ZAINSPIRUJ SIĘ
Czy ZUS kontroluje zwolnienia kobiet w ciąży?
Obecnie ZUS dość często przygląda się takim zwolnieniom kobiet w ciąży i bada je pod kątem tego, czy został wystawiony poprawny dokument i czy potwierdza faktycznie stan niezdolności do pracy.
Mówi się często o tym, że ZUS bada prawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, zgodnie z jego przeznaczeniem. Chodzi tutaj między innymi o sprawdzenie tego, czy dana osoba w czasie przebywania na L4 nie wykonuje pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Należy bowiem pamiętać, że celem wystawienia zwolnienia lekarskiego jest powrót do zdrowia lub jak w przypadku kobiet w ciąży zapewnienie zdrowia i pomyślnego rozwiązania zarówno sobie, jak i dziecku.
Z powyższego wynika jeden bardzo ważny wniosek, że nie można zarobkować w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży.
Jak wygląda kontrola?
Kolejna bardzo ważna rzecz, to gdzie ZUS może przeprowadzać kontrolę? Ogólnie są dwa miejsca, w których może sprawdzać ubezpieczonego i jest to jego miejsce zamieszkania lub może wysłać pismo do danej osoby z wezwaniem do stawienia się na komisji lekarskiej.
Co do drugiego przypadku, to jeśli nie ma możliwości stawienia się w jednostce ZUS, to należy wysłać pismo wyjaśniające z informacją, z jakiego powodu nie można przybyć w wyznaczonym terminie.
Natomiast jeśli chodzi o wizyty w domu, to zazwyczaj odbywają się one bez wcześniejszej zapowiedzi. I tutaj czasami może być problem. Jak się uchronić przed ewentualnymi konsekwencjami? Moja odpowiedź będzie zależeć od tego, jaki typ zwolnienia otrzymała przyszła mama.
[FM_form id=”6″]
Informacja na zwolnieniu
Jeśli mamy do czynienia ze zwolnieniem, na którym będzie napisane “chory musi leżeć” (cyfra 1), to co do zasady kobieta powinna leżeć i wykonywać czynności ograniczone do minimum.
A co jeśli Pani przebywa u lekarza, a w tym czasie kontrola z ZUS zapuka do drzwi? Wówczas przyszła mama powinna w ZUS przedstawić zaświadczenie o tym, że była u lekarza lub przebywała na badaniach.
Nieco inaczej sytuacja wygląda przy zwolnieniu, gdy dana osoba “może chodzić” (cyfra 2), bo wówczas może wykonywać drobne czynności, jak wyjście do apteki, czy drobne zakupy. Ale tutaj też należy uważać, bo gdy ZUS uzna, że inny domownik miał możliwość wykonania tych czynności, może zakwestionować zwolnienie lekarskie.
Powyższe informacje są myślę kluczowe. Zaznaczam też, że niewyjaśnienie nieobecności w czasie kontroli ZUS jest podstawą do uznania, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane nieprawidłowo.
Należy też pamiętać, że jeśli prawo do zwolnienia lekarskiego zostanie zakwestionowane, to dana osoba nie otrzyma zasiłku chorobowego.
O te kwestie należy szczególnie dokładnie zadbać i pamiętać, że dotyczą zasiłku chorobowego kobiety w ciąży. Po urodzeniu dziecka, jeśli nabędzie prawo, to będzie już otrzymywać zasiłek macierzyński, podczas którego będzie mogła pracować w takim zakresie, aby nie zakłócało to opieki nad dzieckiem.
Zdjęcie: Storyblocks.com