Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Po jakich kierunkach studiów łatwiej zostać freelancerem?

  • Zofia Kowalska
  • 1 marca 2018
  • 4 MIN. CZYTANIA
Freelancer, czyli tzw. wolny strzelec to osoba realizująca zlecenia w danym zawodzie. Obecnie w Polsce wciąż rośnie popularność tego sposobu na zarabianie – podobnie jak dzieje się to w krajach zachodnich. Nic dziwnego – bycie swoim szefem ma wiele zalet, dlatego chętnie rezygnujemy z etatu. Po jakich studiach najłatwiej jest pracować jako freelancer?

Plusy i minusy zawodu freelancera

Zaletą bycia wolnym strzelcem jest możliwość samodzielnego organizowania sobie czasu pracy. Jeżeli musisz iść do urzędu, lekarza lub po prostu nie masz ochoty pracować z rana, możesz robić to o każdej innej porze. Dzięki temu omija Cię stres związany z informowaniem szefa o planowanych dniach wolnych czy chęcią urwania się wcześniej do domu.

Za tym idzie jednak również pewien wysiłek, czyli samodyscyplina. Może się wydawać, że freelancer ma bardzo dużo czasu wolnego, a w rzeczywistości nie do końca tak jest.

Własna działalność, poszukiwanie i realizowanie zleceń, aby mieć płynność finansową, oznacza często poświęcanie swojego czasu wolnego.
Rekompensatą są za to zarobki. Najlepsi w swojej profesji mogą liczyć na dochody przekraczające kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Jednak aby dojść do takiego pułapu, trzeba liczyć się z tym, że (na pewno na początku) wymaga to zabiegania o projekty i zlecenia. Nie jest to również stały dochód, więc nie ma pewności, że kwota z poprzedniego miesiąca będzie również na koncie za kilka tygodni.

Freelancer za to może pozwolić sobie na dłuższą przerwę w pracy, jeśli tylko zdoła zarobić np. na miesięczny odpoczynek w jakimś egzotycznym kraju. Dla chcących realizować plany zawodowe wszędzie, jest też opcja pracy w każdym miejscu na ziemi. Kto nie chciałby wylegiwać się w słońcu na rajskiej wyspie, podczas gdy inni siedzą przy biurkach u swoich szefów?

Kto może być freelancerem?

Odpowiedź jest prosta. W zasadzie każdy, kto ma pewne wykształcenie lub umiejętności. Najczęściej są to copywriterzy, graficy czy programiści. Studia z grafiki, programowania lub filologii polskiej są dostępne na wielu uczelniach, natomiast wiele zależy od własnej pracy i chęci poszerzania wiedzy.

Copywriter – jak nim zostać?

Preferowane wykształcenie to zwykle ukończona filologia polska czy dziennikarstwo (ewentualnie pokrewne kierunki), jednak i bez tego można próbować.

Ważna jest pasja i pewnego rodzaju dryg do tworzenia treści, intuicja, umiejętność robienia odpowiedniego researchu. Po godzinach spędzonych na uczelni warto zacząć zdobywać swoje pierwsze zlecenia, by później móc pokazać zrealizowane projekty w swoim portfolio. Mile widziane jest blogowanie.

Pomocny może być również staż w agencji reklamowej lub wydawnictwie. Copywriter, który pracuje na zlecenie, często ma z nimi kontakt podczas swojej działalności. Właśnie dlatego zdobycie pewnego doświadczenia i podpatrzenie metod pracy w innych firmach może być pomocne w późniejszej pracy wolnego strzelca.

Grafika komputerowa – studia i kursy

Istnieje wiele dróg, aby zostać grafikiem komputerowym – kursy, samodzielne ćwiczenia, studia. Warszawa daje największe możliwości, jednak warto przejrzeć ofertę szkół wyższych również w innych dużych miastach, gdzie freelancer znajdzie dużo zleceń.

Od czego zacząć? Przede wszystkim warto znaleźć miejsce, gdzie zdobędziesz praktyczne umiejętności, np.: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/grafika/.

Grafik komputerowy po studiach potrzebuje jednak doświadczenia. Tak jak w przypadku copywritera istotne jest portfolio. Sama zgłaszaj się do organizacji i firm z pytaniem o możliwość współpracy. Bierz udział we wszelkiego rodzaju konkursach na logo czy koncepcję identyfikacji wizualnej.

Pole do popisu jest naprawdę duże. Jeśli zdobędziesz doświadczenie, nie będzie tak trudno znaleźć stałych zleceniodawców.

Programowanie – uczelnia czy nauka na własną rękę?

Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie zmagamy się z deficytem programistów. Chociaż na wielu uczelniach znajdziemy kierunki informatyczne ze specjalnością programowania, to nadal za mało jak na obecne wymagania rynku pracy.

Skoro programiści są tak chętnie przyjmowani do pracy, czy trzeba skończyć szkołę wyższą? Nie, jednak studia dają szerszą wiedzę i przygotowują do pracy na różnych stanowiskach w zależności od specjalności. Oto kilka z nich:

  • projektowanie gier komputerowych,
  • technologia baz danych,
  • sieci komputerowe,
  • systemy teleinformatyczne,
  • testowanie oprogramowania.

Dla tych, którzy od samego początku wiedzą, że programowanie będzie dla nich najważniejsze, są nie tylko studia, ale również przyspieszone kursy.

W trakcie ich trwania uczestnicy poświęcają kilka godzin dziennie na kodowanie, jednak zwykle są to bardzo kosztowne szkolenia, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić od początku.

Programowanie można również zacząć na własną rękę za pomocą narzędzi dostępnych online. Najzdolniejsze osoby często nawet podczas nauki dostają propozycje pracy lub zlecenia.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Zobacz więcej

artykuł
  • Zofia Kowalska
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kobieta z dziećmi nad morzem
  • Zofia Kowalska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Zofia Kowalska
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kobieta notująca swoje wydatki
  • Zofia Kowalska
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
chłopiec spacer las
  • Zofia Kowalska
  • 12 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content