Czego szukasz

Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy dzieci często „łapią” różne infekcje. Zazwyczaj kończy się na wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych, czyli po prostu przeziębieniu. Chociaż nie należy ono do groźnych chorób, to jego objawy potrafią poważnie uprzykrzyć życie malucha. Jak z nimi walczyć?

Podwyższona temperatura u dziecka to znak, że organizm podjął walkę i stara się pokonać szkodliwe drobnoustroje. Jednak na dłuższą metę gorączka może wpływać negatywnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a także na samopoczucie malucha. Dlatego starajmy się ją obniżać. Pomogą nam w tym odpowiednie leki – pamiętajmy jednak, że gorączka u dziecka wymaga użycia tych z paracetamolem lub ibuprofenem (np. Nurofen dla dzieci w postaci zawiesiny o owocowym smaku). Wykluczone są wszelkie produkty zawierające kwas acetylosalicylowy, ponieważ u dzieci poniżej 12. roku życia powodować mogą poważne powikłania. Nigdy nie podawajmy maluchom leków przeznaczonych dla dorosłych, nawet podzielonych na mniejsze dawki.

Męczący kaszel

Kaszel jest wyjątkowo męczącym objawem przeziębienia i potrafi porządnie zakłócić codzienne funkcjonowanie naszej pociechy. Na początku choroby mamy zwykle do czynienia z kaszlem suchym – wówczas warto zastosować odpowiedni lek przeciwkaszlowy. W miarę upływu czasu kaszel przeradza się w mokry, kiedy trzeba sięgnąć po leki wykrztuśne, które pomogą pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Innym nieprzyjemnym objawem jest ból gardła nasilający się przy przełykaniu lub mówieniu. Gardło oraz migdałki są zaróżowione oraz przekrwione, pojawić się może również uciążliwe drapanie. Aby ulżyć dziecku, podajmy preparaty antyseptyczne i przeciwbólowe (np. z ibuprofenem). Starszaki mogą też płukać gardło oraz ssać tabletki uśmierzające ból i nawilżające błonę śluzową.

Katar i zatkany nos

W przypadku infekcji wirusowej częstym problemem jest katar i zatkany nos. Początkowo pojawia się wodnisto-śluzowa wydzielina, która stopniowo zaczyna gęstnieć. Zazwyczaj maluchy skarżą się na trudności w oddychaniu, a zatkany nos zakłóca też spokojny sen. Dlatego podstawą jest regularne oczyszczanie noska, zwłaszcza w przypadku niemowlaków, które nie umieją oddychać przez usta. Nosek możemy oczyszczać delikatnie za pomocą gumowej gruszki lub specjalnego aspiratora. Możemy również sięgnąć po krople (tylko te przeznaczone dla dzieci) czy preparaty nawilżające śluzówkę nosa.

Przeziębienie to w przypadku małych dzieci bardzo częsty problem. Warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie przynieść ulgę choremu maluchowi.

Zdjęcia: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie