Czego szukasz

Czy pracujący rodzic może dostać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem?

W projektach europejskich, bo o takie pytacie najczęściej, można otrzymać wsparcie w opiece nad dziećmi do lat 3, aby móc wrócić na rynek pracy. Jest jednak kilka istotnych warunków, które trzeba spełnić i tutaj zaczynają się przysłowiowe „schody”. Można także poszukać takiego pracodawcy, który wśród benefitów dla swoich pracowników zapewnia dofinansowanie żłobków czy przedszkoli, lub sam takie placówki prowadzi. Ale jak to jest w przypadku funduszy europejskich?

mama z dzieckiem

Projekty wspierające rodziców

W większości województw ruszyły i są już realizowane projekty wspierające rodziców opiekujących się dziećmi do lat 3 w powrocie na rynek pracy. Skierowane są one do rodziców dzieci w wieku do lat 3, którzy w danym momencie nie wykonują pracy zarobkowej ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem. Wsparcie to polega na dofinansowaniu pobytu dziecka w placówkach opieki do lat 3 (żłobkach publicznych, niepublicznych, klubach dziecięcych lub u opiekuna dziennego).

Kto może dostać środki?

Projekty nie są jednak składane przez samych rodziców, ale przez instytucje świadczące opiekę nad dziećmi do lat 3. To te instytucje muszą wystartować w konkursie i otrzymać dofinansowanie na realizację projektu i one po uzyskaniu dofinansowania poszukują (rekrutują) rodziców do projektu.

W projektach tych (zgodnie z dokumentacją konkursową) zaplanowane są następujące wskaźniki do osiągnięcia:

  • Liczba osób, które powróciły na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem/ wychowaniem dziecka, po opuszczeniu programu

Wskaźnik ten mierzy liczbę osób pracujących, które dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach projektu powróciły na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka w wyniku działań związanych z zapewnieniem miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. We wskaźniku tym wykazuje się osoby, które wróciły na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim właśnie ze względu na to, że uwzględnia on osoby, które w dniu przystąpienia do projektu były pracujące (jak pisaliśmy w artykule Czy na macierzyńskim mogę dostać dotację na rozwój biznesu? Osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich posiadają status osoby pracującej).

  • Liczba osób pozostających bez pracy, które znalazły pracę lub poszukują pracy po opuszczeniu programu

Wskaźnik mierzy liczbę osób, które dzięki wsparciu z funduszy europejskich w zakresie zapewnienia miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 oraz, znalazły pracę lub poszukują pracy po opuszczeniu programu. Wskaźnik mierzy liczbę osób, które w dniu przystąpienia do projektu były bezrobotne lub bierne zawodowo.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Dofinasowanie dla niepracujących

Zatem ze względu na warunki, jakie dokumentacje konkursowe nakładają na realizatorów ww. projektów, osoby które mogą skorzystać z dofinansowania żłobka/klubu dziecięcego/dziennego opiekuna to osoby przebywające na urlopach macierzyńskich/rodzicielskich/wychowawczych oraz osoby bezrobotne i bierne zawodowo.

Osoba pracująca, która już powróciła na rynek pracy po przewie związanej z urodzeniem dziecka nie może uzyskać dofinansowania, nawet w sytuacji, kiedy żłobek do którego uczęszcza jej dziecko otrzyma takie dofinansowanie.

Przeczytaj także inne teksty na temat funduszy dostępnych dla kobiet:

Zdjęcie tytułowe: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z funduszami europejskimi związana jestem od 2006 r. Najpierw jako pracownik instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie środków europejskich, a od momentu kiedy zostałam mamą prowadzę wspólnie z mężem firmę pomagającą pozyskiwać fundusze unijne i rozliczać projekty finansowane ze środków UE. Taki model pracy bardzo mi odpowiada i pozwala łączyć miłość do dzieci i rodziny z pasją pracy - www.pierzak.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie