Czego szukasz

6 wskazówek, jak mądrze wydać 500 zł na dziecko

Nawet 108 tysięcy złotych można zyskać na dziecko, dzięki programowi Rodzina 500+. 500 zł co miesiąc można po prostu przejeść, albo tak je wydać, aby zmienić komfort życia całej rodziny. Nie pozwól, aby pieniądze „się rozeszły”, wykorzystaj je mądrze i z głową. Zacznij od planu!

 • Dariusz Pierzak - 31/03/2016
Mama z córką wkładają pieniądze do skarbonki

Zrób plan

Podstawą naszego działania w odniesieniu do pieniędzy otrzymanych z programu 500+ powinien być dokładny, precyzyjny i mądry PLAN – nie pozostawiajcie kwestii waszych pieniędzy (zwłaszcza tych dodatkowych) ślepemu losowi i przypadkowym, chaotycznym decyzjom. Niech ten plan uwzględnia  uwarunkowania i konstatacje, o których mówiliśmy powyżej.

Pieniądze z programu 500+ to zupełnie dodatkowa, nadzwyczajna gotówka, którą w taki sposób powinniśmy potraktować w naszym planie. Do tej pory dawaliśmy radę bez tych pieniędzy więc tym bardziej zachęcam i namawiam do tego, aby je teraz MĄDRZE zagospodarować.

Pomyśl o:

 • długoterminowym charakterze naszego działania – biorę pod uwagę konsekwencje naszych decyzji w tym zakresie
 • bezpieczeństwie finansowym naszej rodziny i dzieci
 • potrzebach rozwojowych naszych dzieci (w zależności od wieku dziecka  innych uwarunkowań)
 • naszych perspektywach finansowych i zarobkowych
 • aktualnym stanie naszych finansów i zadłużenia
 • rzeczywistych potrzebach naszych rodzin i dzieci
 • szerszym kontekście funkcjonowania naszych rodzin

Każdy z nas podejmie autonomiczną decyzję dotyczącą wykorzystania pieniędzy z programu 500+ i ma do tego absolutne prawo. Niemniej jednak konsekwentnie zachęcam do spojrzenia na nie w szerszym kontekście i wzięcia pod uwagę poniższych 6 sposobów ich zagospodarowania:

1. Budowa poduszki finansowej

W sytuacji kiedy nie mamy żadnych oszczędności wykorzystajmy otrzymane pieniądze na budowę poduszki finansowej, która da nam poczucie bezpieczeństwa, zapewni środki na nieprzewidziane wydatki i mogące pojawić się perturbacje życiowe (dodatkowe wydatki na szkołę, choroba, utrata pracy, itp.). Poczucie tymczasowości w życiu i obawa o przyszłość mogą bardzo negatywnie wpływać na nas, nasze dzieci i nasze relacje rodzinne, a kwestia bezpieczeństwa finansowego, zwłaszcza w aspekcie krótkoterminowym stanowi fundament rozwoju i dlatego jest to świetna okazja do poprawy jakości naszego życia i komfortu działania.

2. Oszczędzanie

Jeżeli posiadamy już oszczędności, a przynajmniej poduszkę finansową pozwalającą nam spokojnie reagować na wypadek nieprzewidzianych okoliczności w krótkim okresie czasu – zachęcam mimo wszystko do stałego odkładania części pieniędzy i zwiększania poziomu oszczędności.

3. Mądre wydatki

Kurtka, buty i plecak do szkoły

Równocześnie jednak możemy pomyśleć o wydatkowaniu pozostałej części pieniędzy. Kolejny raz zachęcam do MĄDREGO wydawania. Nie oznacza to, że jeżeli dziecko potrzebować będzie nowej kurtki, butów to nich nie kupimy, bo to wydatki czysto konsumpcyjne nie mające długofalowego wpływu na przyszłość dziecka i jako takie eliminujemy je. Kupujmy, ale to co niezbędne i dobrej jakości aby posłużyło dłużej. Szukajmy też okazji zakupowych.

Gadżety

A co w sytuacji kiedy nasze dziecko poprosi o jakiś gadżet, markową rzecz, o której marzyło i dzięki której może poczuć się lepiej, pewniej (może to mieć znaczenie w relacjach z kolegami/koleżankami w szkole, którzy często oceniają nas po tym co mamy i jak wyglądamy)? Kupić czy nie? Kupić, ale nie wydając wszystkich otrzymanych pieniędzy na ten cel. Poczucie przynależności do grupy jest dla naszych dzieci ważne i nie możemy wychowywać ich w oderwaniu od rzeczywistości. Tłumaczmy im jednak, że nie określa nas stan posiadania, a przede wszystkim stan bycia.

Edukacja

Jednym z tych rodzajów wydatków, które są mądre i na które warto zawsze przeznaczyć pieniądze jest edukacja (traktowana jako inwestycja). Zróbmy tu jednak swoistą analizę potrzeb rozwojowych i skoncentrujmy się na tych działaniach, które w najpełniejszy sposób pozwolą naszym dzieciom wykorzystać ich talenty i predyspozycje. Wybierajmy te działania rozwojowe, które uczynią nasze dzieci bardziej samodzielnymi, kreatywnymi, przedsiębiorczymi, takie które pozwolą rozwinąć ich pasje i zbudują fundament pod dalszy rozwój w przyszłości.

4. Pieniądze na start

To nic innego jak długoterminowy plan oszczędnościowy pozwalający zrealizować ważne, ale duże wydatki, które pojawią się u progu samodzielnego życia naszych dzieci takie jak: sfinansowanie studiów/lepszych studiów, zakup mieszkania lub przynajmniej pokrycie wkładu własnego, urządzenie się w mieszkaniu, uruchomienie firmy, itp. Odkładanie pieniędzy na ten cel jest możliwie oczywiście tylko wtedy gdy nasza bieżąca i perspektywiczna sytuacja finansowa pozwala normalnie funkcjonować. Warto nadmienić, iż najlepszym razie (u progu życia naszego dziecka) zbierzemy dla naszego potomka 108 tys. PLN (bez uwzględnienia inflacji, ale również stopy zwrotu, którą możemy osiągnąć inwestujące te pieniądze), a to już całkiem spora suma jak na start.

5. Obniżenie poziomu zadłużenia lub pozbycie się długów

Zwłaszcza krótkoterminowych kredytów konsumenckich lub pożyczek-chwilówek. Długi to coś, co negatywnie wpływa na sytuację finansową naszych rodzin drenując budżety domowe (odsetki, prowizje), wprowadzając, stres, niepokój. To z kolei negatywnie wpływać może na relacje w rodzinie. Długi mogą narażać nas na ryzyko windykacji w momencie utraty zdolności do ich spłaty (np. utrata pracy). Zmiana tego stanu rzeczy i pozbycie się lub ograniczenie poziomu długów rzeczy warta jest zaangażowania otrzymanych dodatkowo pieniędzy. To może być działanie, które stanowić będzie istotny wkład w rozwój naszych rodzin i dzieci i  pozwoli skupić się na tym co najważniejsze, a nie na codziennej walce o przeżycie.

6. Podział otrzymanej kwoty na w/w poszczególne elementy

Wyjście „salomonowe” – jest to dobre wyjście dla tych, którzy chcą upiec kilka pieczeni przy jednym ogniu i alokować otrzymaną kwotę między różne cele. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że staramy się za jednym zamachem zabezpieczyć  kilka pozornie odmiennych, ale tak naprawdę zbieżnych celów. Wadą tego rozwiązania jest to, iż podział dość małej kwoty na jeszcze mniejsze jednostki może spowodować, iż nie osiągniemy zamierzonych efektów tak szybko jak byśmy chcieli.

Podsumowanie

Na koniec raz jeszcze kilka najistotniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać przygotowując się do wykorzystania środków z programu 500+.

Jakie pułapki czekają na rodziców, którzy dostaną 500 zł na dziecko pisałem wcześniej.

A o zasadach przyznania świadczenia, komu się należy możesz przeczytać w tym artykule.

Po pierwsze – pamiętajmy, że to my znamy najlepiej nasze dzieci, nasze potrzeby i to my decydujemy od naszych pieniądzach – nikt inny.

Po drugie – zidentyfikujmy prawdziwe potrzeby naszej rodziny i dzieci i w oparciu o nie przygotujmy plan zagospodarowania otrzymanych pieniędzy.

Po trzecie – uwzględnijmy nasze uwarunkowania i szerszy kontekst w przygotowaniu planu działania

Po czwarte – bądźmy konsekwentni w działaniu i trzymajmy się planu

Po piąte – działajmy MĄDRZE

Teraz jest dobry czas na przygotowanie się do zarządzania pieniędzmi z programu 500+. Wykorzystajmy go, aby te pieniądze przyczyniły się jak najlepiej do realizacji naszych celów i przyniosły nam i naszym dzieciom realne korzyści.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dariusz Pierzak
Od lat zawodowo zajmuję się tematyką finansów, od kilku lat jestem trenerem i prowadzę działalność szkoleniową i doradczą. Moją misją jest wspieranie innych na drodze ich rozwoju, chcę pokazywać innym, że każda decyzja podejmowana przez nas w życiu zawodowym i prywatnym znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji firmy lub naszej kondycji finansowej i wizerunku osobistym. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem Agnieszki, dumnym ojcem rezolutnej Julki i słodkiego Leona.
Podyskutuj

Wyluzowane karmienie piersią – poznajcie pozycję naturalną odchyloną

Pozycja karmienia piersią ma wpływ na zdrowie naszych dzieci oraz na nasze. Wiele mam nie jest przekonana do zmiany pozycji, kiedy jedna się sprawdza - wolą nie eksperymentować. Inne mamy nie mogą znaleźć żadnej wygodnej pozycji – jest im niewygodnie albo odczuwają ból pleców. Sposobem na wygodne i wyluzowane karmienie jest pozycja naturalna odchylona.
 • Ola Piotrowska - 22/05/2019
Karmienie piersią - pozycja naturalna odchylona

Jak wygląda pozycja naturalna odchylona?

Jest to pozycja bardzo popularna za granicą, w Polsce również coraz częściej się ją praktykuje. Ułożenie się w tej pozycji wymaga podparcia, jednak nie jest trudne. Należy ułożyć się w pozycji pół-leżącej, podłożyć pod głowę poduszkę, a następnie położyć dziecko na swój brzuch. Ważne jest, aby nie pochylać nadmiernie głowy i nie dociskać brody do klatki piersiowej. To mogłoby spowodować ból szyi.

Dlaczego pozycja naturalna odchylona jest korzystna dla mamy?

Pozycja ta pozwala mamie wyprostować plecy i odciążyć je. Dziecko leży na mamie, a nie na poduszce. Dzięki kontaktowi skóra ze skórą, nawiązuje bliski kontakt z mamą i jest spokojniejsze.

Pozycja odchylona jest polecana przez położne i doradczynie laktacyjne, ponieważ jest jedną z najbardziej fizjologicznych pozycji karmienia.

Pozycja w jakiej karmimy ma też znaczenie dla dziecka.

W tej pozycji dziecko ma swobodę ruchu i może chwycić brodawkę w najbardziej komfortowy dla niego sposób. Mleko jest zasysane przez dziecko od góry, co wiąże się z mniejszą ilością połkniętych pęcherzyków powietrza. To natomiast oznacza mniejsze ryzyko kolek niemowlęcych.

Pozycja karmienia dla mam po cesarce oraz z hiperlaktacją.

Z pozycji tej mogą korzystać kobiety po cesarskim cięciu oraz z hiperlaktacją. W pozycji naturalnej odchylonej nie napinamy mięśni brzucha, co jest wskazane po cesarskim cięciu. Odczuwamy również mniejszy ból mięśni rozluźniając całe ciało. Hiperlaktacja może powodować za duży do przełknięcia dla dziecka strumień mleka. Kiedy zasysa je od góry, ma większą kontrolę nad tym, ile go wypije, ryzyko zachłyśnięcia się jest minimalne.

Poza wszystkimi medycznymi zaletami tej pozycji, największą jest okazja dla mam, aby zrelaksować się karmiąc. Warto ją wypróbować, niezależnie czy karmienie dotyczy niemowlęcia czy starszego dziecka.

Źródła:
1. karmiuszka.pozycje-karmienia
2. mlekiemmamy.pozycje-do-karmienia-piersia
3. cnol.kobiety.med.szybki-wyplyw-pokarmu
4. karmiuszka.kolki-niemowlece
5. cnol.kobiety.sytuacje-szczegolne-bliznieta-ciecie-cesarskie
6. cnol.kobiety.szybki-wyplyw-pokarmu

Zdjęcie: archiwum autorki tekstu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ola Piotrowska
Ola Piotrowska, Twórczyni Poduszki Karmiuszki. Szczęśliwa mama trzyletniego Tadka i rocznej Hani. Dawniej prawniczka. Teraz – pełnoetatowa matka, certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią, zaangażowana we wspieranie innych mam, zwłaszcza w początkach rodzicielstwa.

Zapraszamy na konkurs Mamo Odpocznij 2019!

Dzień Matki to szczególny dzień, dlatego chcemy podkreślić jego wagę i wspólnie z Mineral Hotel **** Malinowy Raj w Solcu Zdrój, przygotowaliśmy dla Was konkurs: Mamo Odpocznij 2019. Wygrana w konkursie to 2 noclegi dla rodziny z dwójką (maksymalnie trójką dzieci) w ramach pakietu Mineralny Wypoczynek ze śniadaniem i nielimitowanym dostępem do kompleksu Basenów Mineralnych. Szczegóły w regulaminie i na naszym profilu na Facebooku. Nie czekaj! Weź udział w konkursie! :)
 • Ewa Moskalik - Pieper - 20/05/2019
widok hotelu Malinowy Raj

Świętuj z nami Dzień Matki

Drogie Mamy i nasze Czytelniczki! Specjalnie dla Was wspólnie z Mineral Hotel **** Malinowy Raj w Solcu Zdrój przygotowaliśmy konkurs z okazji Dnia Matki.

Nagrodą w konkursie jest pobyt w czterogwiazdkowym Mineral Hotel **** Malinowy Raj.

Mamo Odpocznij 2019

Biorąc udział w konkursie masz szansę spędzić dwie noce w komfortowym hotelu korzystając z nielimitowanego dostępu do wszystkich stref basenowych w kompleksie Basenów Mineralnych Hotelu, codziennych zajęć sportowych z instruktorem:

 • aktywnego poranka,
 • aqua aerobic,
 • gimnastyki w basenie

oraz śniadań w formie bogatego bufetu.

Raj dla Mam

Malinowy Raj Mineral Hotel**** to najnowszy obiekt należący do sieci Malinowe Hotele, pioniera na Polskim rynku Medical SPA i Resort. W Malinowym Raju kultywuje się pierwotną ideę SPA – sanus per aquam, czyli zdrowy przez wodę. Tylko Malinowe Hotele oferują kąpiele siarkowe w najsilniejszej na świecie wodzie siarczkowej ze źródła „”Malina””.

Hotel Malinowy Raj jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano pokój zabaw oraz zewnętrzny plac zabaw, a to i tak nie wszystkie atrakcje dla Waszych pociech.

Dodatkowym, ważnym dla rodzin z dziećmi atutem, jest tradycyjna kuchnia regionalna, polska oraz europejska i serwowane przez nią wyśmienite posiłki, które podawane w formie szwedzkiego bufetu pozwalają na samodzielne dopasowanie swojego menu. W końcu nie będziesz musiała się martwić o gotowanie 🙂

Weź udział w konkursie na naszym profilu na Facebooku >>>

Zanim weźmiesz udział w konkursie koniecznie zapoznaj się z Regulaminem >>>

Zdjęcia: własność hotelu Malinowy Raj

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail