Czego szukasz

Jak dostać dofinansowanie na naukę? – Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Bardzo często początkujący przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele udogodnień jest dla nich przewidzianych. Jedno z nich to Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Czym jest i kto może z niego skorzystać?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest stworzony ze środków Funduszu Pracy. Powstał z myślą o pracodawcach i pracownikach, w celu podnoszenia ich kwalifikacji i obniżenia liczby zwolnień ze względu na niskie kompetencje. KFS pomaga w dofinansowaniu kosztów szkolenia, a w niektórych sytuacjach może pokryć nawet całe koszty.

Dla kogo?

O dofinansowanie szkoleń może się ubiegać każdy pracodawca. Właścicielom mikroprzedsiębiorstw (czyli takich, które liczą do 10 osób) KFS finansuje szkolenia w 100%. Pozostali muszą wnieść wkład własny w wysokości 20%, a 80% refunduje KFS.
Trzeba dodać, że dofinansowania są przewidziane dla każdego szkolenia, które przyczyni się do podniesienia kompetencji personelu (może to był szkolenie otwarte, zamknięte, coaching i doradztwo).

Jak otrzymać dofinansowanie?

Aby skorzystać z refundacji należy zgłosić się do Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który pomoże określić potrzeby finansowe, pomoże w dobraniu odpowiednich szkoleń, zweryfikuje dostępność środków w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz zapewni wsparcie przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie. Drugi krok to złożeniu wniosku w Urzędzie Pracy, jeżeli decyzja będzie pozytywna, wtedy można podpisać umowę z UP. Następnie KFS realizuje szkolenie i dostarcza dokumenty niezbędne do rozliczenia się z urzędem (dokumentację szkoleniową i fakturę).

Jakie informacje powinny być zawarte we wniosku o dofinansowanie?

We wniosku należy podać:

  • dane pracodawcy,
  • działania do sfinansowania z pomocą KFS,
  • całkowitą przewidywaną sumę wydatków na szkolenia, wnioskowaną wysokość środków z KFS i wysokość wkładu własnego pracodawcy,
  • uzasadnienie potrzeb odbycia szkoleń,
  • uzasadnienie wyboru realizatora usługi, w tym: nazwa i siedziba realizatora usługi, posiadanie przez niego certyfikatów i dokumentów potwierdzających prawo do wykonywania szkoleń, nazwa i liczba godzin na szkolenie, cena usługi w porównaniu do innych cen oferowanych na rynku,
  • informację o planach dotyczących dalszego zatrudnienia osób, które będą uczestniczyć w szkoleniu.

Pracodawca musi dołączyć do wniosku:

  • dokumenty pozwalające na ocenę warunków dopuszczalności pomocy de minimis,
  • kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności,
  • program szkolenia lub zakres egzaminu,
  • wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawionego przez realizatora szkolenia.

Gdzie można otrzymać wzór wniosku?

Formularze wniosku do pracodawcy o dofinansowanie kształcenia ustawicznego są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.

Na co jeszcze można przeznaczyć środki z KFS?

Dofinansowanie może obejmować także: Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego, studia podyplomowe i egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności i kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Czy każdy wniosek o dofinansowanie zostanie przyjęty?

Starosta powiatowy organizuje nabór wniosków o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie szkoleń przez ogłoszenie na tablicy informacyjnej w siedzibie PUP oraz w postaci elektronicznej na stronach urzędu, wskazując priorytety wydatków ze środków KFS na dany rok.

Termin rozpoczęcia oraz zakończenia naboru wniosków i listę rzeczy branych pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków (Są to wszystkie elementy, które trzeba zawrzeć we wniosku o dofinansowanie).

Ważne! Nabór wniosków jest powtarzany do wyczerpania limitu środków KFS przyznanego dla danego powiatu.
Oznacza to, że gdy środki z KFS dla powiatu się skończą, to kolejne napływające wnioski nie będą przyjmowane.

Możesz też skorzystać z pożyczek na kształcenie, które nie wymagają od Ciebie stałego zatrudnienia.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie