ZAINSPIRUJ SIĘ
Czas dla mamy – 12 rzeczy, które powinna dla siebie zrobić każda mama
- Ewa Moskalik - Pieper
- 5 stycznia 2021
- 8 MIN. CZYTANIA
Czas tylko dla Ciebie
Sposobów na zorganizowanie czasu tylko dla siebie jest wiele. Proponuję tych kilkanaście, które nie wymagają ani wielkiego nakładu pieniędzy, ani dużych wyrzeczeń ze strony innych osób. Jednocześnie dadzą Ci poczucie chociaż niewielkiej równowagi w tym, jak wiele na co dzień robisz dla innych.
1. Wstań 15 minut wcześniej niż reszta rodziny – jeśli pijesz poranną kawę wypij ją spokojnie właśnie wtedy lub wykorzystaj ten czas np. na krótką gimnastykę i prysznic. Ważne, że wszyscy jeszcze śpią i nikt Ci nie przeszkadza.
2. Zrób sobie raz w miesiącu dzień wolny i spędź go tak, jak masz ochotę – żyjąc w wiecznym pośpiechu i będąc wszystkim dla wszystkich, zapominasz o sobie. Zmęczenie sprawia, że sama czasem już nie wiesz czego potrzebujesz. Spędzenie odrobiny czasu w swoim towarzystwie pomoże przede wszystkim odpocząć, ale też pozwoli Ci robić to, co tylko Ty chcesz. Możesz czytać cały dzień książki, a możesz iść na długi spacer. Ty decydujesz!
3. Spotkanie z przyjaciółkami/przyjaciółką – jeśli tylko jest ktoś, kogo towarzystwo sprawia, że poprawia Ci się humor i przy kim świetnie spędzasz czas, nawet się nie zastanawiaj. Ustal sobie rytm takich spotkań. Bliskie przyjaźnie pomagają się odstresować i żyć dłużej. 🙂 Niby zwykłe spotkanie, wspólnie wypita kawa, a Ty wracasz do domu jak na skrzydłach i z nową energią.
4. Krótki wyjazd z koleżankami – podobnie jak spotkanie z przyjaciółką zadziała kojąco na Twoje samopoczucie i podniesie na duchu. Kobiety lubią się dzielić swoimi doświadczeniami i samą rozmową wzajemnie się wspierać. Możecie się np. umówić (jeśli oczywiście potrzebujecie od tego tematu odpocząć), że nie będziecie rozmawiać o dzieciach albo o facetach.
Przeczytaj także: Wyjazd bez dzieci – w gronie przyjaciółek. Czy ”dobra mama” może sobie na to pozwolić?
Czas się odłączyć
Jesteśmy zewsząd stymulowane i poddawane działaniu wielu bodźców. Informacje płyną do nas nieprzerwanym strumieniem. Często możemy czuć się przeładowane natłokiem informacji, obrazów i dźwięków, co sprzyja irytacji i wrażeniu ciągłego biegu. Dlatego warto świadomie się odłączyć i na moment zatrzymać.
5. Spędź trochę czasu z dziećmi bez telefonu – odłóż świadomie gdzieś telefon, możesz go nawet na pół godziny wyłączyć. Wyłączony nie będzie tak kusił, żeby zerknąć, bo trzeba poczekać, wpisać kod, a to już wymaga czasu i cierpliwości. Wierzę (bo sama sprawdziłam), że jak bez dodatkowych bodźców zanurzysz się w zabawie z dzieckiem, to odpoczniesz i nie będziesz chciała wracać do swoich obowiązków.
Poza tym, bardzo szybko się zorientujesz, że dzieci szybko rosną i wkrótce to Ty będziesz prosiła o uwagę od swojego nastolatka z telefonem w ręku. 🙂
6. Zrób sobie dietę od social mediów – oj zjadają nam one masę czasu i kuszą chęcią przeglądania, scrollowania. Dzisiaj są też ważnym elementem pracy i nieuniknione jest korzystanie z nich. Nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy muszą się czasem złamać i aby móc zaistnieć w branży, zmuszeni są być aktywni w social mediach. Dlatego zrób sobie krótkie wakacje od social mediów. Niektóre posty czy swoją aktywność możesz zaplanować już trochę wcześniej i w ten sposób ograniczyć wizyty w Internecie.
7. Zaplanuj rodzinny czas na odłączenie – wszelkie ekrany bardzo nas uzależniają. Dotyczy to tak samo dzieci, jak i dorosłych. Zbyt długie przebywanie przed ekranem może pogłębić poziom stresu i problemy ze snem. Poza tym, jak podkreślają badania, z psychologicznego punktu widzenia ogromne znaczenie ma odejście od ekranów, aby uniknąć wypalenia i promować zdrowy tryb życia. Ustal czas, w którym Ty i Twoja rodzina “odłącza” się i trzymajcie się tego. Twoje e – maile, będą na Ciebie czekały. Masz to jak w banku. 🙂
Przeczytaj także: 30 najlepszych planszówek dla całej rodziny
Bądź dla siebie dobra
Korzyści płynące z bardziej świadomego zarządzania sobą w czasie, czasem swojej rodziny i obowiązkami, których każda z nas ma wiele, są niepodważalne. Czasem trudno tylko znaleźć sposób na siebie. Jednak wszystkie wiemy, że dbając o siebie zadbamy również o naszych najbliższych.
8. Wykorzystuj swój cały urlop w pracy – wakacje zmniejszają ataki serca i depresję, łagodzą stres i poprawiają wydajność pracy oraz kreatywność. Pomagają zachować work-life-balance. Nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na opuszczenie miasta, to możesz planować, że będziesz robić rzeczy, których dotychczas nie zrobiłaś. Mieszkając w dużym mieście możesz np. zaplanować zwiedzanie. Zupełnie inaczej spaceruje się ulicami miasta np. z gośćmi, którzy do Ciebie przyjechali. Chcesz wtedy pochwalić się miejscem, w którym na co dzień mieszkasz. Zatem wymyśl sobie, że teraz Ty zwiedzasz i pójdziesz/pojedziesz wszędzie tam, gdzie jeszcze nie byłaś.
Nawet jak mieszkasz poza miastem znajdziesz takie miejsca, które na co dzień Cię intrygują, a których nigdy nie odwiedziłaś. Może to być miejscowość obok, jakieś ruiny starego zamczyska albo okoliczne tereny zielone.
9. Deleguj zadania – w umyśle małego dziecka “praca” może wydawać się jakimś mitycznym miejscem lub działalnością, która odziera Twoje dziecko z cennego czasu, zdecydowanie chętniej przeznaczanego na zabawę. Odsłaniając dzieciom swój świat i pokazując co robisz na co dzień, pozwalasz im nauczyć się, jaka jest Twoja praca, jakie są jej zalety i jak Twoje życie zawodowe wpływa na innych. W ten sposób też zachęcasz je do wyobrażania sobie, co można robić w ciągu jednego dnia życia. Skoro praca zespołowa w Twoim miejscu pracy przynosi efekty i jest do zrealizowania, to dlaczego w domu nie? Obowiązki domowe mogą przynieść tylko korzyści, np. takie jak poczucie mistrzostwa, odpowiedzialności i sprawczości.
Przeczytaj także: Partnerski model rodziny, czyli podział obowiązków w praktyce
10. Nawet jeśli nie przepadasz za swoją pracą, skoncentruj się na jednej lub dwóch rzeczach, które w niej polubisz – tylko 4 na 10 pracowników czuje się mocno zaangażowanych w swoją pracę. Różne są tego powody: może praca być tą, o której marzymy, ale otoczenie może nam nie sprzyjać. Może kultura pracy i otoczenie być na wysokim poziomie, ale wykonywane czynności mogą nie przynosić nam satysfakcji. Dlatego dopóki nie możesz niczego zmienić w kwestii pracy, spróbuj patrzeć na pozytywne strony zajęcia, które wykonujesz.
11. Bądź dla siebie wyrozumiała – poczucie winy matki jest niemal namacalne. Najgorzej się czujemy, gdy nasze obowiązki zawodowe sprawiają, że przegapimy szkolne przedstawienie, czy zapomnimy o zakupieniu potrzebnych przyborów szkolnych na czas. Najgorsze jednak, gdy po dłuższym czasie reflektujemy się, że nasze dziecko zaraz skończy szkołę, a my nie zauważyłyśmy, kiedy ten czas upłynął. Wszystko co możemy zrobić dla siebie, to ćwiczenie wybaczania sobie, uwalnianie gniewu i smutku, choćby nawet poprzez łzy. To pomaga i oczyszcza nie tylko nas, ale również naszych najbliższych.
12. Spróbuj czegoś nowego – jeśli tylko czas Ci na to pozwoli i jeśli tylko czujesz taką potrzebę, spróbuj znaleźć jakąś nową sferę działań dla siebie. To pomaga zachować pozytywne emocje. To może być malarstwo, taniec, śpiew… Coś co sprawi Ci radość. To może być również nowa dyscyplina sportu lub podjęcie się właśnie jakiejś aktywności artystycznej. Ludzie, którzy biorą udział w nowych doświadczeniach, są bardziej skłonni zachować pozytywne emocje i zminimalizować negatywne, niż ludzie, którzy mają mniej doświadczeń. Zatem wyjście ze swojej strefy komfortu może przynieść Ci wiele dywidend.
[FM_form id=”7″]
Mamo, zadbaj o siebie!
Wierzę, że każda z nas ma swoje sposoby na regenerację sił i stworzenie sobie optymalnych warunków do wypoczynku. Pewnie ktoś lubi moczyć nogi w morzu, ktoś inny woli spacer po górach. Ciekawa jestem, co Ty robisz dla siebie? W jaki sposób dbasz o swój czas i przestrzeń? Może masz ochotę się z nami tym podzielić?
Zainspirował mnie artykuł na workingmother.com
Zdjęcie: 123rf