Czego szukasz

Dlaczego moje dziecko ciągle kaszle?

Długotrwały kaszel u dzieci jest częstym zjawiskiem, zwykle związanym z nawracającymi infekcjami. Rozwój układu odpornościowego rozpoczyna się w życiu płodowym, jednak po urodzeniu wciąż podlega nieustającym przemianom i trwa aż do 7. roku życia. Przez te kilka lat dziecko stopniowo rozwija swoje mechanizmy obronne przed drobnoustrojami znajdującymi się w jego otoczeniu. Dlatego właśnie dzieci chorują dużo częściej niż osoby dorosłe, co może objawiać się ciągłym kaszlem. Jednak to nie jest jedyna przyczyna przewlekłego kaszlu u dzieci.

Jakie mogą być przyczyny kaszlu u dzieci?

Przyczyną kaszlu u dzieci jest zazwyczaj infekcja dróg oddechowych – zarówno dolnych, jak i górnych. Spływający po tylnej stronie gardła katar czy zapalenie gardła również mogą powodować podrażnienie receptorów kaszlu i wywoływać ten odruch obronny. Tę przyczynę możemy podejrzewać, jeśli dziecko ma dodatkowo gorączkę i inne objawy infekcji.

Warto pamiętać, że po infekcji (szczególnie wirusowej) kaszel może utrzymywać się nawet do 4 tygodni, co jest spowodowane uszkodzeniem nabłonka oddechowego i nadreaktywnością oskrzeli. Stąd wrażenie, że dziecko jest chore cały czas.

Przyczyną kaszlu może być także alergia, objawiająca się dodatkowo zaczerwienieniem spojówek oraz przezroczystą obfitą wydzieliną z nosa, a także związana z nią astma. Aczkolwiek samą astmę ciężko rozpoznać u małych dzieci z uwagi na fakt, że nie jest możliwe wykonanie odpowiednich badań takich jak spirometria, jednak możemy ją podejrzewać, szczególnie jeśli kaszel i duszność występuje okresowo po ekspozycji na konkretne alergeny lub jest związana z wysiłkiem.

Jak radzić sobie z kaszlem?

Większość infekcji rozpoczyna się suchym, drażniącym kaszlem, który w miarę upływu czasu i gromadzenia się wydzieliny zmienia się w kaszel mokry. Warto wtedy zastosować preparaty, które ułatwią usuwanie zalegającej wydzieliny takie jak Flavamed. Zawiera on ambroksol – substancję czynną, która rozrzedza zalegający śluz, sprawiając, że staje się on bardziej płynny, co znacznie ułatwia jego odkrztuszanie.

Produkt jest dostępny zarówno w postaci syropu, jak i tabletek, również musujących, co ułatwia podaż leku. W trakcie leczenia zadbaj o odpowiednie nawodnienie, które również wspomaga usuwanie wydzieliny.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli kaszel nie ustępuje, przedłuża się ponad 3 tygodnie lub nasila się, należy udać się do lekarza w celu poszerzenia diagnostyki. Wizyta wskazana jest także w stanach nagłych, kiedy silny kaszel utrudnia złapanie oddechu. Może to świadczyć o astmie lub krztuścowym zapaleniu krtani, którego cechą charakterystyczną jest szczekający kaszel. W takiej sytuacji należy zapewnić dostęp do świeżego, najlepiej zimnego powietrza, oraz jak najszybciej udać się do szpitala.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie