić”, tworząc po prostu krótsze, prostsze słowa.

Jest wydawana w tak wielu wersjach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nasze serce zdobyła wersja travel, można ją zabrać wszędzie i wyciskając z siebie siódme poty przy tworzeniu długich słów, zabijać czas choćby podczas długiego lotu samolotem lub innej podróży.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi

Planszówki

To nie był łatwy wybór. Szukając dla Was najlepszych planszówek internet objawił dziesiątki fantastycznych gier. I nie sposób mieć ich wszystkich w domu, ale można się wymieniać np. ze znajomymi. Gry planszowe pomimo coraz bardziej popularnych gier komputerowych, są nadal chętnie polecane jako prezenty urodzinowe albo świąteczne. I to wcale nas nie dziwi, bo dają wiele korzyści. Ale to już chyba temat na osobny artykuł. 🙂

Dziękuję za współtworzenie artykułu Stasi Serwińskiej i Annie Tęczy.

Zdjęcie tytułowe: 123 rf

Zobacz więcej

  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
Tuyo
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Slow Planner
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
OgarniamSię
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
MilinPlan
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content