Czego szukasz

Blaski i cienie zawodu freelancera

Bycie swoim własnym szefem, swoboda, decyzyjność. Praca w charakterze freelancera ma wiele zalet, ale ma także swoje wady. Poznaj je wszystkie zanim zdecydujesz się na taki sposób życia i zarabiania.

  • Jagoda Jasińska - 23/10/2019
kobieta siedząca z laptopem w ogrodzie

Pierwszą korzyścią, która prawdopodobnie najbardziej przemawia do przyszłych freelancerów, jest możliwość bycia własnym szefem. Nigdy więcej hierarchii, teraz jesteś panem własnego losu! Oznacza to oczywiście tempo pracy z dala od narzuconych godzin. Innymi słowy, organizujesz harmonogram według własnego uznania. Swoboda organizacji, której nie ma w świecie pracy etatowej.

Możesz pracować w dowolnym momencie, musisz być zorganizowany, ponieważ czas jest Twoim największym sprzymierzeńcem do wykonywania zleceń. Niezależność to także organizowanie czasu na rzecz życia prywatnego, dzięki czemu możesz cieszyć się swoimi bliskimi w spokoju.

Gdy jesteś freelancerem, możesz także wybrać miejsce pracy, wolny strzelec może być elastyczny i wybrać skąd chce pracować. Dzięki możliwościom jakie daje sieć VPN nie istnieją żadne ograniczenia terytorialne, nawet w krajach z cenzurą online. Freelancer może wybrać swoją klientelę, a tym samym mieć swobodę pracy z ludźmi, których po prostu lubi.

Ryzyko i brak stabilności

Nie daj się zwieść: status wolnego strzelca ma również wady. Freelancer z pewnością ma swobodę wyboru, ale ta wolność ma swoją cenę. Gdy nie ma zleceń, nie ma też wpływów, jak to bywa w przypadku pracy etatowej, która zawsze gwarantuje miesięczne wynagrodzenie.

Ponadto, freelancer bezustannie musi dokonywać regularnych poszukiwań i dysponować niezbędnymi narzędziami, aby skutecznie prowadzić swoją aktywność. Chociaż freelancer nie jest mistrzem relacji międzyludzkich, musi identyfikować problematycznych klientów i przewidywać wynik każdej współpracy. Obejmuje to codzienną odpowiedzialność freelancerów za wykazanie się profesjonalizmem i dojrzałością społeczną misji.

Pani swojego losu

Powody, dla których specjalista przechodzi ze statusu pracownika etatowego do statusu „freelance” są oczywiste. Praca w charakterze freelancera ma wiele zalet. Jesteś swoim własnym szefem i możesz decydować, nad którymi projektami chcesz pracować i ile czasu chcesz na nie poświęcić. Możesz pracować nad różnymi projektami jednocześnie lub zdecydować się na przerwę między dwiema misjami. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś również zwolniony z niezliczonych spotkań i narad, co może zaoszczędzić dużo czasu. Jeśli pracujesz tylko dla jednego lub dwóch klientów, masz większą swobodę w planowaniu wakacji.

Wolność jest jednym z głównych kryteriów wyboru. Jeśli ważna jest dla Ciebie równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym, praca jako freelancer jest prawdopodobnie odpowiedzią. Możesz początkowo rzadziej podróżować, mieć elastyczny harmonogram i poświęcić czas na wyrobienie swojej renomy.

Ponieważ jesteś swoim własnym szefem, decydujesz o swojej pensji. Twoje wynagrodzenie może być wyższe niż w przypadku pracy na podstawie umowy na czas określony, a ponieważ jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, możesz być coraz lepszy, bez szklanych sufitów.

Rachunek zysków i strat

Większa swoboda i korzystniejsze wynagrodzenie wydaje się idylliczne. Ale życie nie zawsze jest różowe. Statusowi freelancera może towarzyszyć pewna niestabilność i zbudowanie stabilnej klienteli zajmuje dużo czasu. Ponadto od Ciebie zależy zarządzanie częścią administracyjną działalności oraz ubezpieczeniem. Są to ważne zadania zapewniające sukces firmy i gwarantujące pewne bezpieczeństwo. Musisz płacić własne podatki i składki na emeryturę. Jeśli projekt zajmuje nieco dłużej niż oczekiwałeś, w większości przypadków niestety nie masz za to dodatkowego wynagrodzenia.

W zależności od swoich umiejętności, freelancerzy czują się bardziej rozpoznawalni, a dzięki różnorodności swoich zadań mają bardziej ekscytującą codzienność i możliwość pracy z najnowszymi technologiami we wszystkich sektorach. Mają też więcej miejsca na wyrażenie swojej kreatywności, dlatego kreatywni profesjonaliści rozwijają się bezustannie. Freelancerzy są bardzo często po prostu szczęśliwsi niż inni specjaliści.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Masz w sobie moc! Sztuka szukania i odkrywania swoich mocnych stron

Jestem zwolenniczką, aby opierać swoją karierę o swoje mocne strony. Dlatego potrzebujesz podjąć konkretne działania w kierunku poznania siebie i odkrycia swoich mocnych stron. Jaka byłaby odpowiedź, gdybym zapytała Cię o określenie siebie?
  • Kamila Kozioł - 11/11/2019
młoda uśmiechnięta kobieta

Twoje mocne strony to Twój potencjał, który wpływa na Twoje myśli, emocje i działania. Określa kim jesteś i określa Twoją wyjątkowość. Jeśli jesteś świadoma tego, w czym jesteś dobra, masz większe szanse na podjęcie właściwych dla siebie decyzji.

Szukając swoich mocnych stron trudno jest zacząć. Dlatego zacznij od wypisania działań, jakie na co dzień wykonujesz. Aby zidentyfikować swoje mocne i słabe strony, pomyśl o działaniach, w których albo najczęściej uczestniczysz, albo czerpiesz dużo przyjemności. Poświęć około tygodnia na spisanie wszystkich czynności, które wykonujesz w ciągu dnia, oceniając je od jednego do pięciu, w zależności od tego, jak bardzo lubisz je wykonywać.

Ze swojej praktyki coachingowej, wiem, że trudno jest na początku dostrzec swoje mocne strony, dlatego warto zapytać innych, co uważają o nas. To pomoże Ci dowiedzieć się, co myślą o Tobie inni, aby pomóc Ci znaleźć swoje mocne strony.

Na początek pomyśl o ludziach w każdym aspekcie swojego życia. Uwzględnij osoby z pracy, dawnej pracy, nauczycieli, a także przyjaciół i rodzinę. Każdy z nich dostrzeże w Tobie coś innego. Ponieważ w każdym obszarze wykorzystujesz inne mocne strony. Oczywiście mogą się powielać lub łączyć, ale dzięki tak szerokiej perspektywie uzbierasz ich więcej i być może będziesz je mogła połączyć.

Dobrym odzwierciedleniem Twoich mocnych stron będzie analiza Twoich zachowań w różnych sytuacjach. Zastanów się, jak reagujesz w chwilach wymagających działania, przemyślenia i analizy. Zanim zrobisz coś bardziej konkretnego, spróbuj przeanalizować swoje spontaniczne reakcje na doświadczenia, które już miałaś w życiu.

Dlaczego trudno jest znaleźć mocne strony?

Mam wrażenie, że zakładamy zbyt mocne okulary przeciwsłoneczne i zasłaniamy sobie nas samych. Z mojej praktyki psychologicznej wiem, dlaczego tak się dzieje.

Nie widzisz siebie tak, jak postrzegają Cię inni

Inne osoby widzą tylko Twoje osiągnięcia, podczas gdy Ty widzisz kulisy tych działań, pełne emocji i troski. Widzisz też działania, które zaczęłaś, ale nie skończyłaś, ale inni o nich nie wiedzą. Dlatego inni ludzie mogą postrzegać Cię jako mistrzynię produktywności, podczas gdy Ty postrzegasz siebie jako osobę pozbawioną samodyscypliny i konsekwencji.

Wskazówka: jeśli jest coś, co postrzegasz jako słabość, podczas gdy inni widzą to jako jedną z Twoich mocnych stron, zastanów się, czy prawda nie leży gdzieś pośrodku.

Twoje atuty to często rzeczy, które uważasz za zbyt łatwe, aby się tym szczycić

Oto kolejna konsekwencja tego, że postrzegamy sytuacje z naszego własnego punktu widzenia: jeśli coś jest dla Ciebie łatwe, możesz założyć, że jest to łatwe dla wszystkich, a zatem nie jest to szczególnie ważna ani wyjątkowo mocna strona.
Kiedy jest coś, co naturalnie i z łatwością Ci przychodzi, wtedy ledwo zauważasz, że jest to mocna strona, zanim zauważy to ktoś. Być może nie jesteś w stanie wyobrazić sobie robienia czegoś w inny sposób.

Myślisz zbyt wąsko na temat mocnych stron

Często słowa „talent” lub „mocna strona” powodują paraliż i spowolnienie myślenia u Ciebie. Albo natychmiastową blokadę i wypowiedziane słowa „nie, ja nie mam żadnych talentów!” A tak naprawdę mocna strona, to predyspozycja, która przychodzi Ci z łatwością, którą możesz wykorzystać i zmonetyzować.

Porównujesz się do innych

Jednym z powodów, dla których trudno zaakceptować posiadanie siły jest to, że zawsze znajdzie się wielu innych ludzi, którzy są lepsi od Ciebie. Istnieje szansa, że gdy spotykasz na drodze osobę, która powie Ci komplement: „doskonale rodzisz sobie w projektach, szybko dostosowujesz się do zmian”, Twój umysł natychmiast widzi lepszą osobę, którą Ty znasz i jest dla Ciebie mentorem lub jest lepiej wykwalifikowaną w tej dziedzinie osobą.

Skoro znasz swoje słabe strony, dostrzegasz obszary do zmiany, poprawy lub rozwoju powinnaś tak samo znać swoje mocne strony.

Jest to część krzywej uczenia się życia i bezpośrednio przyczynia się do samorozwoju i poprawy. Dzięki dostępnym nam dzisiaj możliwościom rozwoju swojej kariery naturalne jest przytłoczenie i zbłądzenie. Silne zrozumienie mocnych i słabych stron może przynieść pożądaną zmianę we właściwym czasie i doprowadzić nas tam, gdzie chcesz.

Twój potencjał jest nieograniczony, a znajomość mocnych stron otworzy przed Tobą szeroko drzwi do kariery, w której się spełnisz i zrealizujesz.

Zdjęcie: 123 rf


Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.

Czy wolne piątki, to dobry sposób na work-life balance?

Minione lato upłynęło pracownikom jednego z japońskich oddziałów Microsoftu, pod znakiem wolnych piątków. Na razie to tylko eksperyment, ale jego wyniki są bardzo obiecujące! No bo jak inaczej można określić wzrost produktywności o 40 %?
  • Dominika Wassermann - 08/11/2019
widok z góry na młodą kobietę siedzącą przy biurku

Wolne piątki

W jednym z japońskich oddziałów Microsoftu przeprowadzono bardzo ciekawy eksperyment. Przez całe minione lato praca trwała tylko 4 dni w tygodniu, a weekendy zostały przedłużone dodatkowo o piątki. Badanie to nazwano „Work-Life Choice Challenge Summer 2019”. Jak podaje Microsoft w oficjalnym oświadczeniu, wprowadzenie skróconego tygodnia pracy miało pomóc pracownikom prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia. W końcu życie to nie tylko siedzenie w biurze 🙂 Jesteś ciekawa jakie są wyniki eksperymentu?

Produktywność większa o 40 procent

Kogo z Was to zaskoczyło? Wolne piątki sprawiły, że produktywność pracowników wzrosła o 40 procent! To naprawdę bardzo dużo. Ponadto odnotowano znaczny spadek użycia energii (23 procent) oraz mniejsze wykorzystanie papieru – pracownicy drukowali prawie 59 procent mniej dokumentów! To świetny wynik i nadzieja dla naszej planety.

Pracownicy są na tak

Większość osób, które brały udział w eksperymencie, było z niego bardzo zadowolonych (ponad 90 procent). Wprowadzenie skróconego tygodnia pracy sprawiło, że musieli zmienić sposób zarządzania czasem oraz swoimi obowiązkami. Tak tak – liczba obowiązków i zakres zadań pozostały podczas doświadczenia bez zmian 🙂

To tylko eksperyment

Mimo tak obiecujących wyników firma Microsoft nie zamierza na stałe wprowadzać zmian w tygodniu pracy, ale zapowiada powtórzenie badania w przyszłym roku.

Jak to wygląda w Polsce?

W naszym kraju nikt na razie nie pomyślał o wprowadzeniu skróconego tygodnia pracy. Są za to firmy, w których piątek jest dniem mniej oficjalnym. Przeglądając ogłoszenia o pracę nie raz spotkałam się z zaznaczeniem w ofercie, że piątki to tak zwany Casual Friday. Można w te dni przychodzić do pracy w nieoficjalnym stroju – na luzie.

Jak podaje Bankier.pl są także firmy, które zdecydowały się na wprowadzenie tzw. „Piąteczków”. Co to oznacza? A no to, że w piątki, owszem, przychodzimy do pracy, ale czas ten poświęcamy na przeprowadzenie tygodniowego przeglądu. Bieżące obowiązki zostawiamy sobie na pozostałe 4 dni.

Chcesz więcej treści o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym? Proszę bardzo 🙂

Work-life balance – o co w tym wszystkim chodzi?

Źródła:

Bankier.pl

Portal dla sekretarek

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail