ZAINSPIRUJ SIĘ
Czego warto uczyć się w 2023 roku? Jakie kompetencje zdobywać?
- Ewa Doniec
- 14 marca 2023
- 5 MIN. CZYTANIA
Kompetencje przyszłości potrzebne są już dziś!
Po co? Byś zwiększała swoje szanse na polu osobistym, społecznym i zawodowym. I choć lista kompetencji jutra wydaje się oczywista, to wielu z nich nie nauczysz się w formalnym toku edukacji. Aktualna rewolucja przemysłowa wymaga ciągłego uczenia się i zdobywania nowych umiejętności. A przede wszystkim – stawia przed koniecznością zmiany sposobu ich nabywania.
Czego warto uczyć się w 2023 roku? Jakie kompetencje zdobywać?
Trzy aktualnie najważniejsze umiejętności biznesowe na 2023 rok to (z raportu Udemy):
- Zdolności komunikacyjne.
- Zarządzanie projektami.
- Przywództwo.
Trzy najważniejsze rozwijające się umiejętności biznesowe na 2023 rok to:
- Zarządzanie doświadczeniem klienta.
- Komunikacja niewerbalna.
- Obsługa programowania Salesforce.
Pracownicy zaczynają się uczyć tego, co naprawdę jest im potrzebne
Jakie kompetencje zdobywać w 2023 roku? Na co warto postawić? Wymieniamy obszary, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz:
- Zarządzanie stresem.
- Obsługa klienta.
- Współpraca w zespole.
- Efektywna sprzedaż.
- Negocjacje.
- Wellbeing.
- Innowacyjne myślenie.
- Zarządzanie czasem i organizacja pracy.
- Kreatywne rozwiązywanie problemów.
- Rozwijanie talentów.
- Komunikacja interpersonalna.
- Języki obce (ukraiński, japoński, włoski, portugalski, języki północnogermańskie).
- Zarządzanie zmianą w organizacji.
Wszystkie są kierunkami niezbędnymi do codziennego (dobrego!) funkcjonowania w miejscu pracy. A niżej o tym, jak się ich uczyć.
Mama w digitalu: Trendy 2023
Jakie trendy pozyskiwania wiedzy są na topie w 2023 roku?
Wśród kluczowych trendów w dziedzinie edukacji (ich spektrum ciągle się poszerza) w 2023 r. królują:
Digital learning – elastyczna metoda nauczania, opierająca się na wykorzystaniu nowych narzędzi cyfrowych. To uczenie się na różne sposoby na odległość. Spaja wielość metod, rozwiązań oraz form. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu ludzi szukających nowych ścieżek rozwoju.
Microlearning – inaczej: nauka w małych kawałkach dla tych, którzy nie mają przestrzeni na dłuższe formy edukacyjne. Są to na przykład treści z TikTok’a, reels’y na Instagramie oraz quizy na Facebooku, w których otrzymujesz informacje trafiające w punkt.
Data-driven learning – inteligentne platformy edukacyjne, zdolne do interpretowania danych i wykorzystywania ich w procesie szkoleniowym. Dzięki nim trener tworzy spersonalizowane ścieżki edukacyjne. Dostajesz feedback w czasie rzeczywistym.
Jak być otwartym na wiele kanałów informacji i rozwijać kompetencję szeroko-kontekstowości? Dobieraj metody nauki względem swoich potrzeb. Tak jak lubisz. Podcasty. Programy informacyjne. Literatura. Również źródła obcojęzyczne.
Szukaj styków pomiędzy zabawą i kulturą a nauką. To da Ci najwięcej frajdy. A przede wszystkim umożliwi życie w szeroko-kontekstowości.
Bądź otwarta na różne rozwiązania. Nie zamykaj się na jeden kanał, z którego czerpiesz wiedzę. Życie to ciągła nauka – Lifelong Learning – jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie w swoim zawodzie.
Czym jest idea Lifelong Learning?
Znana jako kształcenie ustawiczne. To nowe kompetencje i nowe umiejętności, które pozwalają aktywnym zawodowo dostosowywać się do ewoluującego świata… na bieżąco. I nie chodzi tu o „książkowe” przyswajanie wiedzy, a o rozwijanie obranej ścieżki zawodowej w zgodzie z tempem zmieniania się branży (a nawet całego świata!). LLL daje możliwość stałego rozwoju. Oznacza naukę języków obcych, kompetencji miękkich, a nawet – przebranżowienie. Czasem to pracodawca proponuje szkolenia wewnętrzne, celem podniesienia umiejętności personelu. Innym razem – pałeczka jest po Twojej stronie, a rozwój odbywa się w zaciszu domowym.
Czego warto się uczyć, żeby mieć lepszą pracę?
O edukacji nie myśl w kontekście kosztów tylko jako o inwestycji!
Wiele wartościowej wiedzy „wyhaczysz” w sieci internetowej za darmo. Za bardziej zaawansowane musisz zapłacić.
Wszystko O.K., jeśli masz fundusze na rozwój własny. A co, jeśli nie posiadasz środków pieniężnych na szkolenie, które prezentuje dla Ciebie realną wartość dodaną? Postaw na parapecie skarbonkę. Zamiast nowej kiecki na lato, wrzuć do świnki stówkę. A goście z Twoich urodzin, miast kwiatków, niech też „nakarmią” pusty brzuszek zwierzaka.
Po co te trudy? Będąc konsekwentną, małymi krokami możesz dojść do wielkich efektów. Bo edukacja to nie tylko koszty, które musisz ponieść. To inwestycja w Twoje dobro – lepszą pracę, wyższe zarobki, wzrost pewności siebie.
A przecież ostatecznie o to chodzi, tak? Żeby się rozwijać, a nie zwijać! 🙂
Czego warto uczyć się w 2023 roku? Jakie kompetencje zdobywać? Kluczowe są kompetencje miękkie, których możesz uczyć się na kilka sposobów. W tym roku kolejny raz najwięcej wiedzy podawane jest on-line. Tylko od Ciebie zależy, ile wyciśniesz z tej „cytryny” dla siebie.
Zdjęcie: Canva