Czego szukasz

6 wskazówek, jak mądrze wydać 500 zł na dziecko

Nawet 108 tysięcy złotych można zyskać na dziecko, dzięki programowi Rodzina 500+. 500 zł co miesiąc można po prostu przejeść, albo tak je wydać, aby zmienić komfort życia całej rodziny. Nie pozwól, aby pieniądze „się rozeszły”, wykorzystaj je mądrze i z głową. Zacznij od planu!

Mama z córką wkładają pieniądze do skarbonki

Zrób plan

Podstawą naszego działania w odniesieniu do pieniędzy otrzymanych z programu 500+ powinien być dokładny, precyzyjny i mądry PLAN – nie pozostawiajcie kwestii waszych pieniędzy (zwłaszcza tych dodatkowych) ślepemu losowi i przypadkowym, chaotycznym decyzjom. Niech ten plan uwzględnia  uwarunkowania i konstatacje, o których mówiliśmy powyżej.

Pieniądze z programu 500+ to zupełnie dodatkowa, nadzwyczajna gotówka, którą w taki sposób powinniśmy potraktować w naszym planie. Do tej pory dawaliśmy radę bez tych pieniędzy więc tym bardziej zachęcam i namawiam do tego, aby je teraz MĄDRZE zagospodarować.

Pomyśl o:

  • długoterminowym charakterze naszego działania – biorę pod uwagę konsekwencje naszych decyzji w tym zakresie
  • bezpieczeństwie finansowym naszej rodziny i dzieci
  • potrzebach rozwojowych naszych dzieci (w zależności od wieku dziecka  innych uwarunkowań)
  • naszych perspektywach finansowych i zarobkowych
  • aktualnym stanie naszych finansów i zadłużenia
  • rzeczywistych potrzebach naszych rodzin i dzieci
  • szerszym kontekście funkcjonowania naszych rodzin

Każdy z nas podejmie autonomiczną decyzję dotyczącą wykorzystania pieniędzy z programu 500+ i ma do tego absolutne prawo. Niemniej jednak konsekwentnie zachęcam do spojrzenia na nie w szerszym kontekście i wzięcia pod uwagę poniższych 6 sposobów ich zagospodarowania:

1. Budowa poduszki finansowej

W sytuacji kiedy nie mamy żadnych oszczędności wykorzystajmy otrzymane pieniądze na budowę poduszki finansowej, która da nam poczucie bezpieczeństwa, zapewni środki na nieprzewidziane wydatki i mogące pojawić się perturbacje życiowe (dodatkowe wydatki na szkołę, choroba, utrata pracy, itp.). Poczucie tymczasowości w życiu i obawa o przyszłość mogą bardzo negatywnie wpływać na nas, nasze dzieci i nasze relacje rodzinne, a kwestia bezpieczeństwa finansowego, zwłaszcza w aspekcie krótkoterminowym stanowi fundament rozwoju i dlatego jest to świetna okazja do poprawy jakości naszego życia i komfortu działania.

2. Oszczędzanie

Jeżeli posiadamy już oszczędności, a przynajmniej poduszkę finansową pozwalającą nam spokojnie reagować na wypadek nieprzewidzianych okoliczności w krótkim okresie czasu – zachęcam mimo wszystko do stałego odkładania części pieniędzy i zwiększania poziomu oszczędności.

3. Mądre wydatki

Kurtka, buty i plecak do szkoły

Równocześnie jednak możemy pomyśleć o wydatkowaniu pozostałej części pieniędzy. Kolejny raz zachęcam do MĄDREGO wydawania. Nie oznacza to, że jeżeli dziecko potrzebować będzie nowej kurtki, butów to nich nie kupimy, bo to wydatki czysto konsumpcyjne nie mające długofalowego wpływu na przyszłość dziecka i jako takie eliminujemy je. Kupujmy, ale to co niezbędne i dobrej jakości aby posłużyło dłużej. Szukajmy też okazji zakupowych.

Gadżety

A co w sytuacji kiedy nasze dziecko poprosi o jakiś gadżet, markową rzecz, o której marzyło i dzięki której może poczuć się lepiej, pewniej (może to mieć znaczenie w relacjach z kolegami/koleżankami w szkole, którzy często oceniają nas po tym co mamy i jak wyglądamy)? Kupić czy nie? Kupić, ale nie wydając wszystkich otrzymanych pieniędzy na ten cel. Poczucie przynależności do grupy jest dla naszych dzieci ważne i nie możemy wychowywać ich w oderwaniu od rzeczywistości. Tłumaczmy im jednak, że nie określa nas stan posiadania, a przede wszystkim stan bycia.

Edukacja

Jednym z tych rodzajów wydatków, które są mądre i na które warto zawsze przeznaczyć pieniądze jest edukacja (traktowana jako inwestycja). Zróbmy tu jednak swoistą analizę potrzeb rozwojowych i skoncentrujmy się na tych działaniach, które w najpełniejszy sposób pozwolą naszym dzieciom wykorzystać ich talenty i predyspozycje. Wybierajmy te działania rozwojowe, które uczynią nasze dzieci bardziej samodzielnymi, kreatywnymi, przedsiębiorczymi, takie które pozwolą rozwinąć ich pasje i zbudują fundament pod dalszy rozwój w przyszłości.

4. Pieniądze na start

To nic innego jak długoterminowy plan oszczędnościowy pozwalający zrealizować ważne, ale duże wydatki, które pojawią się u progu samodzielnego życia naszych dzieci takie jak: sfinansowanie studiów/lepszych studiów, zakup mieszkania lub przynajmniej pokrycie wkładu własnego, urządzenie się w mieszkaniu, uruchomienie firmy, itp. Odkładanie pieniędzy na ten cel jest możliwie oczywiście tylko wtedy gdy nasza bieżąca i perspektywiczna sytuacja finansowa pozwala normalnie funkcjonować. Warto nadmienić, iż najlepszym razie (u progu życia naszego dziecka) zbierzemy dla naszego potomka 108 tys. PLN (bez uwzględnienia inflacji, ale również stopy zwrotu, którą możemy osiągnąć inwestujące te pieniądze), a to już całkiem spora suma jak na start.

5. Obniżenie poziomu zadłużenia lub pozbycie się długów

Zwłaszcza krótkoterminowych kredytów konsumenckich lub pożyczek-chwilówek. Długi to coś, co negatywnie wpływa na sytuację finansową naszych rodzin drenując budżety domowe (odsetki, prowizje), wprowadzając, stres, niepokój. To z kolei negatywnie wpływać może na relacje w rodzinie. Długi mogą narażać nas na ryzyko windykacji w momencie utraty zdolności do ich spłaty (np. utrata pracy). Zmiana tego stanu rzeczy i pozbycie się lub ograniczenie poziomu długów rzeczy warta jest zaangażowania otrzymanych dodatkowo pieniędzy. To może być działanie, które stanowić będzie istotny wkład w rozwój naszych rodzin i dzieci i  pozwoli skupić się na tym co najważniejsze, a nie na codziennej walce o przeżycie.

6. Podział otrzymanej kwoty na w/w poszczególne elementy

Wyjście „salomonowe” – jest to dobre wyjście dla tych, którzy chcą upiec kilka pieczeni przy jednym ogniu i alokować otrzymaną kwotę między różne cele. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że staramy się za jednym zamachem zabezpieczyć  kilka pozornie odmiennych, ale tak naprawdę zbieżnych celów. Wadą tego rozwiązania jest to, iż podział dość małej kwoty na jeszcze mniejsze jednostki może spowodować, iż nie osiągniemy zamierzonych efektów tak szybko jak byśmy chcieli.

Podsumowanie

Na koniec raz jeszcze kilka najistotniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać przygotowując się do wykorzystania środków z programu 500+.

Jakie pułapki czekają na rodziców, którzy dostaną 500 zł na dziecko pisałem wcześniej.

A o zasadach przyznania świadczenia, komu się należy możesz przeczytać w tym artykule.

Po pierwsze – pamiętajmy, że to my znamy najlepiej nasze dzieci, nasze potrzeby i to my decydujemy od naszych pieniądzach – nikt inny.

Po drugie – zidentyfikujmy prawdziwe potrzeby naszej rodziny i dzieci i w oparciu o nie przygotujmy plan zagospodarowania otrzymanych pieniędzy.

Po trzecie – uwzględnijmy nasze uwarunkowania i szerszy kontekst w przygotowaniu planu działania

Po czwarte – bądźmy konsekwentni w działaniu i trzymajmy się planu

Po piąte – działajmy MĄDRZE

Teraz jest dobry czas na przygotowanie się do zarządzania pieniędzmi z programu 500+. Wykorzystajmy go, aby te pieniądze przyczyniły się jak najlepiej do realizacji naszych celów i przyniosły nam i naszym dzieciom realne korzyści.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Od lat zawodowo zajmuję się tematyką finansów, od kilku lat jestem trenerem i prowadzę działalność szkoleniową i doradczą. Moją misją jest wspieranie innych na drodze ich rozwoju, chcę pokazywać innym, że każda decyzja podejmowana przez nas w życiu zawodowym i prywatnym znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji firmy lub naszej kondycji finansowej i wizerunku osobistym. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem Agnieszki, dumnym ojcem rezolutnej Julki i słodkiego Leona.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie