Czego szukasz

Zabawy rozwijające dzieci – 5 propozycji

Zabawa stanowi podstawową i niezwykle istotną aktywność dziecka. Poprzez nią maluch w przyjemny sposób każdego dnia uczy się otaczającego świata. Mały człowiek bawiąc się, rozwija umiejętności motoryczne, poznawcze jak i emocjonalno-społeczne. Jednak zabawa to przede wszystkim wspaniały czas, który spędzamy z dzieckiem. Poznaj 5 propozycji na zabawy rozwijające, które sprawią przyjemność nie tylko dziecku, ale też mamie.

Zabawy rozwijające dla dzieci

Zabawy rozwijające dzieci

Dziecięca wyobraźnia i ciekawość świata sprawiają, że dobra zabawa nie wymaga specjalnych środków i zabiegów. Dbając o rozwój i bezpieczeństwo dziecka (szczególnie tego najmłodszego), warto “podpowiedzieć” maluchowi, w co i czym się bawić. Przedstawiamy 5 prostych propozycji na przyjemne zabawy rozwijające.

1. Zabawy i gry słowne

Niezwykłą zaletą gier słownych jest to, że aby się w nie bawić nie potrzebujemy nic oprócz wyobraźni. Dlatego stanowią doskonały sposób na nudę i narzekanie dziecka w każdym miejscu i sytuacji. Ponadto doskonale wpływają na rozwój pamięci, kreatywności i wymowę dziecka. Do zabaw i gier słownych, które będą świetną rozrywką dla całej rodziny należą:

  • Zgadnij co mam na myśli – czyli słowne kalambury, w które można grać na dwa sposoby. Młodsze dzieci mogą zgadywać opisywaną rzecz, starsze zdobywać informacje za pomocą pytań.
  • Wąż słowny – prosta zabawa polegająca na podaniu słowa zaczynającego się na pierwszą literę poprzedniego, a następnie powtarzaniu wszystkich wymienionych słów.
  • Układamy bajkę — wspólne tworzenie historyjki polegające na dopowiadaniu zdania do wypowiedzi poprzednika.
  • Głuchy telefon – ta znana od wieków zabawa polega na przekazywaniu sobie cichutko zdania od ucha do ucha. Zazwyczaj kończy się dużym śmiechem z powodu “zakłóceń na linii” i zniekształconą wiadomością, jaką głośno mówi ostatnia osoba.

Gier słownych, które mogą umilić nudę jest bez liku. Przypomnij sobie o nich, gdy Twoje dzieci będą marudzić w samochodzie lub w długiej kolejce.

2. Gry rozwijające pamięć

Maluch od pierwszych dni życia ćwiczy swoją pamięć. Dlatego niezwykle ważne jest, aby już w elementarnych zabawach wspomagać rozwój pamięci dziecka. Gry i zabawy pamięciowe wpływają nie tylko na poprawę pamięci, lecz także na wiele innych aspektów rozwojowych dziecka. Wśród korzyści wynikających z zabawy przy użyciu gier pamięciowych można wymienić, m.in.:

  • poprawę funkcji poznawczych mózgu takich jak: koncentracja, orientacja przestrzenna czy analityczne myślenie,
  • pozytywny wpływ na całościowy rozwój intelektualny,
  • wspomaganie rozwoju umiejętności społecznych (integracja z innymi graczami),
  • oswajają z uczucie wygranej i porażki.

Niezwykłą zaletą gier memory dla dzieci jest to, że stanowią one doskonałą rozrywkę dla graczy w każdym wieku. Asortyment gier pamięciowych jest bardzo duży i dostosowany zarówno do wieku, jaki i zainteresowań dziecka. Dzięki temu gry memory dla dzieci stanowią przede wszystkim dobrą zabawą, która pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

3. Układanki lewopółkulowe

Lewa półkula mózgu jest aktywna podczas czytania, mówienia, pisania oraz liczenia. Dlatego niezwykle istotne jest, by zadbać o jej o regularne stymulowanie. W tym celu warto sięgnąć po różnego rodzaju układanki lewopółkulowe i zaproponować dziecku rozwijającą zabawę. W zależności od zestawu, układanki składają się z figur geometrycznych w jednym lub w kilku kolorach. Zadaniem dziecka jest ułożenie elementów tak, aby dokładnie odwzorować obrazek ze wzoru z dołączonej książeczki. Układanki lewopółkulowe doskonale sprawdzają się we wspomaganiu rozwoju każdego dziecka, jak i w terapii dzieci z zaburzeniami, np. dysleksją. Ponadto zazwyczaj składają się z kilkunastu elementów złożonych w małym pudełku, dlatego łatwo je wszędzie zabrać ze sobą.

4. Gry zręcznościowe

Poprzez gry zręcznościowe dzieci mogą rozwijać umiejętności i zdolności przydatne w codziennym życiu. Są one bowiem bardzo wymagającą zabawą pod względem intelektualnym, jak i fizycznym. Podczas zabawy zręcznościowej dzieci ćwiczą, m.in. następujące obszary:

  • refleks i równowagę,
  • pamięć,
  • koordynację wzrokowo — słuchową,
  • umiejętności interpersonalne,
  • zręczność i kreatywność,
  • umiejętności manualne.

Gry i zabawy zręcznościowe najłatwiej przeprowadzać w większej grupie dzieci organizując różnego rodzaju tory przeszkód. Natomiast dziecku bawiącemu się w pojedynkę, także można zaproponować taką zabawę, np. układanie wieży z klocków.

5. Zabawy sportowe

Korzyści wynikające z aktywności ruchowej dziecka są tak oczywiste, że nie ma potrzeby ich wymieniać. W obecnych czasach aktywność ruchowa dzieci jest znacznie ograniczona, dlatego ważne jest, aby regularnie do niej zachęcać. Wykorzystując piłki, skakanki oraz różnego rodzaju pojazdy, można zapewnić dziecku wspaniałą zabawę i jednocześnie rozwijającą aktywność. Wystarczy przypomnieć sobie dzieciństwo i zabawy, podczas których spędzało się cały dzień na podwórku. Zabawy w “stylu retro” takie jak: “ciuciubabka”, “kolory” czy “gra w klasy”, będą świetną rozrywką dla młodszego i starszego pokolenia.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pexels.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie