Czego szukasz

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

Początek stycznia często w wielu z nas wywołuje ekscytację. Cieszymy się na nowy początek, planujemy, robimy postanowienia. Jak zapowiada się rok 2024 dla Ciebie? To w głównej mierze zależy właśnie od Ciebie. Skorzystaj z moich porad, jak zrealizować wszystkie swoje postanowienia! 🙂

 noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia

Jest kilka podstawowych kwestii związanych z realizacją postanowień noworocznych, a jedno najbardziej kluczowe, to to, że postanowienia noworoczne nie realizują się same!

Jeśli sama nie przystąpisz do działania to nic się nie zmieni. I to bez względu na to, jak pięknie opiszesz swoje postanowienia.

Jako psycholog i coach gorąco zachęcam do stawiania przed sobą wyzwań, i to bez względu na obszar, czy to wyzwania z obszaru prywatnego czy zawodowego.

Pozytywne emocje

Kiedy planujesz postanowienia noworoczne ważne, aby wiązały się z pozytywnymi emocjami – wtedy zwiększasz sobie szansę na realizację tego postanowienia. Wyobraź sobie, jaką motywację miałabyś gdybyś myśląc o swoim postanowieniu jakim jest zrzucić 4 kilogramy mówiła:
O rety, co za koszmar… muszę iść poćwiczyć, bo nigdy nie zmieszczę się w tę sukienkę… co za bezsens, po co kupiłam tak mały rozmiar! Głupia jestem, kupiłabym większy i nie musiałabym się męczyć!

Zadbaj o to, aby podchodzić do swoich postanowień ze spokojem. Bo taki cel nie ma być batem, tylko inspiracją, drogowskazem i motywacją dla Ciebie. Gwarantuje Ci, że wtedy będziesz odczuwała radość z posiadania i realizowania swojego postanowienia noworocznego.

Bez presji

Pamiętaj, aby Twoje postanowienia noworoczne nie były formą presji wobec Ciebie. Kiedy stawiam sobie cel mam jego wizję i plan w głowie. Ale zdaję sobie sprawę, że w moim życiu są zdarzenia, na które mam wpływ i na które nie mam wpływu. Co oznacza, że poprzez różne zdarzenia mogę zmienić zdanie, coś innego może okazać się ważne, w związku z tym daję sobie prawo do myślenia, że może zdarzyć się tak, że jakiegoś postanowienia nie zrealizuję. Nie zakładam od razu, że na pewno jakiś procent postanowień odpadnie, ale nie robię sobie presji, że MUSZĘ wszystko zrealizować.

Przeczytaj także: Noworoczne postanowienia, które zaczęłam realizować już teraz

Wybieraj ostrożnie

Zrealizujesz swoje postanowienia noworoczne, jeśli ostrożnie wybierzesz cele. Ostrożnie oznacza, że należy wybierać takie cele, takie postanowienia, które wiążą się z tym, co dla Ciebie ważne. Nie ma potrzeby kupować rocznego członkostwa w klubie fitness, jeśli wiesz, że lubisz i wolisz ćwiczyć przed You Tube. Nie ma sensu zakładać, że będziesz jeść bezglutenowo i bez laktozy, jeśli taka dieta nie ma dla ciebie sensu, nie wierzysz w nią i nie widzisz korzyści. A podążanie za trendem spowoduje, że będziesz odczuwała złość, nie realizujesz swoich postanowień.

Przeczytaj także: Co zrobić gdy noworoczne postanowienia nie działają!

Innymi słowy, lepiej Ci będzie, jeśli zdecydujesz się skupić na celach, które są dla ciebie ważne, i unikaj tworzenia celów, które są ze sobą sprzeczne lub nieważne dla ciebie.

Wewnętrzna motywacja

Ja realizując swoje cele byłam wewnętrznie zmotywowana. Co oznacza, że coś robiłam, ponieważ chciałam, a nie dlatego, że się do tego zmuszałam. Kiedy więc wybierasz swoje postanowienia, skup się na chwilę i zastanów się, co sprawia, że czujesz potrzebę ich osiągnięcia.

Czy to jest coś, co naprawdę chcesz zrobić dla siebie, czy robisz to tylko dlatego, że czujesz, że musisz to zrobić, aby zadowolić kogoś innego?

Kiedy planujesz cel wiedz, że mniejsze kroki mogą dać duże efekty. Kiedy planowałam swój rok 2019, tworzyłam małe projekty, bo ważniejsze w tamtym roku było życie prywatne. Wiedziałam, że to może wiązać się z tym, że mogę mieć problemy z ruszeniem do przodu w obszarze biznesowym. Wiedziałam, że pomocne będzie rozpoczęcie od małych, łatwiejszych kroków i próba zrobienia czegoś każdego dnia. Twórz postanowienia w formie małych kroków. Małe kroki robią duże efekty.

Kontrastowanie mentalne

Kiedy już planujesz swoje cele zastanów się i przeanalizuj co stoi Ci na drodze.

W psychologii jest taka technika, która nazywa się kontrastowanie mentalne – czyli myśląc o swoich celach od razu zastanów się nad przeszkodami, które mogą Ci uniemożliwić realizację. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zdrowsze odżywianie, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad niektórymi korzyściami (na przykład posiadaniem większej ilości energii i obniżeniem ryzyka choroby) po przyjęciu zdrowszej diety.

Następnie pomyśl o niektórych przeszkodach, które mogą stanąć Ci na drodze, takich jak przekąski w MC Donald lub pochłanianie tabliczki czekolady po stresie lub smutku. Jednym ze powodów, dlaczego kontrastowanie mentalne jest cenne to, że może pomóc Ci wyjaśnić, które cele są osiągalne (tj. warte tego czasu i wymaganej energii), a które należy odrzucić. Aby ta technika działała, musisz zaangażować się w wizualizację realizacji celu, przewidywane przeszkody i sposoby na pokonanie tych wyzwań.

Przeczytaj także: 12 rzeczy, które powinna dla siebie zrobić każda mama

Bądź dla siebie przyjaciółką

Bez względu na wszystko bądź miła dla siebie. Bo jak już wiesz, średnio do kwietnia, większość osób, które nie zastosują się do powyższych wskazówek porzuci część swoich postanowień noworocznych albo rocznych celów.

Czasem będzie to efekt lenistwa, czasem efekt związany ze zmianą sytuacji życiowej i priorytetów. Nie zmienia to faktu, że należy być dla siebie miłą. Wyciągnąć wnioski, przemyśleć co spowodowało, że nie dowiozłaś tematu do końca. Pamiętaj, że jeszcze nic straconego, bo jeśli zorientujesz się w kwietniu, że z celem Ci nie poszło to masz jeszcze 8 miesięcy, aby temat nadgonić.

Bądź dla siebie życzliwa i wyrozumiała. Okaż sobie współczucie. Zamiast ignorować lub unikać niepowodzeń i niedociągnięć. Osoby, które są pełne współczucia, postrzegają swoje niepowodzenia jako część doświadczenia, zamiast traktować siebie surowo w obliczu niepowodzeń.

Rok spod słowa

Od 2019 roku praktykuję nazywanie swojego roku ważnymi słowami. To taki rok, pod jakimś słowem. Tak jak Chińczycy mają rok pod znakiem np. smoka, to ja mam swoje lata pod słowem konkretnym, który pomaga mi ukierunkować swoje decyzje, plany i postanowienia.

Był to rok ODPOWIEDZIALNOŚCI i rok STARTU. Rok odpowiedzialności odnosił się do opowiedzianego przygotowania rodziny do zmian, jakie w naszym życiu nastąpiły – to jest specjalizacja lekarska mojego męża, pójście do szkoły mojego starszego syna, który wkroczył do niej jako 6 i pół latek oraz zwiększenie mojego zaangażowania się w moją pracę, w porównaniu z rokiem 2018.

Ostatnie zadanie związane było ze słowem START, który odnosił się do naszych biznesów lub zawodów. Mój mąż stał się specjalistą i planuje kolejne kroki w swojej karierze, a ja rozpoczęłam na dużych obrotach swoją działalność z przekonaniem, że przygotowałam na to rodzinę, głównie dzieci.

Zachęcam Was do określenia sobie jednym słowem, jaki ma być 2024 rok?

Na przykład mój rok 2020 był pod nazwą WARTOŚĆ i ROZPOZNAWALNOŚĆ.
WARTOŚĆ odnosi się do rodziny – aby budować między nami wartościowe relacje, spędzać czas w skupieniu na sobie nawzajem. Wartość też jest związana z wybieraniem tych działań w obszarze biznesowym, które są dla mnie cenne: czyli satysfakcję, radość, spełnienie i wartość finansową.

Słowo ROZPOZNAWALNOŚĆ, wiąże się z rozwojem biznesu. Czyli wybieranie takich działań biznesowych i celów strategicznych, które przyczyniają się do zwiększenia mojej rozpoznawalności wśród osób zainteresowanych moimi produktami i usługami.

Ciekawi mnie, czy już masz swoją nazwę na kolejny rok? Napisz w komentarzu, jak będzie się nazywać. 🙂

Życzę Ci determinacji, systematyczności i przychylności losu w realizacji swoich celów w 2024 roku!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie