Czego szukasz

Zadbaj o siebie, o swoją psychikę. To (też!) ważne

Jestem mamą i dbam o siebie. Ćwiczę i zdrowo się odżywiam, czasami udaje mi się wysypiać, czasami wyjeżdżam z rodziną na wakacje i to powinno wystarczyć?! A co ze sferą psychiczną? Pamiętasz, kiedy ostatnio udało Ci się zresetować? Zapomnieć o wszystkich ważnych sprawach i dać ponieść się chwili? To ważne! Przeczytaj dlaczego. A przede wszystkim nie wstydź się zadbać o siebie, o swoją psyche!

jak zadbać o siebie

Dbanie o siebie jest też ważne!

Przeczytałam ostatnio historię o kobiecie, która postanowiła być silna i wszystkim to pokazać. Było pasmo sukcesów – studia, dobra praca, małżeństwo, dziecko. I nagle wszystko zaczęło się sypać – jej matka w kilka miesięcy po diagnozie zmarła na raka, dowiedziała się, że mąż ją zdradza, więc zaraz wystąpiła o rozwód. To wszystko z etykietką Zawsze Dam Sobie Radę. Nie było czasu na zaopiekowanie się sobą samą.

Nie wiedziała, że powinna, czy uparcie tkwiła na stanowisku – skoro nie jestem “mięczakiem” to sobie poradzę? W końcu dotarła do etapu, gdzie bez kilku tabletek “motywujących” rano nie dałaby rady wstać z łóżka, o bardziej złożonych czynnościach życiowych nie wspominając.

Różne koleje losu, takie samo zakończenie

Ta historia może być opowiedziana w kilkunastu wariantach, w każdym wypadku z tym samym epilogiem. Totalnej zapaści psychicznej. Czy nasza bohaterka nie miała po drodze sygnałów od organizmu, że coś jest nie tak? A może po prostu zbyt mało jeszcze mówi się o tym, że o swoją psychikę należy troszczyć się tak samo jak o zdrowie fizyczne?

Zewsząd atakują nas informacje, jak dbać o to ostatnie. Jaką dietę stosować, jaką formę ćwiczeń. Wojnę o nasze ciała toczy masło z margaryną, gluten stara się wrócić na straconą pozycję i nikt już nie chce uwierzyć, że od picia mleka można być wielkim.

Łatwo nam uwierzyć, że chipsy są niezdrowe, ale jeśli ktoś zasugeruje, że nieustanne zamartwianie się nam szkodzi, to jakoś nie bierzemy tego na poważnie.

Przeczytaj także: Poczucie własnej wartości – dlaczego jest takie ważne?

Zadbaj o siebie!

Tymczasem zdrowie psychiczne powinno być przez nas traktowane tak samo.

Nie powinniśmy zapominać o konieczności relaksu, także dla przeciążonego pracą umysłu, aby po kilku latach intensywnej aktywności nie dochodziło do całkowitego wypalenia.

Bo akurat w tej dziedzinie Polacy uwielbiają przesadzać. Jak jest weekend – to z nadrabianiem zaległości z tygodnia pracy. Jak wakacje – to ze sprawdzaniem maili służbowych i odbieraniem telefonów z biura na plaży. Albo chociaż zabierają ze sobą w miejsce odpoczywania w wolne dni – natrętne myśli o zadaniach do wykonania.

A przecież bez porządnego resetu nie jesteśmy w stanie pracować wydajnie. Co więcej, są teorie, że to właśnie podczas odrobiny lenistwa, może przyjść do głowy świetny pomysł.

Brak pielęgnacji naszego psyche dotyczy też innych dziedzin życia. Czy w czasach „keep smiling” jest jeszcze miejsce dla smutku, żałoby, gorszego okresu? Czy można na przykład określić, ile może trwać gorsza forma po śmierci bliskiej osoby lub rozwodzie? Społeczeństwo wybaczy dwa miesiące, a potem zabieraj się za siebie nieudaczniku!

Jeżeli akceptujemy, że nasze zdrowie fizyczne podlega w naturalny sposób zmianom w ciągu życia, dlaczego jakoś nie dotyczy to psychiki? Tego, że czasem będziemy funkcjonować gorzej i nie możemy od siebie wymagać pełnego zaangażowania?

Życie to sinusoida i na ogół po bardzo aktywnym okresie musi nastąpić jakiś rodzaj wyciszenia.

A współcześni ludzie często wsadzają swój mózg w wysokogórską kolejkę, która pnie się wciąż w górę, nawet jeśli na końcu czeka głęboka przepaść.

Przeczytaj także: Jak regenerować siły i odpocząć na urlopie?

Pomocy!

Kolejna sprawa to szukanie pomocy, kiedy czujemy, że sami już nie damy rady. Większość ludzi bez wahania udaje się do lekarza specjalisty, kiedy pojawiają się u nich jakieś objawy chorobowe. Dlaczego zatem tak trudno nam zasięgnąć porady psychologa czy psychiatry, gdy czujemy, że nasze samopoczucie przez dłuższy czas nie jest takie jak powinno?

To sławetne „poradzę sobie, nie będę pieniędzy wydawać na głupoty”. Albo to, że „ja bym go mogła czegoś o życiu nauczyć”, jakoś nigdy nie występuje w przypadku urologa lub pulmonologa. Chciałoby się zapytać – po co właściwie szkolić te zastępy psychologów, skoro ludzie ich nie potrzebują?

Dobra wiadomość jest taka, że powoli sytuacja zmienia się na lepsze. Pewnie potrzeba czasu, żeby mówienie o tym temacie było naprawdę powszechne. By ktoś, kto zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że źle się dzieje z jego samopoczuciem był po prostu atakowany przekazem Dbaj o psyche!

Przeczytaj także: Dbanie o siebie zaczyna się w głowie

Zdjęcie tytułowe: Picjumbo.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia jestem pedagogiem kulturalno-oświatowym, póki co wiedzę ze studiów wykorzystuję do wychowywania dwóch synów. Skończyłam też studia podyplomowe Marketing w sieci. Kilka lat pracowałam w księgarni internetowej wydawnictwa, a ponieważ w życiu nigdy nie jest za późno na zmianę, obecnie poszukuję nowych możliwości zawodowych, dlatego postanowiłam zostać Panią do pisania - panidopisania.pl Rozrywkowo prowadzę bloga sarkazmprzykawie.blogspot.com.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie