Czego szukasz

Blaski i cienie zawodu freelancera

Bycie swoim własnym szefem, swoboda, decyzyjność. Praca w charakterze freelancera ma wiele zalet, ale ma także swoje wady. Poznaj je wszystkie zanim zdecydujesz się na taki sposób życia i zarabiania.

kobieta siedząca z laptopem w ogrodzie

Pierwszą korzyścią, która prawdopodobnie najbardziej przemawia do przyszłych freelancerów, jest możliwość bycia własnym szefem. Nigdy więcej hierarchii, teraz jesteś panem własnego losu! Oznacza to oczywiście tempo pracy z dala od narzuconych godzin. Innymi słowy, organizujesz harmonogram według własnego uznania. Swoboda organizacji, której nie ma w świecie pracy etatowej.

Możesz pracować w dowolnym momencie, musisz być zorganizowany, ponieważ czas jest Twoim największym sprzymierzeńcem do wykonywania zleceń. Niezależność to także organizowanie czasu na rzecz życia prywatnego, dzięki czemu możesz cieszyć się swoimi bliskimi w spokoju.

Gdy jesteś freelancerem, możesz także wybrać miejsce pracy, wolny strzelec może być elastyczny i wybrać skąd chce pracować. Dzięki możliwościom jakie daje sieć VPN nie istnieją żadne ograniczenia terytorialne, nawet w krajach z cenzurą online. Freelancer może wybrać swoją klientelę, a tym samym mieć swobodę pracy z ludźmi, których po prostu lubi.

Ryzyko i brak stabilności

Nie daj się zwieść: status wolnego strzelca ma również wady. Freelancer z pewnością ma swobodę wyboru, ale ta wolność ma swoją cenę. Gdy nie ma zleceń, nie ma też wpływów, jak to bywa w przypadku pracy etatowej, która zawsze gwarantuje miesięczne wynagrodzenie.

Ponadto, freelancer bezustannie musi dokonywać regularnych poszukiwań i dysponować niezbędnymi narzędziami, aby skutecznie prowadzić swoją aktywność. Chociaż freelancer nie jest mistrzem relacji międzyludzkich, musi identyfikować problematycznych klientów i przewidywać wynik każdej współpracy. Obejmuje to codzienną odpowiedzialność freelancerów za wykazanie się profesjonalizmem i dojrzałością społeczną misji.

Pani swojego losu

Powody, dla których specjalista przechodzi ze statusu pracownika etatowego do statusu „freelance” są oczywiste. Praca w charakterze freelancera ma wiele zalet. Jesteś swoim własnym szefem i możesz decydować, nad którymi projektami chcesz pracować i ile czasu chcesz na nie poświęcić. Możesz pracować nad różnymi projektami jednocześnie lub zdecydować się na przerwę między dwiema misjami. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś również zwolniony z niezliczonych spotkań i narad, co może zaoszczędzić dużo czasu. Jeśli pracujesz tylko dla jednego lub dwóch klientów, masz większą swobodę w planowaniu wakacji.

Wolność jest jednym z głównych kryteriów wyboru. Jeśli ważna jest dla Ciebie równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym, praca jako freelancer jest prawdopodobnie odpowiedzią. Możesz początkowo rzadziej podróżować, mieć elastyczny harmonogram i poświęcić czas na wyrobienie swojej renomy.

Ponieważ jesteś swoim własnym szefem, decydujesz o swojej pensji. Twoje wynagrodzenie może być wyższe niż w przypadku pracy na podstawie umowy na czas określony, a ponieważ jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, możesz być coraz lepszy, bez szklanych sufitów.

Rachunek zysków i strat

Większa swoboda i korzystniejsze wynagrodzenie wydaje się idylliczne. Ale życie nie zawsze jest różowe. Statusowi freelancera może towarzyszyć pewna niestabilność i zbudowanie stabilnej klienteli zajmuje dużo czasu. Ponadto od Ciebie zależy zarządzanie częścią administracyjną działalności oraz ubezpieczeniem. Są to ważne zadania zapewniające sukces firmy i gwarantujące pewne bezpieczeństwo. Musisz płacić własne podatki i składki na emeryturę. Jeśli projekt zajmuje nieco dłużej niż oczekiwałeś, w większości przypadków niestety nie masz za to dodatkowego wynagrodzenia.

W zależności od swoich umiejętności, freelancerzy czują się bardziej rozpoznawalni, a dzięki różnorodności swoich zadań mają bardziej ekscytującą codzienność i możliwość pracy z najnowszymi technologiami we wszystkich sektorach. Mają też więcej miejsca na wyrażenie swojej kreatywności, dlatego kreatywni profesjonaliści rozwijają się bezustannie. Freelancerzy są bardzo często po prostu szczęśliwsi niż inni specjaliści.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie