Czego szukasz

Jakich pracowników poszukują pracodawcy w 2018 r.?

Szukasz pracy? Chcesz wiedzieć jakie zawody są na topie w 2018 roku, a może potrzebujesz się doszkolić i nie wiesz czego mogą oczekiwać pracodawcy? Przeczytaj i dowiedz się w jaki sposób dążyć do otrzymania dobrej posady i w jakiej branży możesz ją dostać.

Kto ma szansę na znalezienie pracy?

Nie ma co ukrywać, branża IT przeżywa właśnie rozkwit, pracownicy specjalizujący się w tej dziedzinie są i będą poszukiwani. Kim są pracownicy IT? To między innymi programiści, eksperci Java, specjaliści od rozwoju oprogramowania i testerzy programowania.

Okazuje się, że jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Odkąd zawodówki przestały funkcjonować spadła liczebność tego typu pracowników, szczególnie tych dobrze wyszkolonych. Brakuje hydraulików, spawaczy, stolarzy, tokarzy a także operatorów wózków widłowych.

Bardzo często rekrutuje się na stanowiska z zakresu sprzedaży i marketingu, szczególnie dlatego, że mocno rozwinął się handel w sieci. Poszukiwani są na przykład specjaliści e-commerce, przedstawiciele handlowi i pracownicy obsługi klienta.

Istnieje również zapotrzebowaniu na pracowników w dziedzinie life sience, analityków finansowych i biznesowych, inżynier, specjalistów w branży farmaceutycznej, specjalistów od employer brandingu i community managerów.

Czy wiek jest przeszkodą?

Na szczęście tendencje się zmieniają i coraz rzadziej oczekuje się połączenia młodego wieku i długich lat doświadczenia. Dane z ubiegłego roku pokazują, że zatrudniani byli głównie ludzie między 30, a 40 rokiem życia. Wynika to z tego, że pracodawcy najbardziej cenią sobie doświadczenie, umiejętności i ustabilizowaną sytuację życiową.

Jakie umiejętności pomogą otrzymać pracę?

Oficjalnie mówi się, że w przede wszystkim pracodawca bierze pod uwagę twarde i miękkie kompetencje pod kątem zawodu rekrutowanego.

Co to takiego? Kompetencje miękkie to cechy i umiejętności społeczne, takie jak umiejętność pracy w zespole czy zarządzanie nim. Kompetencje twarde to niezbędne zdobyte umiejętności, najlepiej potwierdzone dyplomem lub certyfikatem.

Posługiwanie się jednym językiem obcym w stopniu komunikatywnym to standard, z reguły oczekuje się znajomości języka angielskiego. Wyższy stopień znajomości i operowanie innymi językami to dodatkowy atut. Dobrze widziane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B i znajomość pakietu Microsoft Office. Wśród wymagań często pojawia się znajomość Java Script, Autocad, języka SQL, znajomość Scrum i project managementu.

Gdzie szukać pracy?

Nie zmienia się to, że pracę najłatwiej znaleźć w dużych miastach. Nie ma w tym nic dziwnego, duża urbanizacja prowadzi do powstawania nowych firm, a co za tym idzie – nowych stanowisk. W ubiegłym roku najwięcej ofert kierowanych było z województwa mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

jak_znaleźć_dobrą_pracę_po_przerwie_banner

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie