Czego szukasz

Wybory 2023. Dlaczego warto pójść na wybory z dzieckiem?

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez obserwacje. Rodziców, dziadków, rodzeństwa, najbliższego środowiska. Stąd ważne, by dobry przykład płynął z góry. Rodzice są dla małego człowieka największym autorytetem. Dlaczego warto to wykorzystać w kontekście wyborów? Czy można i po co właściwie zabierać dziecko na wybory?

Rodzina podczas głosowania na wyborach

Dziecko na wyborach?

Już przedszkolaki w swoim codziennym życiu przedszkolnym, objęte zostały wychowaniem obywatelskim. Zapis o tym możemy znaleźć w podstawie programowej. Objawia się to przede wszystkim w kształtowaniu postaw społecznych, uczestnictwie w życiu grupy, w rozwijaniu empatii, komunikacji i współpracy.

Dlaczego warto zabrać dziecko na wybory?

1. Kształtowanie świadomości obywatelskiej

Zabierając dziecko na wybory, pokazujesz mu, a także uczysz je, że udział w życiu publicznym jest ważny. Każdy obywatel ma prawo głosu, które może użyć w głosowaniu. Jest to przywilej i obowiązek.

2. Nauka demokracji

Łatwiej będzie zrozumieć dziecku jak funkcjonuje demokratyczny system, kiedy będzie obserwatorem procesu wyborczego. Dzięki temu mogą zobaczyć, że to właśnie społeczeństwo wspólnie decyduje, kto będzie reprezentował ich interesy.

3. Rozwijanie odpowiedzialności

Bardzo ważna nauka, czyli poznanie obowiązku obywatelskiego. To prawo i jednocześnie odpowiedzialność uczestnictwa w wyborach. Świetny wstęp do dyskusji na temat wartości i obowiązków obywatelskich.

4. Pokazanie różnorodności społeczeństwa

Wybory to dobra okazja do pokazania dziecku, że jako społeczeństwo się różnimy. Warto wtedy podkreślić, że niezależnie od przekonań, drugiemu człowiekowi należy się szacunek. To może być pomocne w rozwijaniu empatii, a także zrozumienia dla innych. Poprzez uczestnictwo w wyborach dziecko może lepiej zrozumieć pojęcia takie jak wolność słowa, równość czy sprawiedliwość.

5. Rozwijanie umiejętności myślowych

Polityka, choć jest tematem trudnym do dyskusji, może pomóc w rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia.

6. Motywacja do aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie

Zabierając dziecko na wybory, pokazujesz mu, że jest to słuszne i ważne. W przyszłości może to zaowocować i zainspirować pociechę do aktywnego uczestnictwa w sprawach społecznych, jak również rozwijania świadomości i zaangażowania w lokalnej społeczności.

Czy można zabrać dziecko na wybory?

Zgodnie z przepisami prawa, dzieci nie posiadają prawa do głosowania. 😉 Prawo wyborcze przysługuje osobom pełnoletnim. Jednakże, przepisy nie zawierają zakazu obecności dzieci na terenie lokali wyborczych w dniu głosowania. Rodzice lub prawni opiekunowie mogą zabrać ze sobą dzieci w dniu głosowania. Ważne by zachowywać porządek, nie przeszkadzać innym i nie zakłócać przebiegu głosowania.

Zasady mogą się nieco różnić w zależności od miejsca lub sytuacji w konkretnym lokalu wyborczym. Warto sprawdzić, czy obecność dzieci, która jest zazwyczaj mile widziana, nie narusza przepisów lokalnych dotyczących porządku publicznego.

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Fundacja Mamo Pracuj włączyła się w apolityczną Kampanię Kobiety na Wybory, której celem jest zachęcenie kobiet do aktywnego uczestniczenia w wyborach. Pamiętajmy, że Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze. Od 1918 roku, krótko po odzyskaniu niepodległości, możemy korzystać z prawa do głosowania i bycia wybieranymi na stanowiska publiczne. Polska wprowadziła te przepisy przed USA i wieloma krajami Unii Europejskiej takimi jak Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Grecja. Nie rezygnujmy z naszych praw! Dokonajmy wyboru 15 października 2023 r.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama bliźniaków, studentka pedagogiki, żona. W wolnych chwilach poświęca się wszystkiemu co kreatywne, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie