Czego szukasz

Blaski i cienie zawodu freelancera

Bycie swoim własnym szefem, swoboda, decyzyjność. Praca w charakterze freelancera ma wiele zalet, ale ma także swoje wady. Poznaj je wszystkie zanim zdecydujesz się na taki sposób życia i zarabiania.

  • Jagoda Jasińska - 23/10/2019
kobieta siedząca z laptopem w ogrodzie

Pierwszą korzyścią, która prawdopodobnie najbardziej przemawia do przyszłych freelancerów, jest możliwość bycia własnym szefem. Nigdy więcej hierarchii, teraz jesteś panem własnego losu! Oznacza to oczywiście tempo pracy z dala od narzuconych godzin. Innymi słowy, organizujesz harmonogram według własnego uznania. Swoboda organizacji, której nie ma w świecie pracy etatowej.

Możesz pracować w dowolnym momencie, musisz być zorganizowany, ponieważ czas jest Twoim największym sprzymierzeńcem do wykonywania zleceń. Niezależność to także organizowanie czasu na rzecz życia prywatnego, dzięki czemu możesz cieszyć się swoimi bliskimi w spokoju.

Gdy jesteś freelancerem, możesz także wybrać miejsce pracy, wolny strzelec może być elastyczny i wybrać skąd chce pracować. Dzięki możliwościom jakie daje sieć VPN nie istnieją żadne ograniczenia terytorialne, nawet w krajach z cenzurą online. Freelancer może wybrać swoją klientelę, a tym samym mieć swobodę pracy z ludźmi, których po prostu lubi.

Ryzyko i brak stabilności

Nie daj się zwieść: status wolnego strzelca ma również wady. Freelancer z pewnością ma swobodę wyboru, ale ta wolność ma swoją cenę. Gdy nie ma zleceń, nie ma też wpływów, jak to bywa w przypadku pracy etatowej, która zawsze gwarantuje miesięczne wynagrodzenie.

Ponadto, freelancer bezustannie musi dokonywać regularnych poszukiwań i dysponować niezbędnymi narzędziami, aby skutecznie prowadzić swoją aktywność. Chociaż freelancer nie jest mistrzem relacji międzyludzkich, musi identyfikować problematycznych klientów i przewidywać wynik każdej współpracy. Obejmuje to codzienną odpowiedzialność freelancerów za wykazanie się profesjonalizmem i dojrzałością społeczną misji.

Pani swojego losu

Powody, dla których specjalista przechodzi ze statusu pracownika etatowego do statusu „freelance” są oczywiste. Praca w charakterze freelancera ma wiele zalet. Jesteś swoim własnym szefem i możesz decydować, nad którymi projektami chcesz pracować i ile czasu chcesz na nie poświęcić. Możesz pracować nad różnymi projektami jednocześnie lub zdecydować się na przerwę między dwiema misjami. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś również zwolniony z niezliczonych spotkań i narad, co może zaoszczędzić dużo czasu. Jeśli pracujesz tylko dla jednego lub dwóch klientów, masz większą swobodę w planowaniu wakacji.

Wolność jest jednym z głównych kryteriów wyboru. Jeśli ważna jest dla Ciebie równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym, praca jako freelancer jest prawdopodobnie odpowiedzią. Możesz początkowo rzadziej podróżować, mieć elastyczny harmonogram i poświęcić czas na wyrobienie swojej renomy.

Ponieważ jesteś swoim własnym szefem, decydujesz o swojej pensji. Twoje wynagrodzenie może być wyższe niż w przypadku pracy na podstawie umowy na czas określony, a ponieważ jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, możesz być coraz lepszy, bez szklanych sufitów.

Rachunek zysków i strat

Większa swoboda i korzystniejsze wynagrodzenie wydaje się idylliczne. Ale życie nie zawsze jest różowe. Statusowi freelancera może towarzyszyć pewna niestabilność i zbudowanie stabilnej klienteli zajmuje dużo czasu. Ponadto od Ciebie zależy zarządzanie częścią administracyjną działalności oraz ubezpieczeniem. Są to ważne zadania zapewniające sukces firmy i gwarantujące pewne bezpieczeństwo. Musisz płacić własne podatki i składki na emeryturę. Jeśli projekt zajmuje nieco dłużej niż oczekiwałeś, w większości przypadków niestety nie masz za to dodatkowego wynagrodzenia.

W zależności od swoich umiejętności, freelancerzy czują się bardziej rozpoznawalni, a dzięki różnorodności swoich zadań mają bardziej ekscytującą codzienność i możliwość pracy z najnowszymi technologiami we wszystkich sektorach. Mają też więcej miejsca na wyrażenie swojej kreatywności, dlatego kreatywni profesjonaliści rozwijają się bezustannie. Freelancerzy są bardzo często po prostu szczęśliwsi niż inni specjaliści.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Gdzie zaczyna się równość kobiet i mężczyzn?

160 godzin - tyle czasu miesięcznie, wg statystyk kobiety spędzają na swoim "drugim etacie", czyli wykonując obowiązki domowe. Z okazji Dnia Matki, Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na naszych - kobiet, matek - barkach, spoczywa większość domowych obowiązków. I przekonuje, że nie będzie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami w sferze publicznej bez równości w domu.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 29/05/2020
partnerzy razem sprzątają

Równość zaczyna się w domu

Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale też inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

W naszym społeczeństwie nadal wszystko co związane z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi jest głównym obowiązkiem kobiet – matek. Pomimo iż tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn ulega przemianom, to wciąż jednak dominuje nierówny podział obowiązków domowych, który wielu kobietom ogranicza możliwość rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno – politycznym.

Centrum Praw Kobiet z okazji Dnia Matki zorganizowało kampanię, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami domowymi. Kampania ma zwrócić uwagę na to, iż pomimo znaczącego awansu społecznego, kobiety nadal są głównym „beneficjentem” obowiązków domowych i to na nich przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność za sprzątanie, pranie, gotowanie oraz opieką nad innymi, wymagającymi tego członkami rodziny (dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi).

W tym obszarze, postęp jest bardzo powolny, dlatego swoją CPK swoją kampanią „Równość zaczyna się w domu” chce zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji i delegowaniu większej ilości obowiązków na partnerów, a do mężczyzn zaapelować o przejęcie większej odpowiedzialności za dom i obowiązki z nim związane.

Partnerski model rodziny w Polsce

Z badań CBOS wynika, że praca na rzecz domu nadal nie jest postrzegana jako praca, a polski model rodziny, oparty na zawodowej pracy obojga partnerów, przebiega bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków domowych. Statystki nie są optymistyczne, bo według nich tylko 2% mężczyzn wykonuje pranie, a 4% samodzielnie robi porządki.

Odkurzacz – bolid Formuły 1

Od strony wizualnej kampania to pomysł krakowskiej agencji Dziadek do Orzechów. Przyciągać uwagę panów mają groteskowe i absurdalne obrazy: fikcyjny odkurzacz – bolid Formuły 1, czy męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa, albo ważący 55 kilogramów mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem.

Rewolucje domowe

Kampania wystartowała 26 maja w Dzień Matki, bo to właśnie kobiety, które mają dzieci są najbardziej obciążone obowiązkami domowymi. „Słychać w naszym kraju narzekania i to nie tylko ze strony prawicowych polityków, że w Polsce rodzi się mało dzieci. Może to właśnie w nierównym podziale obowiązków domowych i wychowawczych tkwi tajemnica niskiej dzietności kobiet. Kobiety mają coraz większe aspiracje zawodowe i chcą prawdziwego, a nie deklaratywnego partnerstwa w rodzinie. Nadszedł zatem czas na REWOLUCJE DOMOWE”.

Zdjęcie: 123 rf

Źródło:

cpk.org.pl

cpk.org.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Powrót do biura! Szukamy idealnej sukienki do pracy

Niezależnie od tego, gdzie wychodzimy, chcemy pięknie i kobieco wyglądać. A co może być bardziej kobiecą częścią garderoby, niż doskonale skrojona sukienka? Sprawdźmy, jakie sukienki będą najlepsze, kiedy szykujemy stylizację biurową.
  • Zofia Kowalska - 28/05/2020
młoda kobieta w sukience w drodze do biura

Nie jest tajemnicą, że w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad dotyczących stroju. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać nudno i bezbarwnie. Jest wiele pięknych sukienek, nawet tych klasycznych, w których będziemy prezentować się wspaniale.

Zasady stroju w biurze

W pracy zawsze musimy wyglądać profesjonalnie i elegancko. Absolutnie nie wchodzą w grę głębokie wycięcia i mini. Postawiłybyśmy siebie w złym świetle i nawet jeśli wyglądamy w sukience świetnie, w pracy będzie ona nietaktem i narażamy się na nieprzyjemności.

Nasz strój ma szczególne znaczenie, jeśli nasze stanowisko pracy wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z klientami lub partnerami biznesowymi.

W wielu firmach panuje sztywny dress code, co oznacza, że wolno nam nosić tylko gładkie ubrania lub z bardzo delikatnym wzorem w takich kolorach jak czarny, szary, czy granatowy. W części firm nieco się od tego odchodzi, co nie znaczy, że wolno nam nosić to, co chcemy. Jaskrawe kolorowy, błyszczące zdobienia i wycięcia powinnyśmy odłożyć na bok.

Wybierając sukienki do pracy, musimy również pamiętać o wygodzie. Każdego dnia w pracy spędzamy wiele godzin, warto więc postawić na coś, co nie będzie nas uwierać, czy drapać nawet po dłuższym czasie.

Jakie sukienki będą idealne?

Wiemy już, czego unikać, teraz pora pokazać, co będzie warte uwagi. Zastanawiając się nad długością, z pewnością bezpiecznym wyborem będzie sukienka o długości midi lub za kolana. Przykładem odpowiednich strojów o tej długości są sukienki do pracy Quiosque. Powinnyśmy pamiętać, że o ile sukienka do kolan lub za kolana będzie raczej uniwersalnym wyborem, po który każda z nas może sięgnąć bez obaw, o tyle midi już niekoniecznie. Midi jest specyficzną długością, która optycznie skraca nogi. Jeśli jesteśmy niskie, musimy uważać, by nie zaburzyć swoich proporcji.

Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest obecność rękawów i dekolt. Sukienki na ramiączkach niech zostaną w szafie i czekają na wyjście z przyjaciółmi. Do pracy sięgajmy po sukienki z krótkim lub długim rękawem i z dekoltem w łódkę albo mniej wyciętym okrągłym, lub w serek. Jeżeli natomiast chodzi o krój, mamy dość spory wybór. Bez obaw możemy włożyć sukienkę rozkloszowaną, trapezową i ołówkową.

Oczywiście to, że sukienki te są w pracy dozwolone, nie znaczy jeszcze, że możemy od razu ruszyć szturmem do sklepów. Najpierw zastanówmy się, jaki posiadamy typ figury, bo nie każda sylwetka wygląda dobrze w każdym fasonie.

Gdzie kupić sukienkę do pracy?

To, że na pierwszy rzut oka sukienka spełnia wymogi formalne względem stroju służbowego, nie znaczy jeszcze, że będzie idealna. Nie zapominajmy o tym, że w pracy musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a już szczególnie podczas ważnych spotkań biznesowych. Co za tym idzie, musimy wybierać tylko te modele, które są z wysokiej jakości tkanin, które podniosą nasz prestiż.

Sukienki biznesowe powinny być z materiałów dobrej klasy, dzięki czemu będą ładnie się prezentować przez długi czas. Wystarczy do nich dodać buty na obcasie i skromną biżuterię i będziemy wyglądać doskonale. Mało tego to za pomocą zmiany dodatków możemy uzyskać stylizację, która będzie odpowiednia również na rodzinne przyjęcie lub kolację.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail