Czego szukasz

Jak dbać o siebie i swoje potrzeby w pracy?

We współczesnym, zabieganym świecie, wciąż szukamy równowagi między pracą a domem. Czy zastanowiłaś się kiedyś, co sama możesz sobie dać, żeby upragniony work-life balance osiągnąć? Podejścia są dwa – można popracować nad własną postawą – np. asertywną, wyrozumiałą, współpracującą … albo metodycznie reorganizować zadania i sięgać po narzędzia, które pozwolą sprawniej je realizować. Najlepsze efekty przynosi połączenie obu sposobów.

  • Monika Sowińska - 18/06/2020
zadowolona kobieta w pracy przeciąga się przy biurku

Jak dbać o siebie w pracy?

Lista zadań

Po pierwsze, sporządź listę swoich zadań. Zastanów się, z których możesz zrezygnować bez żalu i zrób to. Zwracam Twoją uwagę na „zrób to”. To najważniejsze, co możesz sobie dać, by zatroszczyć się o siebie.

Po drugie sprawdź, które z Twoich zadań są najbardziej czasochłonne i zastanów się, jak możesz je usprawnić. Może da się je zautomatyzować, z pewnością znajdziesz odpowiednie narzędzia. Można też je uprościć, np. stosując właściwą kolejność zadań.

Czas gra rolę

Inna ważna sprawa, to wyznaczanie czasu na realizację zadania. Jeśli robisz rozpoznanie jakiegoś nowego tematu, np. szukasz sposobu na zwiększenie sprzedaży – wyznacz sobie czas, po którym przejdziesz od poszukiwania do działania, czyli wybierzesz sposób i go wdrożysz lub wybierzesz agencję i ustalisz z nią warunki kampanii. Inaczej poszukiwania zajmą Ci więcej czasu niż samo działanie. Jeśli nie masz pewności co do słuszności swojego wyboru, zapytaj kogoś, kto pomoże Ci podjąć decyzję. Nie bądź ze wszystkim sama, wspieraj się tymi, co mają już wiedzę, doświadczenie, inspirują, pomagają i dają wskazówki. To przyspiesza i ułatwia dotarcie o celu.

Jesteś częścią zespołu

Pomyśl także, które zadania możesz w całości lub części przekazać komuś innemu, a potem zaplanuj i … zrób to, nawet jeśli przekazywanie będzie wymagało dodatkowej pracy przez krótki okres. Zacznij od zaproszenia współpracowników czy partnerów do wspólnego zbudowania nowego procesu. Razem zapewne wypracujecie lepsze rozwiązania niż w pojedynkę, a osoby zaangażowane w zmianę, chętniej podejmą nowe obowiązki. Jeśli trudno Ci zrezygnować z zadania, które mógłby wykonać ktoś inny, zastanów się ile czasu zyskasz, jak go wykorzystasz i jak dzięki temu zmieni się Twoje życie.

Bywa że, trudno jest stwierdzić ile czasu spędzasz nad konkretną sprawą, wtedy dobrze jest wprowadzić dzienniczek. Regularnie uzupełniany, doskonale pokaże jak rozkładasz siły w ciągu dnia. Są do tego gotowe narzędzia online’owe. Nie dość, że mierzą czas poświęcany pracy, mogą także przypominać o przerwach.

Zauważyłaś, że zaniedbujesz dietę lub odpoczynek, wprowadź na stałe do swojego planu dnia punkty, które pozwolą Ci zadbać o te aspekty Twojego życia. A co najważniejsze – postępuj zgodnie z planem, nie umniejszaj tych pozycji, nie przesuwaj i nie rezygnuj z nich.

Narzędzia do planowania

Jeśli czujesz, że działasz chaotycznie, skorzystaj z planerów. Planując pamiętaj jednak, o celu jaki chcesz osiągnąć, niech Twoje aktywności będą po coś, niech przyniosą konkretny rezultat. Pamiętaj też o dzieleniu zadań na mniejsze oraz o przeplataniu zadań trudnych, łatwymi i przyjemnymi. Dzięki temu unikniesz znudzenia i zmęczenia jednym tematem, zauważysz możliwości współpracy, kreatywnie podejdziesz do poszczególnych etapów i nie zgubisz sensu całości. Nade wszystko jednak, nie zapominaj o inspiracji. Jeśli od dawna nie miałaś chwili, by zastanowić się nad tym, co Cię uskrzydla w Twojej pracy, koniecznie pomyśl o tym dzisiaj.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Perfekcjonistka, pracoholiczka czy Zosia- Samosia?

Z konkretnymi rozwiązaniami jest tak, że zadziałają jeśli jesteś na tyle zdyscyplinowana, by je wdrożyć w życie. Często jednak brak determinacji, natłok zajęć, inne sprawy powodują, że trudno nam się zmienić. Dobrze byłoby więc poprzyglądać się sobie. Zastanowić się, skąd zmęczenie, ciągłe zabieganie, poczucie, że biorę na siebie więcej niż jestem w stanie udźwignąć.

Można skorzystać z profesjonalnego wsparcia w postaci coacha, mentora, psychologa – osoby, która jest dla Ciebie jak lustro, pomaga Ci dostrzec Twoje schematy działania, wyzwalacze konkretnych zachowań i przeprowadza przez zmianę postawy.

Takim lustrem może być dla Ciebie także Twoje otoczenie. Wsłuchaj się w to, co inni mówią o Tobie. Możesz usłyszeć: „na ciebie zawsze można liczyć”, „przysłał/a mnie do ciebie X „, „słyszałem że ty mi pomożesz”, „ty to lubisz sama pracować”, „u ciebie nie ma taryfy ulgowej”, „znowu się czepiasz”, „nie będę robić jak ty chcesz”, „kiedy ty to wszystko robisz?”, „skąd ty bierzesz siły?”, „odpuść”. To mogą być komplementy, serdeczne rady, „szpileczki” lub jawne stawianie oporu. Liczy się każda informacja i częstość jej występowania. Im częściej słyszysz podobne do siebie komunikaty tym większe prawdopodobieństwo, że dobrze zdiagnozujesz swój sposób działania – taki, który pozwala Ci zapominać o Twoich własnych potrzebach.

Przeczytaj także: Dzieci w domu – jak zorganizować im czas i móc pracować zdalnie?

Zatroszcz się o siebie w pracy

Może okazać się, że wszystko robisz sama, nie prosisz o pomoc i nie ufasz, że ktoś zrobi to równie dobrze, bo czujesz się za wszystko odpowiedzialna. Może trudno Ci odmawiać prośbom innych osób, nie jesteś zbyt asertywna i lubisz czuć się potrzebna. A może w pracę uciekasz od czegoś innego, czego nie lubisz robić, o czym nie chcesz myśleć lub jest to dla Ciebie zbyt trudne.

Może być też, że fascynuje Cię tak wiele, iż zanim dokończysz jedno, już pochłania Cię coś zupełnie innego. W ten sposób zawsze masz coś do dokończenia i coś do rozpoczęcia, w efekcie pojawia się poczucie chaosu. Z kolei, gdy nie jesteś pewna swoich kompetencji, odkładasz sprawy na później, kiedy już będziesz pewniejsza, nauczysz się i będziesz specjalistką, a przecież bez praktyki trudno osiągnąć mistrzostwo.

Czy któryś z tych opisów pasuje do Ciebie? A może przypomniały Ci się słowa, które często słyszysz na swój temat? Zastanów się co to dla Ciebie znaczy, co chcesz z tym zrobić, a potem … zrób to… i zatroszcz się o siebie w pracy.

Przeczytaj także: Dbanie o siebie zaczyna się w głowie

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sowińska
Coach przedsiębiorczych, mentorka start’upów, menedżerka e-biznesów z ponad 15-letnim doświadczeniem. Uczy początkujących przedsiębiorców skutecznego działania we współczesnym – dynamicznym i cyfrowym świecie. Pomaga zmienić wizję w realny, prosperujący biznes. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek, książek i kultury francuskiej.

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail