Czego szukasz

Dajcie… sobie święty spokój. A dzieciom – dzieciństwo.

Mam zwyczaj zaginać rogi kartek podczas czytania. Im więcej zagiętych rogów, tym więcej zdań czy fragmentów, do których chciałabym wrócić. W przypadku książki Carla Honoré’a „Pod presją” liczba zagiętych rogów przekroczyła zdrowy rozsądek, ale nie dlatego, bynajmniej, że to dzieło wybitne i odkrywcze. Przeciwnie: każdy rozsądny rodzic znajdzie w nim tylko potwierdzenie swoich najgłębszych intuicji. Tylko i aż…

  • Agnieszka Nietresta-Zatoń - 14/12/2012

Osoba z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym czy też taka, która kiedykolwiek miała do czynienia z dziećmi, odniesie wrażenie, że Honoré wyważa otwarte drzwi. Ale zaraz potem zda sobie sprawę, że o ile w stosunku do swoich uczniów, wychowanków czy w ogóle powierzonych sobie obcych dzieci, wszystkie zasady „powolności” wychowawczej zastosować umiała, o tyle względem własnych dzieci – nie zawsze.

Wkręceni…

Konstatacji tej może towarzyszyć poczucie, że człowiek dał się wkręcić. W co? Najkrócej rzecz ujmując: w wyścig szczurów oraz tryby machiny marketingowo-psychologicznej, która połyka nasze marzenia o zwyczajnym spokojnym życiu i przerabia na potrzeby, których… nie mamy, a które nagle zaczynamy gwałtownie odczuwać.

Honoré nie odkrywa Ameryki, pisząc, że poddajemy nasze dzieci ogromnej presji: już od przedszkola; ba, od żłobka, naciskamy, by były wciąż lepsze, najlepsze: „W dzisiejszych czasach presja, żeby wyciągnąć z dzieci, ile się tylko da, wydaje się niepohamowana”.

Choć autor przemierza w celach rozpoznawczych miejsca odległe od Polski, omawiane przez niego zjawiska dotyczą także naszego życia.

Czyż i my nie zapominamy czasem, i bynajmniej nie dzieje się to w złej wierze, że: „[…] dzieci dobrze się rozwijają, jeśli mają czas i przestrzeń, żeby mogły złapać oddech, poobijać się i trochę czasem ponudzić, jeśli mogą odpoczywać, podejmować ryzyko i popełniać błędy, marzyć i dobrze się bawić według swoich wyobrażeń o dobrej zabawie, a nawet ponosić porażki”.

W naszych rodzinach wszystko kręci się wokół dzieci, zupełnie jakbyśmy chcieli zrekompensować dzieciństwo… sobie; jakby strach przed komunistyczną rzeczywistością żłobkowo-przedszkolno-szkolną ciągle jeszcze z naszych głów nie wywietrzał.

Zamiast zdrowego rozsądku, serwujemy dzieciom zdrową żywność i bez ograniczeń kupujemy zabawki określane mianem edukacyjnych, chociaż jak dowodzą wszelkie badania i obserwacje, to tylko zabieg marketingowy – najwięcej walorów edukacyjnych mają wciąż piłka i patyk, które nie dość, że rozwijają psychomotorykę, to jeszcze pomagają wciągać do zabawy inne dzieci i trenować kompetencje społeczne. „Można wyprodukować skomplikowaną zabawkę, która zmusi dzieci do manipulowania nią w określony sposób, ale dzieci tyle samo mogą się nauczyć, kiedy w kółko zdejmują pokrywkę z pudełka od butów i nakładając ją”.

Zamiast pozwolić dzieciom skupić się na jednej czynności, która wciąga bezgranicznie i pozwala poczuć radość odkrywania świata, serwujemy menu, składające się z wielu zajęć pozalekcyjnych, licząc na to, że skoro mama jest (bo musi być…) osobą wielozadaniową, dziecko także podoła. „Prawda jest taka – czytamy u Honoré’a – że mózg ludzki, w tym mózg dziecka ery informatycznej, nie radzi sobie zbyt dobrze z wielozadaniowością”.

Zamiast sprawić, aby nauka, zdobywanie wiedzy, odkrywanie praw rządzących światem były dla dzieci przyjemnością samą w sobie, mówimy: ucz się, żeby zdać egzamin. Nadpobudliwych – wyciszamy lekami, zahamowanych – za wszelką cenę próbujemy rozruszać, sennych – szprycujemy magnezem… „Czy aby nie nadchodzi czas, by dzieci przy wejściu na salę egzaminacyjną oddawały mocz do analizy?”.

Zamiast… zamiast… zamiast…

Może nareszcie pora na realizację postulatu Honoré’a – dajmy dzieciom święty spokój?

Książka, którą Wam polecam, nie jest dogmatycznym wykładem.

Autor przygląda się dzieciństwu z uwagą. Wędruje po świecie, podglądając rozmaite placówki edukacyjno-wychowawcze, rodziny znajomych i nieznajomych, a nawet przypadkowych klientów w sklepach z zabawkami czy księgarniach.

Raczej pyta, niż odpowiada.

Podpowiada.

Sugeruje.

Jego narracja daleka jest od poradnikowego stylu, do którego przyzwyczaiły nas amerykańskie poradniki (może po prostu dlatego, że nie jest Amerykaninem) – nie ma tu żadnych przepisów na życie i recept do realizacji na cito.

Nawet jeśli odniesiecie wrażenie, że to, co czytacie, to przecież oczywistość – warto przebrnąć przez książkę do końca: zbieranie myśli w naszym zabieganym życiu to bezcenna sprawa. Może, kiedy zobaczy się czarno na białym własne niemal poglądy, łatwiej będzie zmienić coś w życiu naszych dzieci i… naszym.

„Być może należy wyciągnąć szerszy wniosek, że nie ma magicznego sposobu na zapanowanie nad dziećmi, ale taki sposób wcale nie musi istnieć. Pomyślmy tylko przez moment: czy jest coś straszniejszego niż dziecko, które cały czas zachowuje się nienagannie. Albo rodzina, w której nie ma nigdy kłótni? Pokpiwanie z autorytetów od zawsze wiąże się z dorastaniem – wiemy to wszyscy instynktownie – a konflikt jest nieodłączną cechą życia rodzinnego. Może nie jest przyjemnie, kiedy dzieci są nadąsane, trzaskają drzwiami i syczą „nienawidzę cię”, ale taki już jest los rodziców”.

Tytuł: Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój!

Autor: Carl Honoré

Tłum. Wojciech Mitura

Wydawnictwo Drzewo Babel

Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Nietresta-Zatoń
Nałogowa czytelniczka, która kocha pisać i pisarka, która nie umie żyć bez czytania. Autorka powieści "Oaza spokoju" i "Pustostan". Copywriterka, webwriterka, blogerka. Matka, żona i kociara z tytułem naukowym.
Podyskutuj

Co wpływa na opóźnienie mowy u dziecka?

To kiedy dziecko zacznie mówić jest kwestią indywidualną. Wiadomo jednak, że proces, którym jest rozwój mowy, zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze w życiu płodowym.
  • Dominika Kamińska - 19/06/2019
małe dziecko ogląda książeczkę

Opóźnienie mowy u dziecka

Rozwój mowy nie ogranicza się tylko do poznawania słów i artykulacji za pośrednictwem aparatu mowy. To proces bardzo złożony. W pierwszym etapie dziecko uczy się rozróżniać ludzką mowę spośród wszystkich innych dźwięków i co niesamowite, potrafi to zrobić będąc jeszcze w łonie matki.

Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko chłonie dźwięki, melodykę ludzkiej mowy, obserwuje mimikę, zmianę wyrazu twarzy mówiących do niego osób. Już wtedy po intonacji, wysokości głosu potrafi rozpoznać emocje, które stoją za danym komunikatem.

Pierwsze ćwiczenia z mówienia

Również w okresie niemowlęcym mały człowiek zaczyna ćwiczyć w zauważalny sposób swój aparat mowy. Kwili, głuży, a w końcu gaworzy, ale wcześniej grucha, wydyma usta, pluje, bada buzię paluszkami. Pierwszym ćwiczeniem aparatu mowy jest już połykanie płynu owodniowego w macicy, a następnie oczywiście ssanie piersi. Natura tak to wymyśliła, aby podczas karmienia naturalnego wzmacniała się ogromna ilość mięśni. I są to mięśnie nie tylko w buzi! Karmienie naturalne to również doskonałe ćwiczenie układu oddechowego, którego rola w mówieniu jest ogromna.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Zwykle pierwsze słowo rodzice słyszą w okolicach 12 miesiąca życia. Słowo to powtarzalny dźwięk, który dotyczy zawsze tego samego desygnatu (przedmiotu). Jeśli więc dziecko zawsze widząc kota woła “cici”, to uznajemy to za słowo. Podobnie zwykłe “da”, które oznacza “daj” i inne podobne sylaby, które mają dla dziecka konkretne znaczenie. Przyjmuje się, że w okolicach drugich narodzin maluch powinien już składać zdania. Zdanie musi mieć podmiot lub orzeczenie, może więc składać się z dwóch słów, na przykład “cici mniam”, czyli “kotek je”.

Co opóźnia rozwój mowy

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? To proste, mówić do niego! Normalnym, codziennym językiem, bez zdrabniania, zmieniania słów. Opisujemy dziecku rzeczywistość wokół nas. A co opóźnia rozwój mowy? Brak rozmowy, brak wspólnej zabawy, nieużywanie książeczek i nadmierna ekspozycja na ekrany: zarówno telewizora, jak i urządzeń mobilnych.

Wielu specjalistów uważa, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale korzystać z telewizora, telefonu i tabletu. Dobroczynne dla rozwoju mowy są także wszelkie zabawy w dmuchanie, wytykanie języka, gimnastyka buzi, podawanie pokarmów i zróżnicowanej konsystencji. Szybka nauka picia z otwartego kubka. Dla rozwoju mowy warto ograniczyć używanie butelek, kubków niekapków oraz smoczka uspokajacza.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje czas zacząć! Na wypadek gdyby dopadła Was nuda mamy gotową listę 101 pomysłów na wakacje - co robić, dokąd pojechać, czego się nauczyć. Pomysły mniej lub bardziej szalone. Dla dzieci i dla dorosłych. Do zrealizowania całą rodziną, we dwójkę, albo całkiem samodzielnie. Przygoda i świetna zabawa czekają na Was za rogiem. Przyłączycie się?
  • Joanna Gotfryd - 19/06/2019

101 pomysłów na wakacje

Czas na sport

1. Wybierz się na nordic walking

2. Sprawdź jak ćwiczy się aquaaerobic

3. Zorganizuj pieszą wyprawę dookoła Twojego miasta

4. Idź na odkryty basen

5. Zagraj w tenisa

6. Weź lekcję jazdy konnej

7. Zamiast iść na spacer – pojedź na spacer na hulajnodze

8. Naucz się jeździć na rolkach

9. Zapisz się na zajęcia taneczne, na przykład taniec brzucha

10. Idź na mecz

Odrobina kultury

11. Zorganizuj letnie kino pod chmurką, na przykład we własnym ogrodzie

12. Namaluj obraz

13. Przygotuj galerię zdjęć z wakacji

14. Zorganizuj festiwal piosenki domowej

15. Oglądaj teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci

16. Zaproś znajomych na wernisaż prac plastycznych (Twoich albo dzieci)

17. Odwiedź 3 muzea

18. Kiedy ostatnio byłaś na koncercie muzyki klasycznej? Idź teraz!

Obcowanie z przyrodą 

19. Idź na owocobranie

20. Upleć wianki

21. Zasadź wakacyjne drzewo w ogrodzie, co rok rób zdjęcie dziecka przy drzewie – kto szybciej rośnie?

22. Załóż / pielęgnuj przydomowy ogródek

23. Zrób zielnik z kwiatów lata

Wariacje kulinarne

24. Upiecz ciasto z owocami

25. Zaserwuj (albo daj sobie podać) śniadanie do łóżka

26. Zrób pierogi (tak, tak, wyrabianie ciasta, wykrawanie i lepienie)

27. Zrób naleśniki z borówkami

28. Zrób przetwory na zimę

29. Kup największe lody ever

30. Zrób nową sałatkę

31. Zostań weganką na 1 dzień

32. Jedz potrawy w 1 kolorze przez 1 dzień

33. Zaproś przyjaciół na grilla

34. Zjedz obiad w restauracji

Czas na sen

35. Śpij w namiocie

36. Zaproś przyjaciółkę na noc

37. Nocuj u przyjaciółki

38. Zamieszkaj w hotelu w swoim mieście

39. Nocuj na balkonie

40. Zamień się z dziećmi / dzieci pokojami

Wycieczki

41. Wybierz się na rejs statkiem albo popłyń kajakiem

42. Odwiedź zoo

43. Odwiedź wszystkie miasta powiatowe w twoim województwie

44. Zorganizuj wyprawę do lasu

45. Wybierz się na targ staroci

46. Odwiedź 3 nowe parki w mieście

47. Pojedź tramwajem na drugi koniec miasta – dla przyjemności 🙂

48. Wyrusz na camping

49. Pojedź do ulubionego sklepu

50. Zorganizuj wyprawę rowerową

Pisanie & czytanie & nauka

51. Prowadź dziennik wakacyjny

52. Przeczytaj 5 książek

53. Załóż konto na Pintereście/ Instagramie

54. Zrób mapę miejsc w których byłaś

55. Zrób 5 doświadczeń fizycznych

56. Naucz się 5 słówek w egzotycznym języku

57. Pożycz książki z biblioteki

Zabawa totalna

58. Skacz po kałużach

59. Uszyj ubranka dla lalek

60. Zrób podchody

61. Puszczaj bańki mydlane

62. Zagraj w klasy

63. Zagraj w gumę

64. Zagraj w kalambury

65. Baw się masą solną

66. Oglądaj nocą gwiazdy

67. Zrób przyjęcie dla lalek i misiów

68. Zrób domek pod stołem

69. Skacz na trampolinie

Jeśli te 101 pomysłów to nadal dla Was za mało, to mamy jeszcze wakacyjną listę przyjemności >>>

Moda i uroda

70. Zapleć warkoczyki

71. Idź na manicure i pedicure

72. Uszyj sobie sukienkę

73. Zrób fantazyjny kapelusz

74. Zrób nową fryzurę

75. Przekłuj uszy

76. Zrób sobie domowe SPA

Majsterkowanie

77. Pomaluj szafę w pokoju

78. Zrób domek dla lalek z tekturowego pudła

79. Zbuduj domek na drzewie

80. Ozdób swój rower

Relacje

81. Zaproś do siebie nowopoznaną koleżankę

82. Uśmiechaj się do wszystkich napotkanych ludzi

83. Idź na spacer z psem sąsiadów

84. Zrób przyjęcie w ogrodzie

85. Wyślij pocztówkę do ulubionej sąsiadki

86. Wyślij tradycyjny list do mamy /babci/ koleżanki

87. Zrób sesję foto – dzień z życia rodziny

88. Zorganizuj dzień u mamy / taty w pracy

Szalone pomysły na koniec

89. Ufarbuj włosy na różowo

90. Ubierz całą rodzinę w 1 kolor

91. Uszyj „suknię ślubną” z prześcieradła

92. Pisz pismem lustrzanym

93. Idź na spacer w deszczu bez  parasola

94. Policz ślimaki po deszczu

95. Oglądaj śmieszne filmiki na youtube

96. Zrób domową sesję foto w przebraniach

97. Chodź na szczudłach

98. Idź na ślub nieznajomych i złóż im życzenia

99. Kup śmieszne ciuchy w lumpeksie i zrób pokaz mody

100. Zrób drzewo dobrych wydarzeń – codziennie powieś karteczkę z czymś miłym co się wydarzyło

101. Kup los na loterii

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail