ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak wybrać placówkę edukacyjną dla dziecka? O co pytać i kogo? Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola, szkoły?
- Klaudia Kierzkowska
- 2 lutego 2023
- 5 MIN. CZYTANIA
Na co zwrócić uwagę wybierając placówkę edukacyjną dla dziecka?
Lokalizacja
Odległość od miejsca zamieszkania ma naprawdę ogromne znaczenie. Placówka edukacyjna znajdująca się w niedalekiej odległości od domu jest dobrym z kilku względów rozwiązaniem. Pozwoli zaoszczędzić czas związany z zawożeniem i odbieraniem dziecka z przedszkola czy szkoły. Kiedy dziecko podrośnie, samo będzie mogło wrócić po skończonych zajęciach do domu – nie będzie musiało czekać na rodziców, aż odbiorą je ze świetlicy.
Decydując się na placówkę w bliskiej lokalizacji domu, automatycznie zapewniamy dziecku większą szansę na podtrzymanie kontaktu z rówieśnikami mieszkającymi w okolicy. Wielkość placówki edukacyjnej Najlepszym przedszkolem dla dziecka będzie to niewielkie i kameralne. Z kolei wybierając szkołę dla dziecka warto wziąć pod uwagę, że im większy budynek, tym więcej sal i większe zaplecze sportowe, co umożliwia lepszy sposób ułożenia planu lekcji. W dużej szkole dzieci są bardziej anonimowe, jednak w tej mniejszej mogą liczyć na bardziej indywidualne podejście.
Poziom nauczania
Choć ranking szkoły odgrywa duże znaczenie, to nie jest najważniejszy. Publikowane w Internecie rankingi, opierają się na wynikach jakie otrzymali uczniowie z egzaminów końcowych. Im wyższa pozycja w rankingu, tym placówka uważana jest za bardziej prestiżową. Jednak równie ważna jak miejsce w rankingu, jest atmosfera panująca w szkole, a także kadra nauczycielska.
Kadra nauczycielska
Kadra nauczycielska jest jedną z ważniejszych kwestii jaką należy wziąć pod uwagę wybierając placówkę edukacyjną dla dziecka. Ciepła i sympatyczna przedszkolaka może sprawić, że maluch z chęcią będzie uczęszczał do przedszkola. Z kolei wysoki poziom
kształcenia, duża wiedza i zaangażowanie nauczycieli w szkole gwarantuje, że uczniowie łatwiej i szybciej przyswoją wiedzę. To kadra nauczycielska ma ogromny wpływ na atmosferę jaka panuje w danej placówce.
Zajęcia dodatkowe
Wybierając placówkę edukacyjną dla dziecka, a w szczególności szkołę, należy dokładnie przyjrzeć się zajęciom pozalekcyjnym. Jeśli placówka posiada w swojej ofercie zajęcia, dzięki którym dziecko mogłoby rozwijać swoje zainteresowania i rozszerzać umiejętności, na pewno warto dokładnie się jej przyjrzeć. Jeśli chłopiec interesuje się sportem, można wybrać szkołę, która stawia na aktywność fizyczną. Z kolei, jeśli dziecko lubi kontakt z kulturą, warto poszukać takiej placówki, która organizuje częste wycieczki do kina czy teatru. Kółko teatralne w szkole będzie dodatkowym plusem.
Liczebność klasy
Szkoły, w dzielnicach, w których mieszka dużo dzieci często są przepełnione. Klasy są bardzo liczne, co nie będzie miało korzystnego wpływu na dzieci nieśmiałe, skryte w sobie i te, nielubiące hałasu. Najlepiej, by liczba uczniów klasie nauczania początkowego (klasa 1-3) nie przekroczyła 26 dzieci. W niektórych szkołach dzieci chodzą na dwie zmiany – poranną i popołudniową. To także warto wziąć pod uwagę.
Świetlica
Wiele dzieci, przed lub po ukończeniu zajęć lekcyjnych spędza czas w świetlicy. Warto zwrócić uwagę w jakich godzinach szkolna świetlica jest otwarta i kto może do niej uczęszczać, a także jak wygląda jej wyposażenie. Czy dziecko może w niej swobodnie
odrobić lekcje lub zjeść posiłek. Warto zwrócić również uwagę czy jest wyposażona w książki i inne pomoce edukacyjne. Zapisując dziecko do przedszkola należy dokładnie zapoznać się z godzinami otwarcia i zamknięcia placówki. Powinniśmy także zapytać o dyżury w czasie ferii czy wakacji.
Przeczytaj także: Jak wspierać dziecko wracające do szkoły po przerwie?
Stołówka
Jeśli dziecko będzie jadło posiłki w przedszkolu lub szkole, warto zapoznać się z przykładowym menu. Należy sprawdzić czy obiady przygotowywane są na miejscu czy dowozi je firma cateringowa. Istotne są również godziny wydawania posiłków.
Opinie znajomych
Jeśli dzieci waszych znajomych uczęszczają do danej placówki edukacyjnej, warto zapytać ich o zdanie. To oni najlepiej wiedzą jakie są plusy, a jakie minusy. Opinia innego rodzica, czy starszych kolegów i koleżanek to najlepsza i najcenniejsza wskazówka.
Gdzie szukać informacji?
W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać placówkę, dwie lub trzy, którymi w największym stopniu jesteśmy zainteresowani. Dobrze jest dokładnie zapoznać się ze stroną internetową i umieszczonymi na niej informacjami. Następnie razem z dzieckiem odwiedzamy placówki i sprawdzamy, jak funkcjonują, jak wyglądają od środka. Odczucia dziecka powinny być dla rodzica bardzo cenną wskazówką. Warto zwrócić uwagę na jego reakcję i na to jak czuje się w nowym miejscu. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ważne, by dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli wybrana placówka nie wzbudziła waszego zaufania, nie zmuszajcie dziecka na siłę by do niej uczęszczało.
Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z dyrektorem lub nauczycielem, który pomoże znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania.
Przeczytaj także: Czego nauczysz się jako członek trójki klasowej lub przedszkolnej?
Zdjęcie: Canva