ZAINSPIRUJ SIĘ
Pożyczki na kształcenie. Twoja szansa na rozwój?
- Ewa Moskalik - Pieper
- 15 sierpnia 2017
- 4 MIN. CZYTANIA
Dla kogo pożyczki na kształcenie?
Osoby pełnoletnie, mieszkające w Polsce, pragnące się szkolić i rozwijać swoje kompetencje oraz nabywać nowe umiejętności, mogą skorzystać z pilotażowego narzędzia Ministerstwa Rozwoju, które jest finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Założeniem programu jest wspieranie kształcenia ustawicznego.
Nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków związanych z miejscem zamieszkania, wiekiem, płcią czy statusem na rynku pracy. Wystarczy, że mieszkasz w Polsce i chcesz się kształcić.
Warunkiem otrzymania pożyczki jest oczywiście zdolność do jej spłaty, zatem ważne są odpowiednie dochody lub jakaś forma zabezpieczenia pożyczki. Pożyczki są dla osób zatrudnionych (na umowy cywilnoprawne lub w ramach każdej innej formy zatrudnienia), samozatrudnionych oraz niepracujących, przebywających na urlopach np. wychowawczych, bądź bezrobotnych.
Pomoc zwrotna
Osoba chcąca się dokształcić i nie posiadająca wystarczających środków na pokrycie wybranej przez siebie formy kształcenia, może ubiegać się o “pożyczkę na kształcenie”, która jest nieoprocentowaną formą pomocy zwrotnej, czyli pożyczką z możliwością częściowego umorzenia. Kwota, którą można w ten sposób uzyskać to nie mniej niż 600 zł i nie więcej niż 100.000 zł.
Pieniądze są przekazywane bezpośrednio do instytucji, która organizuje wybrany przez Uczestnika projektu kurs, warsztat, studia bądź szkolenie.
Pożyczkobiorca może starać się o częściowe 20 % umorzenie pożyczki. Nie może ono jednak przekraczać 25 % jej wartości. Umorzenie polega na skróceniu okresu kredytowania poprzez umorzenie ostatnich rat do spłaty.
Aby móc skorzystać z umorzenia wystarczy przedstawić zaświadczenie, certyfikat lub dyplom potwierdzające ukończenie kursu lub studiów z wynikiem pozytywnym.
Dodatkowe 5% umorzenia można uzyskać spełniając następujące warunki:
- w przypadku osoby pracującej, gdy jej dochód z ostatnich 3 miesięcy lub średni miesięczny z 12 miesięcy, jest niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na dzień składania wniosku,
- w przypadku osoby niepracującej, gdy do 6 miesięcy od ukończenia kształcenia podejmie pracę.
Umorzenie nie jest możliwe, jeśli uczestnik programu wypowie umowę pożyczki lub nie ukończy kształcenia, na które pobrał pożyczkę.
Na co możesz otrzymać pożyczkę?
Pieniądze z projektu mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na jakiś rodzaj kształcenia. Mogą to być organizowane przez polskie i zagraniczne instytucje studia podyplomowe, kursy, szkolenia oraz inne formy kształcenia dla osób dorosłych, wyłączając studia I,II i III stopnia i nie trwające dłużej niż 2 lata.
Ważną informacją jest, że pożyczką nie możemy pokrywać innych kosztów związanych ze szkoleniem się, czyli przejazdów, noclegów, czy materiałów dydaktycznych. Natomiast pożyczka może stanowić do 100% kosztów szkolenia, kursów lub studiów.
Kształcenie może dotyczyć dowolnego obszaru, nie jest konieczne aby dotyczyło nabycia nowych kwalifikacji zawodowych. Formuła kształcenia też jest zupełnie dowolna, mogą to być warsztaty, kursy, studia itp.
Ważne jest, aby pożyczka była przeznaczona na nową formę kształcenia, czyli taką, która jeszcze nie rozpoczęła się w momencie składania wniosku.
Od kiedy można składać wnioski?
Nabór wniosków zacznie się już 18 września o godz.10!
Co ważne, pożyczka nie jest oprocentowana i nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty. Spłaty będzie się dokonywać w równych, miesięcznych ratach. Najdłuższy okres spłaty to 36 miesięcy, a najkrótszy to 12 miesięcy.
UWAGA!
Wspólnie z CodersTrust przygotowujemy kolejną, drugą edycję kursu WordPress&Freelancing. Pożyczki na kształcenie to idealny sposób na finansowanie takiego kursu.
Zdjęcie: 123rf