Czego szukasz

Przepis na świąteczne pierniczki i dużo zabawy

Nic tak przyjemnie nie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, jak pierniczki. Szczególnie te, które piecze się w domu i własnoręcznie zdobi. Przyozdabianie pierniczków lubią szczególnie dzieci. Jeśli nie uda się ich zjeść w czasie świąt, to przechowywane w metalowej puszce razem ze skórką od chleba, będą świeże i pyszne nawet przez kilka kolejnych tygodni.

domowe pierniczki na choinkę

Nawet jeśli nie jesteś domową boginią i uważasz, że zrobienie pierniczków jest zbyt trudne, to odłóż ten mit na najwyższą półkę w kuchni. Za pieczeniem domowych pierniczków przemawia fakt, że wycinanie ich z ciasta i dekorowanie, to dla dzieci wspaniała frajda i radosne spędzanie wolnego czasu z mamą w kuchni zasypanej mąką. Te wspomnienia twoje dzieci długo będą przechowywać w sercu. Czy to wystarczająca zachęta?

Przepis na świąteczne pierniczki

  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki miodu naturalnego lub sztucznego
  • 1/2 szklanki cukru
  • pół kostki masła
  • 1 jajko
  • 3 łyżeczki przyprawy piernikowej
  • 3 łyżki kawy inki lub rozpuszczalnej zwykłej
  • pół łyżeczki sody
  • żółtko lub roztrzepane jajko do posmarowania pierniczków
  • olej do posmarowania blachy lub pergamin do jej wyłożenia

1. Masło, miód i cukier stop w garnku, dodaj przyprawę do pierników, ostudź i wymieszaj z  mąką i pozostałymi składnikami. Zagnieć gładkie ciasto i rozwałkuj je na grubość poniżej 1 cm. Wytnij foremkami rozmaite kształty i ułóż na blasze.

2. Piecz 15 minut w piekarniku nagrzanym na 170 stopni. Jeśli chcesz by wyszły nieco bardziej twarde i ciemne, piecz je 17-18 minut i w 180 stopniach.

3. Po wystudzeniu udekoruj z dziećmi pierniczki pisakami, kuleczkami i innymi jadalnymi ozdobami, które można kupić w każdym sklepie spożywczym.

4. Po wyschnięciu dekoracji włóż pierniczki najlepiej do metalowej puszki i dodatkowo umieść tam skórkę chleba. Wtedy pierniczki pozostaną miękkie.

Moja rada:

Zrób podwójną porcję ciasta na raz. Za jednym zamachem zrobisz całą górę pierniczków do podjadania w karnawale.

Smacznego!

Przepis pochodzi z rodzinnej książki kucharskiej. Dawno temu został znaleziony w internecie.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ukończyła Wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplmowe - Marketing w Szkole Głównej Handlowej. Przez wiele lat pracowała dla korporacji i instytucji państwowych jako specjalista do spraw marketingu i promocji. Szlifuje pióro jako redaktorka i copywriterka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie