Czego szukasz

Jak dbać o siebie i swoje potrzeby w pracy?

We współczesnym, zabieganym świecie, wciąż szukamy równowagi między pracą a domem. Czy zastanowiłaś się kiedyś, co sama możesz sobie dać, żeby upragniony work-life balance osiągnąć? Podejścia są dwa – można popracować nad własną postawą – np. asertywną, wyrozumiałą, współpracującą … albo metodycznie reorganizować zadania i sięgać po narzędzia, które pozwolą sprawniej je realizować. Najlepsze efekty przynosi połączenie obu sposobów.

 • Monika Sowińska - 18/06/2020
zadowolona kobieta w pracy przeciąga się przy biurku

Jak dbać o siebie w pracy?

Lista zadań

Po pierwsze, sporządź listę swoich zadań. Zastanów się, z których możesz zrezygnować bez żalu i zrób to. Zwracam Twoją uwagę na „zrób to”. To najważniejsze, co możesz sobie dać, by zatroszczyć się o siebie.

Po drugie sprawdź, które z Twoich zadań są najbardziej czasochłonne i zastanów się, jak możesz je usprawnić. Może da się je zautomatyzować, z pewnością znajdziesz odpowiednie narzędzia. Można też je uprościć, np. stosując właściwą kolejność zadań.

Czas gra rolę

Inna ważna sprawa, to wyznaczanie czasu na realizację zadania. Jeśli robisz rozpoznanie jakiegoś nowego tematu, np. szukasz sposobu na zwiększenie sprzedaży – wyznacz sobie czas, po którym przejdziesz od poszukiwania do działania, czyli wybierzesz sposób i go wdrożysz lub wybierzesz agencję i ustalisz z nią warunki kampanii. Inaczej poszukiwania zajmą Ci więcej czasu niż samo działanie. Jeśli nie masz pewności co do słuszności swojego wyboru, zapytaj kogoś, kto pomoże Ci podjąć decyzję. Nie bądź ze wszystkim sama, wspieraj się tymi, co mają już wiedzę, doświadczenie, inspirują, pomagają i dają wskazówki. To przyspiesza i ułatwia dotarcie o celu.

Jesteś częścią zespołu

Pomyśl także, które zadania możesz w całości lub części przekazać komuś innemu, a potem zaplanuj i … zrób to, nawet jeśli przekazywanie będzie wymagało dodatkowej pracy przez krótki okres. Zacznij od zaproszenia współpracowników czy partnerów do wspólnego zbudowania nowego procesu. Razem zapewne wypracujecie lepsze rozwiązania niż w pojedynkę, a osoby zaangażowane w zmianę, chętniej podejmą nowe obowiązki. Jeśli trudno Ci zrezygnować z zadania, które mógłby wykonać ktoś inny, zastanów się ile czasu zyskasz, jak go wykorzystasz i jak dzięki temu zmieni się Twoje życie.

Bywa że, trudno jest stwierdzić ile czasu spędzasz nad konkretną sprawą, wtedy dobrze jest wprowadzić dzienniczek. Regularnie uzupełniany, doskonale pokaże jak rozkładasz siły w ciągu dnia. Są do tego gotowe narzędzia online’owe. Nie dość, że mierzą czas poświęcany pracy, mogą także przypominać o przerwach.

Zauważyłaś, że zaniedbujesz dietę lub odpoczynek, wprowadź na stałe do swojego planu dnia punkty, które pozwolą Ci zadbać o te aspekty Twojego życia. A co najważniejsze – postępuj zgodnie z planem, nie umniejszaj tych pozycji, nie przesuwaj i nie rezygnuj z nich.

Narzędzia do planowania

Jeśli czujesz, że działasz chaotycznie, skorzystaj z planerów. Planując pamiętaj jednak, o celu jaki chcesz osiągnąć, niech Twoje aktywności będą po coś, niech przyniosą konkretny rezultat. Pamiętaj też o dzieleniu zadań na mniejsze oraz o przeplataniu zadań trudnych, łatwymi i przyjemnymi. Dzięki temu unikniesz znudzenia i zmęczenia jednym tematem, zauważysz możliwości współpracy, kreatywnie podejdziesz do poszczególnych etapów i nie zgubisz sensu całości. Nade wszystko jednak, nie zapominaj o inspiracji. Jeśli od dawna nie miałaś chwili, by zastanowić się nad tym, co Cię uskrzydla w Twojej pracy, koniecznie pomyśl o tym dzisiaj.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Perfekcjonistka, pracoholiczka czy Zosia- Samosia?

Z konkretnymi rozwiązaniami jest tak, że zadziałają jeśli jesteś na tyle zdyscyplinowana, by je wdrożyć w życie. Często jednak brak determinacji, natłok zajęć, inne sprawy powodują, że trudno nam się zmienić. Dobrze byłoby więc poprzyglądać się sobie. Zastanowić się, skąd zmęczenie, ciągłe zabieganie, poczucie, że biorę na siebie więcej niż jestem w stanie udźwignąć.

Można skorzystać z profesjonalnego wsparcia w postaci coacha, mentora, psychologa – osoby, która jest dla Ciebie jak lustro, pomaga Ci dostrzec Twoje schematy działania, wyzwalacze konkretnych zachowań i przeprowadza przez zmianę postawy.

Takim lustrem może być dla Ciebie także Twoje otoczenie. Wsłuchaj się w to, co inni mówią o Tobie. Możesz usłyszeć: „na ciebie zawsze można liczyć”, „przysłał/a mnie do ciebie X „, „słyszałem że ty mi pomożesz”, „ty to lubisz sama pracować”, „u ciebie nie ma taryfy ulgowej”, „znowu się czepiasz”, „nie będę robić jak ty chcesz”, „kiedy ty to wszystko robisz?”, „skąd ty bierzesz siły?”, „odpuść”. To mogą być komplementy, serdeczne rady, „szpileczki” lub jawne stawianie oporu. Liczy się każda informacja i częstość jej występowania. Im częściej słyszysz podobne do siebie komunikaty tym większe prawdopodobieństwo, że dobrze zdiagnozujesz swój sposób działania – taki, który pozwala Ci zapominać o Twoich własnych potrzebach.

Przeczytaj także: Dzieci w domu – jak zorganizować im czas i móc pracować zdalnie?

Zatroszcz się o siebie w pracy

Może okazać się, że wszystko robisz sama, nie prosisz o pomoc i nie ufasz, że ktoś zrobi to równie dobrze, bo czujesz się za wszystko odpowiedzialna. Może trudno Ci odmawiać prośbom innych osób, nie jesteś zbyt asertywna i lubisz czuć się potrzebna. A może w pracę uciekasz od czegoś innego, czego nie lubisz robić, o czym nie chcesz myśleć lub jest to dla Ciebie zbyt trudne.

Może być też, że fascynuje Cię tak wiele, iż zanim dokończysz jedno, już pochłania Cię coś zupełnie innego. W ten sposób zawsze masz coś do dokończenia i coś do rozpoczęcia, w efekcie pojawia się poczucie chaosu. Z kolei, gdy nie jesteś pewna swoich kompetencji, odkładasz sprawy na później, kiedy już będziesz pewniejsza, nauczysz się i będziesz specjalistką, a przecież bez praktyki trudno osiągnąć mistrzostwo.

Czy któryś z tych opisów pasuje do Ciebie? A może przypomniały Ci się słowa, które często słyszysz na swój temat? Zastanów się co to dla Ciebie znaczy, co chcesz z tym zrobić, a potem … zrób to… i zatroszcz się o siebie w pracy.

Przeczytaj także: Dbanie o siebie zaczyna się w głowie

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sowińska
Coach przedsiębiorczych, mentorka start’upów, menedżerka e-biznesów z ponad 15-letnim doświadczeniem. Uczy początkujących przedsiębiorców skutecznego działania we współczesnym – dynamicznym i cyfrowym świecie. Pomaga zmienić wizję w realny, prosperujący biznes. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek, książek i kultury francuskiej.

Video: Pozytywny wizerunek podczas rekrutacji

Jak zminimalizować stres podczas rozmowy rekrutacyjnej? Jak dobrze się do niej przygotować, jak nie dać się zaskoczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiadały nasze ekspertki z firmy Bosch w ramach programu #MotherEmpower. Zobacz nasze video!
 • Stasia Serwińska - 01/07/2020

Rozmowa kwalifikacyjna bywa jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu. Na szczęście możemy zminimalizować ten stres przygotowując się do takiej rozmowy.

Co zrobić aby wypaść pozytywnie podczas rekrutacji?

Obejrzyj nagranie webinaru z ekspertkami firmy Bosch i przygotuj się najlepiej jak potrafisz!

Webinar prowadzony był w ramach programu #MotherEmpower realizowanego we współpracy z firmą Robert Bosch.

Czego dowiesz się z nagrania?

 • Jak się przygotować do rozmowy?
 • Jak odświeżyć/stworzyć swoje CV?
 • Co warto zrobić przed spotkaniem?
 • Jakim być na rozmowie?
 • Jak sobie radzić ze stresem?
 • Jak rozmawiać o przerwie w pracy?
 • Jak przedstawić swoje kompetencje i umiejętności, aby zainteresować rekrutera?
 • Jakie umiejętności są teraz najbardziej poszukiwane?
 • Jak mówić o sukcesach, a także o porażkach?
 • Jakich błędów unikać?
 • Jak nie dać się zaskoczyć na rozmowie – czyli słownik korpomowy 😉

Chcesz zobaczyć prezentację z webinaru?

Kim są nasze ekspertki?

Katarzyna Nieroda, HR Business Partner w Robert Bosch
Sama o sobie mówi: „Psycholog, sympatyk człowieka i jego rozwoju. Kompetencje zawodowe zdobywałam na studiach magisterskich na Uniwersytecie SWPS, a także podczas studiów podyplomowych na SGH. Od 17 lat zajmuję się szeroko rozumianym obszarem HR, rekrutacjami, rozwojem, talentami i szkoleniami. Obecnie jako HR Business Partner wspieram managerów Bosch w obszarze HR. Bardzo lubię samorozwój oraz wszelkie aspekty pozwalające na poszerzanie swoich kompetencji miękkich. Prywatnie jestem żoną Przemka, mamą 4 letniego Antka i 7 letniego Franka”.


Agnieszka Goś, HR Business Partner w Robert Bosch
Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS od wielu lat związana z obszarem HR. Doświadczenie zdobywała w takich firmach jak Nestle i Philips, pełniąc funkcje związane z rekrutacją, szkoleniami i rozwojem, zarządzaniem talentami. Aktualnie pracuje w Bosch jako HR Business Partner oraz Team Leader Zespołu Rekrutacji wspierając managerów Bosch z obszaru IT. Prywatnie mama dwojga prawie dorosłych nastolatków.

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Robert Bosch? Zobacz pełny profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty o pracę!

Webinar odbył się 2.06.2020.

Zdjęcia i logotypy: własność firmy Robert Bosch.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Stasia Serwińska
W Mamo Pracuj koordynuje projekt "Odważ się mamo i wróć z nami do pracy" oraz wspiera inne działania Fundacji. Jest żoną faceta, który nie zna słów "Nie wiem, nie umiem" i mamą 3 energicznych dzieci. Pasjonatka rozwoju, miłośniczka sportu i górskich wycieczek, a książki są dla niej ważniejsze niż nowe ubrania :) Uwielbia wyzwania i ciekawe historie, pisane ludzkim doświadczeniem.

30 pomysłów na pracę dodatkową

Jesteś w domu z dzieckiem, a chciałabyś się dalej rozwijać zawodowo? A może domowy budżet trzeba podreperować? Bez względu na to, jaką masz sytuację, zawsze warto rozważyć podjęcie pracy dodatkowej. Jakiej? Mamy 31 propozycji dla Ciebie, którą wybierzesz?
 • Dorota Ciborowska - 29/06/2020
kobieta pracująca zdalnie na laptopie

Wybór jest duży, ale wcale nie łatwy. Po pierwsze, pamiętaj, że Twoje studia czy poprzednia praca nie muszą Cię ograniczać. Oczywiście, jeśli jesteś osobą z wyższym wykształceniem, najłatwiej będzie Ci szukać pracy związanej z kierunkiem studiów, które ukończyłaś. Ale nie musi tak być. Weź też pod uwagę swoje zainteresowania, ukończone szkolenia i kursy, czy też wrodzone zdolności i pasje. Bądź elastyczna i nie zakładaj z góry, że polonistka nie może zostać grafikiem.

Plusy i minusy

Pracować można z domu lub w niepełnym wymiarze godzin, np. popołudniami i w weekendy. Jest to największy plus pracy dodatkowej. Minusem są natomiast koszty, które najczęściej musimy ponieść, jeśli praca nie jest zgodna z naszym profilem zawodowym. Są to koszty oprogramowania, dodatkowych kursów lub dojazdów. Niemniej jednak, warto zainwestować, bo może się zdarzyć, że praca dodatkowa wyznaczy nowy kierunek w Twojej karierze.

Pamiętaj też, że nie jest łatwo pogodzić pracę w domu z opieką nad małym dzieckiem, więc najpierw dobrze się zastanów, czy Twój maluch pozwoli Ci np. siedzieć kilka godzin dziennie przy komputerze.

Przeczytaj także: Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie dla mamy?

Pomysły na pracę dodatkową z domu

Korekta i redakcja – poprawianie tekstów pisanych zarówno do Internetu, jak i do gazet, może być ciekawą opcją, ale jest też bardzo popularne. Najczęściej nie wymaga się w tej pracy wyższego wykształcenia.

Tłumaczenia – większość tłumaczy pracuje z domu, jeśli więc znasz dobrze jakiś język, możesz śmiało próbować szukać takiego zajęcia. Im mniej popularny język, tym bardziej potrzebny tłumacz.

Pisanie – wiele portali szuka autorów, recenzentów i felietonistów. Jeśli lubisz pisać, warto podesłać swoje teksty do różnych portali, a nuż komuś się spodobają. Wcale nie musisz mieć wykształcenia humanistycznego, żeby zarabiać na pisaniu.

Wyszukiwanie informacji – wiele portali potrzebuje osób, które będą wyszukiwać różne informacje: o gwiazdach, wydarzeniach na świecie, nowych trendach.

Wprowadzanie danych – praca wymagająca uważności i biegłej obsługi klawiatury, ale może wykonywać ją każdy. Na ogół wprowadzane są dane z ankiet lub sondaży.

Korepetycje – jeśli lubisz uczyć i masz ukończone studia kierunkowe, możesz udzielać korepetycji. Polski, angielski, historia, biologia i matematyka, to najpopularniejsze przedmioty. Może w okolicy jakiś gimnazjalista potrzebuje pomocy? Warto wywiesić ogłoszenia.

Call center – wiele firm umożliwia wykonywanie ankiet telefonicznych z domu. Dostaniesz wtedy telefon na kartę i bazę firm/osób, do których masz zadzwonić. Praca męcząca, ale ciekawa.

Przepisywanie i formatowanie tekstów – prace magisterskie, licencjackie, i wszelkie teksty, których autorzy nie potrafią obsługiwać komputera. Często starsze osoby nie potrafią używać Worda, a potrzebują napisać na komputerze podanie lub artykuł.

Sprzedaż internetowa – handel w e-sklepach kwitnie. Być może ktoś szuka osoby do obsługi swojego e-sklepu? A może sama masz żyłkę handlowca? A sprzedać można wszystko, chociażby ciuszki po dziecku lub rękodzieło.

Rękodzieło – tu potrzebny jest tylko talent: malarski, szycie, lepienie itp. Swoje produkty możesz sprzedawać sama, na przykład na Etsy lub zaproponować sklepom z rękodziełem.

Grafika i DTP – żeby zająć się DTP i grafiką komputerową wystarczy ukończyć odpowiedni kurs lub po prostu poświęcić trochę czasu na poznanie właściwych programów, np. bezpłatnej Canvy czy profesjonalnych programów InDesign, Photoshop. No dobrze, przydałoby się też trochę pomysłowości i zdolności plastycznych.

Fotoedycja – obróbka zdjęć, przygotowywanie ich do druku, fotomontaż – praca może dostarczyć dużo przyjemności. Wesprzesz fotografa w jego pracy, a on skupi się na robieniu zdjęć.

Projektowanie stron internetowych – tu również potrzebna będzie przede wszystkim nauka narzędzi internetowych i inwencja twórcza. Najpopularniejsza platforma do obsługi stron internetowych to WordPress, a Ty możesz zarabiać na zleceniach od firm z całego świata!

Blogowanie – tak, na blogu można zarobić. Jeśli znajdziesz ciekawy temat i zdobędziesz czytelników, możesz reklamować produkty znanych marek lub sprzedawać produkty pod Twoją marką. Na pewno znasz co najmniej kilka blogów, które odniosły niesamowity sukces.

Wypełnianie płatnych ankiet – można je wypełniać przez Internet, a można jeździć na specjalnie organizowane spotkania w firmach badawczych. Pieniądze nie są duże, ale jak raz znajdziesz się w bazie firmy, będą Cię zapraszać regularnie.

Programy afiliacyjne  – chodzi o polecanie produktów innych osób, które podzielą się z Tobą zyskiem od sprzedaży. Jeśli masz dużo znajomych i jesteś aktywna w social media, to może być fajny pomysł na pracę dodatkową.

Przeczytaj także: [5] Plusy i minusy pracy zdalnej. Czy znasz je wszystkie?

Praca w weekendy i popołudnia:

Catering – jeśli gotowanie jest Twoją pasją, możesz ją realizować za pieniądze. Często cateringu potrzebują firmy na swoich imprezach integracyjnych lub spotkaniach biznesowych.

Organizacja imprez – to każda mama potrafi. 😉 Na pewno organizowałaś już niejeden rodzinny zjazd, dlaczego więc na tym nie zarobić?

Hostessa – wiele firm szuka kobiet do promocji swoich produktów w hipermarketach lub na imprezach marketingowych. Jeśli nie straszny Ci cały dzień na nogach i szeroki uśmiech, to dobra okazja, żeby wyrwać się z domu i zarobić. 🙂

Kelnerka lub barmanka – kontakt z ludźmi, wspominki z młodych lat… Taka praca może być naprawdę odświeżająca. Zastanów się tylko, czy po całym dniu lub wieczorze w restauracji, dasz radę jeszcze pobiec z dzieckiem na spacer.

Opieka nad starsza osobą –  dorywcze zajęcie, na kilka godzin dziennie, albo na kilka godzin w tygodniu. Może starsza pani potrzebuje kogoś do umycia okien, albo pomocy do zrobienia zakupów? Sprawdź czy w Twojej okolicy nie ma kogoś, kto z wdzięcznością wynagrodzi Cię za Twoją pomoc.

Asystent osoby niepełnosprawnej – praca trudna i wymagająca, ale też ciekawa. Pomocy często szukają osoby niewidome lub jeżdżące na wózkach, bo poruszanie się po naszych miastach na wózku to wyzwanie (mamy dobrze o tym wiedzą, ile wysokich krawężników i schodów „wyrasta” na drodze).

Wyprowadzanie psa – starsza pani nie ma sił na spacer ze swoim pupilem? Sąsiad często jeździ w delegacje? Taką pracę możesz połączyć z codziennymi spacerami z dzieckiem.

Wizaż – jeśli świetnie robisz makijaż, manicure itp., a na dodatek fascynuje Cię zmienianie cudzego wyglądu, możesz zrobić w domu małe studio wizażu.

Konsultantka, dystrybucja kosmetyków i perfum – Avon, FM group, czyli firmy, które zatrudniają kobiety do dystrybucji kosmetyków i perfum. Jeśli tylko łatwo nawiązujesz kontakty i nie masz oporów przed sprzedawaniem różnych produktów koleżankom, to masz duże pole do popisu.

Marketing sieciowy, czyli sprzedaż bezpośrednia – np. Oriflame, Forever Living Products czy Colway.

Tajemniczy klient – praca dla kochających zakupy. Polega na udawaniu klienta w sklepie i zdaniu później raportu pracodawcy. Firmy zajmujące się takimi badaniami na ogół określają dokładnie, jakie cechy danego sklepu należy wziąć pod lupę.

Sprzątanie – praca niełatwa, ale nie trzeba do niej żadnych kursów ani specjalnych uprawnień 🙂 chyba, że chcesz myć okna na wysokości.

Sprzątanie grobów – praca na ogół sezonowa, choć niektórzy potrzebują takiej pomocy cały rok (osoby starsze, niepełnosprawne).

Wieczorowa lub nocna opieka nad dziećmi – może Twoja sąsiadka chce wyjść wieczorem z domu, a nie ma z kim zostawić dziecka? Zaproponuj swoje usługi.

Przeczytaj także: Praca w biurze vs praca z domu – porównanie

Przeczytaj także: Praca zdalna – gdzie szukać i w jakich zawodach? 

Jak widać, sposobów na pracę dodatkową jest mnóstwo. I ile mam, tyle pomysłów na pracę dodatkową. Co Wy, drogie Czytelniczki możecie doradzić innym mamom?

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dorota Ciborowska
Mama Joasi, z zawodu redaktor i korektor, z wykształcenia psycholog i polonista, a z zamiłowania żeglarz. Aktualnie Zastępca redaktora naczelnego magazynu Jachting. Żadnej pracy się nie boi, lubi śpiewać i śmiać się z byle czego.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail