Czego szukasz

Fundusze europejskie dla kobiet. Na co można otrzymać wsparcie?

Wsparcie kobiet jest priorytetem! I dobrze. Sprawdź na co dokładnie można otrzymać wsparcie w postaci dotacji z funduszy europejskich w najbliższych latach. Jeśli prowadziłaś własną działalność, sprawdź po ilu miesiącach możesz starać się o dotację!

 • Agnieszka Pierzak - 21/03/2016
Przedsiębiorcza kobieta przy pracy

Rodzaje wsparcia dla kobiet w nowym okresie programowania:

1. Kompleksowe programy na rzecz aktywizacji zawodowej

Programy obejmują takie rodzaje wsparcia jak:

 • indywidualny plan działania,
 • szkolenia i kursy zawodowe, przekwalifikowujące,
 • wsparcie doradcy zawodowego, psychologa, coacha,
 • staże zawodowe,
 • subsydiowane zatrudnienie,
 • pośrednictwo pracy.

Często uczestniczka otrzymuje zwrot kosztów dojazdu na szkolenia, warsztaty, spotkania, a organizator zapewnia środki na opiekę nad dzieckiem do 6 roku życia w czasie uczestnictwa w ww. spotkaniach (np. kącik dla dzieci lub poprzez zwrot kosztów opieki nad dzieckiem poniesiony przez mamę).

2. Wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia

W ramach tego typu projektów otrzymamy:

 • wsparcie szkoleniowo-doradcze związane z przygotowaniem biznes planu, otwarciem i prowadzenie działalności gospodarczej, warsztaty motywacyjne, pomoc coacha w dochodzeniu do określenia celów osobistych i zawodowych)
 • dotację bezzwrotną na rozpoczęcie działalności gospodarczą w wysokości do 6-krotnośći przeciętnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej (tj.  na dzień dzisiejszy ok. 23 tysiące zł)
 • wsparcie tzw. pomostowe w postaci szkoleń, doradztwa, coachingu, mentoringu zwiane z rozwiązywaniem problemów pojawiających się w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej (tj. w pierwszych 12 miesiącach prowadzenia działalności)
 • wsparcie finansowe w pierwszym okresie prowadzenia działalności (niestety nie we wszystkich województwach taka forma pomocy została przewidziana). W ramach tego wsparcia młoda przedsiębiorczyni otrzymuje co miesiąc określoną kwotę (nawet do 1850 zł) na bieżące wydatki firmy.

Z udziału w projektach na zakładanie działalności wyłączone są osoby, które posiadały aktywny wpis do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, były zarejestrowane jako przedsiębiorcy w Krajowym Rejestrze Sądowym lub prowadziły działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów (w tym m.in. działalność adwokacką, komorniczą lub oświatową) w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu.

Ważna uwaga:

Programy regionalne są kierowane do osób w wieku powyżej  30 roku życia.

Dla osób poniżej 30 roku życia wsparcie ma miejsce w ramach programu krajowego – POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Program dotyczy osób bezrobotnych i biernych zawodowo. Nie ma tam preferencji dla kobiet, ale kobiety również mogą brać w nim udział ;-).

Zobacz także: Gdzie szukać funduszy na aktywizację zawodową kobiet? >>> oraz pobierz załącznik z tego artykułu!

Zdjęcie: 123.rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Pierzak
Z funduszami europejskimi związana jestem od 2006 r. Najpierw jako pracownik instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie środków europejskich, a od momentu kiedy zostałam mamą prowadzę wspólnie z mężem firmę pomagającą pozyskiwać fundusze unijne i rozliczać projekty finansowane ze środków UE. Taki model pracy bardzo mi odpowiada i pozwala łączyć miłość do dzieci i rodziny z pasją pracy - www.dariuszpierzak.pl
Podyskutuj
 • Natalia Andrzejczuk

  O proszę, muszę się w takim razie zakręcić wokół tematu, bo może warto? 😉

  • Mamo Pracuj

   Próbować zawsze warto! Trzymamy kciuki

 • Kamila Kozioł

  Czy jest teraz jakiś program dla kobiet 30+ prowadzących dg powyżej 12 miesięcy na wsparcie finansowe ale niewielkie do 5 tysięcy, jednorazowo?

 • A ja mam pytanie, czy w każdym z tych przypadków, trzeba być osobą bezrobotną, żeby starać się o jakiekolwiek dofinansowania i wsparcie? Ja marzę o zmianie, ale nie rzucę etatu, bo potrzebuje z czegoś żyć, a z drugiej strony w związku z tym, nie znalazłam do tej pory żadnych opcji wsparcia dla takich osób jak ja, które chciałyby po prostu przejść na swoje. Realizować jakieś pomysły czy pasje i z tego próbować się utrzymać.

  • Agnieszka Pierzak

   Niestety w tej perspektywie finansowej nie ma możliwości uzyskania dotacji przez osoby posiadające zatrudnienie. Wyjątkiem jest program wspierający osoby pracujące w przedsiębiorstwach przechodzących procesy restrukturyzacyjne (tzn. zwalniające pracowników). W tej sytuacji osoba,która jest zatrudniona i czuje się zagrożona zwolnieniem może zapisać się do projektu i uzyskać wsparcie na założenie działalności, ale w momencie otrzymywania dotacji musi być osobą bezrobotną.

   Dla Pani jedyna możliwość to zarejestrowanie działalności i uzyskanie preferencyjnego kredytu, który ze środków unijnych jest udzielany na preferencyjnych i korzystniejszych warunkach niż kredyt bankowy. Poza tym przy takim preferencyjnym kredycie nie trzeba mieć zabezpieczenia kredytu jakie wymagają banki, można odroczyć okres spłaty kapitału itp.

   • Ewelina

    Podpowie Pani gdzie taki kredyt można uzyskać??

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail