Czego szukasz

Kurs: Ona i On. O miłości, kłótniach i dbaniu o siebie

Relacja Ona i On, relacja Mąż i Żona, plus jeszcze wymagające ciągłej uwagi dziecko/dzieci to trudna kombinacja. Czasem brakuje siły i samozaparcia; żeby przebaczać i żeby pracować nad sobą na co dzień. Bo za mało czasu, bo są ważniejsze sprawy: dzieci, praca, dom… Można czytać, można skorzystać z pomocy fachowców, a można też skorzystać z kursu on-line… W zaciszu własnego domu, przy lampce wina, zadbać o siebie. Zobaczcie same, jako to działa.

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 10/10/2016
całująca się para

Dziewczyny, a gdybym Was zapytała, tak prosto z mostu, co jest tajemnicą dobrego, długiego związku?

Karolina: Myśląc o życiu każdej pary uznałyśmy, że dzieli się ono na dzień i noc. Zazwyczaj łatwiej nam mówić o tym, co za dnia – czy się kłócimy, czy dogadujemy, czy chodzi nam o wygraną bitwę czy o dobrą relację? Czy potrafimy pielęgnować wspólne chwile? Czy wybaczamy, jak się przepraszamy? Czy on pamiętał o naszej rocznicy? Czy jej wypominać kolejną ciężką wizytę u teściowej? Jak go zmusić do sprzątania, i czy w ogóle się da?! Jak razem prowadzić dom? Jak wychować nasze dzieci? Jak dzielić obowiązki? O tej części naszego wspólnego życia amerykański badacz relacji Dawid Olsen nieco przewrotnie mówi tak:

„To nie miłość, lecz kłótnie decydują o szczęściu pary”.

I co chcecie powiedzieć, że dobra kłótnia zbliża do szczęścia?

Karolina: Zdecydowanie tak! Konflikty są nieuniknione w małżeństwie. Warto nauczyć się, co robić by kończyły się happy endem, a nie długą rekonwalescencją. Gdy znamy swoje i partnera – „pięty achillesowe” – w konfliktach to trochę jakbyśmy poznali mapę pola minowego. Wiemy, co lepiej omijać, a co da się rozbroić. Dobrze też jest znać znaczenie naszych przeszłych doświadczeń w tworzeniu tych czułych miejsc, tak aby lepiej pokierować konfliktem. Przebaczanie jest sztuką i czasem wielkim wyzwaniem, które warto podjąć, bo leczy rany jak żaden inny środek…

Czy to jest coś czego można się nauczyć, czy po prostu „się ma”?

Kasia: Ci, którzy mieli dobrych nauczycieli, szczególnie w domu rodzinnym, mają pewnie łatwiej. Od małego uczą się postawy szacunku i miłości. A Ci, którzy nie mieli tyle szczęścia i nie mają dobrych nawyków mówienia językiem miłości mogą się tego nauczyć. Każdego dnia obserwujemy to w naszej pracy gabinetowej.

A co z nocą?

Karolina: Noc to przecież druga połowa naszego życia! O której jednak głośno i otwarcie mówimy albo w formie żartów – wszyscy znamy to kogucikowanie na imprezach po kolejnym drinku. Albo wtedy, gdy naprawdę nam z czymś w nocy jest źle. Gdy czegoś nam bardzo brakuje albo czujemy się przytłoczeni oczekiwaniami wobec nas i sfrustrowani niespełnieniem, którego doświadczamy. Może czasem w szczerej rozmowie z przyjaciółką przyznamy, że nawet nie wiemy, kiedy przestałyśmy chodzić do fryzjera z myślą „Czy mu się spodobam?” i robimy to tylko ze względu na koleżanki w pracy.

Kasia: W przypadku wielu par, brak miłości seksualnej wyjaławia emocjonalnie, bliskość fizyczna buduje więź w sposób niedostępny innym kanałom kontaktu. Wyobraźmy sobie: co nie będzie takie trudne…

Jesteśmy razem dobre 8 lat, mamy dwójkę małych jeszcze dzieci, dość absorbujących, on dużo pracuje, bo kredyt, bo dzieci, bo… Razem zdecydowali, że dokąd dzieci nie pójdą do przedszkola ona będzie w domu z nimi. I choć to cudowne patrzeć jak się rozwijają, to pranie, gotowanie, sprzątanie, obsługa menażerii bywają trudniejsze niż praca w biurze… i na pewno bardziej wyczerpujące. I wieczorem, kiedy potencjalnie byłby czas na bycie razem, może i ogień w łóżku, każde ucieka w swoje sprawy albo jedno zasypia jeszcze z dziećmi…

ONA I ON - INSTRUKCJA OBSUGI_reklama640

Co odpowiadacie na takie historie? Zaczekać, aż dzieci podrosną? A może zadbać o siebie? Ale jak?

Karolina: A tak jest, że w biurze łatwiej? To też rodzaj harówki na rzecz domu. Choć rozumiem, że znad pełnej pieluchy wszystko wydaje się atrakcyjniejsze, jednak „nie wszystko złoto, co się świeci”. Czasem podejmujemy decyzje w stylu – od dziś chodzę na basen, ograniczam gluten, uczę się hiszpańskiego, dbam o spotkania z przyjaciółmi. To samo dotyczy naszej erotyki i seksualności.

Czasem mówię: z dobrym seksem jest jak z klimatyzacją w aucie – każdy chce go mieć, ale mało kto o niego dba.

Bywa, że łatwiej nam wybrać gotowanie czy sprzątanie, bo to jest najzwyczajniej w życiu prostsze i daje poczucie: „załatwione!”, chaos opanowany w tym obszarze. Buduje też nasz obraz dobrej Matki Polki albo Bohatera Domu. A seks i dbanie o siebie w nim to jakaś samolubna idea! Słyszymy od małego: „Bez pracy nie ma kołaczy” Więc jak to tak?! Zostawić bałagan w kuchni i iść golić nogi na wieczór? W naszej kulturze i często w naszych domach pochodzenia, jesteśmy nagradzani za pracowitość i obowiązki. Dbanie o siebie i przyjemność z tym drugim, są w najlepszym przypadku przemilczane, ale często też piętnowane. Warto się przyglądać temu erotycznemu i emocjonalnemu wianu, które wnosimy do wspólnej sypialni, a które dostaliśmy od bliskich i otoczenia. Odziedziczone przekonania, nakazy, zakazy i zawstydzenia działają, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Czyli to wszystko bardziej skomplikowane, jedno wiąże się z drugim. Nie jest łatwo, a Wy staracie się pomóc. To pewnie stąd zrodził się pomysł na kurs „Ona i On”?

Dorota: Zauważyłyśmy, że coraz więcej osób sięga po wiedzę on-line. Obecne tempo życia, duże ograniczenia czasowe powodują, że coraz trudniej jest nam uczestniczyć w warsztatach, kursach czy spotkaniach organizowanych na żywo. W przypadku warsztatów dotyczących związków, dodatkowym atutem jest anonimowość, ponieważ tematyka dotyczy intymnej, osobistej sfery życia.

Kasia: Mnie inspiruje praca z parami w gabinecie. Słyszę wiele historii, że któreś nie chce przyjść na terapię, albo decyzja to proces, który trwa np. dwa lata i może jest już za późno na zmianę. Kurs on-line daje ogromne możliwości pracy we własnym tempie. Też samemu, gdy druga strona nie jest gotowa, to może być preludium, które pomoże trafić na terapię lub może być inspiracją do zmiany.

Karolina: Warto trzymać w ręce nie tylko rybę, ale i wędkę. Nie chcemy się ograniczać do rad w stylu „porozmawiajcie przy kubku dobrej herbaty”, „wynajmij nianię”, „kup nową bieliznę”, „napisz seksownego sms-a”. Chcemy by uczestnicy warsztatów odnaleźli swoje wędki, które pozwolą im złowić więcej zrozumienia, szczęścia i spełnienia, bo w samych sobie odnajdą własne sposoby na budowanie relacji.

ona-on-kurs

A więc dla kogo jest Wasz kurs? Na jakie problemy można tutaj znaleźć odpowiedzi?

Kasia: Dla każdego, kto chce się rozwijać lub jest ciekawy naszej propozycji. Odpowiedzi i poszukiwań będzie wiele, by obudzić ogień w związku, by związek był jak najdłużej satysfakcjonujący, by nie stał się pusty. Będziemy się uczyć języka miłości, doświadczać siły wybaczania i leczenia zranień, ale i tak największe odkrycia będą się dokonywały w głowach i sercach naszych kursantów. Dla nas jeśli to zmierza do poprawy jakości życia to dla nas jest to bezcenne.

Myślicie, że da się rozmawiać „o tych sprawach” on-line?

Dorota: Zdecydowanie! Pokonujemy przecież ograniczenia czasowe, geograficzne, cenowe…Wreszcie taka wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Wiedza, na wysokim poziomie (przypominam, że to autorski program przygotowany przez psychologów i psychoterapeutów z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy z parami i rodzinami). Koszty też są niższe niż standardowa terapia w gabinecie.

Karolina: Oczywiście, inaczej nie robiłybyśmy tego! Jak z wszystkim w życiu, każdy uczestnik sam decyduje o głębokości zanurzenia i o tym ile chce zabrać dla siebie i wtedy na swoich warunkach prościej skorzystać. Nikt nie lubi być zmuszany do jakiegoś rodzaju szczerości czy intensywności. Uczestnicy naszego kursu, mogą się przy pewnych treściach zatrzymać dłużej, inne tylko trochę posłuchać, do jeszcze innych wrócić po tygodniu czy dwóch.

Kasia: Osoby, które chcą się rozwijać i zmienić, zwykle potrzebują inspiracji. Dla szukających konkretów, mamy czasem „gotowce”, w połączeniu z motywacją. Nasze krótkie wykłady, ćwiczenia, pomysły mogą pomóc zrobić wiele kroków „na przód”.

Czy jest coś dla Was szczególnie ważnego w relacjach Ona-On i chciałybyście jeszcze dodać?

Karolina: Dla mnie słowem kluczem jest więź – by nie traktować partnera tylko użytkowo – na zasadzie: co ja z niej/niego mam? w czym jest niezwykły, dobry, skuteczny, atrakcyjny? Ale stale zastanawiać się, jak razem budujemy więź, co się między nami dzieje, jakie są między nami paradoksy? I co ogromnie ważne – zaciekawiać się nim/nią. Zaciekawiać się sobą przy niej/nim. Jeśli tych umiejętności nie mamy, warto się ich uczyć. Takie podejście daje więcej szczęścia.

Dziękuję Wam za rozmowę i zapraszam na kurs >

Zdjęcie tytułowe: Stock Up, autor: Alejandra Quiroz

Rozmawiała: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Matka trójki dzieci na Wall Street, czyli zmiana kursu

Jak się pracuje młodej kobiecie w banku inwestycyjnym na Wall Street? Dyskryminacja kobiet widoczna gołym okiem, a w najbliższej perspektywie kryzys finansowy. Na dodatek bohaterka książki „Zmiana kursu” ma trójkę dzieci i niepracującego męża na głowie. Prawa do sfilmowania książki kupiła Reese Whiterspoon!
  • Joanna Gotfryd - 21/02/2019
książka Zmiana kursu

Być kobietą na Wall Street

Isabelle ma 36 lat, trójkę małych dzieci, niepracującego męża i jest dyrektorem zarządzającym w jednym z banków przy Wall Street. Niewiele kobiet pracuje w branży finansowej, a te, które pracują zastanawiają się czy próbować rozbić szklany sufit, działając jako „klub szklanego sufitu”, czy przyłączyć się do „wroga”?

Isabelle z jednej strony nie podoba się traktowanie jakiego doświadczają kobiety w banku, ale z drugiej strony uodporniła się i puszcza między uszy niewybredne zachowanie kolegów. To dzięki temu udało się jej zajść tak wysoko.

Mama trójki dzieci na Wall Street

Równocześnie kiedy Isabelle próbuje ukrywać w pracy, że jest matką (nie opowiada o dzieciach i swoich wyzwaniach związanych z rodzicielstwem), jej koledzy, mężowie niepracujących żon, chwalą się swoim ojcostwem na prawo i lewo. Kiedy spotkanie zarządu przeciąga się do późnych godzin wieczornych, Isabellę omija zabawa z dziećmi i możliwość poczytania im bajek przed snem. Trzeba przekupić nianię, żeby kolejny raz została dłużej.

Mąż Belli postanawia doskonalić się w jodze i dbaniu o własne ciało. Gardzi pracą na etat i zarabianiem dużych pieniędzy, co nie przeszkadza mu bez skrupułów korzystać z profitów i karty kredytowej opłacanej przez żonę.

Mieszkając na Upper West Side na Manhattanie i posyłając dzieci do najbardziej prestiżowego przedszkola przy Piątej Alei trzeba dopasować się do ludzi z wyższych sfer. Z jednej pensji opłacić kredyt, nianię, przedszkole, panią do sprzątania i osobę, która wyprowadza psa.

Kryzys finansowy

Jest rok 2008, nadciąga poważny kryzys finansowy. Isabelle przeczuwa, że rynek się zmieni, a wraz z nim zmieni się wszystko. Równocześnie na horyzoncie pojawia się były narzeczony głównej bohaterki, zabójczo przystojny i bogaty finansista Henry, który zaczyna pracę dla największego klienta Belli – co oznacza częste spotkania i rozmowy przez telefon.

Reese Whiterspoon

„Zmiana kursu” to bardzo dowcipna, choć w rzeczywistości mało śmieszna historia – jak życie każdej przepracowanej matki, osadzonej w toksycznym środowisku i mającej cały dom na głowie.

Książkę, wydaną niedawno przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka napisała Maureen Sherry, była dyrektor zarządzająca w dużym banku na Wall Street, a prawa do sfilmowania tej historii kupiła Reese Whiterspoon.

Zdjęcie: Marta Puchalska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Podaruj sobie czas w kobiecym gronie i wróć całkiem odmieniona

Wyobraź sobie Dzień Kobiet, który spędzasz inaczej niż zwykle… Robisz coś niezwykłego, szalonego, jedynego w swoim rodzaju. Spędzasz cudowny czas w gronie kobiet, masz profesjonalną sesję fotograficzną w jednym z najpiękniejszych miast Europy i wracasz do domu zupełnie odmieniona. Brzmi jak bajka? Wcale nie! Sprawdź wyjątkową propozycję dla kobiet!
  • Listy do Redakcji - 19/02/2019
Kobieta, uczestniczka wyjazdu z sesją fotograficzną w Barcelonie

Czas dla siebie

Kiedy ostatnio miałaś czas dla siebie? Stawiasz rodzinę, dzieci i pracę na pierwszym miejscu. Znajdujesz czas dla innych, ale brakuje go dla Ciebie…

Jestem mamą dwuletniej Michaliny, żoną i właścicielką kameralnego Biura Turystycznego. Uwielbiam spędzać czas z moją rodziną, kocham podróże i gotowanie. Czasami ogrom obowiązków mnie przytłacza. Potrzebuję chwili wytchnienia i czasu dla siebie. Przyznam, że nie zawsze udaje mi się go znaleźć, bo ciągle coś… się dzieje.

Kiedy jestem w domu często zdarzają się rzeczy ważniejsze niż czas dla mnie. Z doświadczenia już wiem, że najlepszą dla mnie receptą jest wyjazd. Zmiana otoczenia i klimatu. Nawet krótka podroż działa na mnie regenerująco i zbawiennie.

Kobiecy wyjazd

Często spotykam kobiety podobne do mnie. Prowadzące swoją działalność lub pracujące w różnych firmach. Rozmawiamy, dzielimy się swoimi radościami i problemami. Pod wpływem tych spotkań i rozmów i potrzeb, które każda z nas ma, narodził się pomysł na krótki, ale wyjątkowy wyjazd.

Podarowania sobie dobrego czasu, w kobiecym gronie. Przypomnienia, że jesteśmy pięknymi kobietami, że czasami potrzebujemy chwili wytchnienia i czasu dla siebie.

Zapomnisz o obowiązkach

Oderwania od codziennych obowiązków, zmiany otoczenia. Takiego czasu, gdzie odpoczywamy, niekoniecznie fizycznie, ale psychicznie. Gdzie ładujemy baterie, rozmawiamy z innymi, podobnymi do nas kobietami. Przeniesienia się na chwilę w inne, niezwykłe miejsce. Suchania nowych opowieści i historii. Miejsca, gdzie zjemy przygotowane specjalnie dla nas śniadanie, a o zakupy na obiad wcale nie będziemy musiały się martwić.

Sesja fotograficzna

Czasu gdzie ubierzemy wybrane przez siebie ubrania, zrobimy delikatny makijaż i pójdziemy na sesję fotograficzną. Bez stresu, bez strachu przed oceną, w przyjemnej atmosferze, pełnej zaufania.

Stworzyłam takie miejsce dla siebie i dla Ciebie.  To krótkie, kobiece, wyjazd do różnych miast Europy, połączone z sesją fotograficzną. Idealna przestrzeń na zadbanie o siebie i swoje potrzeby.

Takich wyjazdów potrzebujemy. W listopadzie 2018 roku byłam ze wspaniałymi kobietami w Barcelonie. To był strzał w 10!

Teraz zapraszam do Rzymu! Zobacz co dla Ciebie przygotowałam >>>

Ps. Na hasło Mamo Pracuj dostaniesz ode mnie 200 zł zniżki na wyjazd.

Wspomnienia z Barcelony

„Wyjazd, na jaki powinna pojechać każda kobieta, która jest dla samej siebie ważna. To jest pierwszy krok, dalej jest już tylko lepiej…. nieziemska atmosfera, cudowne organizatorki z pasją i rewelacyjne towarzyszki z całej Polski. Zostałyśmy zabrane do samego serca Barcelony, dziewczyny z FIMI wydobywały z nas kobiecość przed obiektywem aparatu, a Justyna dopieszczała nasze podniebienia hiszpańskimi przysmakami. Nie wspomnę o tym, ze wychodząc z samolotu w Hiszpanii, jedynym naszym „zmartwieniem” był relaks!”

Katarzyna

„Cudowny czas w gronie fajnych kobiet, dobra organizacja, profesjonalna sesja zdjęciowa, pyszne jedzenie i wspaniała Barcelona. Czego chcieć więcej? Powtórki!”

Ela

Wybierz się z nami do Rzymu, daj się rozpieścić pysznym jedzeniem, relaksem w kobiecym gronie i wspaniałą sesją zdjęciową.

Poznaj szczegóły wyjazdu do Rzymu – marzec 2019 >>>

Ps. Na hasło Mamo Pracuj dostaniesz ode mnie 200 zł zniżki na wyjazd.

W planach mam kolejne kobiece wyjazdy do innych części Europy!

Zapraszam Cię serdecznie – Justyna Wiśniewska (właścicielka Biura Turystycznego lemon&lime)

Zdjęcia FIMI ART – zdjęcia pochodzą z sesji w Barcelonie z listopada 2018

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail