Czego szukasz

Jak odkryć w sobie nową pasję?

Pasja jest tym, co przerywa monotonię życia, dodaje nam
„powera” na co dzień, satysfakcjonuje, pozwala oderwać się od obowiązków i zatracić w przyjemności. Z pasją życie ma więcej kolorów i jest ciekawsze, więc zwyczajnie dobrze ją mieć. Pytanie tylko: jak ją odkryć? Gdzie jej szukać? Oto kilka podpowiedzi.

Nowa pasja - jak ją znaleźć?

Pasja? Nie posiadam!

„Chciałabym mieć pasję, ale nie jestem w niczym szczególnie dobra, a poza tym po całym dniu pracy i obowiązków jedyne, na co mam ochotę, to nowy odcinek serialu, kolacja i lampka wina” – jeśli dokładnie tak wygląda Twoje stanowisko w kwestii pasji, to wiedz, że nie jesteś sama. Wiele kobiet nie posiada pasji i żyje w przekonaniu, że mieć jej nigdy nie będzie – z powodu braku szczególnych umiejętności czy talentów.

Oczywiście te kobiety są w błędzie. Pasja, czyli coś, co nas uszczęśliwia, fascynuje i przyjemnie wypełnia czas, jest w zasięgu ręki każdego człowieka. Wystarczy tylko ją odkryć – pomocne będą w tym poniższe wskazówki.

Niczego nie zakładaj. Otwarty umysł to podstawa!

  • „Nie mam pasji i nigdy nie będę miała”,
  • „Nie mam czasu na pasje i inne pierdoły”,
  • „Niczego nie umiem, więc jak miałabym mieć pasję?”,
  • „Lubię gotować, poza tym niewiele rzeczy mnie interesuje”,
  • „Nie nadaję się do tego, nawet nie chcę próbować”,
  • „Nie moje klimaty”

to komunikaty, które wyraża wiele z nas, a które stają na drodze do znalezienia pasji. Przestań je powtarzać i otwórz swój umysł. Nie mów „nie lubię biegać”, skoro tak naprawdę ostatnio biegałaś 17 lat temu przez trzy poranki i nie wiesz, czy Ci się nie zmieniło. A może teraz bieganie będzie dla Ciebie przyjemne, bo będziesz mogła oderwać się od obowiązków? Może bieganie z muzyką okaże się „wow”? Spróbuj!

Podsumowując – bądź jak Jim Carrey w filmie „Jestem na tak” i mów „tak” różnym aktywnościom. Otwarty umysł to podstawa znalezienia pasji.

Przeczytaj także: Gdy dzieci wyfruwają z gniazda – czym wypełnić czas?

Działaj!

Jeśli pragniesz odnaleźć w sobie pasję, zacznij działać, a dokładniej – odkrywać siebie. Możesz to zrobić na dwa sposoby.
Pierwszy to sięgnięcie po wartościowe publikacje, takie jak „100 wyzwań na 365 dni, czyli jak odkryć siebie na nowo” autorstwa Sabine Hausmann. To naprawdę ciekawy poradnik, który przeznaczony jest dla osób poszukujących zmian w życiu.

I nie chodzi wcale o to, żeby „rzucić wszystko i jechać w Bieszczady”, ale aby spróbować zmienić choćby drobne rzeczy. Każde wyzwanie, którego się podejmiesz, będzie dla Ciebie cenną lekcją o sobie samej. A tak poza tym wyzwania sprawią, że Twój dzień w końcu zacznie wyglądać inaczej, poprawi się Twoje samopoczucie, zredukuje stres. Naprawdę warto.

Drugi sposób na poznanie siebie i dotarcie do pasji to zadanie sobie kilka ważnych pytań. Oto przykłady:

Kto Ci imponuje?

Pomyśl o osobie, która wzbudza Twój podziw. Czy jest to bardziej sportowiec czy może jednak aktor? A może przyjaciółka ze szkoły, która stała się uznaną malarką? Czy chciałabyś uczyć się od tej osoby, poznać jej drogę do sukcesu? Te informacje dużo mówią o Twoich własnych zainteresowaniach.

Co robisz, kiedy uciekasz od obowiązków?

Wszyscy czasem uciekamy (chociaż na chwilę) od obowiązków, zajmując się czymś zupełnie niepotrzebnym, ale przyjemnym. Co robisz w takich sytuacjach? Jeśli zaczynasz porządkować przestrzeń dookoła siebie, może Twoją pasją byłoby prowadzenie bullet journal? A może w takich okolicznościach szukasz pretekstu, żeby wyjść – bo lubisz się ruszać? Albo Twoja dłoń automatycznie sięga po ołówek i zaczynasz rysować? Chwile, w których nieświadomie dążymy do tego, co sprawia nam przyjemność, również stanowią cenną informację.

Kiedy ostatnio straciłaś poczucie czasu?

Zastanów się, kiedy ostatnio byłaś tak bardzo czymś zaabsorbowana, że straciłaś poczucie czasu. Może być to cokolwiek – pomaganie koleżance w wybraniu sukienki na wesele, wypisywanie zaproszeń, tworzenie kolażu zdjęć do konkursu w internecie, spacer, czytanie książki. To właśnie takie rzeczy – które pochłaniają nas bez reszty, mogą okazać się pasjami.

Co lubiłaś robić jako dziecko?

Często już w dzieciństwie okazujemy pewne talenty i upodobania, z czasem rezygnując z ich z uwagi na brak czasu. Wróć więc na chwilę do okresu dzieciństwa. Lubiłaś pomagać zwierzakom? Pisać opowiadania albo pamiętnik? Ubierać się w naprawdę szalone stylizacje albo czesać koleżanki? Może warto do tego wrócić, już w bardziej dojrzalszy sposób i z większymi możliwościami.

Co możesz robić za darmo?

To jedno z najważniejszych pytań. Co takiego mogłabyś robić za darmo, np. w ramach pomocy, i co sprawiałoby Ci wyjątkową przyjemność? Możesz udzielić kilka odpowiedzi, wyznaczającym tym samym ogólne kierunki, którymi warto podążać.

Zakończ niewłaściwe myślenie

Niezwykle ważne jest również, abyś skończyła z niewłaściwym myśleniem, które staje na przeszkodzie znalezienia pasji. Oto przykłady takich myśli-przeszkód:

  • Pasja musi być dochodowa

Pasja nie musi przynosić Ci korzyści finansowych. Co więcej, wiele osób wydaje dużo na swoje pasje – tylko po to, aby odczuwać szczęście. Nie zakładaj też, że coś będzie Twoją pasją, ale potem na pewno zmienisz to w źródło utrzymania. Pasja ma służyć Twojej przyjemności, to jej główne zadanie.

  • Pasja musi być czymś „wow”

Twoja pasja nie musi być czymś, co wyróżni Cię z tłumu. Nie musi by to też coś, co będzie imponowało innym. Równie dobrze może być to najzwyklejsze na świecie ogrodnictwo albo malowanie.

  • Pasja to coś, co nadchodzi i rozwija się samo

Absolutnie tak nie jest. O pasję trzeba dbać – szlifować umiejętności, pokonywać kolejne poziomy „wtajemniczenia”, doskonalić się. Wtedy przynosi największą satysfakcję.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Nie ustawaj w poszukiwaniach

Warto mieć pasję, ponieważ nierzadko stanowi ona nasz „wentyl bezpieczeństwa” – pozwala odciąć się od nadmiaru obowiązków, zregenerować siły, odstresować. Nie każdemu jednak jej znalezienie przychodzi z łatwością. Jeśli należysz do tej właśnie grupy, to pamiętaj: nie rezygnuj. Odpowiadaj światu „tak” i zachowaj otwarty umysł, a może już za jakiś czas znajdziesz „to coś”, czemu poświęcisz każdą wolną chwilę.

10 pomysłów na rozwój osobisty, gdy jesteś aktywną zawodowo mamą

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie