Czego szukasz

Jak dbać o siebie i swoje potrzeby w pracy?

We współczesnym, zabieganym świecie, wciąż szukamy równowagi między pracą a domem. Czy zastanowiłaś się kiedyś, co sama możesz sobie dać, żeby upragniony work-life balance osiągnąć? Podejścia są dwa – można popracować nad własną postawą – np. asertywną, wyrozumiałą, współpracującą … albo metodycznie reorganizować zadania i sięgać po narzędzia, które pozwolą sprawniej je realizować. Najlepsze efekty przynosi połączenie obu sposobów.

 • Monika Sowińska - 18/06/2020
zadowolona kobieta w pracy przeciąga się przy biurku

Jak dbać o siebie w pracy?

Lista zadań

Po pierwsze, sporządź listę swoich zadań. Zastanów się, z których możesz zrezygnować bez żalu i zrób to. Zwracam Twoją uwagę na „zrób to”. To najważniejsze, co możesz sobie dać, by zatroszczyć się o siebie.

Po drugie sprawdź, które z Twoich zadań są najbardziej czasochłonne i zastanów się, jak możesz je usprawnić. Może da się je zautomatyzować, z pewnością znajdziesz odpowiednie narzędzia. Można też je uprościć, np. stosując właściwą kolejność zadań.

Czas gra rolę

Inna ważna sprawa, to wyznaczanie czasu na realizację zadania. Jeśli robisz rozpoznanie jakiegoś nowego tematu, np. szukasz sposobu na zwiększenie sprzedaży – wyznacz sobie czas, po którym przejdziesz od poszukiwania do działania, czyli wybierzesz sposób i go wdrożysz lub wybierzesz agencję i ustalisz z nią warunki kampanii. Inaczej poszukiwania zajmą Ci więcej czasu niż samo działanie. Jeśli nie masz pewności co do słuszności swojego wyboru, zapytaj kogoś, kto pomoże Ci podjąć decyzję. Nie bądź ze wszystkim sama, wspieraj się tymi, co mają już wiedzę, doświadczenie, inspirują, pomagają i dają wskazówki. To przyspiesza i ułatwia dotarcie o celu.

Jesteś częścią zespołu

Pomyśl także, które zadania możesz w całości lub części przekazać komuś innemu, a potem zaplanuj i … zrób to, nawet jeśli przekazywanie będzie wymagało dodatkowej pracy przez krótki okres. Zacznij od zaproszenia współpracowników czy partnerów do wspólnego zbudowania nowego procesu. Razem zapewne wypracujecie lepsze rozwiązania niż w pojedynkę, a osoby zaangażowane w zmianę, chętniej podejmą nowe obowiązki. Jeśli trudno Ci zrezygnować z zadania, które mógłby wykonać ktoś inny, zastanów się ile czasu zyskasz, jak go wykorzystasz i jak dzięki temu zmieni się Twoje życie.

Bywa że, trudno jest stwierdzić ile czasu spędzasz nad konkretną sprawą, wtedy dobrze jest wprowadzić dzienniczek. Regularnie uzupełniany, doskonale pokaże jak rozkładasz siły w ciągu dnia. Są do tego gotowe narzędzia online’owe. Nie dość, że mierzą czas poświęcany pracy, mogą także przypominać o przerwach.

Zauważyłaś, że zaniedbujesz dietę lub odpoczynek, wprowadź na stałe do swojego planu dnia punkty, które pozwolą Ci zadbać o te aspekty Twojego życia. A co najważniejsze – postępuj zgodnie z planem, nie umniejszaj tych pozycji, nie przesuwaj i nie rezygnuj z nich.

Narzędzia do planowania

Jeśli czujesz, że działasz chaotycznie, skorzystaj z planerów. Planując pamiętaj jednak, o celu jaki chcesz osiągnąć, niech Twoje aktywności będą po coś, niech przyniosą konkretny rezultat. Pamiętaj też o dzieleniu zadań na mniejsze oraz o przeplataniu zadań trudnych, łatwymi i przyjemnymi. Dzięki temu unikniesz znudzenia i zmęczenia jednym tematem, zauważysz możliwości współpracy, kreatywnie podejdziesz do poszczególnych etapów i nie zgubisz sensu całości. Nade wszystko jednak, nie zapominaj o inspiracji. Jeśli od dawna nie miałaś chwili, by zastanowić się nad tym, co Cię uskrzydla w Twojej pracy, koniecznie pomyśl o tym dzisiaj.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Perfekcjonistka, pracoholiczka czy Zosia- Samosia?

Z konkretnymi rozwiązaniami jest tak, że zadziałają jeśli jesteś na tyle zdyscyplinowana, by je wdrożyć w życie. Często jednak brak determinacji, natłok zajęć, inne sprawy powodują, że trudno nam się zmienić. Dobrze byłoby więc poprzyglądać się sobie. Zastanowić się, skąd zmęczenie, ciągłe zabieganie, poczucie, że biorę na siebie więcej niż jestem w stanie udźwignąć.

Można skorzystać z profesjonalnego wsparcia w postaci coacha, mentora, psychologa – osoby, która jest dla Ciebie jak lustro, pomaga Ci dostrzec Twoje schematy działania, wyzwalacze konkretnych zachowań i przeprowadza przez zmianę postawy.

Takim lustrem może być dla Ciebie także Twoje otoczenie. Wsłuchaj się w to, co inni mówią o Tobie. Możesz usłyszeć: „na ciebie zawsze można liczyć”, „przysłał/a mnie do ciebie X „, „słyszałem że ty mi pomożesz”, „ty to lubisz sama pracować”, „u ciebie nie ma taryfy ulgowej”, „znowu się czepiasz”, „nie będę robić jak ty chcesz”, „kiedy ty to wszystko robisz?”, „skąd ty bierzesz siły?”, „odpuść”. To mogą być komplementy, serdeczne rady, „szpileczki” lub jawne stawianie oporu. Liczy się każda informacja i częstość jej występowania. Im częściej słyszysz podobne do siebie komunikaty tym większe prawdopodobieństwo, że dobrze zdiagnozujesz swój sposób działania – taki, który pozwala Ci zapominać o Twoich własnych potrzebach.

Przeczytaj także: Dzieci w domu – jak zorganizować im czas i móc pracować zdalnie?

Zatroszcz się o siebie w pracy

Może okazać się, że wszystko robisz sama, nie prosisz o pomoc i nie ufasz, że ktoś zrobi to równie dobrze, bo czujesz się za wszystko odpowiedzialna. Może trudno Ci odmawiać prośbom innych osób, nie jesteś zbyt asertywna i lubisz czuć się potrzebna. A może w pracę uciekasz od czegoś innego, czego nie lubisz robić, o czym nie chcesz myśleć lub jest to dla Ciebie zbyt trudne.

Może być też, że fascynuje Cię tak wiele, iż zanim dokończysz jedno, już pochłania Cię coś zupełnie innego. W ten sposób zawsze masz coś do dokończenia i coś do rozpoczęcia, w efekcie pojawia się poczucie chaosu. Z kolei, gdy nie jesteś pewna swoich kompetencji, odkładasz sprawy na później, kiedy już będziesz pewniejsza, nauczysz się i będziesz specjalistką, a przecież bez praktyki trudno osiągnąć mistrzostwo.

Czy któryś z tych opisów pasuje do Ciebie? A może przypomniały Ci się słowa, które często słyszysz na swój temat? Zastanów się co to dla Ciebie znaczy, co chcesz z tym zrobić, a potem … zrób to… i zatroszcz się o siebie w pracy.

Przeczytaj także: Dbanie o siebie zaczyna się w głowie

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sowińska
Coach przedsiębiorczych, mentorka start’upów, menedżerka e-biznesów z ponad 15-letnim doświadczeniem. Uczy początkujących przedsiębiorców skutecznego działania we współczesnym – dynamicznym i cyfrowym świecie. Pomaga zmienić wizję w realny, prosperujący biznes. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek, książek i kultury francuskiej.

Jak mądrze porównywać się z innymi? Poznaj nasze podpowiedzi!

Pamiętam jak dziś, gdy koleżanki z klasy chwaląc się wyższą oceną z kartkówki dotyczącej lektury ośmieszały mnie mówiąc, że jestem zapominalska i głupia. To uczucie niższości, bycia słabszą długo we mnie było. Pamiętam, gdy dostałam 5 z kolejnego sprawdzianu i czułam się najlepsza na świecie. I być może dostrzegasz, że ani jedna, ani druga sytuacja nie była zdrowa dla mnie i mojej samooceny.
 • Kamila Kozioł - 13/01/2021
młoda zadowolona kobieta

Poczucie wyższości lub niższości to duży problem naszego społeczeństwa. Wiedz, że porównania nie unikniesz. Zawsze było, jest i będzie.
Jednak gorąco wierzę, że nie warto tłumić w sobie chęci porównywania się z innymi. Kiedy dwoje ludzi się spotyka, to naturalne, że porównują się ze sobą. Natychmiast zauważają swoje zalety i wady. Jednak cierpieć zaczynasz wtedy, gdy skupisz się tylko na swoich wadach.

Samoocena i pewność siebie

Zwykle schemat jest taki: dostrzegasz mocne strony innej osoby i porównujesz je ze swoimi słabościami. Czy myślisz, że to sprawi, że poczujesz się dobrze? Z doświadczenia wiem, że jedyne co Ci to gwarantuje, to obniżenie swojej samooceny i pewności siebie.

Być może interesuje Cię praca w IT, lubisz technologię odnajdujesz się w nowościach, nowinkach IT. Jestem przekonana, że znasz osoby, które tworzą niesamowite oprogramowania, a metodykę Agile stosują nawet w projektach domowych. I patrzysz na swoje i ich umiejętności, zdając sobie sprawę jak daleka jesteś w osiągnięciu tego samego pułapu. To demotywuje, być może poniża i w rzeczywistości wypadasz słabo na tle tych osób.

Uczciwe porównanie

Ale poczekaj chwilę: to nie jest uczciwe porównanie. To, że nie sięgasz jej poziomu, nie oznacza, że powinnaś wyjść z branży IT, że powinnaś popadać w zazdrość lub żywić urazę do niej. Zamiast tego, gdy spojrzysz na swoje mocne strony zobaczysz, że masz wiele do zaoferowania, na tym etapie, na którym jesteś, bo jest wystarczająco.

Mocne strony

A to bardzo ważne – móc spojrzeć na swoje mocne strony i zobaczyć swoją prawdziwą moc. W rzeczywistości, jest to jeden z kluczy do sukcesu, ponieważ bez tej umiejętności nie będziesz zmotywowana i nie uwierzysz w siebie.

Kiedyś jedna kobieta napisała do mnie krótką wiadomość na Instagramie:

„Pochodzę z małego miasta. Należę do rodziny z klasy średniej. Moja mama pracuje na kasie po 12 godzin, a mój tato ima się wszystkiego – od budowlanki po sadzenie drzewek w lasach. Moja praca jest także taka, że jeśli wyjdę za mąż i założę nową rodzinę nie będę w stanie i pracować i wychowywać dzieci.
Problem polega na tym, że moje koleżanki z pracy pochodzą z zamożnych rodzin lub mają zamożnych partnerów. Nie mogę się powstrzymać od porównywania mojego stylu życia z ich stylem życia. Wiem, że nie jest właściwe porównywanie się z nimi na podstawie tego, co posiadają. Ale jednak… Widzę, że moja umiejętność planowania finansów jest na tyle dobra, że mogłabym być przez rok na macierzyńskim, nawet jeśli straciłabym przez to pracę. Ale ilekroć widzę lub słyszę, jak wydają pieniądze, zaczynam porównywać. Jak mogę to powstrzymać bez zmiany pracy i zmiany znajomych?”

Jak odkryć swoje mocne strony?

To pytanie wybrzmiewało w mojej głowie kilka dni, bo to bardzo trudne pytanie. Bowiem porównywanie się z innymi jest naturalne, ale jak zauważyła ta kobieta, często sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi, nawet jeśli mamy dość i powinniśmy być zadowoleni z tego, co mamy.

Porównania z innymi

Gorąco wierzę, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to być świadomą tego, że dokonujesz porównania. Być może w tym porównaniu nie wypadniesz dobrze, a może wręcz przeciwnie. Jeśli jednak odczuwasz smutek miej świadomość tego co posiadasz, jakimi ludźmi kochającymi się otaczasz, czego doświadczyłaś i jak Cię to ukształtowało. Dostrzeż w swoim życiu progres. Przypomnij sobie swój punkt zerowy, od którego zaczynałaś i zobacz, gdzie teraz jesteś. Co już wiesz, co masz, co planujesz.

Doceniaj swoje działania i zmiany na lepsze

Szczerze polecam Ci regularnie praktykować dostrzeganie swoich działań i zmian w swoim życiu na lepsze. Zaczniesz odczuwać większą satysfakcję z życia. Sama będąc w jedną z osób w systemie szkolnym, gdzie na podstawie ocen porównuje się przyrost wiedzy, chciałam przełamać nawyk z czasów szkolnych i nie porównywać się bezmyślnie z innymi.

Jak porównywać się z innymi?

 • Bądź świadoma. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że to robisz. Przypuszczam, że jest to naturalny akt, w wyniku czego dzieje się to bez świadomości. Zatem świadomie zarządzam swoimi myślami – jeśli już się porównujesz skup się na tym porównaniu. Niech będzie to zadanie numer jeden. Jeśli skupisz się na tych myślach przez kilka dni, praktyka stanie się znacznie łatwiejsza, a wkrótce trudno będzie tego nie zauważyć.
 • Nie pędź – kiedy już zdajesz sobie sprawę z porównania pozwól sobie na chwilę oceny i zaakceptuj, że tego porównania dokonujesz. Najgorszym wyjściem jest się jeszcze skarcić za to, że chcesz się porównać.
 • Skoncentruj się na byciu obiektywną – skoro dostrzegasz słabości, dostrzeż również mocne strony, swoje predyspozycje. Co więcej, dostrzeż progres jakiego ty dokonałaś. Oceń swoje przejście z punktu 0 do punktu B lub C. Doceń się za z starania i motywację dojścia do kolejnego punktu.
 • Zaakceptuj niedoskonałości. Nie ma ludzi doskonałych. Nawet Ci najwyżej mają swoje słabości i czarne cechy, które im nie pomogły dojścia na szczyt. Nie jesteś idealna i nigdy nie będzie w opinii obiektywnej. Natomiast w opinii subiektywnej jesteś doskonała, bo jesteś sobą, wyjątkowa i wystarczalna. Ta świadomość nie zwalnia Cię z osiągania więcej, jeśli tego pragniesz, ale pozwala doceniać Ci już włożony trud i jego efekty.
 • Skup się na sobie – wiem, że łatwo kopać leżącego i bez problemu potrafimy krytykować innych, aby czuć się lepiej. Zamiast tego staraj się wspierać innych w ich sukcesie – to doprowadzi do większego zadowolenia z twojej strony i dumy z samej siebie.
 • Życie to podróż – wiedz, że każdy wystartował z innego miejsca, dąży do innego miejsca i realizuje inne punkty swojej podróży. Życie to ciąga zmiana i sinusoida. Ta podróż nie ma nic wspólnego z tym, jak dobrze sobie radzą inni ludzie ani co mają. Bo dla Ciebie ma liczyć się Twoja podróż. Liczy się to, co Ty chcesz robić i dokąd chcesz iść. To wszystko, o co potrzebujesz się zatroszczyć.
 • Naucz się doceniać swoje „wystarczająco”. Jeśli zawsze chcesz tego, co mają inni, nigdy nie będziesz mieć tego wystarczająco dużo. Z pewnością pojawi się ochota na więcej. To niekończący się cykl i nigdy nie doprowadzi do zadowolenia z życia. Bez względu na to, ile kupisz ubrań, bez względu na to, ile posiadasz samochodów, bez względu na to, ile kupisz fantazyjnych butów… nigdy nie będziesz mieć ich dość.

Jesteś wystarczająca

Skoncentruj się na tym, co możesz osiągnąć, używając porównania się z innymi, aby zmotywować się do poprawy do ulepszeń procesów. Czyli do zmiany zachowania. Nie pozwól jednak, aby porównanie obniżyło Twoją samoocenę. Pamiętaj, aby być wdzięczną za to, co osiągnęłaś i motywować się do osiągania swoich celów i marzeń.

Tylko 7 kroków Cię dzieli od zbudowania pewności siebie!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.

Kluczowe momenty 2020 roku w doświadczeniu pracujących rodziców

Trudno tradycyjnie podsumować rok 2020. Noworoczne postanowienia tym bardziej wymykają się z kontrolowalnych ram, a raporty pracy zdalnej podkreślają, jak bardzo na rynku pracy pandemia dotknęła kobiety, co w praktyce oznacza więcej balansowania między pracą a domem po załamaniu się praco-domoprzestrzeni. Poznajcie wyniki badania z maja 2020 r. nt. doświadczenia rodziców podczas lockdownu.
 • Monika Sońta - 10/01/2021
mama z dzieckiem pochylona nad pracą domową

Kluczowe momenty 2020 roku w doświadczeniu pracujących rodziców

Czas na chwilę refleksji nad tym, co było dla Ciebie trudne. Sięgając do wyników badania, które było przeprowadzone w maju 2020* we współpracy studentów studiów podyplomowych Employer Branding z portalem MamoPracuj.pl, którego celem było zidentyfikowanie „kluczowych momentów’” w doświadczeniach rodziców podczas lockdownu, dowiadujemy się, że:

Najtrudniejsze momenty to:

 • przygotowywanie posiłków,
 • fektywne skupienie się na pracy („to życie w ciągłym kołowrotku”, „wyrywanie momentów na pracę”),
 • konieczność wsparcia dzieci w zajęciach szkolnych,
 • poczucie winy związane z dawaniem dzieciom niskojakościowych wypełniaczy czasu, żeby móc pracować („bajka”).

Pozytywne zaskoczenia:

 • samodzielność dzieci, ich zrozumienie sytuacji,
 • zacieśnienie więzi rodzinnych,
 • przyzwyczajenie się do pracy zdalnej (brak dojazdów),
 • wolniejsze poranki.

A jaka jest Twoja refleksja? To moment na zastanowienie się:

 • Co było dla Ciebie najtrudniejszym momentem?
 • Co Cię pozytywnie zaskoczyło?
 • Z czym sobie poradziłaś do takiego stopnia, że jesteś dumna ze swojego działania?
 • Co wymaga zmian w organizacji Twojego dnia w 2021 roku, niezależnie od rozporządzeń, izolacji, decyzji o nauczaniu zdalnym i skuteczności szczepionki?

Nowe stresory** dotykają wszystkich. Jak bardzo wpłynęły na Ciebie?

Ten rok wytrącił nas z równowagi. Niektórymi wstrząsnął, innych wypchnął z życiowej strefy komfortu, a jeszcze innym jedynie nieznacznie zmienił ramy życiowego działania. Niezależnie od grupy, w której się znalazłaś, warto zastanowić się, w jaki sposób dotykają Ciebie „nowe stresory”:

 • Zmiana w postrzeganiu bezpieczeństwa fizycznego – obawa przed zarażeniem się.
 • Nadmiar informacji (infobesity), w większości negatywnych w stosunku do braku szans na przewidzenia przyszłości ogólnie np. nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy i jak się to skończy, czyli jesteśmy w strefie ciągłej, długoterminowej niepewności.
 • Ciągłe poczucie zagrożenia kwarantanną i ograniczeniem możliwości fizycznego poruszania się.
 • Stygma społeczna związana z chorobą, co jest potęgowane przez poczucie, że choroba jednej osoby może stworzyć zagrożenie dla jej najbliższych oraz, że złamanie przez jedną osobę zasad i zaleceń może stanowić zagrożenie dla osób z naszego otoczenia
 • Straty na poziomie finansowym, poczucie niepewności w obszarze zarobków i utrzymania pracy czy źródła dochodów.

Siła tego, jak bardzo dotknie nas psychicznie pandemia, zależała między innymi od naszego przedpandemicznego stylu pracy. Im bardziej oddzielaliśmy wcześniej strefę prywatną, rodzinną od zawodowej, profesjonalnej, tym bardziej dostrzegamy zmianę w stylu życia (lifestyle) i pracy (workstyle).

A jaki jest „nowy stresor”, który najbardziej wpłynął na Twój styl życia i pracy w 2020?

Autonomia, adaptacja, elastyczność

Wracając do wyników badania z MamoPracuj, ponad 73% badanych wskazało elastyczny czas pracy jako największe udogodnienie dla pracujących rodziców. Po raz kolejny potwierdziła się siła poczucia autonomii, a nawet job-craftingu w miejscu pracy.

Opisując najlepsze doświadczenia, szczególnie docenianie były gesty pracodawców sugerujące, że rozumieją sytuację i ich próba ułatwienia pracy np. ustalenie, że mamy dwugodzinną przerwę bez spotkań na przygotowanie posiłków, a do pracy wracamy wieczorem; ogólne przyzwolenie na obecność dzieci w tle rozmowy; ludzka atmosfera i poczucie „że wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji”. I wszyscy w tej sytuacji potrzebujemy nowych ram działania.

Zastanów się, czego potrzebowałabyś teraz od swojego pracodawcy, żeby lepiej pracowało Ci się w 2021 roku?

Źródło:

*Ankieta online przeprowadzona 1-21 maja 2020, n=153, wnioski opracowano na podstawie dwóch pytań otwartych: o najlepszy i najgorszy moment pracy z domu podczas izolacji, opracowano na podstawie kodowania tematycznego według schematu Saldana (2009)

**https://emeraldopenresearch.com/articles/2-15

Zdjęcie: 123 rf

Grafika: autorka

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sońta
Mama wielowymiarowo aktywna: biznesowo - ekspert komunikacji korporacyjnej; naukowo – doktorantka zarządzania; życiowo – promotorka uważnego spędzania czasu z dzieckiem, co widać po wpisach na blogu http://zmianaperspektywy.pl/ Mama małej Marceliny.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×