Czego szukasz

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli pracować

Po kolejnym proteście opiekunów osób z niepełnosprawnością Ministerstwo rodziny i polityki społecznej ogłosiło, że planowane są zmiany. 1 stycznia 2024 roku ma zostać uruchomione nowe świadczenie dotyczące osób z niepełnosprawnością – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przewidziano również tzw. pakiet ochronny dla opiekunów.

Kobieta na wózku inwalidzkim

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli pracować

1 stycznia 2024 roku zostanie uruchomione nowe świadczenie dotyczące osób z niepełnosprawnością.

Świadczenie będzie miało 3 poziomy: 

  • Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego zostanie uruchomiony od 2024 roku, kierowany będzie bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowany jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych. Będzie on dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej.
  • Drugi poziom ma wejść w życie od 2025 i ma być równy rencie socjalnej.
  • Poziom trzeci ma być wprowadzony od 2026 roku i będzie to 50 proc. renty socjalnej.

Wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zaznaczył, że „aby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia”. Czynność ta będzie przeprowadzana przez wojewódzkie zespoły orzecznicze – zapowiedział.

Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć – jak dodał – wartość punktową, zobiektywizowaną, w skali od zera do stu punktów.

Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchomiony zostanie pakiet ochronny, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia będzie miała płacone składki. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy (który w szczegółach będzie jeszcze dopracowywany).

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością chcą móc pracować, będąc na świadczeniu pielęgnacyjnym

Czy nowy system jest obowiązkowy?

Dla osób, które z różnych względów nie będą chciały, nie będą mogły, nie będą gotowe, czy będą się obawiały przejścia na ten nowy system, na świadczenie wspierające, pozostanie świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy i zarobkowania do poziomu mniej więcej 20 tys. zł rocznie. Ta możliwość będzie też dla tych osób, których niepełnosprawni członkowie rodziny mają ustalony poziom potrzeby wsparcia. Niezależnie czy będzie to pierwszy, drugi czy trzeci, będzie możliwość podjęcia zarobkowania.

Wiceminister Wdówik zapewnił również, że „będziemy wspólnie pochylać się nad rozwiązaniami dotyczącymi asystencji”. Tutaj będzie wprowadzona możliwość wymiany tego świadczenia wspierającego na godziny asystenckie, czyli na dodatkowe wsparcie, poza tym, które będzie gwarantowane w ustawie – poinformował.

Mamy, którym nie wolno pracować

Prezydent podpisał ustawę, która jest odpowiedzią na postulaty opiekunów osób z niepełnosprawnościami. „Ta ustawa całkowicie likwiduje jakikolwiek mechanizm wiązania pracy ze świadczeniem. Czyli rodzice i opiekunowie osób, na które przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, będą mogli pracować bez jakichkolwiek ograniczeń. To jest wielka zmiana, bardzo wyczekiwana i bardzo chwalona przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością” – ocenił wiceszef MRiPS Paweł Wdówik.

Zdjęcie: Canva

Źródła:

rmf24.pl,

forsal.pl,

wysokieobcasy.pl

www.pulshr.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie