Czego szukasz

6 wskazówek, jak mądrze wydać 500 zł na dziecko

Nawet 108 tysięcy złotych można zyskać na dziecko, dzięki programowi Rodzina 500+. 500 zł co miesiąc można po prostu przejeść, albo tak je wydać, aby zmienić komfort życia całej rodziny. Nie pozwól, aby pieniądze „się rozeszły”, wykorzystaj je mądrze i z głową. Zacznij od planu!

 • Dariusz Pierzak - 31/03/2016
Mama z córką wkładają pieniądze do skarbonki

Zrób plan

Podstawą naszego działania w odniesieniu do pieniędzy otrzymanych z programu 500+ powinien być dokładny, precyzyjny i mądry PLAN – nie pozostawiajcie kwestii waszych pieniędzy (zwłaszcza tych dodatkowych) ślepemu losowi i przypadkowym, chaotycznym decyzjom. Niech ten plan uwzględnia  uwarunkowania i konstatacje, o których mówiliśmy powyżej.

Pieniądze z programu 500+ to zupełnie dodatkowa, nadzwyczajna gotówka, którą w taki sposób powinniśmy potraktować w naszym planie. Do tej pory dawaliśmy radę bez tych pieniędzy więc tym bardziej zachęcam i namawiam do tego, aby je teraz MĄDRZE zagospodarować.

Pomyśl o:

 • długoterminowym charakterze naszego działania – biorę pod uwagę konsekwencje naszych decyzji w tym zakresie
 • bezpieczeństwie finansowym naszej rodziny i dzieci
 • potrzebach rozwojowych naszych dzieci (w zależności od wieku dziecka  innych uwarunkowań)
 • naszych perspektywach finansowych i zarobkowych
 • aktualnym stanie naszych finansów i zadłużenia
 • rzeczywistych potrzebach naszych rodzin i dzieci
 • szerszym kontekście funkcjonowania naszych rodzin

Każdy z nas podejmie autonomiczną decyzję dotyczącą wykorzystania pieniędzy z programu 500+ i ma do tego absolutne prawo. Niemniej jednak konsekwentnie zachęcam do spojrzenia na nie w szerszym kontekście i wzięcia pod uwagę poniższych 6 sposobów ich zagospodarowania:

1. Budowa poduszki finansowej

W sytuacji kiedy nie mamy żadnych oszczędności wykorzystajmy otrzymane pieniądze na budowę poduszki finansowej, która da nam poczucie bezpieczeństwa, zapewni środki na nieprzewidziane wydatki i mogące pojawić się perturbacje życiowe (dodatkowe wydatki na szkołę, choroba, utrata pracy, itp.). Poczucie tymczasowości w życiu i obawa o przyszłość mogą bardzo negatywnie wpływać na nas, nasze dzieci i nasze relacje rodzinne, a kwestia bezpieczeństwa finansowego, zwłaszcza w aspekcie krótkoterminowym stanowi fundament rozwoju i dlatego jest to świetna okazja do poprawy jakości naszego życia i komfortu działania.

2. Oszczędzanie

Jeżeli posiadamy już oszczędności, a przynajmniej poduszkę finansową pozwalającą nam spokojnie reagować na wypadek nieprzewidzianych okoliczności w krótkim okresie czasu – zachęcam mimo wszystko do stałego odkładania części pieniędzy i zwiększania poziomu oszczędności.

3. Mądre wydatki

Kurtka, buty i plecak do szkoły

Równocześnie jednak możemy pomyśleć o wydatkowaniu pozostałej części pieniędzy. Kolejny raz zachęcam do MĄDREGO wydawania. Nie oznacza to, że jeżeli dziecko potrzebować będzie nowej kurtki, butów to nich nie kupimy, bo to wydatki czysto konsumpcyjne nie mające długofalowego wpływu na przyszłość dziecka i jako takie eliminujemy je. Kupujmy, ale to co niezbędne i dobrej jakości aby posłużyło dłużej. Szukajmy też okazji zakupowych.

Gadżety

A co w sytuacji kiedy nasze dziecko poprosi o jakiś gadżet, markową rzecz, o której marzyło i dzięki której może poczuć się lepiej, pewniej (może to mieć znaczenie w relacjach z kolegami/koleżankami w szkole, którzy często oceniają nas po tym co mamy i jak wyglądamy)? Kupić czy nie? Kupić, ale nie wydając wszystkich otrzymanych pieniędzy na ten cel. Poczucie przynależności do grupy jest dla naszych dzieci ważne i nie możemy wychowywać ich w oderwaniu od rzeczywistości. Tłumaczmy im jednak, że nie określa nas stan posiadania, a przede wszystkim stan bycia.

Edukacja

Jednym z tych rodzajów wydatków, które są mądre i na które warto zawsze przeznaczyć pieniądze jest edukacja (traktowana jako inwestycja). Zróbmy tu jednak swoistą analizę potrzeb rozwojowych i skoncentrujmy się na tych działaniach, które w najpełniejszy sposób pozwolą naszym dzieciom wykorzystać ich talenty i predyspozycje. Wybierajmy te działania rozwojowe, które uczynią nasze dzieci bardziej samodzielnymi, kreatywnymi, przedsiębiorczymi, takie które pozwolą rozwinąć ich pasje i zbudują fundament pod dalszy rozwój w przyszłości.

4. Pieniądze na start

To nic innego jak długoterminowy plan oszczędnościowy pozwalający zrealizować ważne, ale duże wydatki, które pojawią się u progu samodzielnego życia naszych dzieci takie jak: sfinansowanie studiów/lepszych studiów, zakup mieszkania lub przynajmniej pokrycie wkładu własnego, urządzenie się w mieszkaniu, uruchomienie firmy, itp. Odkładanie pieniędzy na ten cel jest możliwie oczywiście tylko wtedy gdy nasza bieżąca i perspektywiczna sytuacja finansowa pozwala normalnie funkcjonować. Warto nadmienić, iż najlepszym razie (u progu życia naszego dziecka) zbierzemy dla naszego potomka 108 tys. PLN (bez uwzględnienia inflacji, ale również stopy zwrotu, którą możemy osiągnąć inwestujące te pieniądze), a to już całkiem spora suma jak na start.

5. Obniżenie poziomu zadłużenia lub pozbycie się długów

Zwłaszcza krótkoterminowych kredytów konsumenckich lub pożyczek-chwilówek. Długi to coś, co negatywnie wpływa na sytuację finansową naszych rodzin drenując budżety domowe (odsetki, prowizje), wprowadzając, stres, niepokój. To z kolei negatywnie wpływać może na relacje w rodzinie. Długi mogą narażać nas na ryzyko windykacji w momencie utraty zdolności do ich spłaty (np. utrata pracy). Zmiana tego stanu rzeczy i pozbycie się lub ograniczenie poziomu długów rzeczy warta jest zaangażowania otrzymanych dodatkowo pieniędzy. To może być działanie, które stanowić będzie istotny wkład w rozwój naszych rodzin i dzieci i  pozwoli skupić się na tym co najważniejsze, a nie na codziennej walce o przeżycie.

6. Podział otrzymanej kwoty na w/w poszczególne elementy

Wyjście „salomonowe” – jest to dobre wyjście dla tych, którzy chcą upiec kilka pieczeni przy jednym ogniu i alokować otrzymaną kwotę między różne cele. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że staramy się za jednym zamachem zabezpieczyć  kilka pozornie odmiennych, ale tak naprawdę zbieżnych celów. Wadą tego rozwiązania jest to, iż podział dość małej kwoty na jeszcze mniejsze jednostki może spowodować, iż nie osiągniemy zamierzonych efektów tak szybko jak byśmy chcieli.

Podsumowanie

Na koniec raz jeszcze kilka najistotniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać przygotowując się do wykorzystania środków z programu 500+.

Jakie pułapki czekają na rodziców, którzy dostaną 500 zł na dziecko pisałem wcześniej.

A o zasadach przyznania świadczenia, komu się należy możesz przeczytać w tym artykule.

Po pierwsze – pamiętajmy, że to my znamy najlepiej nasze dzieci, nasze potrzeby i to my decydujemy od naszych pieniądzach – nikt inny.

Po drugie – zidentyfikujmy prawdziwe potrzeby naszej rodziny i dzieci i w oparciu o nie przygotujmy plan zagospodarowania otrzymanych pieniędzy.

Po trzecie – uwzględnijmy nasze uwarunkowania i szerszy kontekst w przygotowaniu planu działania

Po czwarte – bądźmy konsekwentni w działaniu i trzymajmy się planu

Po piąte – działajmy MĄDRZE

Teraz jest dobry czas na przygotowanie się do zarządzania pieniędzmi z programu 500+. Wykorzystajmy go, aby te pieniądze przyczyniły się jak najlepiej do realizacji naszych celów i przyniosły nam i naszym dzieciom realne korzyści.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dariusz Pierzak
Od lat zawodowo zajmuję się tematyką finansów, od kilku lat jestem trenerem i prowadzę działalność szkoleniową i doradczą. Moją misją jest wspieranie innych na drodze ich rozwoju, chcę pokazywać innym, że każda decyzja podejmowana przez nas w życiu zawodowym i prywatnym znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji firmy lub naszej kondycji finansowej i wizerunku osobistym. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem Agnieszki, dumnym ojcem rezolutnej Julki i słodkiego Leona.
Podyskutuj

Mamo, planujesz powrót do pracy? Poznaj swoje prawa

Ile razy słyszałyśmy o przypadkach, gdy na mamę wracająca do firmy po urlopie macierzyńskim czekały przykre niespodzianki? Degradacja, zmiana warunków zatrudnienia, kłopoty z przestrzeganiem czasu pracy, a nawet wypowiedzenie? To niestety nie tylko przypadki z internetowych forów. Często jest to smutna rzeczywistość, z którą spotykają się kobiety. Tymczasem wszystkie kwestie dotyczące powrotu mamy do pracy reguluje prawo.
 • Agata Ambroziak-Rogulska - 21/08/2019

Mamo poznaj swoje prawa

Nie wszystkie jesteśmy prawnikami i nie wszystkie znamy kodeks pracy, ustawy i przepisy prawa. Nie musimy tego wszystkiego wiedzieć. Teraz profesjonalną poradę, a także pomoc przy napisaniu prawniczych pism można mieć w ramach polisy ubezpieczeniowej. Taka opcja dostępna jest w pakiecie LINK4 Mama, a współpracujący z LINK4 prawnicy służą radą nie tylko w sprawach związanych z szeroko rozumianym macierzyństwem.

Czeka Cię L4 w ciąży? To powinnaś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie >>

Urlop wychowawczy? Zobacz kompendium wiedzy o urlopie wychowawczym.

Jakie prawa ma mama?

– Choć rzeczywiście sporo jest zapytań dotyczących prawa pracy. Jedna z klientek, której właśnie kończy się umowa o pracę, pytała czy w związku z tym, że zaszła w ciążę należy jej się automatyczne przedłużenie umowy czy potrzebne jest dokonanie jakichś formalności. Inna zadzwoniła do nas z pytaniem co może zrobić w sytuacji, gdy opiekunka w przedszkolu bez zgody i wiedzy rodziców obcięła dziecku włosy. – mówi Joanna Talaśka z LINK4 i dodaje, że zakres pytań, na które odpowiadają klientom prawnicy jest bardzo szeroki.

Jesteś w ciąży? Czy pracodawca przedłuży Ci umowę? >>

Pojawiło się pytanie od rodzica niepełnosprawnego dziecka, który złożył do urzędu gminy wniosek o transport dziecka do szkoły, a gmina uchyla się od odpowiedzialności. Sporo jest pytań z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Dotyczą sposobów regulowania kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem, po rozstaniu się rodziców czy także np. utrudniania przez jedną ze stron zasądzonych kontaktów z córką. – Ale są też pytania dotyczące tego, co zrobić gdy dziecko zniszczy komuś telefon komórkowy czy też, jak dochodzić praw w sytuacji, gdy – w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia sali – doszło do wypadku dziecka podczas zajęć ruchowych. – przywołuje Joanna Talaśka.

Przerwa na karmienie w pracy? Przeczytaj!

Pomoc prawna

Nierzadkie są też pytania związane z ze spadkami, sposobami na odstąpienie od zawartej umowy (np. z klubem sportowym), sporami sąsiedzkimi, prawami konsumenta. Wciąż wraca temat zakupów w Internecie. Pomoc prawna w ramach LINK4 Mama jest nielimitowana. Można zadać nieograniczoną liczbę pytań, a nasi eksperci, mogą sporządzić do 4 pism o charakterze prawniczym do wyboru z szerokiego zakresu przewidzianego w ogólnych warunkach ubezpieczenia. – dodaje Joanna Talaśka. Mogą to być na przykład wezwania do zapłaty czy pisma przed procesowe. Pomoc prawnika kosztuje 10 złotych za cały rok i można ją kupić w ramach Pakietu Ubezpieczeń LINK4Mama.

Planujesz powrót do pracy w niepełnym wymiarze godzin? >>

Jak to działa?

 1. Zgłaszasz swoje pytanie do prawnika pod numerem 604 14 14 14.
 2. Prawnik może Cię poprosić o dodatkowe szczegóły lub dokumenty dotyczące sprawy.
 3. Odpowiedź dostajesz mailem lub przez telefon. W szczególnych przypadkach czas ten może być dłuższy.
 4. Na napisanie pisma eksperci LINK4 Mama mają 5 dni roboczych od przekazania przez ubezpieczającego wszelkich informacji i dokumentów niezbędnych do opracowania dokumentu.

Pomoc prawna to tylko niewielka część pakietu LINK4 Mama – ubezpieczeń dla dzieci i rodziców. Składają się na niego rozwiązania takie jak zapewnienie dziecku korepetycji, pomoc domową dla leżącej – w wyniku nieszczęśliwego wypadku – w łóżku mamy, a nawet zapewnienie mamie łóżka szpitalnego, by mogła być przy chorym dziecku, opłacenie i dostarczenie do domu leków czy sprzętu rehabilitacyjnego. Jest także OC w życiu prywatnym, NNW dla dziecka oraz – w ramach Assistance Zdrowie – dostęp do szerokiej gamy lekarzy specjalistów a także psychologa i dietetyka.

Wielką zaletą LINK4 Mama jest to, że nie trzeba kupować wszystkiego, a tylko takie ubezpieczenie, które rzeczywiście jest potrzebne. Posiadaczom Kart Dużej Rodziny LINK4 daje 10% rabatu na zakup ubezpieczenia LINK4 mama i LINK4 dziecko.
LINK4 Mama można kupić dzwoniąc pod dedykowany numer 604 14 14 14, przez stronę www.link4mama.pl (tam również znajdują się ogólne warunki ubezpieczenia) lub u agenta.

Materiał promocyjny. Partnerem artykułu jest firma LINK4 oferująca polisę dla rodziców LINK4 Mama.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agata Ambroziak-Rogulska
W LINK4 pracuję od 6 lat. Obecnie na stanowisku dyrektora Departamentu Produktu. Ukończyłam prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, z branżą ubezpieczeniową związana jestem od początku kariery. Pasjonuje mnie historia, szczególnie historia Rosji i okresu napoleońskiego. Uwielbiam jazdę na nartach i jestem kibicem piłki ręcznej.

Co mogę zrobić, aby po śmierci moje pieniądze pozostały w rodzinie?

Chociaż nie wybierasz się na tamten świat, i masz mnóstwo planów na życie, to życie czasem płata nam figle i zabiera ze świata ludzi, pełnych planów i marzeń. Każdy z nas posiada rachunki bankowe, może lokaty, dodatkowy majątek... Co zrobić, aby po śmierci pieniądze zostały w rodzinie? Przygotować specjalną teczkę, która ułatwi bliskim załatwianie wszystkich spraw spadkowych.
 • Izabela Kaźmierczak-Kamiennik - 19/08/2019
dwie kobiety sprawdzają dokumenty

Chcę, aby po śmierci wszystkie moje pieniądze pozostały w rodzinie

Chociaż świadomość społeczna w temacie spraw spadkowych, z roku na rok się zwiększa i coraz częściej zabezpieczamy swoich bliskich na wypadek naszej śmierci, to w wielu przypadkach, zapominamy o innych kwestiach związanych ze sprawami, które po nas pozostaną.

Spadek – przyjąć czy odrzucić?

W sytuacji, kiedy umiera nasz bliski i rozpoczyna się postępowanie spadkowe, często zastanawiamy się nad przyjęciem spadku. Powód? Boimy się, że odziedziczymy długi. Największy problem pojawia się, kiedy jesteśmy powołani do spadku przez naszych dalszych krewnych, z którymi nie utrzymywaliśmy stałego kontaktu. Nie ma się co dziwić, nikt z dnia na dzień nie chce zostać dłużnikiem.

Ale nie tylko o testament tutaj chodzi. Częstą praktyką jest właśnie spisywanie swojej ostatniej woli w formie testamentu. Są jednak również inne sprawy, o których należy bezwzględnie pamiętać, aby „ułatwić życie” naszym bliskim na wypadek, kiedy ich opuścimy. Należą do nich m.in.: informacje o rachunkach bankowych, polisach czy funduszach emerytalnych.

Przygotuj teczkę ze wszystkimi ważnymi informacjami

Powinny się tam znaleźć ważne dokumenty oraz informacje dotyczące bezpośrednio Ciebie i Twoich finansów. Taką teczkę powinna przygotować każda osoba lub rodzina. Można zdeponować ją u zaufanej bliskiej osoby, która w razie konieczności, pomoże ogarnąć sprawy finansowe. Bez takiej teczki, odszukanie wszystkich danych, graniczy niemal z cudem.

Poniżej znajdziesz przykładową listę informacji, które powinna zawierać taka teczka. Należy jednak pamiętać, że każdy powinien tę listę dostosować do siebie i swojej sytuacji.

Co powinno się znaleźć w takiej teczce, aby po śmierci moje pieniądze zostały w rodzinie?

1. „Instrukcja”/wskazówki, jak postępować po naszej śmierci, czego dotyczą dokumenty znajdujące się w teczce.
2. Testament.
3. Lista pełnomocników/osób mających upoważnienie do działania w naszym imieniu.
4. Informacje o rachunkach bankowych, założonych lokatach.
5. Informacje o członkostwie w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
6. Informacje o Indywidualnych Kontach Emerytalnych.
7. Informacje o środkach ulokowanych w funduszach inwestycyjnych.
8. Informacje o posiadanych polisach.
9. Informacje o posiadanych akacjach/obligacjach.
10. Informacje i umowy o posiadanych kredytach.
11. Informacje o posiadanych kartach debetowych/kredytowych.

12. Informacje o posiadanych prywatnych ubezpieczeniach
13. Informacje o tym komu pożyczyliśmy pieniądze i w jakiej kwocie.
14. Informacje o podpisanych wekslach.
15. Informacje o toczących się postępowaniach egzekucyjnych.
16. Informacje o zaległościach w spłatach.
17. Informacje o dostawcach mediów (prąd, woda, gaz, Internet, TV).
18. Dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (wszelkie dane rejestracyjne, nr KRS, NIP, REGON, dane US, ZUS.
19. Dokumenty związane z pracą na etacie.
20. Informacje o posiadanych wartościowych przedmiotach.
21. Informacje dotyczące posiadanego pojazdu.
22. Dokumenty związane z posiadanymi nieruchomościami (informacje o hipotece, akty notarialne).
23. Informacje o naszych adresach mailowych, tak aby można je było zamknąć.
24. Informacje dotyczące profili na portalach społecznościowych.
25. Lista dysków, urządzeń, na których znajdują się dokumenty.

Jak widać, dokumentów tych jest naprawdę sporo. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w stanie ich zgromadzić w jednym miejscu. Nie oznacza to także, że w takiej teczce musi znaleźć się całkowicie cała dokumentacja. Zacznij od kilku najważniejszych informacji, to już znacząco pomoże Twoim bliskim.

Nie bój się, że ktoś ukradnie Ci pieniądze – nie podawaj haseł!

W teczce zostaw informacje jakie konta, lokaty i majątek posiadasz, ale absolutnie nie podawaj haseł do logowania! W razie potrzeby, osoba, która odziedziczy Twój majątek, na podstawie dokumentów z sądu uzyska dostęp do pieniędzy na rachunku bankowym.

Możesz ewentualnie zostawić dane do logowania do serwisów społecznościowych, żeby można było usunąć Twoje konto.

Dlaczego warto przygotować taką teczkę z informacjami o posiadanym majątku?

Teczka ma na celu pomoc naszym bliskim w uporządkowaniu i zamknięciu spraw, których my sami nie zdążyliśmy zakończyć. Oczywiście należy liczyć się z tym, że nie wszystko da się zawrzeć w takiej teczce i wielu sytuacji po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ale powinniśmy pamiętać, że każda nawet najmniejsza informacja czy wskazówka oraz uczynienie pełnomocnikiem odpowiednich osób, ułatwi życie naszym bliskim po naszym odejściu.

Warto dodać na koniec, że teczkę warto przygotować jak najwcześniej, kiedy zaczynamy gromadzić majątek. To nie jest zadanie tylko dla osób na emeryturze.

Nieraz zdarzyło się, że np w wypadku samochodowym zginęli oboje rodzice, a bliscy, którzy przejęli opiekę nad małoletnimi dziećmi, nie wiedzieli jakim kapitałem dysponowali rodzice przed śmiercią, czy jakie zobowiązania mieli. Teczka z informacjami oczywiście nie złagodzi bólu po odejściu bliskiej osoby, ale w pewnością ułatwi organizację różnych spraw formalno-prawnych.

Do powstania tego artykułu zainspirował nas podcast Marcina Iwucia o czerwonej teczce – dowiedz się więcej na ten temat >>>

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Izabela Kaźmierczak-Kamiennik
Prawnik, wolontariusz w fundacji Prawo dla mam. Ukończyłam kurs zdobywając tytuł Specjalisty ds kadr i płac. Prawo pracy to moja pasja. Moim celem jest pomoc ludziom w jego rozumieniu. Swoje bogate doświadczenie zdobyłam pracując przez kilka ostatnich lat w kancelariach radcowskich i komorniczych. Moim największym marzeniem jest prowadzenie własnego biznesu w zakresie prawa pracy i ochrony danych osobowych. Otwarcie własnej działalności gospodarczej pomoże mi łączyć macierzyństwo z rozwojem osobistym i zawodowym. Tak na co dzień, kiedy znajduję chwilę dla siebie, jestem pasjonatką czytania książek oraz biegania. Prywatnie jestem żoną Tomasza, mamą Bartusia i maluszka w brzuchu :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail