Czego szukasz

Jak radzić sobie ze stresem?

Walka ze stresem nie jest łatwa, ale można nauczyć się kontrolować poziom stresu i jego wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Sprawdź, jak sobie z nim radzić i jak można rozładować napięcie.

stres

Stres może działać na nas mobilizująco, ale w odpowiedniej dawce – musisz wiedzieć, że jest po prostu elementem naszej codzienności. Jeśli działa mobilizująco, wszystko jest w porządku. Jednak w nadmiarze, zdecydowanie utrudnia on codzienne funkcjonowanie i odbiera radość życia. Wtedy nas blokuje, paraliżuje i wywołuje uczucie strachu i zmęczenia. Jak z nim walczyć, by skutecznie go pokonać?

Czym w ogóle jest stres?

Stanowi on odpowiedź organizmu na różne wymagania psychiczne i fizyczne, a także reakcją na zagrożenie. Pobudzenie emocjonalne związane ze stresem to sygnał „walcz albo uciekaj”. Stres wyostrza czujność, mobilizuje do działania i dodaje determinacji, ale nie wtedy, gdy występuje go za dużo. W takich przypadkach zagraża równowadze organizmu.

Dawniej aktywował, zachęcał do działania. Jednak dzisiaj chroniczny stres sprawia, że organizm często nie może funkcjonować prawidłowo. Dodatkowym problemem jest brak możliwości, by stres rozładować lub brak wiedzy, co może nam w tym pomóc.

Metody radzenia sobie ze stresem

To zależy od predyspozycji i indywidualnych preferencji. Każdemu może pomóc coś innego, dlatego warto wypróbować różne możliwości. Jeśli wiąże się on z odczuwaniem lęku i zwiększonym napięciem, musisz znaleźć sposób, który pomoże Ci z nim wygrać.

Są uniwersalne zasady, które pomagają walczyć z objawami stresu i sprawiają, że uczymy się, jak go opanować. Nie da się go wyeliminować z życia codziennego, ale można nauczyć się z nim żyć, rozładowywać jego nadmiar i nim zarządzać.

Dzień warto zacząć od planu, który będzie obejmował nasze obowiązki zarówno w domu, jak i w pracy. Staraj się też odpowiednio przygotować do różnych wyzwań, jeśli nie czujesz się pewnie. Uprawiaj sport, zadbaj o dietę, poznaj ćwiczenia na stres i różne techniki relaksacyjne. Dla wielu osób pomocne są też zabiegi w SPA, seanse w saunie czy masaże.

Ważne jest też właściwe nawodnienie i dotlenienie organizmu. Stres napina mięśnie, a to z kolei dodatkowo obniża nastrój i pogarsza samopoczucie. Staraj się przebywać na świeżym powietrzu, ćwiczyć rytmiczne i spokojne oddychanie, a także popijaj regularnie wodę, by nie doszło do odwodnienia, co może wzmagać jego objawy.

Więcej na temat metod walki ze stresem znajdziesz na blogu Nature Essence.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie