Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Gdzie szukać funduszy na aktywizację zawodową kobiet?

  • Agnieszka Pierzak
  • 21 marca 2016
  • 4 MIN. CZYTANIA
Długo wszyscy czekaliśmy na te informacje. Ale nowe rozdanie funduszy europejskich powoli się rozkręca! Specjalnie dla Was, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje odnośnie środków zarezerwowanych na aktywizację zawodową kobiet. To co musicie wiedzieć, to to, że środki rozdawane są na poziomie województw i dlatego przygotowaliśmy dla Was dokładną ściągę: kiedy i gdzie i czego szukać! To nie koniec dobrych wiadomości. Aktywizacja zawodowa to tylko jedno z możliwości uzyskania dofinansowania. Wkrótce informacje o dotacjach na założenie firmy!

Fundusze czas START!

Po trudnych dwóch latach „rozruchu” nowej perspektywy finansowej UE (2014-2020) od III kwartału 2015 roku ruszyły wreszcie pierwsze konkursy, a co za tym idzie zbliża się czas wyłonienia pierwszych instytucji i organizacji (poza Powiatowymi Urzędami Pacy), które będą realizować projekty.

Dużo środków finansowych w obecnej perspektywie finansowej przeznaczone zostało na aktywizację zawodową kobiet. W dokumentach strategicznych wszystkich województw kobiety zostały uznane za „osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy”. Owa „szczególność” oznacza to, iż będą one w sposób specjalny zachęcane do udziału w projektach i będą preferowane w niektórych typach wsparcia.

Jak to działa?

Aby odnaleźć się w mnogości informacji na temat funduszy unijnych i znaleźć organizację, która może kobietom konkretnie pomóc tj. przedstawić ofertę pracy, umożliwić udział w kursach, szkoleniach lub umożliwić i pomóc założyć własną firmę, musimy poznać mechanizm rozdzielania środków unijnych.

Europejski Fundusz Społeczny

Środki na aktywizację kobiet pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, którego głównym celem jest walka z bezrobociem we wszystkich krajach członkowskich. Perspektywa na lata 2014-2020 jest wdrażana w Polsce poprzez 6 krajowych programów operacyjnych zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju oraz 16 programów regionalnych zarządzanych przez Urzędy Marszałkowskie poszczególnych województw.

Programy regionalne

Środki, w których kobiety stanowią grupę „preferowaną”, znajdują się w programach regionalnych, które jak sama nazwa wskazuje są opracowywane przez regiony – czyli w przypadku Polski przez województwa.

Każdy Program Operacyjny zawiera tzw. uszczegółowienie (Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych), w którym to dokumencie Zarząd danego województwa wskazuje na jakie konkretne działania i jakie typy projektów przeznaczy środki unijne.

Następnie instytucje wyznaczone przez Zarząd Województwa do rozdziału środków (najczęściej są to: Wojewódzkie Urzędy Pracy, poszczególne Departamenty Urzędów Marszałkowskich lub inne powołane specjalnie do obsługi funduszy unijnych agendy), ogłaszają konkursy w poszczególnych obszarach tematycznych. Do prowadzenia działań związanych z aktywizacją zawodową osób pozostających bez pracy (w tym m.in. kobiet) uprawnione są zgodnie z zasadą równości wszystkie podmioty tj. organizację pozarządowe, przedsiębiorcy, agencje pracy, instytucje rynku pracy, itp. To one będą realizatorami projektów do których można się zgłaszać.

Jak znaleźć program dla siebie?

Każde województwo prowadzi portal informacyjny o funduszach, na którym publikuje ogłoszenia o konkursach i naborach wniosków. Informacje te dostępne są również na portalu ogólnopolskim www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po procesie oceny wniosków złożonych w postępowaniu konkursowym (tu należy uzbroić się w cierpliwość, bo niestety trwa on ok. 6 m-cy) publikowana jest tzw. lista rankingowa, na której znajdują się te podmioty, którzy otrzymały środki na realizację projektów. Podmioty te po podpisaniu umów na realizację projektów przystępują do ich realizacji i zaczynają prowadzić działania projektowe, niemniej jednak zainteresowana osoba może nawiązać kontakt z takimi podmiotami już wcześniej.

Spokojnie. Przygotowaliśmy dla Was ściągę zawierającą kompletne zestawienie informacji o konkursach na aktywizację zawodową kobiet we wszystkich województwach!

Same nazwy i numery tych działań nieco się różnią, gdyż każde województwo samo pisze Program Operacyjny, aczkolwiek sam rodzaj pomocy dla kobiet jest bardzo podobny. Każde województwo posiada także punkty informacyjne, gdzie telefonicznie, mailowo lub osobiście można uzyskać informację o rodzajach pomocy w danym województwie. Ale uwaga –  jakość udzielanych informacji jest różna. Mnie samą kilka dni temu, w jednym z takich punktów informacyjnym przekonywano, że oprócz pomocy udzielanej przez powiatowe urzędy pracy, żadnego wsparcia na zakładanie działalności dla kobiet nie ma…. Ale nie jest to reguła, są takie miejsca, gdzie można spotkać bardzo kompetentne osoby i otrzymać wyczerpujące informacje.

Dlatego nie warto się poddawać, szukać i pytać dalej. Te środki są lub zaraz będą!

Przeczytaj: Fundusze europejskie dla kobiet. Na co można otrzymać wsparcie?

Załącznik: Zestawienie informacji o konkursach na aktywizację zawodową kobiet do 2020 roku w podziale na województwa.

Zdjęcie: vadimgozhda / 123RF

Załączniki

Zobacz więcej

artykuł
zdjęcie okładki książki
  • Dominika Kamińska
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta w IT
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Iza Kłodzińska
  • 10 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Judyta Wałach
  • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Przejdź do treści