Czego szukasz

Ślubne trendy – jak wyglądają współczesne wesela?

Trendy zmieniają niemal wszystkie obszary naszego życia – nasz wygląd, nasze wnętrza, kierunki podróży, a także… śluby i wesela. Sezon na te ostatnie zbliża się wielkimi krokami, więc warto rzucić na temat nieco więcej światła. Co jest modne, a co przechodzi do lamusa? Jakie dekoracje ślubne najczęściej wybierają państwo młodzi i jakie są ich kulinarne życzenia? Czy goście powinni przygotować pieniądze na oczepiny i czym jest coraz bardziej popularny ślub humanistyczny?

Ślubne trendy

Ślubne trendy i ubiór – minimalizm górą

Już od kilku lat w stylizacje nowożeńców dyskretnie wkrada się luz. I choć zestaw składający się z białej sukni i czarnego garnituru wciąż jest najpopularniejszy, nie brakuje „młodych”, którzy dają klasyce pstryczka w nos – zakładając do długiej kreacji czerwone szpilki albo nawet… trampki. W katalogach ślubnych 2021/2022 nie brakuje również damskich, białych garniturów czy sukienek długości midi/mini. Jeśli już sukienka ma być długa, to raczej o prostym kroju – minimalizm jest obecnie niezwykle trendy.

Moda na umiar obejmuje również makijaż. Coraz więcej z nas sprzeciwia się ciężkim fluidom, mocno napigmentowanym cieniom i pomadkom w intensywnym kolorze, które zmieniają oblicze niemal nie do poznania. Popularne stało się delikatne podkreślanie urody, a przede wszystkim – podkreślanie cery. Ma być promienna, świeża i piękna.

Wobec powyższego nie będzie raczej dla nikogo zdziwieniem to, jak wyglądają najmodniejsze ślubne fryzury. Delikatne, naturalne i miękkie upięcia, z których wymyka się kilka niesfornych pasemek – oto, czego chcemy.

Kościół? Niekoniecznie!

Trendy wpływają nie tylko na wybory o ogólnie niewielkim znaczeniu – jak np. rodzaj fryzury czy kolor sukni, ale również na to, gdzie i przed kim powiemy sobie „tak”. Coraz więcej par rezygnuje ze ślubów konkordatowych i decyduje się na składanie przysięgi wyłącznie przed urzędnikiem stanu cywilnego. W niektórych miastach – jak na przykład w Krakowie, ślubów cywilnych jest już więcej niż konkordatowych (w 2020 zawarto tam 1437 ślubów cywilnych i 1277 konkordatowych). Krótko mówiąc – kroczenie ołtarzem przestaje być oczywistym elementem najpiękniejszego dnia w życiu.

Zdecydowanie mniej popularne są śluby humanistyczne – choć należy podkreślić, że częstotliwość ich zawierania również rośnie. Jest to ceremonia o charakterze symbolicznym – w naszym kraju uczestniczenie w niej nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. Ślubu udziela tzw. mistrz ceremonii (celebrant), specjalnie do tego celu wykwalifikowany.

Zarówno śluby humanistyczne, jak i wszelkie inne, coraz częściej odbywają się na świeżym powietrzu. Oczywiście z uwagi na kapryśną i zmienną polską pogodę młode pary często mają przygotowany plan „awaryjny”.

Gorzko-gorzko” już bawi niewielu

Gdyby wymienić polski, ślubny zwyczaj, który najszybciej przechodzi do lamusa, to zdecydowanie będą to klasyczne oczepiny. Dla wielu z nas zabawy, które zazwyczaj po nich następowały, są po prostu niesmaczne i tandetne – wymienić tu można propozycję wypicia wódki z buta panny młodej, zamianę ubrań, jedzenie na czas czy krępujące przeciąganie krawata przez suknię.

Do zwyczajów i zabaw, które wciąż cenimy, należy natomiast rzucanie wiązanki ślubnej. Jak powszechnie wiadomo – panna, która go złapie, wkrótce sama wyjdzie za mąż.

Przeczytaj także: Jak budować dobre relacje w związku? Sprawdź!

Wesele w nowej, kulinarnej odsłonie

Na przestrzeni lat zmieniła się również kulinarna strona wesela. Wciąż cenimy polską kuchnię, ale chcemy podawać dania w bardziej elegancki sposób. Ponadto ogromnym zainteresowaniem młodych par cieszą się tematyczne stoły i specjalne stoiska (np. stoisko barmańskie, stoisko z fontanną czekoladową czy szwedzki stół z ciastami).

Współczesna para młoda zwraca też uwagę na różne upodobania i preferencje swoich gości. Nie dziwią już dania dla wegan albo propozycje bezglutenowe – wszak chodzi o to, aby każdy, kto przybył na uroczystość, czuł się naprawdę dobrze.

W końcu warto wspomnieć i alkoholach. Wódka stała się tylko opcją. Dużym zainteresowaniem gości cieszą się za to lokalne i domowe wyroby (wina, nalewki), różne gatunki piw (a także piwa bezalkoholowe) oraz drinki i eleganckie wina musujące.

A wszystko to ubrane w boho

Podejmując temat ślubnych trendów, nie można nie wspomnieć o wnętrzach i dekoracjach. A te absolutnie zachwycają swoją naturalnością. Króluje boho, czyli trawa pampasowa, rattan, wiklina, bawełna, len, miękkie światło i kolory ziemi. Nie można nie zauważyć, że wiele z tych akcentów wpisuje się w trend dbania o środowisko – młodzi chętnie sięgają po eko dekoracje i (słusznie) są z tego naprawdę dumni.

O czymś zapomniałam? W takim razie czekam na Wasze komentarze :). Z czym zupełnie nowym spotkaliście się na weselu? Co Was zachwyciło, a co wręcz przeciwnie? A może w Waszych regionach wcale nie zauważyliście wymienionych trendów? Dajcie znać jakie ślubne trendy obserwujecie!

Zdjęcie: Pexels.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie