Czego szukasz

Jak zarządzać czasem i nie zwariować?

Planuj, nie planuj, bądź spontaniczna, ustaw sobie cele i realizuj je krok po kroku. Dbaj o jakość, nie bądź perfekcjonistką, miej czas dla siebie. I dla bliskich. I na pasję. I na pracę! Bądź idealną matką i żoną, ale dbaj o siebie. Tysiąc zaleceń, a wiele sprzecznych. Jak tu nie zwariować? Jak wziąć czas w swoje ręce i zarządzać nim po swojemu?

Nazywam się Ola Budzyńska i jestem Panią Swojego Czasu. Namawiam kobiety do tego, by w zarządzaniu czasem kierowały się swoim kobiecym stylem, intuicją i tym, co w ich opinii będzie najlepsze. Kobiety są mistrzyniami w zarządzaniu czasem, jeśli pozwoli im się to robić na ich sposób, według ich zasad, a nie odgórnych systemów, tabelek i sztywnych wytycznych.

Jak więc zarządzać swoim czasem i nie zwariować?

Zwolnij

Myślisz, że zwariowałam? Wcale nie! żyjemy w kulturze pośpiechu, gdzie każdy chce jeszcze szybciej i jeszcze więcej. Wiele kobiet myśli, że doskonałe zarządzanie czasem polega na zrobieniu jak największej ilości rzeczy w jak najmniejszej ilości czasu i w związku z tym wciąż się gdzieś spieszy. Ciągle kogoś poganiamy. Czekając na windę nerwowo naciskamy guzik, czekając na kogoś stukamy w blat paznokciem, czekając aż nasz dzieci się ubiorą nerwowo syczymy „pospiesz się” (i swoją drogą w ten sposób uczymy je, że wciąż należy się spieszyć).

Czy w czymś ci to pomaga? Czy spiesząc się faktycznie robisz coś szybciej? A jeśli tak to ile czasu zaoszczędziłaś – minutę, dwie, pięć? A ile energii zmarnowałaś i jaką ilość stresu sobie zafundowałaś? Przemyśl czy naprawdę to jest twój patent na realizację spraw i następnym razem gdy przyjdzie ci do głowy przyspieszyć i pogonić siebie lub kogoś, zrób coś przeciwnego – weź głęboki oddech i zwolnij. Zobaczysz ogromną różnicę!

Odpocznij

Kolejny paradoks. Kobiety odpoczynek zostawiają na samym końcu spraw na swojej liście zadań do zrealizowania. A potem się dziwią że do realizacji tych zadań nie mają czasu, energii, zapału i motywacji. Twoja motywacja do realizowania Twoich celów, rozwijania się i uczenia nowych rzeczy jest jak bateria, która nie naładowana nie będzie dawać Ci energii. Więc jeśli myślisz, że odpoczniesz, jak tylko zrobisz wszystkie zadania z listy, to zmień kolejność. Zafunduj sobie 5 minut odpoczynku już teraz.

Wysypiaj się

Nigdy ale to nigdy nie realizuj swoich celów, zadań i nie zdobywaj większej ilości czasu kosztem swojego snu. Brak snu źle wpłynie na całe Twoje funkcjonowanie – staniesz się zmęczoną, zrzędliwą i pomarszczoną kobietą, której brak radości życia.

Brak snu wpływa na Twoją zdolność myślenia, na tworzenie kreatywnych pomysłów, na Twoją opiekuńczość i serdeczność, na Twoją chęć do życia. I na zarządzanie czasem też oczywiście. Ale to w tym wyliczeniu jest akurat najmniej ważne.

Oczywiście gdy jesteś mamą małych dzieci to ten punkt nie wchodzi w grę. Ale uwierz mi (mam dwójkę dzieci) – ten etap mija. Chodzi o to, byś nie fundowała sobie tego stanu samodzielnie.

Znajdź swoją drogę

Nie przyjmuj bezwiednie systemów zarządzania czasem jako swoich, bo ktoś napisał, że one działają. Nie zmuszaj się do działania, który do Ciebie nie pasuje. Zarządzać sobą w czasie można naprawdę na wiele sposobów i sekret tkwi nie w znalezieniu idealnego sposobu, jednego na całe życie i takiego samego dla wszystkich kobiet, ale w znalezieniu sposobu, który pasuje do Ciebie, który tobie będzie służył. I nawet jeśli cały świat twierdzi, że robi coś inaczej, to nie przejmuj się tym i rób po swojemu. Nie bój się być inna!

Nie bądź perfekcjonistką

Perfekcjonizm to zmora współczesnych kobiet, które na każdym polu chcą działać idealnie. I na dodatek się tym chwalą. Perfekcjonizm nie jest zaletą. Perfekcjonizm jest jednym z podstawowych złodziei czasu, który powoduje, że nie masz czasu na siebie, że ciągle się oceniasz, że nie kończysz swoich zadań (bo nie są przecież idealnie zrobione).

Wybierz sobie jeden obszar, który jest dla Ciebie tak ważny, że faktycznie będziesz w nim dążyć prawie do ideału. A resztę zostaw i pozwól, by zadania były tam robione dobrze. Ale nie perfekcyjnie!

Mów częściej „nie”

Naucz się asertywności. Możesz nauczyć się wszystkich technik planowania i zarządzania czasem na świecie, ale jeśli nie masz w sobie asertywności i nie umiesz odmawiać osobom, które chcą wykorzystać twój cenny czas, to nie masz szans, żeby dobrze zarządzać swoim czasem.

Pamiętaj, że osoby, które wykorzystują innych, zawsze szukają najsłabszego ogniwa i jeśli kiedyś nauczyłaś je, że zawsze każdemu pomagasz kosztem siebie, czasu swojego i swojej rodziny, to takie osoby nie mają żadnego interesu w tym, żeby to zmieniać, bo one realizują swoje cele Twoim kosztem. Najwyższa pora to zmienić!

Oddaj trochę władzy

My Kobiety – uwielbiamy władzę – często się do tego nie przyznajemy, ale uwielbiamy powiedzonka typu „mężczyzna jest głową domu, ale kobieta szyją, która tą głową kręci”. Wiesz najlepiej jak przewinąć dziecko, jak ugotować obiad, jak wyprasować koszulę, jak stworzyć stronę internetową, jak edytować dokumenty, jak wypełniać faktury (tutaj wpisz to, co pasuje u Ciebie) – w związku z tym nikomu nie ufasz, że zrobi to równie dobrze jak Ty. Przecież nikt nie zrobi tego tak doskonale!

Często to prawda. Ale co z tego? Czy to naprawdę musi być tak doskonałe? Jeśli chcesz mieć więcej czasu dla siebie musisz zacząć oddawać swoją władzę innym – musisz zacząć innych prosić i delegować zadania. W ten sposób nie wszystko będzie na Twojej głowie, a Ty będziesz miała więcej czasu dla siebie. Zobaczysz jaką odczujesz ulgę, gdy to się stanie Twoim nowym nawykiem.

To co od czego zaczniesz?

Photo credit: ** RCB ** / Foter / CC BY

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem żoną, mamą dwóch synów, trenerką zarządzania czasem, prowadzę blog Pani Swojego Czasu oraz Mama Cukiereczka i własną firmę. Jestem Panią Swojego Czasu i doradzam innym Kobietom jak zarządzać swoim czasem po Kobiecemu. Wierzę, że każda Kobieta może wziąć czas w swoje ręce. A pomogą jej w tym idealnie - Książka Pani Swojego Czasu i Planer Pełen Czasu.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie