Czego szukasz

Jak się skutecznie uczyć i przygotować do zmiany pracy

Nadszedł czas, kiedy po długich godzinach rozmyślań nad swoją przyszłością postanowiłaś wziąć sprawy w swoje ręce i podjęłaś tę decyzję? Gratuluję! Pewnie zastanawiasz się co dalej? Teraz nadchodzi czas intensywnej nauki. Przeraża Cię sama myśl o niej? Jak się w ogóle do tego zabrać? Co zrobić, aby była efektywna i skuteczna?

Młoda kobieta uczy się

Efektywna, czyli jaka?

Zastanawiasz się jak się uczyć, żeby widzieć efekt? Porzuć pomysł wkuwania materiału na pamięć – to bezsensowne i niewystarczające. Tak, wiem, że to pierwsze co przychodzi na myśl. Nikt nas przecież nie uczył, jak efektywnie się… uczyć. Poznaj skuteczne techniki uczenia się, przetestuj metody i wybierz te, które lubisz. Warto je wykorzystać, dzięki nim zdobyta wiedza zostanie w Twojej pamięci o wiele, wiele dłużej.

Przebranżowienie – jak się uczyć?

Robienie własnych notatek

Robienie własnych notatek to już dwukrotne przetworzenie danego materiału. Jak to? Pierwszy raz przetwarzamy go, kiedy słyszymy wykład lub widzimy prezentacje. Drugi raz odbywa się przy tworzeniu notatek. Warto w nich uwzględnić osobiste przemyślenia oraz słowa klucze. Nowa wiedza jest wówczas łączona z już posiadana. To pozwala lepiej zrozumieć i zapamiętać materiał. Dodatkowo notatki wywołujące w nas emocje, mają większą szansę pozostawić trwały ślad w naszej pamięci.

Fiszki

Wiesz, że możesz stworzyć własne fiszki zawierające nowo poznane zagadnienia? Metoda ta opiera się na zasadzie selektywnego powtarzania, co pomaga skoncentrować się na najważniejszych treściach. Pamiętaj! Codzienne sprawdzanie wiedzy za pomocą fiszek, może prowadzić do złudnego poczucia, że wszystko się już pamięta. Rób przerwy, 2-3 dniowe, a może i dłuższe – Twój mózg musi zapomnieć. Dzięki temu zwiększa się szansę na przeniesienie informacji do pamięci długoterminowej.

Testy

Tworzenie testów to świetny sposób na sprawdzenie swojej wiedzy jeszcze przed przystąpieniem do nauki. Nie przejmuj się, jeśli podasz błędne odpowiedzi. To pomoże lepiej zapamiętać treści, które dopiero przeczytamy. Skoncentrowanie się na tych błędach sprawia, że jesteśmy bardziej wyczuleni na kwestie, na które nie znaliśmy odpowiedzi wcześniej.

Bycie nauczycielką

Zostań nauczycielką dla siebie. Świadomość, że przyswojoną wiedzę musimy przekazać kolejnej osobie (tu sobie), motywuje do pełnego zrozumienia treści. Tłumacz na głos, czemu robi się to w taki sposób, a nie inny.

baner z grafiką promującą ebook

Inne metody nauki

Metoda ciekawego dziecka – małe dzieci potrafią być dociekliwe, jeśli jesteś mamą z pewnością wiesz co mam na myśli. Zainspiruj się tym! Pozwól sobie na ciekawość, zadawaj pytania w celu poznania sensu informacji i odpowiadaj na nie.

Metoda przekuwania wiedzy w praktykę – wiadomo, najlepiej się zapamiętuje, kiedy można tę wiedzę wykorzystać w praktyce! Zadbaj więc o to, by np. przy uczeniu się procedur czy instrukcji, wykonywać chociażby symulację tego procesu, krok po kroku.

Metoda imersji – zanurz się w temacie. Potrzebujesz poznać świat IT, spróbuj spędzić dzień w gronie programistów i programistek, spojrzeć na pracę ich oczami. Chcesz podszlifować język? Udaj się do kraju, w którym się nim posługują i zamieszkaj tam na rok czy dwa.

Metoda zmiany miejsca – nasz mózg lepiej przyswaja nową wiedzę, kiedy dostaje bodźce, także z zewnątrz. Dlatego warto powtórki materiału zaplanować w różnych miejscach, np. pierwszą powtórkę w kawiarni, a drugą na sofie w salonie.

Metoda przeplatanych ćwiczeń – materiału do przyswojenia jest całkiem sporo i dotyczą różnych tematów? Świetnie, wykorzystaj metodę przeplatanych ćwiczeń. Nie powtarzaj materiału podzielonego na tematy, rób powtórki mieszając wszystko ze sobą.

Czego warto uczyć się w 2023 roku? Jakie kompetencje zdobywać?

Jak się uczyć – zacznij od przerwy 😉

Czy wiesz jakie składniki jeszcze są niezbędne przy planowaniu nauki? Przerwa, drzemki, sen. To bardzo ważne, aby mózg miał możliwość przetworzenia i zapamiętania zdobytych informacji. A dzieje się to właśnie podczas snu.

Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Krótkie sesje nauki przez kilka dni są bardziej efektywne niż długie i intensywne maratony nauki trwające np. dwa dni. Regularne zadawanie sobie pytań kontrolnych na temat przyswojonego materiału pomaga w ocenie swojego poziomu wiedzy i identyfikowaniu luk. Zaś regularność i systematyczność są kluczowe w procesie uczenia się.

Każdy ma swój własny rytm nauki. Zastanów się i dostosuj swój plan do własnych potrzeb wybierając najlepszy czas na naukę.

Dobry plan podstawą efektywnej nauki

  • Ustaw sobie cel.
  • Podziel zadania i materiał na mniejsze części
  • Zwizualizuj kroki, na kartce lub w programie np. Canvie
  • Stop prokrastynacji! Działaj, nie odwlekaj.
  • Powiadom najbliższych o swoich planach. Dzięki temu uzyskasz ich wsparcie oraz pewność, że nie będą Ci przeszkadzać.

Nauka języków obcych w domu – 150 linków do samodzielnej nauki!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama bliźniaków, studentka pedagogiki, żona. W wolnych chwilach poświęca się wszystkiemu co kreatywne, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie