Czego szukasz

Wakacje w dobie COVID-19, czyli czego możemy się spodziewać w czasie urlopu za granicą

Dla wielu rodzin wakacje na Południu Europy to już tradycja. I w tym roku nie wyobrażają sobie, żeby było inaczej. Wirus wydawał się być już opanowany, a kraje UE otworzyły granice. Pozostał strach i mnóstwo obostrzeń, z którymi powinniśmy się liczyć. Zanim więc udamy się na wymarzony urlop, musimy dokładnie sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja zakażeń w danym regionie i jakie obostrzenia panują na tym terenie.

kobieta w czerwonym, słomkowym kapeluszu na plaży

I właśnie to jest ważne – sytuacja w regionie, bo w wielu krajach to władze regionalne mogą decydować o formie ograniczeń. Chociaż podstawowe regulacje raczej wszędzie są te same i dotyczą maseczek oraz limitów osób w pomieszczeniach zamkniętych.

Ponadto sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, co chwilę pojawiają się informacje o nowych ogniskach. Władze nie wahają się zamykać terenów odpowiadających naszym gminom, powiatom czy nawet większych obszarów, jeśli tylko zwiększa się współczynnik zakażeń.

Maseczki – obowiązkowe w samolocie, pociągach, autobusach. W wielu krajach obowiązują w sklepach, w częściach wspólnych hoteli, w parkach atrakcji, etc.

Limity osób – rezerwacje on-line stały się normą nie tylko w muzeach czy atrakcjach, ale w wielu miejscowościach także są konieczne, żeby dostać się na basen czy plażę publiczną! Podobnie jest w hotelach – musimy liczyć się z limitami i zmianami w restauracjach i przy wejściu na basen.

Czego jeszcze możemy się spodziewać? W mniejszych i mniej popularnych miejscowościach mogą zaskoczyć nas pustki na ulicach, zamknięte bary i raczej jesienna atmosfera. Nawet w tych popularnych miejscach, nie wszystkie hotele będą otwarte w tym roku.

Przeczytaj także: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka nad wodą? 5 ważnych zasad!

Francja

Maseczki są obowiązkowe przy wejściu do sklepów. W wielu restauracjach wewnątrz – można zdjąć przy stole, ale już w drodze do toalety trzeba ubrać oraz w częściach wspólnych w hotelach.

Chociaż rząd pozwolił na otwarcie basenów i parków wodnych, wiele z nich pozostanie zamkniętych z uwagi na niemożliwość spełnienia wymogów sanitarnych.

Plaże – każda miejscowość może mieć swoje obostrzenia. W niektórych nadmorskich kurortach przez cały sezon możliwe będzie tylko tzw. plażowanie dynamiczne. To znaczy, że nie można rozłożyć ręcznika do kąpieli słonecznych. Możliwa będzie tylko kąpiel w morzu i spacer brzegiem morza. Są także miejscowości, które posiatkowały plaże na „parcele”, które trzeba rezerwować przez aplikację na stronie biura informacji turystycznej danej miejscowości. I mówimy o bezpłatnych plażach publicznych.

Muzea i inne atrakcje – obowiązkowo kupujemy bilety online, żeby mieć zagwarantowane wejście.

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

Grecja

W Grecji obowiązują maseczki w środkach transportu, w tym na promach. Przy wejściu na prom mierzona jest temperatura. Ograniczenia liczby zwiedzających obowiązują w zabytkach i oczywiście zaleca się rezerwację on-line.

Na wyspach bardzo wiele hoteli pozostaje zamkniętych. W tych otwartych obowiązują szczegółowe wytyczne odnośnie odległości między leżakami na basenie, dezynfekcji po każdym kliencie, etc. Baseny kryte w hotelach pozostają zamknięte. W barach na plaży jedzenie i napoje można zamówić tylko na wynos.

Przeczytaj także: Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Hiszpania

Obowiązują limity wewnątrz barów i restauracji. Na tarasach już nie, chociaż w wielu miejscach jest mniej stolików. Limity obowiązują na basenach, także tych hotelowych.

Maseczki są obowiązkowe, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać bezpiecznej odległości, także w przypadku dzieci od lat 6. Wewnątrz kraju, w mniejszych miastach praktycznie wszyscy na ulicy chodzą w maseczkach. Na wybrzeżu atmosfera znacznie się poluzowała. Ale i tak trzeba mieć przy sobie maseczkę, gdyż jest wymagana w sklepach i częściach wspólnych hoteli.

W Katalonii, w tym w Barcelonie, od wczoraj – czwartku 9 lipca – maseczki będą obowiązkowe we wszystkich przestrzeniach publicznych, także na ulicach, nawet jeśli zachowana będzie bezpieczna odległość. Maseczki będzie można zdjąć na plaży czy w ogródku kawiarni, ale już na bulwarze nadmorskim będzie obowiązkowa (mandat 100€ w przypadku braku). Z kolei na Balearach to rozporządzenie wejdzie w życie 13 lipca. Pozostałe regiony hiszpańskie także rozważają wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek.

Plaże – w popularnych nadmorskich miejscowościach mogą obowiązywać ograniczenia w wejściu na plaże – wejście po rezerwacji w aplikacji, ograniczenia godzinowe, parcele, etc.

Nowe ogniska – w lipcu w kilku miejscach transmisja wirusa wzrosła na tyle, że całe regiony zostały odizolowane i nie można tam wjeżdżać, ani z terenów objętych izolacją wyjeżdżać. Dotyczy to wybrzeża prowincji Lugo w Galicji oraz części prowincji Lleida w Katalonii.

Przeczytaj także: Wakacje 2020. Jak mogą wyglądać i jak je zaplanować?

Włochy

4 włoskie regiony wymagają rejestracji turystów on-line przed przyjazdem: Sardynia, Sycylia, Apulia i Kalabria.

W wielu miejscach mogą nam mierzyć temperaturę. Należy zawsze mieć przy sobie maseczkę, ponieważ jest obowiązkowa w miejscach zamkniętych. Nowe zasady w wielu miejscach publicznych to m.in. obowiązkowa maseczka dla dorosłych i dzieci od lat 6 na placach zabaw. Podobnie w parkach rozrywki i w parkach wodnych (w wodzie nie). Obostrzenia mogą obowiązywać przy wejściu na plaże. W niektórych miejscowościach możliwe będzie tylko korzystanie z odpłatnych plaż prywatnych.

Jeśli więc decydujemy się na wakacje nad Morzem Śródziemnym, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • rezerwacji lotu i hotelu z możliwością odwołania w przypadku nowych ognisk COVID-19,
  • sprawdzeniu, czy będziemy musieli zgłosić nasz pobyt lokalnym władzom,
  • sprawdzeniu obostrzeń na plażach w regionie,
  • rezerwacji on-line biletów do muzeów, parków wodnych, parków rozrywki, etc.,
  • wcześniejszej rezerwacji stolików w modnych/popularnych restauracjach,
  • zabraniu zapasu maseczek, także dla dzieci.

Przeczytaj także: Magiczne wakacje w Polsce szlakiem Parków Narodowych

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie