Czego szukasz

„Piękna płeć, piękny umysł” – relacja z wydarzenia

Korporacyjne Centrum Badawcze oraz Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB w Krakowie były tegorocznymi gospodarzami piątego już dnia otwartego dla studentek i absolwentek kierunków inżynierskich – „Piękna płeć, piękny umysł”. Warsztaty prowadzone podczas wydarzenia mają pomóc kobietom-inżynierom nabrać pewności siebie oraz lepiej odnaleźć się na rynku pracy, który w ich specjalizacjach jest zdecydowanie zdominowany przez mężczyzn.

Kobiety uczestniczki spotkania Piękna płeć piękny umysł

Kobiety pewnie stawiają kroki w branżach inżynierskich

Coraz więcej kobiet w Polsce wybiera studia inżynierskie. Popularne stają się kierunki związane z IT. I chociaż dalej jesteśmy w mniejszości, to zdecydowanie odważniej wkraczamy w branże, które jeszcze jakiś czas temu uznawane były za typowo „męskie”.

Organizatorki wydarzenia „Piękna Płeć, Piękny Umysł” chcą pomóc studentkom i absolwentkom kierunków inżynierskich łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Specjalnie dla nich zorganizowały warsztaty i wykłady, które poprowadzili inżynierzy z ABB, specjaliści ds. rekrutacji oraz psycholog biznesu Sylwia Królikowska.

piękna płeć, piękny umysł

„Piękna Płeć, Piękny Umysł”

Uczestniczki dnia otwartego wzięły udział w ciekawym spotkaniu z Sylwią Królikowską, psychologiem biznesu, podczas którego dostały potężną dawkę motywacji i inspiracji dotyczących asertywności czy wiary we własne możliwości.

Skorzystały także z warsztatów prowadzonych przez inżynierów ABB: na temat podejścia agile, komunikacji przyszłości, metody design thinking, technologii materiałowych oraz technologii blockchain i bitcoinów.

A specjaliści ds. rekrutacji z ABB opowiedzieli im: jak efektywnie szukać pracy i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

piękna płeć, piękny umysł

Kariera w branżach inżynierskich

Kobiety na kierunkach ścisłych są coraz bardziej otwarte i pewne siebie. Potwierdzają to same uczestniczki warsztatów, które przyznają, że na swoich kierunkach czują się swobodnie.

Julita Król zaznacza, że wciąż można zaobserwować zjawisko porzucania przez kobiety kariery w branżach inżynierskich, mimo ukończenia studiów na takich kierunkach.

– Z moich obserwacji wynika, że w branżach zdominowanych przez mężczyzn kobietom brakuje mentorek, czyli kobiet sukcesu, które mogłyby je motywować na początku drogi zawodowej. Cieszę się, że możemy właśnie w taki sposób wesprzeć młode dziewczyny – wyjaśnia Julita Król.

A Renata Porębska podkreśla:

– Moja córka obserwuje swoją mamę – inżyniera i inspiruje się. Nie wyobraża już sobie, że sama mogłaby nie zostać inżynierem – uśmiecha się.

piękna płeć, piękny umysł

Liczba zgłoszeń na wydarzenie z roku na rok rośnie – w tej edycji wzięło udział ponad 40 uczestniczek z różnych miast. Niektóre z nich pojawiły się już po raz drugi. Zatem, jeśli należysz do grona kobiet-inżynierów – zapraszamy Cię już teraz do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji 🙂

Zdjęcia: fot. Przemysław Szuba

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie