Czego szukasz

Kamica nerkowa – sprawdź, co wiesz o tej chorobie

Kamica nerkowa to jedna z najczęstszych dolegliwości układu moczowego. Nierozpuszczalne złogi powstające w drogach moczowych powodują silny ból i obrzęk, niekiedy połączone z nudnościami, wymiotami, uczuciem niepokoju czy nawet omdleniami. Zobacz, jakie są przyczyny kamicy nerkowej, poznaj jej objawy i skuteczne sposoby leczenia.

Kobieta cierpi na bół brzucha

Przyczyny choroby

Mocz poszczególnych osób nie wykazuje znacznych różnic w składzie – część z nas jest jednak bardziej niż inni narażona na powstawanie kamieni w drogach moczowych. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należy odwodnienie. Warto zatem pamiętać o codziennym dostarczaniu naszemu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza w gorące dni. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zwiększenie ryzyka jest wysokie stężenie tzw. substancji kamicorodnych (szczawiany, wapń, fosforany, kwas moczowy, cystyna). Zauważono także, że skłonności do tego schorzenia mogą być rodzinne. Co więcej, osoby raz dotknięte dolegliwością mogą mieć tendencję do jej nawracania. Kamica nerkowa pojawia się również częściej u osób z chorobami nerek, na przykład torbielowatością. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania są też zaburzenia metaboliczne, choroby przewodu pokarmowego, stosowanie niektórych leków (na przykład preparatów zawierających wapń, duże dawki witaminy C i D) oraz długotrwałe unieruchomienie.

Nie tylko ból – poznaj inne objawy

Kamienie nerkowe mogą rozwijać się przez długi czas, nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dopiero kiedy zaczynają zstępować z kielichów nerkowych do moczowodów, wyraźnie dają o sobie znać. Podstawowym objawem kamicy nerkowej jest bardzo silny ból nazywany kolką nerkową – jest on zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, bądź w pobliżu nerki, może promieniować aż do pachwiny. Objawami towarzyszącymi są zazwyczaj nudności i wymioty, niekiedy nawet omdlenia. Zauważalna jest często bladość skóry, chory odczuwać może niepokój, częściej musi korzystać z toalety, oddając mocz w niewielkich ilościach. Zdarza się, że kamienie nerkowe blokują przepływ moczu, co powoduje dodatkowo obrzęk nerek. Ostre przypadki kamicy nerkowej wiążą się z krwiomoczem, spadkami ciśnienia tętniczego, gorączką i dreszczami.

Leczenie kamicy nerkowej

Po rozpoznaniu kamicy nerkowej (pomogą w tym takie badania jak: USG, tomografia komputerowa, urografia, RTG, badanie ogólne moczu) lekarz dobiera właściwe do stopnia nasilenia choroby postępowanie. W zależności od rodzaju kamienia, jego wielkości i towarzyszących objawów podawane są odpowiednie leki. Dla złagodzenia bólu stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne; pomocne są także leki rozkurczające mięśniówkę gładką, budującą ściany dróg moczowych. Kluczowym elementem terapii są środki zapobiegające powstawaniu kamieni lub rozbijające je i ułatwiające ich wydalenie. W najcięższych przypadkach może zachodzić konieczność przeprowadzenia zabiegów inwazyjnych, dzięki którym usuwane są z organizmu największe złogi, niemożliwe do rozbicia w sposób farmakologiczny.

Kamica nerkowa wymaga leczenia nie tylko ze względu na uciążliwość i bolesność, ale także z powodu możliwych powikłań, do których należą przewlekła niewydolność nerek, nawracające zapalenia dróg moczowych oraz zastój moczu. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza, kiedy tylko zauważysz niepokojące objawy.

Źródło zdjęcia: shutterstock

Tekst powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie